Jedź Bezpiecznie

GoMeZz391
Moderator globalny
Posty: 1231
Rejestracja: 17 lut 2020, 22:54
Kontakt:

Jedź Bezpiecznie

Post autor: GoMeZz391 » 24 lis 2020, 11:38

Marek Dworak odszedł już od pełnienia funkcji dyrektora MORD Kraków. Na jego miejsce został powołany Paweł Mucha.
Domniemaną oficjalną przyczyną odejścia p. Dworaka jest przejście na emeryturę.

Teraz mnie zastanawia co będzie z programem "Jedź Bezpiecznie" i jego funkcją w Małopolskiej RBRD.

Mimo, że miał swoje wpadki, to nie bał się stawiać spraw wbrew krzykliwej większości w danej sprawie - przykładowo: przeciwko rowerzystom albo szybkim i bezpiecznym tzw. "lewopasowcom" na autostradzie.

https://lovekrakow.pl/aktualnosci/marek ... AKWVC7vx_8

Awatar użytkownika
Kaszmir
Administrator
Posty: 5736
Rejestracja: 30 sty 2020, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Jedź Bezpiecznie

Post autor: Kaszmir » 24 lis 2020, 12:04

Dla mnie ten program oraz ten pan nie byli autorytetami. Np. w czasie remontu Mogilskiej krytykował rowerzystę(-ów) za to, że jedzie ulicą zamiast jechać niewykończoną (!) i nieotwartą (!) jeszcze wtedy ścieżką rowerową. To o czym my mówimy?

fysztof
Ekspert
Posty: 696
Rejestracja: 10 mar 2020, 10:04

Re: Jedź Bezpiecznie

Post autor: fysztof » 25 lis 2020, 11:06

Śledzę ten program od lat. Przez długi czas pan Dworak był bardzo pro-samochodowo nastawiony, scen i opinii anty-rowerowych pamiętam mnóstwo:
- negowanie obecności rowerzystów na większych ulicach (jak Aleje) - nie wnikając w przyjemność czy bezpieczeństwo jazdy tam rowerem, podstawowym argumentem lansowanym w programie było, że "blokują ruch aut i zaburzają płynność" / "takie ulice są dla aut"
- skrajnie negatywne nastawienie do kontrapasów rowerowych - pamiętam nawet program z ustawką na jednokierunkowej ulicy sugerującą, jak to kierowcy nie poradzą sobie z wyjazdem z tejże jednokierunkowej ulicy, bo gdzie mają się ustawić do lewoskrętu... jak mają zostawić miejsce dla rowerzysty(!)?
- forsowanie zatrzymania się rowerzysty przed przejazdem rowerowym i upewnienia się, że może jechać - i zdejmowanie odpowiedzialności z kierowców za nieudzielenie pierwszeństwa
- twierdzenie, że rower jest tylko środkiem rekreacji, na rowerze to można po bulwarach itp. (też nawet taki program nagrali, jak to właśnie prowadzący jeździł rowerem po bulwarach i zachwalał, że tu jest miejsce dwóch kółek)
Niemniej, oddać trzeba szczerze, że na przestrzeni kilkunastu lat, od których ten program jest obecny, powyższe podejście się zmieniło. Do głowy już p. Markowi chyba nie przyjdzie coś takiego, jak powyżej. Zresztą wiele razy już wspominał o prawidłowym zachowaniu kierowców wobec rowerzystów i przede wszystkim pieszych. Ja go za to szanuję, że mimo - nie wypominając - wieku i lobby, ewoluuje i zauważa zmiany.
No i jasno trzeba dodać - ten program naprawdę wiele zmienił na dobre. Pewnie, nie wszystko można. Ale mnóstwo osób (sam też wśród nich jestem) dużo dowiaduje się i uczy - i przede wszystkim uczula na innych. Wiele kwestii technicznych, miejsc w których na co dzień się nie porusza, można poznać.
Mam nadzieję, że program nie zniknie z anteny i będzie nadal realizowany.

Awatar użytkownika
pasazer_mobilisu
Ekspert
Posty: 1402
Rejestracja: 18 lut 2020, 6:01

Re: Jedź Bezpiecznie

Post autor: pasazer_mobilisu » 25 lis 2020, 11:21

Nie oglądałem tego programu wcześniej i prowadzącego znałem głównie z mema:
Obrazek
Czy w związku z jego odejściem kolejne odcinki nie będą już produkowane?

lolek-12
Specjalista
Posty: 462
Rejestracja: 18 lut 2020, 20:55
Lokalizacja: Kraków/Zabierzów

Re: Jedź Bezpiecznie

Post autor: lolek-12 » 25 lis 2020, 19:19

Program czasami miał kontrowersyjne momenty, czasami mnie porażało poruszanie takich oczywistych tematów i wałkowanie tego cały program. Z drugiej strony myślę, że dzięki Panu Dworakowi trochę tych pozytywnych manewrów krakowscy/małopolscy kierowcy poznali m.in. jazda na zamek. Taki program powinien codziennie być emitowany przed Wiadomościami na TVP1 w ramach tzw. "misji".

GoMeZz391
Moderator globalny
Posty: 1231
Rejestracja: 17 lut 2020, 22:54
Kontakt:

Re: Jedź Bezpiecznie

Post autor: GoMeZz391 » 26 lis 2020, 12:30

pasazer_mobilisu pisze: 25 lis 2020, 11:21 [...]
Czy w związku z jego odejściem kolejne odcinki nie będą już produkowane?
Tego jak na razie nie wiadomo. Osobiście liczę na to, że będą kolejne odcinki.

kucyk
Ekspert
Posty: 1820
Rejestracja: 26 sie 2020, 14:39

Re: Jedź Bezpiecznie

Post autor: kucyk » 12 sty 2021, 13:03

Program "Jedź bezpiecznie" wróci już w poniedziałek na antenie TVP Kraków?:

https://lovekrakow.pl/aktualnosci/progr ... 39345.html

kucyk
Ekspert
Posty: 1820
Rejestracja: 26 sie 2020, 14:39

Re: Jedź Bezpiecznie

Post autor: kucyk » 10 gru 2021, 20:21


Awatar użytkownika
mkm3
Ekspert
Posty: 995
Rejestracja: 02 mar 2020, 9:47

Re: Jedź Bezpiecznie

Post autor: mkm3 » 01 cze 2023, 15:50

Może wiecie coś:
1. Czy program został zlikwidowany?
2. Czy p. Marek Dworak od kiedy dostał stanowisko w Ministerstwie Infrastruktury wprowadza zmiany? Nieraz mówiło się np. o ujednoliceniu używania kierunkowskazów na rondach itd.

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 7 gości