Zielonki

- Linie, trasy, rozkłady
Zieleńczanin
Ekspert
Posty: 781
Rejestracja: 17 lut 2020, 18:39
Lokalizacja: Zielonki

Zielonki

Post autor: Zieleńczanin » 26 lut 2020, 16:11

Otrzymałem dzisiaj odpowiedź od gminy. Wrzucę ją wieczorem, a teraz info o zmianach:
Zmiana rozkładów czeka linie "297", "267" oraz "x37" (nie mam pojęcia którą, zapewne dzienną), być może również "250". Nie mam pojęcia, jakie to będą zmiany.
Nazwy przystanków (przy okazji zmian rozkładów jazdy - stąd wniosek o liniach):
Grębynice -> Grębynice Parkowa
Grębynice OSP -> Grębynice Remiza (po co?!)
Owczary -> Owczary Długa
Bosutów Dziekanowice -> Węgrzce B1
Węgrzce Bosutów -> Węgrzce Sudół
Węgrzce Bosutów Sudół -> Węgrzce B4
Zmiany nazw przystanków na drogach wojewódzkich i krajowych mogą nastąpić dopiero po uchwale województwa.

Punktu o zmianie przewoźnika komentował nie będę - bodajże trzeci raz urzędnik nie patrzy na moje dokładne wytłumaczenie sytuacji. Inna sprawa, że tym razem to ktoś inny... cóż, wytłumaczę kolejny raz, bo dalej argumentów od Gminy brak, tylko pisanie o odłączeniu się od porozumienia z Krakowem...

lolek-12
Specjalista
Posty: 462
Rejestracja: 18 lut 2020, 20:55
Lokalizacja: Kraków/Zabierzów

Re: Gmina Zielonki

Post autor: lolek-12 » 26 lut 2020, 19:48

Zieleńczanin pisze: 26 lut 2020, 16:11 Grębynice OSP -> Grębynice Remiza (po co?!)
Nie wiem co to za geniusz zmienia te nazwy, ale w Balicach też zmieniono OSP na Remiza.. czy to inwencja kogoś w powiecie czy ZTP?

Zieleńczanin
Ekspert
Posty: 781
Rejestracja: 17 lut 2020, 18:39
Lokalizacja: Zielonki

Re: Gmina Zielonki

Post autor: Zieleńczanin » 26 lut 2020, 19:55

Gorzej, gmin...

lolek-12
Specjalista
Posty: 462
Rejestracja: 18 lut 2020, 20:55
Lokalizacja: Kraków/Zabierzów

Re: Gmina Zielonki

Post autor: lolek-12 » 26 lut 2020, 19:58

Zieleńczanin pisze: 26 lut 2020, 19:55 Gorzej, gmin...
Ale jednak ktoś podsunął ten pomysł np. dodawania do końcówek nazw "Pętla". Ktoś ujednolica to w całej aglomeracji, więc zapewne pomysły wypłynęły z ZTP, a gminy przyklasnęły?

GoMeZz391
Moderator globalny
Posty: 1231
Rejestracja: 17 lut 2020, 22:54
Kontakt:

Re: Gmina Zielonki

Post autor: GoMeZz391 » 26 lut 2020, 20:02

W GZ to nieliczne osoby były za zmianą nazw, lecz ZTP bo chce ujednolicić nazwy to zmienia nam wszystko...

Awatar użytkownika
Kaszmir
Administrator
Posty: 5736
Rejestracja: 30 sty 2020, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Gmina Zielonki

Post autor: Kaszmir » 26 lut 2020, 22:16

lolek-12 pisze: 26 lut 2020, 19:58Ale jednak ktoś podsunął ten pomysł np. dodawania do końcówek nazw "Pętla".
"Pętla" jest chyba pomysłem krakowskim (ZIKiT, teraz ZTP), nie wydaje mi się by kilkanaście gmin jednocześnie wpadło na taki pomysł. Natomiast nadchodzące zmiany w Wieliczce są faktycznie z inicjatywy Gminy, i jedyna rola ZTP była taka że się na nie zgodzili.

Zieleńczanin
Ekspert
Posty: 781
Rejestracja: 17 lut 2020, 18:39
Lokalizacja: Zielonki

Re: Gmina Zielonki

Post autor: Zieleńczanin » 26 lut 2020, 22:26

Pełna treść odpowiedzi:
https://www.dropbox.com/s/mk29yoebbj1c9 ... 2.pdf?dl=0
I mój mail:
Szanowny Panie Wójcie
Bardzo dziękuję za Pana maila, dostarczył mi on poza odpowiedziami na moje propozycje wiele informacji nt. komunikacji aglomeracyjnej w naszej gminie. Chciałbym jednakże wyjaśnić kilka najprawdopodobniej źle zrozumianych przez Pana moich propozycji, zapytać się o jeden z podpunktów, a także zaproponować kolejne, w mojej opinii przydatne rozwiązania.
1. W przypadku nowego przewodnika nie chodziło mi o organizację komunikacji bez integracji taryfy z komunikacją miejską w Krakowie (co rzeczywiście byłoby droższe), ale o wyłonienie operatora komunikacji w naszej gminie, który obsługiwałby ją tak jak obecnie MPK Kraków w aglomeracji krakowskiej czy firma "Mobilis" na niektórych liniach w Krakowie. Takie rozwiązanie miałoby sporo zalet dla każdej ze stron:
- pasażerowie mieliby więcej kursów do dyspozycji;
- Gmina Zielonki zapłaciłaby tyle samo lub mniej, tak samo jak organizator komunikacji miejskiej - Zarząd Transportu Publicznego.
Lepsza komunikacja przyciągnęłaby także zapewne więcej chętnych do korzystania z niej, co przełożyłoby się na mniejsze korki na ulicach, co z kolei poprawiłoby punktualność komunikacji miejskiej, co zapewne przyciągnęłoby do niej jeszcze więcej osób, etc. Reasumując, taka zmiana-przyniosłaby zyski niemal każdemu (jedynym wyjątkiem mogłoby być MPK Kraków, jeśli nie wygrałoby przetargu - straciłoby część pracy, a więc i część dochodów).
2. Czy mógłbym prosić o informację, jakie przystanki będą miały zmienioną nazwę i jakie to będą nazwy? Na kiedy są planowane zmiany?
3. W propozycji zmiany chodziło o poprawę punktualności linii 297, która potrafi notować olbrzymie spóźnienia (rekordowo zmierzyłem 49 minut, aczkolwiek z reguły wynoszą ok. 20 minut),
aczkolwiek rozumiem zamysł linii jadącej przez całą szerokość gminy. Może po hipotetycznej zmianie przewoźnika warto rozważyć proponowane zmiany z zachowaniem opcji przesiadki z krótkim oczekiwaniem pomiędzy nową linią a linią 297 na przystanku Dziekanowice Batowice SKA?
4. W przypadku tej propozycji chodziło o zmianę z układu:
linie 237 i 280 przyjeżdżają niemal równocześnie do Owczar i niemal równocześnie odjeżdżają;
na układ:
linia 237 przyjeżdża do Owczar, a następnie odjeżdża jako skrócony kurs linii 280 do przystanku Opolska Estakada lub normalny kurs linii 280.
Taka zmiana obniżyłaby nieco koszty, dzięki czemu starczyłoby zapewne pieniędzy na np. dodatkowy odjazd linii 237 w szczycie, dzięki czemu linia ta jeździłaby o 80 minut dłużej z częstotliwością co 40 minut.
5. Tu nie mam żadnych uwag.
Dodatkowo jeszcze jedna propozycja:
6. Jako, że potoki z Zielonek stanowią w sporej części uczniowie, może warto by ograniczać w wakacje, ferie oraz święta częstotliwość w szczycie linii 227 do co 40 minut? Taki zabieg spowodowałby, że za te pieniądze można by przedłużyć w roku szkolnym szczyt popołudniowy na linii 227 o 2 godziny za pomocą dodatkowego kursu.

Co najciekawsze, kurs "237", o którym mowa w punkcie 4... został zlikwidowany przez ten czas :lol:

Zieleńczanin
Ekspert
Posty: 781
Rejestracja: 17 lut 2020, 18:39
Lokalizacja: Zielonki

Re: Gmina Zielonki

Post autor: Zieleńczanin » 16 mar 2020, 20:08

Byłem przed chwilą z "wizytą" na nowej pętli w Pękowicach. Wygląda na to, że zmiana trasy "240" lada chwila, bo wszystko poza rozkładami gotowe :)
Niestety wg mapy będzie miała nazwę Pękowice Pętla...

Awatar użytkownika
Kaszmir
Administrator
Posty: 5736
Rejestracja: 30 sty 2020, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Zielonki

Post autor: Kaszmir » 26 mar 2020, 17:19

Zdjęcia z nowej pętli "240". Ich autorem jest sam Zieleńczanin :)
https://krabok.wordpress.com/2020/03/26 ... linii-240/

lolek-12
Specjalista
Posty: 462
Rejestracja: 18 lut 2020, 20:55
Lokalizacja: Kraków/Zabierzów

Re: Zielonki

Post autor: lolek-12 » 15 maja 2020, 18:06

Od 16 maja 2020 znowu zmiana nazw 3 przystanków.. chyba to powrót do poprzednich? :D

Zieleńczanin
Ekspert
Posty: 781
Rejestracja: 17 lut 2020, 18:39
Lokalizacja: Zielonki

Re: Zielonki

Post autor: Zieleńczanin » 15 maja 2020, 18:44

lolek-12 pisze: 15 maja 2020, 18:06 Od 16 maja 2020 znowu zmiana nazw 3 przystanków.. chyba to powrót do poprzednich? :D
Nie, zapowiadałem te zmiany jeszcze w lutym :D
Poniżej cytat:
Zieleńczanin pisze: 26 lut 2020, 16:11 Bosutów Dziekanowice -> Węgrzce B1
Węgrzce Bosutów -> Węgrzce Sudół
Węgrzce Bosutów Sudół -> Węgrzce B4

PiotrDeda
Pomiarowiec
Posty: 106
Rejestracja: 31 mar 2020, 21:20

Re: Zielonki

Post autor: PiotrDeda » 18 maja 2020, 10:15

I bardzo dobrze, poprzednie nazwy nie miały kompletnie związku z ich lokalizacją.

Zieleńczanin
Ekspert
Posty: 781
Rejestracja: 17 lut 2020, 18:39
Lokalizacja: Zielonki

Re: Zielonki

Post autor: Zieleńczanin » 25 maja 2020, 9:36

Jutro mamy spotkanie online z wójtem - jakby ktoś chciał zadać jakieś pytania, niech napisze na priv najpóźniej we wtorek do 20 ;)
Już zadane pytania:
- czy są plany powstania linii autobusowej do Skały? Czy Gmina Zielonki dofinansuje ją?

Zieleńczanin
Ekspert
Posty: 781
Rejestracja: 17 lut 2020, 18:39
Lokalizacja: Zielonki

Re: Zielonki

Post autor: Zieleńczanin » 27 maja 2020, 10:03

Jak się dowiedziałem, szykuje się nowa linia do Zielonek:
"290"(?) - Krowodrza Górka - Łokietka - Starego Wiarusa - ZIELONKI (Osiedlowa???) - Na Popielówkę - Zięby - Rzyczyska - PĘKOWICE Jurajska - Pękowice Pętla.
Gdyby nie wirus, prawdopodobnie by już jeździła. Co ciekawe, to Kraków wyszedł z inicjatywą.
W sumie... nowe Autosany mogą iść na tą linię właśnie! Bo tam nic więcej się nie zmieści...

Kiedyś przeliczyłem liczbę kursów (od 1 kwietnia):
,,Od 1 kwietnia mamy pieniądze na:
- 50% kwoty za 65 kursów tygodniowo przez 39 tygodni na całej trasie;
- 50% kwoty za 105 kursów tygodniowo przez 39 tygodni na trasie w obrębie gminy.
Wybór zależy od dopłaty ze strony Krakowa :) "

Zieleńczanin
Ekspert
Posty: 781
Rejestracja: 17 lut 2020, 18:39
Lokalizacja: Zielonki

Re: Zielonki

Post autor: Zieleńczanin » 07 lip 2020, 19:14

Wójt chyba sam nie wie o czym się mówi w RGZ... "290" jedzie od Na Popielówkę: Zięby - KRAKÓW Jurajska - Pękowice.
Odpowiedź (mega dzięki @Gomez za pomoc!!!):
https://www.dropbox.com/s/9a0rrdcddfiax ... 9.pdf?dl=0
Z dobrych wiadomości - pętla w Pękowicach otrzyma nazwę... Pękowice Ojcowska. Nie wiem, czy sami to wymyślili, czy to dzięki mnie (bo sam to proponowałem), w każdym razie - świetnie! Dodatkowo, sprawa "290" podobno jakoś idzie do przodu.
Ze złych wiadomości - gmina nadal powtarza obalone przeze mnie dwukrotnie argumenty (nie chce mi się dłużej streszczać tego bełkotu), "290" od Na Popielówkę krajoznawczą trasą. Gmina nie wie, że... usunięto kurs "237"...

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości