Komunikacja miejska w 2020 roku

- Linie, trasy, rozkłady
Jamnik
Ekspert
Posty: 1118
Rejestracja: 25 sie 2020, 13:50

Re: Komunikacja miejska w 2020 roku

Post autor: Jamnik » 01 sty 2021, 1:59

prezes pisze: 31 gru 2020, 23:33
Pozostaje mieć nadzieję, że przyszły rok 2021 będzie jeszcze bardziej udany
Taa... wprowadzenie nowych Solarisów i wycofanie starszych Citaro, jednak oby w jak najmniejszej ilości na rzecz bieńczyckich SU 12. Choć i tych będzie żal, wszak są to ostatnie pojazdy w Krakowie w starych barwach.

Przyszły, a właściwie obecny rok, będzie więc rokiem pożegnań zarówno dla miłośników autobusów, jak i starych tramwajów (kolejne kasacje Wiedni i Konstali).

prezes
Pomiarowiec
Posty: 606
Rejestracja: 25 lut 2020, 17:57

Re: Komunikacja miejska w 2020 roku

Post autor: prezes » 01 sty 2021, 3:28

Jamnik pisze: 01 sty 2021, 1:59 Taa... wprowadzenie nowych Solarisów i wycofanie starszych Citaro, jednak oby w jak najmniejszej ilości na rzecz bieńczyckich SU 12. Choć i tych będzie żal, wszak są to ostatnie pojazdy w Krakowie w starych barwach.

Przyszły, a właściwie obecny rok, będzie więc rokiem pożegnań zarówno dla miłośników autobusów, jak i starych tramwajów (kolejne kasacje Wiedni i Konstali).
Z perspektywy miłośnika komunikacji miejskiej, każde wycofanie danego typu taboru nie jest szczęśliwym wydarzeniem, jednak niestety jest naturalną koleją rzeczy i kiedyś musi ono nastąpić. Tempo wymiany taboru autobusowego rzeczywiście mogłoby trochę spowolnić, bo bezsensownie kasuje się dobre autobusy, które spokojnie mogłyby jeszcze kilka lat wozić pasażerów. Pamiętam jak ponad 2 lata temu z krakowskich ulic wycofywano Jelcze i też było mi ich szkoda, lecz niestety, taka już jest polityka taborowa w naszym mieście. Dobrze, że istnieje Krakowska Linia Muzealna i zostawia się zwykle ten choć jeden pojazd jako zabytek.

Co do Wiedni i Konstali, obstawiam, że jeszcze w tym roku dalej będziemy mogli cieszyć się ich widokiem na krakowskich ulicach (choć niestety lub stety w mniejszej ilości).

Awatar użytkownika
pasazer_mobilisu
Ekspert
Posty: 1404
Rejestracja: 18 lut 2020, 6:01

Re: Komunikacja miejska w 2020 roku

Post autor: pasazer_mobilisu » 01 sty 2021, 7:14

Jamnik pisze: 01 sty 2021, 1:59 bieńczyckich SU 12
Za każdym razem gdy mam okazję przejechać się którymś z najstarszych SU12 mam wrażenie, że wnętrze nie wygląda na 12 (czy już 13) a na 20 lat. Naprawdę w środku są tak zaniedbane, że im krócej z nami zostaną tym lepiej. Citaro chyba nie polecą w całości, więc nie rozpaczałbym.
prezes pisze: 01 sty 2021, 3:28 Co do Wiedni i Konstali, obstawiam, że jeszcze w tym roku dalej będziemy mogli cieszyć się ich widokiem na krakowskich ulicach (choć niestety lub stety w mniejszej ilości).
Do tego to Stadler musiałby w 2021 roku dostarczyć całość obu zamówień i ich opcji :D na razie życzmy mu uporania się z pierwszą partią 50 STL.

Lw25
Moderator PKK In Memoriam
Posty: 243
Rejestracja: 17 lut 2020, 16:37

Re: Komunikacja miejska w 2020 roku

Post autor: Lw25 » 01 sty 2021, 7:22

kucyk pisze: 31 gru 2020, 22:01
Artykuł ma też inne błędy:
Wóz numer RY825 został skierowany do obsługi brygady 52-08, natomiast wagon REY826 wysłano na brygadę 3-06.
Może knowania Gindo Ikariego zaszły tak daleko, że Rei została krakowskim tramwajem. :D
Obrazek

Jamnik
Ekspert
Posty: 1118
Rejestracja: 25 sie 2020, 13:50

Re: Komunikacja miejska w 2020 roku

Post autor: Jamnik » 01 sty 2021, 22:52

prezes pisze: 01 sty 2021, 3:28Pamiętam jak ponad 2 lata temu z krakowskich ulic wycofywano Jelcze i też było mi ich szkoda
Mi nawet bardziej niż Jelczy było szkoda Scanii 113 (ALB i CLL), OmniCity i MANów NG313. Od wycofania tych dwóch ostatnich minęło już prawie trzy i pół roku, a za miesiąc z hakiem minie szósta już rocznica pożegnania "alb"...
pasazer_mobilisu pisze: 01 sty 2021, 7:14 Za każdym razem gdy mam okazję przejechać się którymś z najstarszych SU12 mam wrażenie, że wnętrze nie wygląda na 12 (czy już 13) a na 20 lat. Naprawdę w środku są tak zaniedbane, że im krócej z nami zostaną tym lepiej. Citaro chyba nie polecą w całości, więc nie rozpaczałbym.
Jeśli chodzi o Solarisy, nie tylko ich wnętrze jest zaniedbane, ale wydaje się, że stan techniczny (szczególnie silnik) też. Jednak to nie jest głównie kwestia zaniedbania tych wozów przez Bieńczyce. Przede wszystkim przyczyną jest to, że od początku były one wadliwe. Ponoć pierwsze problemy z nimi zaczęły się już po kilku pierwszych latach eksploatacji. Niemniej, wolę się telepać w takim Solarisie niż w Kartonie (tak, wiem, może jestem uprzedzony do IV generacji, ale nic na to nie poradzę - po prostu jest ich już u nas za dużo, a jak sobie pomyślę, że za chwilę zastrzyk kolejnych...)

Co do Citaro - nie spodziewam się wycofania wszystkich 30 sztuk, które jeszcze jeżdżą (przypomnę tylko, że DC711 niestety już raczej do ruchu nie wróci, nie wiadomo też co z DC731, który też od dłuższego czasu nie jeździ, a dziwne, bo jest jeszcze młodszy niż cała trzecia seria z 2011 roku). Jednak obawiam się, że cała pierwsza i druga seria pójdzie w odstawkę i lubiane przez niektórych, w tym mnie, "miauczenie" Ecomata przejdzie w Krakowie do historii. Poza tym, mam wrażenie, że dostawa z 2008 roku jest w lepszym stanie, niż ta z 2009, szczególnie pod względem hałasu, jaki lubi wydawać przegub w co najmniej kilku wozach z drugiej dostawy.

Tak naprawdę bardzo ciężko przewidzieć, co zrobi MPK po dostawie elektryków.

prezes
Pomiarowiec
Posty: 606
Rejestracja: 25 lut 2020, 17:57

Re: Komunikacja miejska w 2020 roku

Post autor: prezes » 01 sty 2021, 23:32

Jamnik pisze: 01 sty 2021, 22:52 (tak, wiem, może jestem uprzedzony do IV generacji, ale nic na to nie poradzę - po prostu jest ich już u nas za dużo, a jak sobie pomyślę, że za chwilę zastrzyk kolejnych...)
Jako miłośnik w pełni cię rozumiem. Co prawda może nie jestem uprzedzony do IV generacji Solarisa, ale sam dużo bardziej wolałbym większą różnorodność taborową, aby można było podziwiać większą ilość okazów na mieście. Uważam, że nowe autobusy Solarisa są naprawdę komfortowe, ale fajnie byłoby gdyby czasem kto inny wygrał przetarg ;)
Czuję, że niedługo podobnie będzie z tramwajami, gdzie będziemy doświadczać przesyt Stadlerami.

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 15 gości