Czyżyny

- Linie, trasy, rozkłady
Awatar użytkownika
Kaszmir
Administrator
Posty: 1811
Rejestracja: 30 sty 2020, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Czyżyny

Post autor: Kaszmir » 21 sie 2020, 10:12

Od niedzieli wraca przystanek tramwajowy "AWF".
4, 5, 9, 52, 70
od 23.08.2020
Przywrócenie funkcjonowania przystanku AWF

Szanowni Pasażerowie,

Uprzejmie informujemy, że od dnia 23.08.2020 r. (niedziela) zostanie przywrócone funkcjonowanie przystanku tramwajowego "AWF" w obu kierunkach.
http://kmkrakow.pl/

prezes
Pomiarowiec
Posty: 586
Rejestracja: 25 lut 2020, 17:57

Re: Czyżyny

Post autor: prezes » 08 kwie 2021, 13:23

Jeśli zły temat, to proszę administrację o przeniesienie do bardziej odpowiedniego.
Rozbudowa ul. Życzkowskiego coraz bliżej

Miasto realizuje inwestycję związaną z rozbudową ul. prof. M. Życzkowskiego. Nowy odcinek tej ulicy, zgodnie z przyjętymi założeniami poprowadzi do ul. Izydora Stella-Sawickiego. Dzięki połączeniu do ul. Stella-Sawickiego nie tylko poprawi się dojazd do budynków i biurowców, ale pojawi się możliwość spełnienia postulatu mieszkańców – uruchomienia linii autobusowej na ul. Życzkowskiego. Inwestycja poprawi również obsługę komunikacyjną w rejonie ul. Skarżyńskiego. Dodatkowo nowy układ drogowy ułatwi dostęp mieszkańców pobliskich osiedli do terenów rekreacyjnych oraz sieci ścieżek rowerowych – planowana jest bowiem zarówno infrastruktura dla pieszych jak i dla rowerzystów.

W ostatnich latach rejon parku Lotników od strony ul. prof. M. Życzkowskiego znacznie się rozbudował. Oprócz istniejących tam m.in. budynków Politechniki Krakowskiej pojawiły się nowe bloki mieszkalne czy biurowce. Miasto mając na uwadze poprawę komfortu zarówno mieszkańców jak i osób korzystających z tej drogi w codziennych dojazdach do pracy postanowiło przedłużyć ul. Życzkowskiego. Rozwiązanie to pozwoli na skierowanie linii autobusowych tą ulicą. Pod koniec 2019 roku została podpisana umowa na opracowanie odpowiedniej dokumentacji projektowej dla tej inwestycji. Projektant przedstawi docelowe rozwiązania w III kwartale tego roku. Po zakończeniu etapu projektowego rozpoczną się prace budowlane (zgodnie z założeniami w 2022 r.). [...]

Głównym celem realizacji inwestycji przez Gminę pozostaje poprawa ruchu w rejonie ulic Życzkowskiego i Skarżyńskiego. Pozwoli na skierowania linii autobusowych do obsługi ul. Życzkowskiego oraz rozwiąże problem blokowania pętli autobusowej w rejonie osiedla Akademickiego. Niezależnie od tego, w granicach wyznaczonych celem inwestycji miasto jest otwarte na argumenty służb konserwatorskich. [...]
Źródło: https://zdmk.krakow.pl/nasze-dzialania/ ... GJXiLjPRYk

Na stronie Zarządu Dróg Miasta Krakowa pojawił się ciekawy artykuł o rozbudowie ulicy Życzkowskiego i planowanym uruchomieniu tamże linii autobusowej. Ciekawe jaką trasę będzie mieć ta linia.

Awatar użytkownika
Kaszmir
Administrator
Posty: 1811
Rejestracja: 30 sty 2020, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Czyżyny

Post autor: Kaszmir » 08 kwie 2021, 14:15

Tam ostatnio są jakieś kontrowersje wobec tego, że droga naruszy historyczny obszar pasa startowego. Stąd chyba dodano w artykule "w granicach wyznaczonych celem inwestycji miasto jest otwarte na argumenty służb konserwatorskich.".

Co do linii - nie spodziewam się, że będzie nowa linia, raczej przetrasowanie istniejących. Naturalnym kandydatem jest "429" przez łącznik Skarżyńskiego-Życzkowskiego jeśli znajdzie się miejsce na pętlę. Ew. wydłużenie "124/424" jeśli będą chcieli na bogato. Z kolei wydłużenie "142" dałoby połączenie z Hutą.

Kusi skierowanie lekko naokoło "129" i/lub "178" (przez Skarżyńskiego, Życzkowskiego, Al. Jana Pawła II), skoro między os. Dywizjonu 303 a Stella-Sawickiego i tak nie ma przystanków. Tylko 1) wydłużyłoby to czas przejazdu i 2) w planach jest chyba przystanek na Stella-Sawickiego, na wysokości Avii.

Zieleńczanin
Moderator globalny
Posty: 448
Rejestracja: 17 lut 2020, 18:39
Lokalizacja: Zielonki

Re: Czyżyny

Post autor: Zieleńczanin » 09 kwie 2021, 0:32

Według mnie "429" na pewno zostanie przedłużone przez Życzkowskiego. Może pojedzie wtedy do Czyżyn Dworca? Wtedy praktycznie całe miasto miałoby dostęp do budynków biurowych na tej ulicy.
Drugą możliwą dla tej linii końcówką jest przystanek Muzeum Lotnictwa - pas do zawracania jest, więc wystarczyłoby pewnie wyznaczyć przystanek początkowy.

A co do innych linii - jeśli już, to proponowałbym "178", które połączyłoby Życzkowskiego z Podgórzem i Mistrzejowicami. Jednak nie jestem przekonany, czy na pewno Życzkowskiego potrzebuje całodobowego połączenia.

RoversKrk97
Pasażer
Posty: 3
Rejestracja: 26 gru 2020, 11:58

Re: Czyżyny

Post autor: RoversKrk97 » 12 kwie 2021, 22:05

Ja mam zaś inny temat dotyczący rejonu Czyżyn. Czy w związku z otwarciem Cracovia Outlet do żywych mogłaby powrócić stara pętla "121" w Łęgu? Zwłaszcza, że do niej jest stosunkowo niedaleko z okolic budowanego centrum handlowego. Pozostaje tylko pytanie czy ulica Na Załęczu za zajezdnią Mobilisu byłaby w stanie przyjąć tam autobusy większe niż 12-metrowce oraz czy sama pętla wymagałaby przebudowy?

obserwator
Pomiarowiec
Posty: 227
Rejestracja: 17 lut 2020, 19:47

Re: Czyżyny

Post autor: obserwator » 13 kwie 2021, 1:05

Myślę że ZTP w przyszłości uruchomi jakąś linię autobusową w tej okolicy, gdyż rejon Expo znajduje się na mapie obszarów pozbawionych komunikacji. Pytanie czy planują wykorzystywać dawną pętlę Łęg czy linia pojechałaby gdzieś dalej.
Oprócz rejonu ulicy Życzkowskiego, na którego obsługę propozycje już padły, pamiętajmy że w okolicy pozostaje jeszcze rejon osiedli Avia, Dywizjonu 303 i II Pułku Lotniczego, który także jest pozbawiony komunikacji. Jeśli linia w pobliżu Cracovia Outlet rzeczywiście powstanie to może warto byłoby ją dalej skierować wgłąb wspomnianych osiedli? Dzięki temu dwa rejony pozbawione do tej pory komunikacji zyskają połączenie z dwoma ciągami tramwajowymi i jednym autobusowym ;)

kot_feliks
Specjalista
Posty: 302
Rejestracja: 18 lut 2020, 13:57

Re: Czyżyny

Post autor: kot_feliks » 13 kwie 2021, 9:29

Na Avię jest pomysł z dowozówką małym autobusem do tramwaju. Pytanie, czy byłaby to linia okrężna (JPII -> Stella -> Orlińskiego -> Medweckiego -> JPII), czy przez Orlińskiego pod Akademiki PK.

Awatar użytkownika
Kaszmir
Administrator
Posty: 1811
Rejestracja: 30 sty 2020, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Czyżyny

Post autor: Kaszmir » 13 kwie 2021, 13:52

kot_feliks pisze:
13 kwie 2021, 9:29
Na Avię jest pomysł z dowozówką małym autobusem do tramwaju. Pytanie, czy byłaby to linia okrężna (JPII -> Stella -> Orlińskiego -> Medweckiego -> JPII), czy przez Orlińskiego pod Akademiki PK.
Niedaleko Avii jest Wiślicka, która też wciąż jest sporym punktem przesiadkowym. Wg mnie linia powinna dowozić do obu punktów. Mieliśmy kiedyś "burzę mózgów" w gronie adminkowym, i koniec końców zaproponowaliśmy ZTP taką trasę:

Stella-Sawickiego - Medweckiego - Orlińskiego (powrót: albo przełączką na Stella-Sawickiego, albo Dąbrowskiej - Al. Jana Pawła II, zależnie co szybsze) - Włodarczyka / Stella-Sawickiego - Wiślicka - i do jakiejś najbliższej pętli.

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość