Budżet Obywatelski 2020

- Bilety, działalność Miejskich Jednostek, pozostałe tematy związane z krakowską komunikacją miejską
Awatar użytkownika
Kaszmir
Administrator
Posty: 5734
Rejestracja: 30 sty 2020, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Budżet Obywatelski 2020

Post autor: Kaszmir » 16 lis 2020, 9:49

tomta1 pisze: 13 lis 2020, 18:51Oczywiście, można by zrobić dwa równoległe budżety – jeden z projektami jednorocznymi i jeden z pozostałymi, ale to z kolei może powodować powstanie zarzutów o nierówne traktowanie – dlaczego projekt za 100k zł przeszedł a za 20k nie – bo pierwszy jest jednoroczny, a drugi dwuletni. Sądzę, że powodowałoby to też trochę innych problemów, w tym zrozumienia tematu przez przeciętnego krakusa. Dlatego, jak uważam, cykl jednoroczny jest najprostszym i najczytelniejszym rozwiązaniem, choć — trzeba przyznać — ogranicza wiele projektów, w szczególności infrastrukturalnych.
A wg mnie to właśnie mogłoby być rozwiązanie. Cykl jednoroczny strasznie ogranicza projekty i sprawia, że BO będzie coraz bardziej polegało na sadzeniu drzewek i remontach ławeczek w parku, bo nic innego nie przejdzie. Od milionowego miasta można oczekiwać więcej.

Nie obawiałbym się zarzutów o nierówne traktowanie - przecież BO tak samo działał do tej pory. Jeśli projekt na miejscu np. 5 przekraczał już pozostały budżet, bo brano tańszy projekt z miejsca 6 czy 7.

A co do zrozumienia tematu przez przeciętnego krakusa - ci którzy składają projekty i tak muszą ogarnąć dużo bardziej skomplikowanych tematów (formalności, przygotowanie techniczne itd.) więc to raczej będzie proste. A ci co tylko głosują - często i tak nie interesują się szczegółami.

tomta1
Ekspert
Posty: 649
Rejestracja: 17 lut 2020, 19:27

Re: Budżet Obywatelski 2020

Post autor: tomta1 » 16 lis 2020, 10:05

Kaszmir pisze: 16 lis 2020, 9:49 Nie obawiałbym się zarzutów o nierówne traktowanie - przecież BO tak samo działał do tej pory. Jeśli projekt na miejscu np. 5 przekraczał już pozostały budżet, bo brano tańszy projekt z miejsca 6 czy 7.
To dodam do swojej wypowiedzi „przy równej liczbie głosów” ;). Na pewno jest to jakieś rozwiązanie, jednak trzeba by się zastanowić nad tym, jak ugryźć temat, by z jednej strony spełnić wymogi ustawy, a z drugiej zapewnić w miarę sensowne głosowanie i najbardziej możliwe równe traktowanie projektów przy nieprzesadnie skomplikowanym systemie głosowania.

Dobrze by było też mieć na względzie, by budżet obywatelski nie był sposobem na przepychanie przez część obywatelską tego, co miasto i tak powinno robić, jak przebudowy ulic, budowy chodników itd. Chyba że chcemy, by to mieszkańcy Krakowa w głosowaniu podejmowali decyzję – wolimy przebudować całą Kocmyrzowską czy rozbudować Okulickiego? Wolimy wyremontować ulicę X czy wybudować chodniki na ulicy Y? Wtedy to nawet mieszkańcy by nie musieli nic zgłaszać, bo miasto ma długą listę inwestycji do zrobienia, na które nie ma pieniędzy, i w ten sposób mieszkańcy by decydowali o priorytetyzacji poszczególnych zadań. Tylko czy o to powinno chodzić w budżecie obywatelskim?

Awatar użytkownika
Kaszmir
Administrator
Posty: 5734
Rejestracja: 30 sty 2020, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Budżet Obywatelski 2020

Post autor: Kaszmir » 16 lis 2020, 10:18

tomta1 pisze: 16 lis 2020, 10:05To dodam do swojej wypowiedzi „przy równej liczbie głosów” ;).
Dlaczego? Obecnie jeśli dwa projekty mają równą liczbę głosów, to też może wyjść tak że wejdzie tylko jeden (tańszy) ;)

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości