Koronawirus COVID-19: pozostałe tematy

- Bilety, działalność Miejskich Jednostek, pozostałe tematy związane z krakowską komunikacją miejską
kot_feliks
Ekspert
Posty: 972
Rejestracja: 18 lut 2020, 13:57

Re: Koronawirus COVID-19: pozostałe tematy

Post autor: kot_feliks » 24 lis 2020, 21:11

WDZ pisze: 23 lis 2020, 14:49 Żandarmeria musiałaby dostać na to jakąś delegację ustawową bo normalnie nie ma prawa kontrolować cywili. Zresztą policja też może wejść do mieszkania bez zgody jego mieszkańców tylko w ściśle określonych okolicznościach...
Słowo premiera w TV nie wystarcza? :mrgreen:

Awatar użytkownika
Kaszmir
Administrator
Posty: 5734
Rejestracja: 30 sty 2020, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Koronawirus COVID-19: pozostałe tematy

Post autor: Kaszmir » 25 lis 2020, 20:36

A tu trochę statystyk, jak pandemia wpłynęła na ruch:
- rowerowy: wzrost +26% w dni powszednie, +62% w weekendy, +40% w dni deszczowe
- samochodowy: spadek -8%
- komunikacja miejska: spadek -34%

https://lovekrakow.pl/aktualnosci/z-kom ... 38423.html

Awatar użytkownika
pasazer_mobilisu
Ekspert
Posty: 1401
Rejestracja: 18 lut 2020, 6:01

Re: Koronawirus COVID-19: pozostałe tematy

Post autor: pasazer_mobilisu » 25 lis 2020, 21:13

W trakcie epidemii najbardziej ucierpiał transport publiczny. Z autobusów i tramwajów przestało korzystać 34 procent osób – tak wynika z porównania danych dotyczących sprzedaży biletów z pierwszych dwóch miesięcy tego roku z wrześniem.
Naprawdę porównano dwa normalne miesiące (przed epidemią +szkoły/szkoły wyższe) z wrześniem gdzie studentów jeszcze nie ma?

kot_feliks
Ekspert
Posty: 972
Rejestracja: 18 lut 2020, 13:57

Re: Koronawirus COVID-19: pozostałe tematy

Post autor: kot_feliks » 25 lis 2020, 23:22

A teraz studenci są? ;)

Co to za różnica w tym roku, czy porównasz styczeń/luty z wrześniem, październikiem, czy listopadem? ;)

Bayer2003
Pomiarowiec
Posty: 1385
Rejestracja: 21 lut 2020, 13:10
Lokalizacja: Bronowice-Widok

Re: Koronawirus COVID-19: pozostałe tematy

Post autor: Bayer2003 » 25 lis 2020, 23:26

kot_feliks pisze: 25 lis 2020, 23:22 A teraz studenci są? ;)

Co to za różnica w tym roku, czy porównasz styczeń/luty z wrześniem, październikiem, czy listopadem? ;)
Na początku października chwilę byli. Pomiary wtedy byłyby najbardziej miarodajne.
https://www.petycjeonline.com/niedlakrotkichtramwajow - Nie dla kolejnych krótkich tramwajów w Krakowie

Awatar użytkownika
Kaszmir
Administrator
Posty: 5734
Rejestracja: 30 sty 2020, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Koronawirus COVID-19: pozostałe tematy

Post autor: Kaszmir » 25 lis 2020, 23:42

Bayer2003 pisze: 25 lis 2020, 23:26Pomiary wtedy byłyby najbardziej miarodajne.
Skoro to było tylko parę dni, to wg mnie dobrze że tego nie uwzględnili. Dla przykładu, nie podajesz ruchu w nocy na podstawie pomiarów z Andrzejek czy Sylwestra ;)

prezes
Pomiarowiec
Posty: 606
Rejestracja: 25 lut 2020, 17:57

Re: Koronawirus COVID-19: pozostałe tematy

Post autor: prezes » 26 lis 2020, 0:17

Kaszmir pisze: 25 lis 2020, 20:36 A tu trochę statystyk, jak pandemia wpłynęła na ruch:
- rowerowy: wzrost +26% w dni powszednie, +62% w weekendy, +40% w dni deszczowe
- samochodowy: spadek -8%
- komunikacja miejska: spadek -34%
Niestety, obawiam się, że prędko nie wrócimy do dawnej normalnej ilości pasażerów w komunikacji miejskiej. Ta pandemia bardzo wpłynęła na psychikę wielu osób i spowodowała dla wielu porzucenie komunikacji miejskiej z powodu lęku przed zarażeniem. Obawiam się, że nawet po ustaniu tej choroby i zniesieniu wszystkich obostrzeń nie wszyscy pasażerowie wrócą od razu. Duża część spośród dawnych pasażerów KM przyzwyczaiła się do nowego środka transportu i prawdopodobnie sporo z nich w ogóle nie wróci do KM.

kot_feliks
Ekspert
Posty: 972
Rejestracja: 18 lut 2020, 13:57

Re: Koronawirus COVID-19: pozostałe tematy

Post autor: kot_feliks » 26 lis 2020, 15:28

No i bardzo dobrze :) Pod warunkiem oczywiście, że wybiorą rower.

Niemniej większego odpływu pasażerów spodziewałbym się jednak z racji po prostu zmian w sposobie życia / pracy / studiowania. I co za tym idzie również zmian w zapotrzebowaniu na podróże (mniej osób w godzinach szczytu, większe znaczenie zacznie mieć to, żeby KMK funkcjonowała sprawnie cały dzień, a nie tylko 6-8 rano itd).

Awatar użytkownika
Kaszmir
Administrator
Posty: 5734
Rejestracja: 30 sty 2020, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Koronawirus COVID-19: pozostałe tematy

Post autor: Kaszmir » 09 gru 2020, 13:25

Samochody nie uratują nas przed pandemią
https://www.transport-publiczny.pl/wiad ... 66851.html
Strach przed korzystaniem z transportu zbiorowego na masową skalę może jednak stać się samospełniającą się przepowiednią. Spadek frekwencji może spowodować w wielu przypadkach wycofanie kursów na granicy rentowności. Pogorszenie oferty zachęci zaś kolejne osoby do poruszania się samochodami, co z kolei doprowadzi do dalszego pogorszenia jakości powietrza. Jego zanieczyszczenie wpływa na łatwiejsze rozprzestrzenianie się i trudniejszy przebieg choroby COVID-19. To właśnie komunikacja miejska i kolej, a nie coraz nowsze (nawet elektryczne) modele samochodów, najskuteczniej rozwiązuje problem smogu, zmian klimatu i korków na miejskich ulicach.

kot_feliks
Ekspert
Posty: 972
Rejestracja: 18 lut 2020, 13:57

Re: Koronawirus COVID-19: pozostałe tematy

Post autor: kot_feliks » 09 gru 2020, 14:30

A ja będę do znudzenia powtarzał, że spadek podróży KZ nie jest wcale sam w sobie jakimkolwiek zagrożeniem ani zła tendencją - pod warunkiem, że nie idzie za nim wzrost odsetka osób poruszających się na co dzień autem. Główne pytanie to: co się dzieje z tym ruchem ;)

Ot, przykład Warszawy:
- KZ - prawie 50% (jeden z najwyższych wyników na świecie!);
- i co z tego, skoro np. udział rowerów to 3%, udział samochodów to prawie 35%, a ilość aut / 1000 osób jest jedna z najwyższych w Europie wśród miast...

Imho liczy się dobra mobilność i to powinno być celem miasta, a nie % udziału KMK itd. Wszystko zależy też od lokalizacji itd. Jeśli w centrum będziemy mieli mniejszy udział KMK niż obecnie, ale jeszcze mniejszy aut, za to wzrosną podróże piesze / rowerowe - w czym problem? Z drugiej strony jeśli na obrzeżach duży będzie udział KI, ale w podróżach nie do centrum miasta, to również - w czym problem? :)

Trochę się to zaczyna układać na szczęście przy realizacji obecnej polityki transportowej Krk w jakąś coraz bardziej logiczną całość.

Awatar użytkownika
Kaszmir
Administrator
Posty: 5734
Rejestracja: 30 sty 2020, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Koronawirus COVID-19: pozostałe tematy

Post autor: Kaszmir » 28 kwie 2021, 11:23

Rząd ogłosił plany odmrażania życia. Z ważniejszych:
http://www.radiokrakow.pl/wiadomosci/ak ... obostrzen/

Od 4 maja:
- otwarcie galerii handlowych, budowlanych, meblowych
- powrót uczniów z klas I-III do szkół
- otwarte galerie sztuki i muzea w reżimie sanitarnym
- limit 1 osoby na 15 m2 w świątyniach

Od 8 maja:
- otwarte hotele w reżimie sanitarnym

Od 15 maja:
- otwarte ogródki na świeżym powietrzu w restauracjach i kawiarniach
- zniesienie obowiązku noszenia maseczek na świeżym powietrzu (bez zmian obowiązek noszenia maseczek w pomieszczeniach zamkniętych)
- sport w obiektach na świeżym powietrzu, dopuszczalne max. 25 proc. publiczności

Od 29 maja:
- powrót uczniów wszystkich klas do szkół
- otwarte restauracje, max. obłożenie 50 proc. lokalu
- możliwość zorganizowania m.in. wesela i komunii, limit do 50 osób
- otwarte kina i teatry, max. obłożenie 50 proc. placówki
- otwarte siłownie, kluby fitness, solaria, limit 1 osoby na 15m2

Awatar użytkownika
Kaszmir
Administrator
Posty: 5734
Rejestracja: 30 sty 2020, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Koronawirus COVID-19: pozostałe tematy

Post autor: Kaszmir » 03 maja 2021, 15:37

Transport autokarowy w zapaści. Przewoźnikom brakuje kierowców, nowego taboru i środków https://www.transport-publiczny.pl/wiad ... 68606.html
Pandemia wywołała zapaść w branży przewozów autokarowych. Badanie przeprowadzone przez Polską Izbę Gospodarczą Transportu Samochodowego i Spedycji na grupie 27 przewoźników zatrudniających ok. 4,5 tys. osób pokazało, że w ubiegłym roku ich praca przewozowa zmniejszyła się o 37,2 proc., a przychody o 25 proc. Z kolei w niektórych firmach spadki w dwóch pierwszych miesiącach tego roku sięgnęły już nawet 80 proc.
Żal ludzi i biznesów, bo dla wielu to na pewno ciężkie doświadczenie, plus pewnie wiele biznesów postawiło na skraju upadku. Jednak niektórzy też sami przyłożyli do tego rękę, bo rynek przewozów trochę niestety zignorował sytuację i nie zrobił wiele by ściągnąć ludzi z powrotem. Nie dziwmy się że wiele osób odwróciło się od transportu zbiorowego (miejskiego, międzymiastowego), skoro nie czują się bezpiecznie - wciąż problemem jest egzekwowanie nawet tak prostego przepisu jak noszenie masek w pojazdach czy limitu miejsc.

Znajoma dziennikarka wrzuciła przed weekendem zdjęcie z podróży pociągiem PR. Pełen ścisk, sporo ludzi nie ma masek albo ma je niepoprawnie założone, sporo kaszle. Doświadczenia moje i moich znajomych z autobusami, busami i autokarami są podobne. Hmm, czemu ludzie nie chcą wrócić do zbiorkomu?

Awatar użytkownika
pasazer_mobilisu
Ekspert
Posty: 1401
Rejestracja: 18 lut 2020, 6:01

Re: Koronawirus COVID-19: pozostałe tematy

Post autor: pasazer_mobilisu » 03 maja 2021, 19:21

Mam dokładnie odwrotne doświadczenia. Przez ostatni rok zdarzyło mi się raz, że ktoś siedział obok mnie w autobusie (ale raczej po prostu nie chciało mu się szukać dwóch wolnych miejsc). W pociągach tak samo w przedziałach po 3 czy 4 osoby, a w "bezprzedziałach" miejsce obok wolne.

To też wiąże się często z brakiem możliwości zakupu biletu w ogóle. W piątek jechałem 1 klasą i pozostali pasażerowie w przedziale tak jak ja musieli kupić droższy bilet, bo w 2 klasie nie było miejsc.
Kaszmir pisze: 03 maja 2021, 15:37 Znajoma dziennikarka wrzuciła przed weekendem zdjęcie z podróży pociągiem PR. Pełen ścisk
Nie wiem czy PolRegio w ogóle liczy ilość miejsc. A jeśli ten pociąg jechał w relacji w której jeździ też Intercity to właśnie ograniczenia w IC mogły spowodować tłok w PR.

Awatar użytkownika
Kaszmir
Administrator
Posty: 5734
Rejestracja: 30 sty 2020, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Koronawirus COVID-19: pozostałe tematy

Post autor: Kaszmir » 04 maja 2021, 9:34

pasazer_mobilisu pisze: 03 maja 2021, 19:21Mam dokładnie odwrotne doświadczenia. Przez ostatni rok zdarzyło mi się raz, że ktoś siedział obok mnie w autobusie (ale raczej po prostu nie chciało mu się szukać dwóch wolnych miejsc). W pociągach tak samo w przedziałach po 3 czy 4 osoby, a w "bezprzedziałach" miejsce obok wolne.
Są kursy puste, są też kursy przepełnione. Znajoma ostatnio nie zmieściła się do busa jadącego do Krakowa - fizycznie nie zmieściła, był wypełniony po dach. Następny za cztery godziny ;) Gdy jechałem pociągiem do Rzeszowa, to też niestety wszystkie siedzące zajęte. W KMK również dochodzi do przepełnień - choćby "134" w kwietniu (o czym były nawet artykuły), czy linie do zakładów jak "125". Tu przynajmniej skierowano przegubowce, jednak jeśli 12-metrowiec jechał wypchany po drzwi, to i w 18-metrowcu dalej będzie spory tłok.

To pewnie zależy od miejsca, godziny, kursu.

Awatar użytkownika
pasazer_mobilisu
Ekspert
Posty: 1401
Rejestracja: 18 lut 2020, 6:01

Re: Koronawirus COVID-19: pozostałe tematy

Post autor: pasazer_mobilisu » 04 maja 2021, 21:43

Kaszmir pisze: 04 maja 2021, 9:34 Gdy jechałem pociągiem do Rzeszowa, to też niestety wszystkie siedzące zajęte.
W IC? System sprzedaży biletów się im zepsuł czy mówisz o okresie gdy był limit równy ilości wszystkich miejsc siedzących?
Kaszmir pisze: 04 maja 2021, 9:34 W KMK również dochodzi do przepełnień - choćby "134" w kwietniu (o czym były nawet artykuły), czy linie do zakładów jak "125".
Niestety w przypadku KMK nie da się przewidzieć w 100% ile ludzi zdecyduje się pojechać danym kursem, a policzyć ich i wyrzucić nadmiarowych też nie jest łatwo.
Kaszmir pisze: 04 maja 2021, 9:34 To pewnie zależy od miejsca, godziny, kursu.
I od przewoźnika ;) Myślę że warto wymienić tego który limitów się trzyma - LAJKONIK Sp. Jawna. Sprawdziłem jakiś odległym dzień i nie da się kupić więcej niż 15 biletów, dodatkowe 10 zawsze było dostępnych w kasie dworca. Razem wychodzi 25 czyli połowa wszystkich siedzących z małą rezerwą kilku miejsc.

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości