Bilety, kontrole, integracja taryfowa

- Bilety, działalność Miejskich Jednostek, pozostałe tematy związane z krakowską komunikacją miejską
tomta1
Ekspert
Posty: 649
Rejestracja: 17 lut 2020, 19:27

Re: Bilety, kontrole

Post autor: tomta1 » 03 kwie 2022, 7:51

Dużo informacji w powyższym temacie jest też artykule na stronie ZTP:

Kraków wpisze gapowiczów do rejestru dłużników
Z myślą o zgłaszaniu osób, które nie kupują biletów, a potem nie regulują opłaty karnej, kolejne miasta podpisują umowę z prowadzącym rejestr dłużników BIG InfoMonitor. Zrobiły to już m.in. Warszawa, Łódź, Rzeszów, Lublin, Białystok, Płock, Radom, Gdańsk, Olsztyn, Częstochowa, Katowice i inne miasta Metropoli Górnośląsko-Zagłębiowskiej, a od marca dołączył też Kraków. – Dzięki wysłanym w grudniu wezwaniom do zapłaty do stołecznych gapowiczów ZTM Warszawa odzyskał już 633 tys. zł należności jeszcze przed upublicznieniem spraw w rejestrze. Po dopisaniu na listę dłużników siła oddziaływania rejestru jeszcze wzrasta. Dłużnicy chcący uzyskać finansowanie, zakupy na raty czy podpisanie umowy abonamentowej zwykle dążą do usunięcia wpisu i kontaktują się z wierzycielem – mówi Łukasz Rączkowski, ekspert BIG InfoMonitor.

Awatar użytkownika
Kaszmir
Administrator
Posty: 5736
Rejestracja: 30 sty 2020, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Bilety, kontrole

Post autor: Kaszmir » 05 kwie 2022, 22:26

Wiceprezydent Krakowa: Nie będzie żadnych podwyżek cen biletów
https://lovekrakow.pl/aktualnosci/wicep ... 45510.html
Nie będziemy przedstawiać propozycji podwyżek cen biletów komunikacji miejskiej – zapewnia w rozmowie z LoveKraków.pl wiceprezydent Krakowa Andrzej Kulig.
Do wyborów zapewne nie będą ;) Warto jeszcze przytoczyć powrót liczby pasażerów:
Mają o tym świadczyć wyniki finansowe ze sprzedaży biletów: w marcu do budżetu Krakowa z tego tytułu wpłynęło prawie 29 milionów złotych (w analogicznym miesiącu poprzedniego roku miasto otrzymało 18,2 mln złotych). W lutym bieżącego roku było to 21,5 mln złotych, a w styczniu - 21,8 mln złotych.

kucyk
Ekspert
Posty: 1820
Rejestracja: 26 sie 2020, 14:39

Re: Bilety, kontrole

Post autor: kucyk » 19 kwie 2022, 20:21

Jak się dowiedziałem w ten weekend szykuje się w najbliższym czasie afera z automatami biletowymi w pojazdach KM w Krakowie. :P

Firma która przeprowadziła ostatnią akcję wymiany automatów z bilonami na te obsługiwane tylko z kartami ponoć zbankrutowała czy nie chce dalej serwisować w Krakowie, są jakieś przepychanki itd. a ZTP ma związane ręce co dalej? :lol:

Ponoć mają wrócić automaty na bilon. Ile w tym prawdy okaże się przed wakacjami. ;)
Niezła kasa na to poszła. :o

Kierman
Specjalista
Posty: 350
Rejestracja: 20 lut 2022, 9:44

Re: Bilety, kontrole

Post autor: Kierman » 19 kwie 2022, 21:38

Co ten bilon komu przeszkadzał to ja nie wiem. Jak najszybciej powinna wrócić taka możliwość.

Awatar użytkownika
sorig
Specjalista
Posty: 374
Rejestracja: 21 lut 2020, 11:22

Re: Bilety, kontrole

Post autor: sorig » 19 kwie 2022, 22:15

Kierman pisze: 19 kwie 2022, 21:38 Co ten bilon komu przeszkadzał to ja nie wiem. Jak najszybciej powinna wrócić taka możliwość.
Choćby konieczność regularnego opróżniania kaset i serwisowania. Tym niemniej dla pasażerów to bardzo źle, że opcja płatności bilonem nie jest wszędzie dostępna. A jeszcze gorzej, że tak naprawdę nie wiesz, na jaki automat trafisz.

Scania_9640
Ekspert
Posty: 1805
Rejestracja: 07 wrz 2020, 13:39
Lokalizacja: Balice

Re: Bilety, kontrole

Post autor: Scania_9640 » 19 kwie 2022, 23:31

kucyk pisze: 19 kwie 2022, 20:21 Jak się dowiedziałem w ten weekend szykuje się w najbliższym czasie afera z automatami biletowymi w pojazdach KM w Krakowie. :P

Firma która przeprowadziła ostatnią akcję wymiany automatów z bilonami na te obsługiwane tylko z kartami ponoć zbankrutowała czy nie chce dalej serwisować w Krakowie, są jakieś przepychanki itd. a ZTP ma związane ręce co dalej? :lol:

Ponoć mają wrócić automaty na bilon. Ile w tym prawdy okaże się przed wakacjami. ;)
Niezła kasa na to poszła. :o
Od tej samej osoby, co twierdzi, że HY858 idzie do kasacji? ;)

tomta1
Ekspert
Posty: 649
Rejestracja: 17 lut 2020, 19:27

Re: Bilety, kontrole

Post autor: tomta1 » 20 kwie 2022, 5:46

Koszty utrzymania automatu tylko na kartę są kilkukrotnie tańsze, niż automatu na gotówkę. Jest dla mnie nieprawdopodobne, by było opłacalne kasowanie automatu na kartę w celu wymiany na automat na bilon, bo jego obsługa jest po prostu droższa, i to nie o kilka procent, a kilka razy.

tomek_m
Specjalista
Posty: 349
Rejestracja: 18 lut 2020, 15:21
Lokalizacja: Michałowice

Re: Bilety, kontrole

Post autor: tomek_m » 20 kwie 2022, 21:01

Są osoby, które nie posiadają konta w banku i karty bankomatowej i nie są to tylko osoby starsze. Sam osobiście znam kilka takich osób. Co w ich przypadku?

Awatar użytkownika
yosujiro
Ekspert
Posty: 1015
Rejestracja: 19 lut 2020, 18:54

Re: Bilety, kontrole

Post autor: yosujiro » 20 kwie 2022, 21:24

Niech kupują sobie w automatach stacjonarnych lub w kioskach na zapas. W czasach bilonu automaty miały ciągłe awarie, to mnie skierowało parę lat temu w kierunku korzystania ze Skycash. Teraz widzę, że w samym trybie bezgotówkowym automaty rzadko kiedy mają awarie, więc po co psuć coś co się sprawdza?
U nas i tak jest lepiej niż w takim Wrocławiu, gdzie mają Urbancard- kupujesz bilet na kasowniku i jest on przypisany do karty zbliżeniowej. Więc np nie kupisz biletu innej osobie, jeżeli wysiadasz wcześniej, bo bilet jest przypisany do karty, którą trzeba zbliżyć do czytnika w trakcie kontroli. Ale mają też sporo biletomatów na przystankach, więc wracamy do tego co mówiłem na początku- jak ktoś chce płacić gotówką, to może to zrobić wcześniej.

tomta1
Ekspert
Posty: 649
Rejestracja: 17 lut 2020, 19:27

Re: Bilety, kontrole

Post autor: tomta1 » 21 kwie 2022, 6:28

Pamiętajmy też, że możliwość kupienia biletu w automacie w pojeździe jest opcją skrajnie awaryjną. Zgodnie z obowiązującymi przepisami:
Uchwała Nr XLIV/544/08 Rady Miasta Krakowa z dnia 28 maja 2008 r. w sprawie przepisów porządkowych dotyczących przewozu osób i bagażu pojazdami Komunikacji miejskiej w Krakowie pisze:§ 1 ust. 4. (…)W przypadku korzystania z biletu papierowego pasażer przy pierwszym przejeździe, niezwłocznie po wejściu do pojazdu jest zobowiązany skasować bilet i zachować go na czas podróży.
Ponadto, poleganie wyłącznie na automacie biletowym wewnątrz pojazdu jest skrajnie nieodpowiedzialne.

zubrzyk111
Znawca
Posty: 106
Rejestracja: 17 lut 2020, 20:16
Lokalizacja: Kraków/Kalwaria Z.

Re: Bilety, kontrole

Post autor: zubrzyk111 » 21 kwie 2022, 17:46

Od kilku lat mieszkam 40 km od Krakowa, do miasta przyjeżdżam średnio raz w miesiącu, korzystając wówczas z biletu 24h, z tym że najpierw muszę dostać się w zasięg sieci KMK innym pojazdem. I nie wiem z góry, czy będzie to pociąg, z którego wysiądę gdzieś na terenie Krakowa, czy też bus, którym dojeżdżam do strefy ll, czy też ktoś znajomy podrzuci mnie na jakiś przystanek. W związku z tym nigdy nie wiem też, z jakim automatem zetknę się, gdy będę potrzebował kupić bilet i czy będzie to urządzenie stacjonarne, czy mobilne. Aby mieć spokojną głowę, gdy przyjdzie dzień wyjazdu, zawczasu stopniowo odkładam sobie do szuflady monety składające się na kwotę potrzebną do zakupu biletu w starszych automatach. Dla mnie ta dwojakość sposobu płatności to duża niewygoda i zawracanie sobie tyłka durnotami, aby tylko asekurować się od problemów. Wolę automaty na kartę (bo takową mam), ale to, że są one różne, nie wprowadza żadnego udogodnienia względem sytuacji, gdy wszystkie przyjmowałyby tylko bilon.

Trudno mi też zgodzić się z założeniem,.że kupno biletu w pojeździe to opcja "absolutnie awaryjna" - no nie mam za bardzo przekonania do kupowania sobie biletu na miesiąc do przodu, gdy jestem w Krakowie - obawiałbym się, że go gdzieś zgubię, ponadto nie wiem, czy następnym razem będę potrzebował tego za 22 zł, czy też wystarczy za 17.

Awatar użytkownika
Kaszmir
Administrator
Posty: 5736
Rejestracja: 30 sty 2020, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Bilety, kontrole

Post autor: Kaszmir » 22 kwie 2022, 10:51

Bezpłatna komunikacja dla uchodźców została przedłużona na maj:
Maj będzie kolejnym miesiącem, kiedy obowiązuje bezpłatna komunikacja dla uchodźców. Urzędnicy szacują, że może to skutkować nieuzyskaniem dochodów w kwocie ok. 4,5 mln złotych. Z danych ZTP sprzed miesiąca wynikało, że 10% kontrolowanych pasażerów stanowili Ukraińcy z uprawnieniami do bezpłatnych przejazdów.
https://lovekrakow.pl/aktualnosci/uchod ... 45731.html

es.em
Znawca
Posty: 124
Rejestracja: 02 cze 2021, 9:43

Re: Bilety, kontrole

Post autor: es.em » 22 kwie 2022, 22:18

zubrzyk111 pisze: 21 kwie 2022, 17:46 W związku z tym nigdy nie wiem też, z jakim automatem zetknę się, gdy będę potrzebował kupić bilet i czy będzie to urządzenie stacjonarne, czy mobilne. Aby mieć spokojną głowę, gdy przyjdzie dzień wyjazdu, zawczasu stopniowo odkładam sobie do szuflady monety składające się na kwotę potrzebną do zakupu biletu w starszych automatach. Dla mnie ta dwojakość sposobu płatności to duża niewygoda i zawracanie sobie tyłka durnotami, aby tylko asekurować się od problemów. Wolę automaty na kartę (bo takową mam), ale to, że są one różne, nie wprowadza żadnego udogodnienia względem sytuacji, gdy wszystkie przyjmowałyby tylko bilon.
A dlaczego nie używasz Skycasha?

Awatar użytkownika
Kaszmir
Administrator
Posty: 5736
Rejestracja: 30 sty 2020, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Bilety, kontrole

Post autor: Kaszmir » 26 maja 2022, 14:53

Kraków: koniec darmowej komunikacji miejskiej i parkowania w strefie dla uchodźców
https://www.radiokrakow.pl/aktualnosci/ ... -uchodzcow
Od czerwca Kraków znosi możliwość bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską oraz darmowe parkowanie w strefie dla uchodźców z Ukrainy. Z ulgi przez ostatnie dwa miesiące mogli korzystać obywatele Ukrainy, którzy przybyli do Krakowa po 24 lutego 2022 roku i mają dokument, który to potwierdza.

Awatar użytkownika
Kaszmir
Administrator
Posty: 5736
Rejestracja: 30 sty 2020, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Bilety, kontrole

Post autor: Kaszmir » 24 cze 2022, 12:11

Nareszcie!
Od lipca kontroler przy kontroli zablokuje aplikacje mobilne do sprzedaży biletów

W związku z nagminnymi nadużyciami pasażerów, których w ostatniej chwili tzn. w trakcie kontroli, dokonywali zakupu biletów w aplikacjach mobilnych.

Od 1 lipca br. zmieniają się zasady nabywania biletów do kasowania w aplikacjach mobilnych. Każda z aplikacji przy zakupie będzie wymagała od pasażera wpisania numeru bocznego autobusu bądź tramwaju, którym będzie się przemieszczał. Do końca miesiąca wszystkie pojazdy KMK zostaną zaopatrzone w dodatkowe naklejki z numerem taboru, umieszczone nad każdym kasownikiem w pojeździe.

Od 1 lipca podczas kontroli, aplikacje do sprzedaży biletów będą blokowane analogicznie jak kasowniki w pojeździe po ogłoszeniu kontroli biletowej.
https://www.facebook.com/ZTPkrakow/post ... 3a4ion33Sl

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości