STADLER Tango Lajkonik/Lajkonik II Kraków

- Tabor, przetargi, rozdysponowanie wozów, dane techniczne
Bayer2003
Pomiarowiec
Posty: 1409
Rejestracja: 21 lut 2020, 13:10
Lokalizacja: Bronowice-Widok

Re: STADLER Tango Lajkonik Kraków

Post autor: Bayer2003 » 18 cze 2020, 20:19

Kitek pisze: 18 cze 2020, 20:12
Bayer2003 pisze: 18 cze 2020, 20:03RY825 posiadał zapowiedzi przystanków, były jednak one ledwie słyszalne, a jechałem tramwajem prawie pustym, więc w środku było dosyć cicho.
Być może, ale w #826 było słychać je wyraźnie ;)
Z pewnością jest to coś podlegającego kalibracji, więc jeżeli jest tak jak mówisz to prawdopodobnie w najbliższych dniach zostanie to poprawione.
https://www.petycjeonline.com/niedlakrotkichtramwajow - Nie dla kolejnych krótkich tramwajów w Krakowie

Kitek
Pomiarowiec
Posty: 1278
Rejestracja: 17 lut 2020, 18:26

Re: STADLER Tango Lajkonik Kraków

Post autor: Kitek » 18 cze 2020, 21:18

Są kolejne dobre informacje ;)
W Siedlcach do wyjazdu do Krakowa szykowane jest kilka następnych wozów.
http://psmkms.krakow.pl/index.php/16-ak ... y-na-linii
Trzeci wagon z tej dostawy jest w Krakowie i przechodzi odbiory (jest szansa, że na torach pojawi się już w przyszłym tygodniu. Czwarty wagon jest już przygotowywany do transportu do Krakowa i przyjedzie jeszcze w tym tygodniu.
http://mpk.krakow.pl/pl/aktualnosci/new ... -i-52.html
Linia "52" co 5 minut w szczycie to komunikacyjna racja stanu!

Awatar użytkownika
Kaszmir
Administrator
Posty: 5864
Rejestracja: 30 sty 2020, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: STADLER Tango Lajkonik Kraków

Post autor: Kaszmir » 18 cze 2020, 21:46

Jeszcze jedna rzecz ze strony PSMKMS:
Realizację dostawy planowano do końca roku, jednak z uwagi na trwającą pandemię, termin ten najpewniej nieznacznie się opóźni.
http://psmkms.krakow.pl/index.php/16-ak ... y-na-linii

Awatar użytkownika
pasazer_mobilisu
Ekspert
Posty: 1408
Rejestracja: 18 lut 2020, 6:01

Re: STADLER Tango Lajkonik Kraków

Post autor: pasazer_mobilisu » 18 cze 2020, 23:10

Kilka słów ode mnie:
Obrazek
Obrazek


Wygląd zewnętrzny bardzo mi się podoba - na miarę NGT8, na pewno ładniejszy od Krakowiaka, odcień niebieskiego świetny - mógłby być stosowany przy okazji NG innego taboru i jak dla mnie mogą wszystkie tramwaje walnąć po prostu na niebiesko.


Fotele niestety twarde jak deski, mamy już sporo autobusów gdzie da się dłużej wysiedzieć, a tutaj siedziska są twarde jak w Pesach, ale inaczej wyprofilowane (z tego co inni piszą źle). Szkoda też że uchwyty są tylko na zewnętrznych siedzeniach, mi to przypomina oszczędności jak w autobusach marki SOR.
Obrazek

Sufit jest niczym lustro:
Obrazek
ale bardzo ładnie się świeci:
Obrazek

Niespodzianka, jednak elementy sufitu mogą się trzymać bez dziwnych listw wzdłuż łączeń:
Obrazek

Kolejny typ taboru i znowu SIP wygląda inaczej:
Obrazek
w autobusach jest od dawna, mieliśmy już taki w tramwajach?

Światełko na dole drzwi na duży plus, oprócz tego że ładnie wygląda to wejście będzie dobrze oświetlone, dodatkowo wieczorami stojąc na pętli przy otwartych drzwiach będzie się świetnie prezentował.
Obrazek

Przedni wyświetlacz trochę mały i "Nowy Bieżanów P+R" się przewijał, podobnie jak "Odjazd za..."
Obrazek

Rzeźnia bardzo mała, chyba w Urbino 12 są tego rozmiaru.
Obrazek

Miejsca na bagaż wiadomo z czego wynikające i wiadomo też że znajdą się chętni do siedzenia na nich.
Obrazek

Obrazek
Kiedy test żelazka/tostera?

Ułożenie siedzeń w wersji premium:
Obrazek

I w standardowej dla osób do 150cm wzrostu, wyżsi będą się stukać kolanami:
Obrazek

Kolejny minus, stojąc w odległości większej niż 2-3 metry ciężko przeczytać kolejne przystanki, szkoda że nie zwiększono czcionki kosztem jednego przystanku i napisu "Kolejne przystanki".
Obrazek

Wnętrze jak dla mnie bomba:
Obrazek

Drzwi: na plus to że są ciche, na minus to dość wolno się otwierają (od zatrzymania na przystanku do rozpoczęcia otwarcia mija dobrych kilka sekund, nie sądzę by za każdym razem to motorniczy czekał z ich otwarciem). Niestety nad drzwiami powinna migać czerwona lampka a w pierwszych dwuskrzydłowych drzwiach w RY825 już nie działała:
https://streamable.com/3m1lx5

SIP tak jak wyżej pisaliście tylko w I członie i to dość głośny, podobnie jak sygnał otwierania drzwi.
Ostatnio zmieniony 04 lip 2020, 11:48 przez pasazer_mobilisu, łącznie zmieniany 2 razy.

ABC
Znawca
Posty: 107
Rejestracja: 13 kwie 2020, 20:31

Re: STADLER Tango Lajkonik Kraków

Post autor: ABC » 18 cze 2020, 23:38

Kaszmir pisze: 18 cze 2020, 21:46 Jeszcze jedna rzecz ze strony PSMKMS:
Realizację dostawy planowano do końca roku, jednak z uwagi na trwającą pandemię, termin ten najpewniej nieznacznie się opóźni.
35 egzemplarzy do końca 2020, 15 kolejnych do końca marca 2021.

STADLER Tango
Pomiarowiec
Posty: 52
Rejestracja: 14 mar 2020, 9:38

Re: STADLER Tango Lajkonik Kraków

Post autor: STADLER Tango » 19 cze 2020, 0:02

Taki SIP (autobusowy) jest już stosowany w NGT6 z drugiej dostawy po NG, nie jestem pewny czy wszystkie ale na pewno RP617, RP619, RP621, RP622 i pewnie wszystkie które przejdą NG. Wiem też że w jednym GT8C, a dokładniej RF311, jednak ekran jest od firmy PIXEL.

Awatar użytkownika
pasazer_mobilisu
Ekspert
Posty: 1408
Rejestracja: 18 lut 2020, 6:01

Re: STADLER Tango Lajkonik Kraków

Post autor: pasazer_mobilisu » 19 cze 2020, 5:56

ABC pisze: 18 cze 2020, 23:38 35 egzemplarzy do końca 2020, 15 kolejnych do końca marca 2021.
Biorąc pod uwagę jak pechowy mamy rok to nie byłby to wcale zły wynik.
STADLER Tango pisze: 19 cze 2020, 0:02 Taki SIP (autobusowy) jest już stosowany w NGT6 z drugiej dostawy po NG
Czyli dobrze kojarzyłem, że masowo był do tej pory tylko w autobusach. Jak na Kraków ma nawet sporo treści, może kiedyś doczekamy by pokazywał też możliwe przesiadki z najbliższego przystanku.
Ostatnio zmieniony 04 lip 2020, 11:48 przez pasazer_mobilisu, łącznie zmieniany 1 raz.

Arsents
Miłośnik
Posty: 55
Rejestracja: 18 lut 2020, 21:00

Re: STADLER Tango Lajkonik Kraków

Post autor: Arsents » 19 cze 2020, 16:16

Czy tylko ja mam takie wrażenie, że na bocznych burtach została zastosowana jakaś nowa większa czcionka numerów taborowych /w #RY826/?

kot_feliks
Ekspert
Posty: 978
Rejestracja: 18 lut 2020, 13:57

Re: STADLER Tango Lajkonik Kraków

Post autor: kot_feliks » 19 cze 2020, 19:37

Udało mi się przejechać lajkonikiem. Generalnie całkiem przyjemny wagon :) Mam wrażenie, że jest również cichszy od NGT8, pytanie, jak się będzie prezentował za kilka lat.

Z plusów - tak na szybko i okiem tylko pasażera:
- cicho podczas jazdy - mam wrażenie, że najcichszy z eksploatowanych w Krk wagonów;
- fajny, przyjemny, bardzo estetyczny design wewnątrz;

Z minusów - również na szybko i okiem pasażera:
- tu głownie niestety to, co zależy od zamawiającego, czyli:
--- SIP - tradycyjnie leży i kwiczy. Wagon jeździ drugi dzień po mieście, przez połowę czasu ekrany pod sufitem wyświetlały czarną plamę, zapowiadania nie słychać, umiejscowienie choinek wewnątrz totalnie debilne, małe wyświetlacze zewnętrzne - jeśli chodzi o SIP w Krk to czasem mam wrażenie, że to jest robione specjalnie, bo firma jednak trzyma poziom, a z SIPem jest zawsze totalna kupa;
--- "rzeźnia" - układ 2x2 jest chyba najwygodniejszy z punktu widzenia pasażerów - ok, ale czy w wagonie tej długości nie przydałoby się miejsce na choćby.... dwa wózki? "Rzeźnia" jest tak mała, że mieści się tam jeden wózek, w sumie chyba powtórka z NGT8, gdzie również tego miejsca jest imho zbyt mało...
--- umiejscowienie przycisków do otwierania drzwi - nie wiem, kto wymyślił, aby niektóre drzwi miały przycisk tylko po jednej stronie? :roll:

Oczywiście te wady to raczej pierdółki, wagon jest naprawdę bardzo przyjemny :)

GoMeZz391
Moderator globalny
Posty: 1243
Rejestracja: 17 lut 2020, 22:54
Kontakt:

Re: STADLER Tango Lajkonik Kraków

Post autor: GoMeZz391 » 20 cze 2020, 8:26

Kolejny wagon w Krakowie - #HY841.
Ostatnio zmieniony 20 cze 2020, 9:46 przez Zieleńczanin, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Przepraszam, jestem perfekcjonistą.

Krakowianin
Pomiarowiec
Posty: 286
Rejestracja: 17 lut 2020, 20:08

Re: STADLER Tango Lajkonik Kraków

Post autor: Krakowianin » 22 cze 2020, 19:15

Jutro Lajkoniki zawitają na 14 i 18 ->fejs MPK

ABC
Znawca
Posty: 107
Rejestracja: 13 kwie 2020, 20:31

Re: STADLER Tango Lajkonik Kraków

Post autor: ABC » 24 cze 2020, 13:54

#HY842 przyjechał.

W TTSS widziany w Siedlacach w ostatnich dniach był #HY843 i dzisiaj #RY827.

Więc kolejne dwa szybko przybędą.

STADLER Tango
Pomiarowiec
Posty: 52
Rejestracja: 14 mar 2020, 9:38

Re: STADLER Tango Lajkonik Kraków

Post autor: STADLER Tango » 24 cze 2020, 17:42

Według danych na stronie MPK, HY840 został wpisany na stan zajezdni Nowa Huta, więc pewnie za niedługo będzie na linii.

Bayer2003
Pomiarowiec
Posty: 1409
Rejestracja: 21 lut 2020, 13:10
Lokalizacja: Bronowice-Widok

Re: STADLER Tango Lajkonik Kraków

Post autor: Bayer2003 » 25 cze 2020, 9:43

Lajkoniki dziś pojawiły się na liniach "4" oraz "13". Jak dla mnie na "4" to trochę za mało, nie bez powodu jest to jedyna linia w Krakowie, gdzie od wielu lat jeździ tylko tabor 40m+. Stałym pasażerem "13" i to w godzinach szczytu byłem przed COVID-19 i nie uważam, żeby cokolwiek więcej niż NGT6 lub 2x105Na było tam potrzebne. Ciekawe czy to tylko test tramwajów na tych liniach, czy trafią one na nie na stałe, bo moim zdaniem o wiele bardziej przydadzą się gdzieś indziej.
https://www.petycjeonline.com/niedlakrotkichtramwajow - Nie dla kolejnych krótkich tramwajów w Krakowie

Awatar użytkownika
sorig
Specjalista
Posty: 387
Rejestracja: 21 lut 2020, 11:22

Re: STADLER Tango Lajkonik Kraków

Post autor: sorig » 25 cze 2020, 16:47

Bayer2003 pisze: 25 cze 2020, 9:43 Lajkoniki dziś pojawiły się na liniach "4" oraz "13". Jak dla mnie na "4" to trochę za mało, nie bez powodu jest to jedyna linia w Krakowie, gdzie od wielu lat jeździ tylko tabor 40m+.
To pewnie tylko testy, ale...
Absurdem jest że linia jeżdżąca aktualnie co 20 minut przez cały dzień jest obsługiwana Krakowiakami. Wygaszanie popytu na "4" które ma miejsce na przestrzeni ostatnich lat w końcu musiało spowodować znaczny spadek potoków, a stąd już tylko krok do zmiany taboru.

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości