Śledzenie pojazdów na żywo (TTSS)

marcio15
Pasażer
Posty: 15
Rejestracja: 26 wrz 2022, 9:15

Re: Śledzenie pojazdów na żywo (TTSS)

Post autor: marcio15 » 27 wrz 2022, 14:31

fysztof pisze: 27 wrz 2022, 14:19 A z czego wynikają takie kwiatki, jak w tym momencie widoczna "17" jadąca przez Wielicką? To dane po stronie MPK tak są wprowadzone?
obraz_2022-09-27_141750663.png
Tak, sprawdziłem, takie dane są w danych udostępnianych przez Kraków w paczce GTFS-RT.
Kierman pisze: 27 wrz 2022, 14:22 Nie mogę dodać załącznika, lecz znalazłem błąd. 304, które rano miało łączenie z 258, dalej wyświetlało się jako 258 na dworcu
Tutaj prawdopodobnie podobny przypadek.

Gdy pisałem do ZTP Kraków w sprawie kształtów tras, napisali też, że są w trakcie wdrażania nowego oprogramowania do wyznaczania rozkładów, dzięki któremu jakość udostępnianych danych też ma być lepsza...

mateuszwon94
Pasażer
Posty: 42
Rejestracja: 17 lut 2020, 19:24

Re: Śledzenie pojazdów na żywo (TTSS)

Post autor: mateuszwon94 » 27 wrz 2022, 16:20

marcio15 pisze: 27 wrz 2022, 14:12 Tak poza tym, jaki jest cel wyświetlania wszystkich pojazdów przy większym odzoomowaniu?
Powód jest prozaiczny. Jak się nic nie wyświetla, to wygląda, jakby aplikacja nie działała.
marcio15 pisze: 27 wrz 2022, 14:12 Zakładam, że użytkownik klikając pojazd, zainteresowany jest tym konkretnym pojazdem, stąd wszystko znika.
Klikając przystanek, użytkownik zainteresowany jest przystankiem i pojazdami, które na niego przyjadą.
A co w wypadku, jak aplikacja źle zinterpretowała kliknięcie (np jak tramwaj stoi na przystanku, a ja chce wybrać przystanek)? Wtedy trzeba kliknąć krzyżyk i starać się trafić lepiej, albo poczekać aż tramwaj odjedzie (a może mi się np spieszyć).
Ale teraz przy testach tego zauważyłem pewien błąd. Jak tramwaj zasłania przystanek, na którym stoi, to w ten przystanek nie da się kliknąć. Np tak jak na zdjęciu poniżej tramwaj linii 18 stoi na przystanku "Filharmonia". Tego przystanku nawet nie widać, a klikanie zawsze pokazuje "18". Może dało by się dodać jakąś ikonkę, po kliknięciu, w którą pokaże nam się lista wszystkich bliskich dopasowań naszego kliknięcia?
Obrazek
marcio15 pisze: 27 wrz 2022, 14:12 A tak poza tym, co się stało z KrkPodRęką? Jest niewspierany? Chyba dalej działa?
Działać działa, tylko jak są dodawane/usuwane nowe przystanki to nie jest aktualizowana. I tak np. cały czas nie ma przystanku tramwajowego w tunelu Trasy Łagiewnickiej, a z drugiej strony jest sporo przystanków już dawno zlikwidowanych bądź ze zmienioną nazwą np. przystanek Słowiańska utworzony na potrzeby remontu i niefunkcjonujący już chyba dobre 2-3 lata.

Awatar użytkownika
pasazer_mobilisu
Ekspert
Posty: 1399
Rejestracja: 18 lut 2020, 6:01

Re: Śledzenie pojazdów na żywo (TTSS)

Post autor: pasazer_mobilisu » 27 wrz 2022, 17:35

Czy jest szansa na dodanie większej ilości pojazdów do mapy? Np. na "482" w tej chwili wyświetlają się tylko BU905 i BO275, natomiast inna mapa wyświetla też BU852 i BU892 na tej linii. Podobnie nie widać żadnego Citaro G (numery 701-731) chociaż według mapy https://api.ttss.pl/vehicles/buses/ jeździ ich w tej chwili 21. O ile dobrze pamiętam autor tej drugiej mapy łączył w całość dane z różnych systemów, jest to opisane w wątku o TTSS na drugim forum.

marcio15
Pasażer
Posty: 15
Rejestracja: 26 wrz 2022, 9:15

Re: Śledzenie pojazdów na żywo (TTSS)

Post autor: marcio15 » 27 wrz 2022, 18:26

Hej, na tę chwilę czekam na informację od ZTP Kraków czy zmiana systemów planowania rozkładów wpłynie też na liczbę udostępnionych pojazdów z sygnałem GPS w zbiorze, z którego korzystam. Jeżeli dojdzie ich więcej - nie będę nic zmieniał tylko poczekam, aż pojawi się więcej pojazdów. Jeżeli zmiana systemów nie spowoduje zwiększenia liczby pojazdów GPS w zbiorze, z którego korzystam, będę próbował łączyć dane ze zbiorów GTFS oraz TTSS. Wtedy powinno być więcej pojazdów na mapie.

marcio15
Pasażer
Posty: 15
Rejestracja: 26 wrz 2022, 9:15

Re: Śledzenie pojazdów na żywo (TTSS)

Post autor: marcio15 » 28 wrz 2022, 10:57

Jeszcze co do wiadomości wyżej, bo pominąłem niechcący.
mateuszwon94 pisze: 27 wrz 2022, 16:20 Powód jest prozaiczny. Jak się nic nie wyświetla, to wygląda, jakby aplikacja nie działała.
Na start pojazdy i przystanki się wyświetlają, bo przy włączeniu aplikacji zoom jest tak ustawiony, aby pojazdy były widoczne. Użytkownik musi odzoomować widok mapy, aby znaczniki na mapie zniknęły. Odzoomowanie z kolei spowoduje ukrycie znaczników ale też wyświetlenie komunikatu "Przybliż mapę, aby zobaczyć szczegóły [NIE POKAZUJ PONOWNIE]".

Poza tym, jeżeli serwery miasta nie zwracają sygnału GPS dla żadnego autobusu albo żadnego tramwaju, jest wyświetlany komunikat, że nie ma sygnału GPS busów lub tramwajów (oby jak najrzadziej ;) ).

Więc szczerze mówiąc wciąż nie widzę powodu, aby wyświetlać pojazdy na odzoomowanym widoku, nie licząc przyzwyczajenia ludzi z użytkowania innych aplikacji.
mateuszwon94 pisze: 27 wrz 2022, 16:20 A co w wypadku, jak aplikacja źle zinterpretowała kliknięcie (np jak tramwaj stoi na przystanku, a ja chce wybrać przystanek)? Wtedy trzeba kliknąć krzyżyk i starać się trafić lepiej, albo poczekać aż tramwaj odjedzie (a może mi się np spieszyć).
Ale teraz przy testach tego zauważyłem pewien błąd. Jak tramwaj zasłania przystanek, na którym stoi, to w ten przystanek nie da się kliknąć. Np tak jak na zdjęciu poniżej tramwaj linii 18 stoi na przystanku "Filharmonia". Tego przystanku nawet nie widać, a klikanie zawsze pokazuje "18". Może dało by się dodać jakąś ikonkę, po kliknięciu, w którą pokaże nam się lista wszystkich bliskich dopasowań naszego kliknięcia?
Obrazek
Technicznie mówiąc, to nie błąd ani zła interpretacja kliknięcia - użytkownik kliknął tramwaj, więc zobaczył szczegóły dotyczące tramwaju, wszystko poprawnie :P . Ale jasne, rozumiem o co chodzi. Tak, to jest problem i myślę nad rozwiązaniem - albo tak jak mówisz - jakiś dymek z listą znaczników (trudniejsze do zrobienia), albo zrobić opcję ukrywania na dwuklik, tj. klikając dwukrotnie pojazd/przystanek, zniknie on na kilka sekund, co pozwoli kliknąć to, co jest pod nim (oczywiście trzeba wtedy poinstruować użytkowników, że taka opcja w ogóle istnieje).

damian_krk2
Ekspert
Posty: 1569
Rejestracja: 25 wrz 2020, 0:06

Re: Śledzenie pojazdów na żywo (TTSS)

Post autor: damian_krk2 » 28 wrz 2022, 11:30

A jest możliwość dodania następnych kursów danej brygady jak np w Beta TTSS?

marcio15
Pasażer
Posty: 15
Rejestracja: 26 wrz 2022, 9:15

Re: Śledzenie pojazdów na żywo (TTSS)

Post autor: marcio15 » 28 wrz 2022, 11:34

Tak, jest taka możliwość i planuję zrobić rozkład brygadowy, aczkolwiek trochę to zajmie - pewnie do końca roku będzie :) .

mateuszwon94
Pasażer
Posty: 42
Rejestracja: 17 lut 2020, 19:24

Re: Śledzenie pojazdów na żywo (TTSS)

Post autor: mateuszwon94 » 28 wrz 2022, 17:09

marcio15 pisze: 28 wrz 2022, 10:57 Na start pojazdy i przystanki się wyświetlają, bo przy włączeniu aplikacji zoom jest tak ustawiony, aby pojazdy były widoczne. Użytkownik musi odzoomować widok mapy, aby znaczniki na mapie zniknęły. Odzoomowanie z kolei spowoduje ukrycie znaczników ale też wyświetlenie komunikatu "Przybliż mapę, aby zobaczyć szczegóły [NIE POKAZUJ PONOWNIE]".
Właśnie ostatnio zauważyłem te wyskakujące powiadomienia. Więc "case closed". Zostaje mi przyzwyczajenie, ze jak sobie oddale mape to jednak cos widze :D

Ale też przyszedł mi pomysł na inne usprawnienie. Mianowicie na komputerze wyswietlanie informacji o wybranym przystanku.linii z dolu ekranu jest moim zdaniem mało ergonomiczne (zajmuje strasznie dużo ekranu i zasłania pół mapy). Wydaje mi się, że na PC lepiej byłoby ten wysówany panel pokazać z prawej strony.

abuk
Znawca
Posty: 101
Rejestracja: 30 gru 2020, 14:28
Lokalizacja: Kraków

Re: Śledzenie pojazdów na żywo (TTSS)

Post autor: abuk » 28 wrz 2022, 21:15

Ja mam natomiast, inne pytanie. Dane o pojeździe pobierane są z systemu GTFS? Jeżeli tak — to błąd leży po stronie MPK, jeżeli nie — to w danych o pojazdach (np. PESA 2014N) w podpunkcie automat biletowy jest błędna informacja. Automat biletowy, owszem, jest, ale tylko na kartę, na monety już nie.

marcio15
Pasażer
Posty: 15
Rejestracja: 26 wrz 2022, 9:15

Re: Śledzenie pojazdów na żywo (TTSS)

Post autor: marcio15 » 29 wrz 2022, 1:13

mateuszwon94 pisze: 28 wrz 2022, 17:09 Właśnie ostatnio zauważyłem te wyskakujące powiadomienia. Więc "case closed". Zostaje mi przyzwyczajenie, ze jak sobie oddale mape to jednak cos widze :D

Ale też przyszedł mi pomysł na inne usprawnienie. Mianowicie na komputerze wyswietlanie informacji o wybranym przystanku.linii z dolu ekranu jest moim zdaniem mało ergonomiczne (zajmuje strasznie dużo ekranu i zasłania pół mapy). Wydaje mi się, że na PC lepiej byłoby ten wysówany panel pokazać z prawej strony.
Taaak, racja. 90% użytkowników czynaczas.pl korzysta z urządzeń mobilnych. Z tego powodu, co prawda mam zapisany ten case, aby to ogarnąć, ale na liście priorytetów jest baaaaardzo nisko, zakopany milionem innych pomysłów :( . Masz może skąd załatwić 48-godzinnę dobę? :)
abuk pisze: 28 wrz 2022, 21:15 Ja mam natomiast, inne pytanie. Dane o pojeździe pobierane są z systemu GTFS? Jeżeli tak — to błąd leży po stronie MPK, jeżeli nie — to w danych o pojazdach (np. PESA 2014N) w podpunkcie automat biletowy jest błędna informacja. Automat biletowy, owszem, jest, ale tylko na kartę, na monety już nie.
Nie, jeżeli chodzi o ogólnoświatowy format GTFS to istnieją dwa zbiory:
- GTFS, który zawiera dane rozkładowe, tj. listę przystanków, listę linii, z którego przystanku o której godzinie która linia odjeżdża. Generalnie jest to paczka zip z danymi rozkładowymi, na podstawie których można np. stworzyć statyczny rozkład jazdy z danego przystanku,
- GTFS-RT, który zawiera dane GPS pojazdów, identyfikator trasy, który pokonują aktualne pojazdy. Na podstawie identyfikatora trasy można połączyć dane GTFS-RT i dane GTFS i wyświetlić np. listę przystanków pojazdu. W tym zbiorze jest też numer taborowy (tzn. w Krakowie. Nie zawsze taborowy jest dostępny w danych GTFS-RT).

Dane o pojazdach dla każdego miasta zbieram osobno z różnych źródeł. Czasem jest ogólnodostępna baza pojazdów udostępniana przez ZTMy, czasem ktoś to zebrał i wyraża zgodę na udostępnianie danych w aplikacji. Kraków tych danych nie udostępnia i jest to praca użytkowników. Jeden z użytkowników Krakowa zaoferował się uzupełnić bazę o więcej danych, więc niedługo dane powinny być dostępne dla większego procentu pojazdów.

Czy to jest jedyny błąd, jaki znalazłeś? Poprawię to w weekend, gdy wrócę z rozjazdów, ale może akurat dla innych pojazdów też udało się coś wychwycić?

abuk
Znawca
Posty: 101
Rejestracja: 30 gru 2020, 14:28
Lokalizacja: Kraków

Re: Śledzenie pojazdów na żywo (TTSS)

Post autor: abuk » 30 wrz 2022, 0:45

marcio15 pisze: 29 wrz 2022, 1:13 Czy to jest jedyny błąd, jaki znalazłeś? Poprawię to w weekend, gdy wrócę z rozjazdów, ale może akurat dla innych pojazdów też udało się coś wychwycić?
Na tą chwilę trudno mi powiedzieć, ale błąd chyba jest we wszystkich nowszych pojazdach (2014+), gdzie montowano już automaty biletowe na kartę. Faktycznie, one kiedyś obsługiwały monety, ale od któregoś tam roku już nie.

marcio15
Pasażer
Posty: 15
Rejestracja: 26 wrz 2022, 9:15

Re: Śledzenie pojazdów na żywo (TTSS)

Post autor: marcio15 » 04 paź 2022, 10:43

Zaktualizowałem bazę informacji o pojazdach w https://czynaczas.pl/krakow o trochę brakujących tramwajów, które jeden z użytkowników mi podesłał. Aktualnych danych o biletomatach niestety nie mam skąd pozyskać.

Dodatkowo, ZTP Kraków dodało plik z kształtami tras autobusowych do paczki GTFS. Oznacza to, że klikając autobus na mapie, trasa, która się wyświetli, będzie szła wzdłuż dróg, a nie w linii prostej od przystanku do przystanku :) .

Awatar użytkownika
pasazer_mobilisu
Ekspert
Posty: 1399
Rejestracja: 18 lut 2020, 6:01

Re: Śledzenie pojazdów na żywo (TTSS)

Post autor: pasazer_mobilisu » 04 paź 2022, 10:56

marcio15 pisze: 04 paź 2022, 10:43 Aktualnych danych o biletomatach niestety nie mam skąd pozyskać.
Wszędzie tam gdzie była informacja że są monety + karta wystarczy zmienić na tylko karta, a tam gdzie były tylko monety wystarczy zostawić tylko monety. Ewentualnie po roku produkcji pojazdu, tramwaje od 2015 mają automaty na kartę, a autobusy od (chyba) 2016.

marcio15
Pasażer
Posty: 15
Rejestracja: 26 wrz 2022, 9:15

Re: Śledzenie pojazdów na żywo (TTSS)

Post autor: marcio15 » 04 paź 2022, 14:16

Dzięki, okroiłem powyższe do informacji "Biletomat: Tak" - mniej zachodu i mniej ewentualnych błędów.

Awatar użytkownika
stefan
Znawca
Posty: 153
Rejestracja: 10 sie 2022, 13:57
Lokalizacja: WNH

Re: Śledzenie pojazdów na żywo (TTSS)

Post autor: stefan » 04 paź 2022, 15:36

pasazer_mobilisu pisze: 04 paź 2022, 10:56 Wszędzie tam gdzie była informacja że są monety + karta wystarczy zmienić na tylko karta, a tam gdzie były tylko monety wystarczy zostawić tylko monety. Ewentualnie po roku produkcji pojazdu, tramwaje od 2015 mają automaty na kartę, a autobusy od (chyba) 2016.
Nie do końca, MetroStajle dostały np automaty na karty, jak w U18IV gen.

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości