Dojazd do lotniska Kraków Airport

- Linie, trasy, rozkłady
pablo
Specjalista
Posty: 418
Rejestracja: 17 paź 2022, 12:11

Re: Dojazd do lotniska Kraków Airport

Post autor: pablo » 14 lis 2022, 18:39

Linia 300 będzie jedyną linią, która kursuje przez dwa mosty na Wiśle. Bardzo naokoło dojazd do lotniska teraz będzie. Osobiście linię 208 widywałem bardzo często na Czarnowiejskiej-Nawojki. Zawsze była pełna. Duża wymiana pasażerów była u wylotu Czarnowiejskiej (koło Alej). Nie wiem co to za pasażerowie, może większość to tzw "przypadkowi". Pytanie co oni dostaną w zamian? Będą jeździć 501/511? To był tylko jeden kurs w godzinie i na pewno to nie był trzon komunikacji na ciągu od/do Armii Krajowej, ale to już drugi autobus, który stamtąd wylatuje (po 114). Ci, którzy mają pecha korzystać z tego ciągu, wsiadając bądź wysiadając na przystankach, gdzie nie zatrzymują się linie pośpieszne i aglo, to mają już tylko pocięte 139 i zawsze zaprane 173. Obie linie mocno niepunktualne.

MichalTyniec
Ekspert
Posty: 651
Rejestracja: 22 sie 2020, 15:20

Re: Dojazd do lotniska Kraków Airport

Post autor: MichalTyniec » 14 lis 2022, 19:24

Na co te pomiary robią na 300 i 208 skoro zmiany zatwierdzili wcześniej, śmieszne to jest.

Wojciech
Znawca
Posty: 127
Rejestracja: 18 lut 2020, 21:43

Re: Dojazd do lotniska Kraków Airport

Post autor: Wojciech » 14 lis 2022, 19:34

Ta zmiana jest tak zła, że w sumie trudno to racjonalnie skomentować.

lukasmaj
Specjalista
Posty: 245
Rejestracja: 19 lut 2020, 13:44

Re: Dojazd do lotniska Kraków Airport

Post autor: lukasmaj » 14 lis 2022, 20:16

MichalTyniec pisze: 14 lis 2022, 19:24 Na co te pomiary robią na 300 i 208 skoro zmiany zatwierdzili wcześniej, śmieszne to jest.
Tak samo było na 204 i 244. Pomiary w ostatnich dniach funkcjonowania na starych trasach.

kucyk
Ekspert
Posty: 1845
Rejestracja: 26 sie 2020, 14:39

Re: Dojazd do lotniska Kraków Airport

Post autor: kucyk » 14 lis 2022, 20:19

lukasmaj pisze: 14 lis 2022, 20:16 Tak samo było na 204 i 244. Pomiary w ostatnich dniach funkcjonowania na starych trasach.
Aby pokazać, że mają rację i jak szybko działają. :lol:

edek3253
Specjalista
Posty: 237
Rejestracja: 06 kwie 2021, 14:03

Re: Dojazd do lotniska Kraków Airport

Post autor: edek3253 » 14 lis 2022, 21:37

Ktoś niedawno zachwalał 300, że omija korki. A teraz pakują ją w korki na Konopnickiej i korek od razu od pętli na Kleparzu. Naprawdę marzę o tym, aby ekipa obecnie zarządzająca KMK dała sobie już spokój i zmieniła robotę. Może parę lat temu to był jakiś powiew świeżości, ale teraz jest psucie na każdym kroku. Kolejna grupa pasażerów odejdzie z KMK, bo ktoś sobie wymyślił zlikwidowanie relacji, gdzie może i jest mało ludzi, ale na pewno są jacyś pracownicy lotniska ze Szczyglic czy Rząski, którzy teraz ni cholery, ale samochodem będą podwożeni do lotniska.

Zieleńczanin
Ekspert
Posty: 781
Rejestracja: 17 lut 2020, 18:39
Lokalizacja: Zielonki

Re: Dojazd do lotniska Kraków Airport

Post autor: Zieleńczanin » 14 lis 2022, 21:39

Ale wzmocnienia na "218" i "238" jasno świadczą o tym, że odpowiedzialna za te zmiany jest przynajmniej w dużej części gmina Zabierzów. No i naprawdę nie rozumiem, dlaczego ZTP ma odpowiadać i organizować transport mieszkańców gminy Zabierzów na obiekt położony w gminie Zabierzów, jeśli ta nie wykazuje takowej chęci i nie da na to pieniędzy.

edek3253
Specjalista
Posty: 237
Rejestracja: 06 kwie 2021, 14:03

Re: Dojazd do lotniska Kraków Airport

Post autor: edek3253 » 14 lis 2022, 21:46

To dlaczego utrzymuje linię 300? Wszak też można powiedzieć, że lotnisko jest w GZ i co nas obchodzi.

pablo
Specjalista
Posty: 418
Rejestracja: 17 paź 2022, 12:11

Re: Dojazd do lotniska Kraków Airport

Post autor: pablo » 14 lis 2022, 22:30

Tak to jest jak lotnisko nie znajduje się w granicach administracyjnych miasta. Warszawa, Wrocław, Łódź, Poznań, Gdańsk - czołówka największych polskich miast ma główny port lotniczy w swoich granicach administracyjnych. Kraków nie. I ciągle coś trzeba ustalać z Zabierzowem.

kot_feliks
Ekspert
Posty: 972
Rejestracja: 18 lut 2020, 13:57

Re: Dojazd do lotniska Kraków Airport

Post autor: kot_feliks » 14 lis 2022, 22:32

edek3253 pisze: 14 lis 2022, 21:37 Ktoś niedawno zachwalał 300, że omija korki. A teraz pakują ją w korki na Konopnickiej i korek od razu od pętli na Kleparzu. Naprawdę marzę o tym, aby ekipa obecnie zarządzająca KMK dała sobie już spokój i zmieniła robotę. Może parę lat temu to był jakiś powiew świeżości, ale teraz jest psucie na każdym kroku. Kolejna grupa pasażerów odejdzie z KMK, bo ktoś sobie wymyślił zlikwidowanie relacji, gdzie może i jest mało ludzi, ale na pewno są jacyś pracownicy lotniska ze Szczyglic czy Rząski, którzy teraz ni cholery, ale samochodem będą podwożeni do lotniska.
No bo to miało imho sens, miałeś:
- pociąg - dla mieszkańców północy, NH itd. (w miarę fajna przesiadka z KMK w tunelu);
- 300 dla mieszkańców dzielnic, skąd ciężko dojechać na dworzec, gdzie mogłeś się przesiąść na Grunwaldzkim, a linia nie utykała w korkach;

Potem zaczęli podnosić cenę biletu na pociąg, więc część osób zaczęła uciekać (niekoniecznie do KMK, bo... parking na lotnisku jest tańszy od tej kolejki), a teraz pora na up.. 300 ;) Czemu up... 300? Bo:
- będzie miało o wiele mniej punktualną trasę - więc przy f30 zaczynają odpadać przesiadki;
- pytanie, czy tam się w ogóle ludzie zmieszczą, bo wracając tym ostatnio z lotniska... no powiedzmy sobie było przytulnie;


Swoje dodaje MPK, bo taka linia powinna być zwyczajnie obsługiwana jakimś przegubem z miejscem na bagaż, a nie króciutkim autobusem, gdzie nie da się wsiąść / wysiąść, bo walizy zastawiają każde wejście. Plus totalnie idiotyczny SIP by MPK, zupełnie nieczytelny dla turystów (ludzie ustawiają się do wysiadania zaraz po ruszeniu z przystanku na obwodnicy Przegorzał, bo wg. SIP za chwilę już Szwedzka :mrgreen:).

My przykładowo na lotnisko jeździliśmy ostatnio jedynie '52' + '300', bo zwyczajnie było to w miarę pewne połączenie. Balice są małe, tam nie trzeba być x godzin przed odlotem. Tramwaje po Krk jeżdżą w miarę punktualnie, jeśli autobus nie ma trasy utykającej w korkach (a przesiadka na Grunwaldzkim to początkowy przystanek - bajka. No tylko teraz przy linii z f30 i losowym rozkładem już tak fajnie nie będzie.

A czemu nie kolejką? Bo po co? Jadąc o dowolnej godzinie poza szczytem (a w szczycie również ze sporej ilości rejonów) ze sporej części miasta można do Balic dojechać szybciej autem, a parking na kilka dni kosztuje mniej, niż bilety na SKA... Wygodniej, bez przesiadania się itd.

Jeśli miałbym jechać SKA, to ona nie konkuruje z KMK, tylko raczej z autem. Po co mam jechać SKA, skoro autem (1) wygodnie, (2) poza szczytem szybciej, (3) bez czekania, (4) TANIEJ. Jaka jest zaleta tej kolejki poza godzinami 7-9 i 16-18 (choć i tak przy takcie f30 i przesiadce, nawet stojąc w korkach może wyjść szybciej)?

Ot porównanie - wylot gdzieś na kilka dni:
- dojazd 2 os SKA (tam i powrót) -> 4 bilety kolejowe (4x17,00) + zazwyczaj min. 4 bilety KMK (4x4,00) = 84,00 pln
- parking na 4 dni na Balicach... 55,00-65,00 pln...

edek3253
Specjalista
Posty: 237
Rejestracja: 06 kwie 2021, 14:03

Re: Dojazd do lotniska Kraków Airport

Post autor: edek3253 » 14 lis 2022, 22:42

pablo pisze: 14 lis 2022, 22:30 Tak to jest jak lotnisko nie znajduje się w granicach administracyjnych miasta. Warszawa, Wrocław, Łódź, Poznań, Gdańsk - czołówka największych polskich miast ma główny port lotniczy w swoich granicach administracyjnych. Kraków nie. I ciągle coś trzeba ustalać z Zabierzowem.
A ktoś wie dlaczego przy zmianie granic w 1973 roku nie włączono od razu działki z lotniskiem?

Awatar użytkownika
Kaszmir
Administrator
Posty: 5796
Rejestracja: 30 sty 2020, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Dojazd do lotniska Kraków Airport

Post autor: Kaszmir » 14 lis 2022, 22:48

Zieleńczanin pisze: 14 lis 2022, 21:39Ale wzmocnienia na "218" i "238" jasno świadczą o tym, że odpowiedzialna za te zmiany jest przynajmniej w dużej części gmina Zabierzów. No i naprawdę nie rozumiem, dlaczego ZTP ma odpowiadać i organizować transport mieszkańców gminy Zabierzów na obiekt położony w gminie Zabierzów, jeśli ta nie wykazuje takowej chęci i nie da na to pieniędzy.
Byłbym bardzo ostrożny z takimi wnioskami. Ciężko mi uwierzyć, że Zabierzów przyszedł do ZTP i powiedział "zlikwidujcie nam 208 i potnijcie km w weekendy". Podejrzewam, że Gmina zarzuciła jakąś tam potrzebą zmian, ZTP wyszedł z propozycją a Gmina to zaakceptowała, nawet do końca nie będąc świadoma co podpisuje. Zaznaczam jednak, że to tylko moje domysły, mogą być mylne.
pablo pisze: 14 lis 2022, 18:39Zawsze była pełna. Duża wymiana pasażerów była u wylotu Czarnowiejskiej (koło Alej). Nie wiem co to za pasażerowie, może większość to tzw "przypadkowi".
Część na pewno była przypadkowa, jednak część nie. Trochę ludzi podjeżdżało nią z centrum na lotnisko - tu mam wrażenie że tłok zwiększył się w ostatnich miesiącach (wobec braku "252/292" i zaporowej ceny SKA), część to również pasażerowie wracający z rejonów Dworca do Mydlnik (od czasu przekierowania "501" na Chełmońskiego, byli ludzie którzy tak jeździli).
kot_feliks pisze: 14 lis 2022, 22:32No bo to miało imho sens, miałeś:
- pociąg - dla mieszkańców północy, NH itd. (w miarę fajna przesiadka z KMK w tunelu);
- 300 dla mieszkańców dzielnic, skąd ciężko dojechać na dworzec, gdzie mogłeś się przesiąść na Grunwaldzkim, a linia nie utykała w korkach;
Nie jestem pewny czy się z tym zgodzę. Północ po prostu dziękuje za taki dojazd, przy tych cenach SKA i tak niskiej częstotliwości, w dwie lub więcej osób lepszą i szybszą opcją jest po prostu Uber. Ostatnia podwyżka cen biletów na pociąg oczywiście jeszcze pogorszyła sprawy, jednak i wcześniej wg mnie była zaporowa. Wg mnie SKA obecnie to opcja głównie dla osób które nie wiedzą / nie potrafią / nie chcą ogarnąć dojazdu taxi.

I to jest powód, dla którego krytykuję "300". Jako nowe połączenie z południa na lotnisko, byłaby niezła. Jednak powstała kosztem "252", a wcześniej "292". Każda kolejna inkarnacja to coraz gorszy dojazd z centrum. Nie wspominając, że "292" miało f20 i przegubowce.

kot_feliks
Ekspert
Posty: 972
Rejestracja: 18 lut 2020, 13:57

Re: Dojazd do lotniska Kraków Airport

Post autor: kot_feliks » 14 lis 2022, 22:56

Kaszmir pisze: 14 lis 2022, 22:48 Nie jestem pewny czy się z tym zgodzę. Północ po prostu dziękuje za taki dojazd, przy tych cenach SKA i tak niskiej częstotliwości, w dwie lub więcej osób lepszą i szybszą opcją jest po prostu Uber. Ostatnia podwyżka cen biletów na pociąg oczywiście jeszcze pogorszyła sprawy, jednak i wcześniej wg mnie była zaporowa. Wg mnie SKA obecnie to opcja głównie dla osób które nie wiedzą / nie potrafią / nie chcą ogarnąć dojazdu taxi.
No ale ja piszę o tym, jak to powinno funkcjonować. Przy obecnych cenach (17,00 płn/os) to jest to totalnie niekonkurencyjne połączenie, bo w 2 os. taniej dojedziesz na lotnisko autem i tam zostawisz samochód na parkingu na kilka dni. I to również napisałem.

Ale gdyby ta SKA była w taryfie KMK, to moim zdaniem takie rozwiązanie (pociąg dla północy i wschodu), a autobus dla reszty - jest jak najbardziej ok :)

Natomiast taxi jest imho akurat bardzo nieprzewidywalną opcją w Krakowie, bo:
- ceny potrafią skakać i x3;
- jaką masz pewność, że w ogóle to taxi będzie? ;)

Mnie się wiele razy, mieszkając przecież niedaleko od centrum, nie udało zamówić jakiejkolwiek taksówki (zarówno bolt, Uber, freenow, ale też tradycyjne korporacje). Ot, nie było i tyle. I nie dotyczy to tylko "piątkowego popołudnia", ale najgorzej bywa wbrew pozorom w ciągu dnia.

Zamówienie z wyprzedzeniem (np. dzień wcześniej)? Chyba tylko 919 coś takiego gwarantuje, każda inna korporacja to szukanie kierowcy na kilkanaście minut przed kursem: "Zapisujemy, jak będzie kierowca, to przyjedzie". "A jak nie będzie akurat nikogo?". "No to nie przyjedzie" xd

GoMeZz391
Moderator globalny
Posty: 1233
Rejestracja: 17 lut 2020, 22:54
Kontakt:

Re: Dojazd do lotniska Kraków Airport

Post autor: GoMeZz391 » 15 lis 2022, 8:33

edek3253 pisze: 14 lis 2022, 22:42 [...]
A ktoś wie dlaczego przy zmianie granic w 1973 roku nie włączono od razu działki z lotniskiem?
Tu mamy problem złożony, gdyż z posiadanych mi informacji, gmina nie jest chętna przekazać działki z lotniskiem na rzecz miasta, gdyż dużo na tym straci.

edek3253
Specjalista
Posty: 237
Rejestracja: 06 kwie 2021, 14:03

Re: Dojazd do lotniska Kraków Airport

Post autor: edek3253 » 15 lis 2022, 8:40

GoMeZz391 pisze: 15 lis 2022, 8:33 Tu mamy problem złożony, gdyż z posiadanych mi informacji, gmina nie jest chętna przekazać działki z lotniskiem na rzecz miasta, gdyż dużo na tym straci.
Obecnie się nie dziwię, ale wtedy, te 50 lat temu gmina nie miała raczej o czym dyskutować, bo takie decyzje były odgórne.
Co do linii 300 to ciekawe czy lotnisko coś dopłaca do tej linii? Do 208 chyba dopłacali. Ciekawe jakie jest stanowisko portu w tej sprawie.

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot] i 18 gości