Klimatyzacja, ogrzewanie

- Tabor, przetargi, rozdysponowanie wozów, dane techniczne
Justforfun
Znawca
Posty: 134
Rejestracja: 29 sie 2022, 18:20

Re: Klimatyzacja, ogrzewanie

Post autor: Justforfun » 13 paź 2022, 16:00

Adrian14 pisze: 13 paź 2022, 14:46 Przecież większość autobusów ma ogrzewanie/klimatyzację automatyczną.
Oczywiście, że tak jest. Chodzi raczej o to, że warsztat może zmniejszyć temperaturę, do której nagrzewnice mają zagrzać autobus czy też tramwaj. W Citaro C2 kierowca może sobie manipulować temperaturą klimatronika, w Solarisach już jest z tym gorzej, aczkolwiek w solowych elektrykach podobno można się tym pobawić, jednak nigdy nie próbowałem.
Ex kierowca MPK, PW.

Kierman
Specjalista
Posty: 350
Rejestracja: 20 lut 2022, 9:44

Re: Klimatyzacja, ogrzewanie

Post autor: Kierman » 13 paź 2022, 20:23

W solowych elektrykach (w przegubowych też zresztą) nie da się zmieniać temperatury, co gorsza jest tak ustawiona odgórnie, że w zimie grzejesz do jakichś 28 stopni i robisz saunę w pojeździe. Dlatego też np. klimatyzacja w przegubach chodzi tragicznie, bo też jest ustawiona odgórnie nie na określoną temp. tylko ileś mniejszą od otoczenia.

damian_krk2
Ekspert
Posty: 1569
Rejestracja: 25 wrz 2020, 0:06

Re: Klimatyzacja, ogrzewanie

Post autor: damian_krk2 » 13 paź 2022, 21:18

Kierman pisze: 13 paź 2022, 20:23 W solowych elektrykach (w przegubowych też zresztą) nie da się zmieniać temperatury, co gorsza jest tak ustawiona odgórnie, że w zimie grzejesz do jakichś 28 stopni i robisz saunę w pojeździe. Dlatego też np. klimatyzacja w przegubach chodzi tragicznie, bo też jest ustawiona odgórnie nie na określoną temp. tylko ileś mniejszą od otoczenia.
Ja tam byłem świadkiem takiej temperatury w DE6xx że aż oczy łzawiły, a znajomy prowadzący mówił że miał sytuację że termometr pokazywał 38st w pojeździe.

Justforfun
Znawca
Posty: 134
Rejestracja: 29 sie 2022, 18:20

Re: Klimatyzacja, ogrzewanie

Post autor: Justforfun » 14 paź 2022, 7:37

damian_krk2 pisze: 13 paź 2022, 21:18 Ja tam byłem świadkiem takiej temperatury w DE6xx że aż oczy łzawiły, a znajomy prowadzący mówił że miał sytuację że termometr pokazywał 38st w pojeździe.
Też miałem taką sytuację tamtej zimy w DE612. Musiałem co chwilę wyłączać ogrzewanie gdyż się nie dało funkcjonować, a pasażerowie w kutrkach i kożuchach sami o to prosili. Na zewnątrz -3 stopnie, w pojeździe 32.
Ex kierowca MPK, PW.

Kowalik
Specjalista
Posty: 303
Rejestracja: 08 lut 2022, 14:38

Re: Klimatyzacja, ogrzewanie

Post autor: Kowalik » 06 cze 2023, 13:00

Dziś chyba kierowca pomylił pory roku, wszystkie okna w solarisie otwarte, a z klimy leci ciepło jak z piekarnika :oops:

Jamnik
Ekspert
Posty: 1117
Rejestracja: 25 sie 2020, 13:50

Re: Klimatyzacja, ogrzewanie

Post autor: Jamnik » 06 cze 2023, 13:05

Kowalik pisze: 06 cze 2023, 13:00 Dziś chyba kierowca pomylił pory roku, wszystkie okna w solarisie otwarte, a z klimy leci ciepło jak z piekarnika :oops:
Ale dlaczego mieszasz w to kierowcę?

es.em
Znawca
Posty: 124
Rejestracja: 02 cze 2021, 9:43

Re: Klimatyzacja, ogrzewanie

Post autor: es.em » 06 cze 2023, 14:22

Kowalik pisze: 06 cze 2023, 13:00 Dziś chyba kierowca pomylił pory roku, wszystkie okna w solarisie otwarte, a z klimy leci ciepło jak z piekarnika :oops:
A zgłosiłeś to kierowcy, czy tylko na forum sobie piszesz?

Kowalik
Specjalista
Posty: 303
Rejestracja: 08 lut 2022, 14:38

Re: Klimatyzacja, ogrzewanie

Post autor: Kowalik » 06 cze 2023, 16:17

es.em pisze: 06 cze 2023, 14:22 A zgłosiłeś to kierowcy, czy tylko na forum sobie piszesz?
Tak, zgłosiłem mu na co wzruszył ramionami. A skoro leciało gorące powietrze w nadmuchu, to powinien wyłączyć klimatyzację. Tego chyba można od niego wymagać.

suchy
Ekspert
Posty: 750
Rejestracja: 27 gru 2021, 17:16

Re: Klimatyzacja, ogrzewanie

Post autor: suchy » 07 cze 2023, 0:16

Kowalik pisze: 06 cze 2023, 16:17 Tak, zgłosiłem mu na co wzruszył ramionami. A skoro leciało gorące powietrze w nadmuchu, to powinien wyłączyć klimatyzację. Tego chyba można od niego wymagać.
Nie, nie można tego od niego wymagać - jeśli było polecenie, że należy załączyć klimę, to ją załącza. Jakby jej nie uruchomił albo bez pozwolenia wyłączył, a ktoś z pasażerów złoży skargę - to kierowca za to beknie.

Tak samo jak pasażerowie często żądają, żeby kierowca włączył klimę "bo jest za gorąco", mimo że nie było takiego polecenia z dyspozytorni. I co, wtedy też można od niego wymagać, żeby zrobił coś wbrew poleceniom i regulaminowi?

To, że w tym przypadku klima grzała zamiast chłodzić to inna sprawa - może miał już zgłoszoną usterkę i czekał na wizytę mechanika na którejś pętli? Tego nie wiesz.

Bądź Wola Twoja
Miłośnik
Posty: 66
Rejestracja: 19 gru 2022, 14:25

Re: Klimatyzacja, ogrzewanie

Post autor: Bądź Wola Twoja » 07 cze 2023, 1:49

suchy pisze: 07 cze 2023, 0:16 Nie, nie można tego od niego wymagać - jeśli było polecenie, że należy załączyć klimę, to ją załącza. Jakby jej nie uruchomił albo bez pozwolenia wyłączył, a ktoś z pasażerów złoży skargę - to kierowca za to beknie.

Tak samo jak pasażerowie często żądają, żeby kierowca włączył klimę "bo jest za gorąco", mimo że nie było takiego polecenia z dyspozytorni. I co, wtedy też można od niego wymagać, żeby zrobił coś wbrew poleceniom i regulaminowi?

To, że w tym przypadku klima grzała zamiast chłodzić to inna sprawa - może miał już zgłoszoną usterkę i czekał na wizytę mechanika na którejś pętli? Tego nie wiesz.
Troszkę niedowierzam w to co widzę. Serio? Jeździłbyś z załączoną klimą, która grzeje bo takie jest polecenie? Przecież wystarczy zgłosić awarię i powiedzieć, że w związku z nią wyłączasz klimę, żeby się nie gotować i po temacie, jesteś kryty.

Abstrahując od tego wielu prowadzących nie wie, że może mieć włączoną lub świadomie nie korzysta z automatycznej klimatyzacji w pojazdach, które są w nią wyposażone nie czekając na polecenie GDR.

Kierman
Specjalista
Posty: 350
Rejestracja: 20 lut 2022, 9:44

Re: Klimatyzacja, ogrzewanie

Post autor: Kierman » 07 cze 2023, 10:15

Bądź Wola Twoja pisze: 07 cze 2023, 1:49 Troszkę niedowierzam w to co widzę. Serio? Jeździłbyś z załączoną klimą, która grzeje bo takie jest polecenie? Przecież wystarczy zgłosić awarię i powiedzieć, że w związku z nią wyłączasz klimę, żeby się nie gotować i po temacie, jesteś kryty.

Abstrahując od tego wielu prowadzących nie wie, że może mieć włączoną lub świadomie nie korzysta z automatycznej klimatyzacji w pojazdach, które są w nią wyposażone nie czekając na polecenie GDR.
Z własnego doświadczenia wam powiem, że gdy zdarzyło mi się, że klima mi się zepsuła w czasie jazdy (po prostu tak z du*y nagle zaczęła grzać), to wyłączyłem ją, kazałem pootwierać okna i zgłosiłem na główną. Przyjęli i kazali dalej jeździć do końca dnia bez klimy. Co do samowolnego włączania klimy / ogrzewania, to tam gdzie ona automatycznie załącza się i reguluje po odpaleniu silnika to ma w teorii chodzić, mamy tam nic nie dotykać i przełączać.

Kowalik
Specjalista
Posty: 303
Rejestracja: 08 lut 2022, 14:38

Re: Klimatyzacja, ogrzewanie

Post autor: Kowalik » 07 cze 2023, 12:32

No to muszę pogratulować regulaminu. Dobrze, że nie ma zapisu o zamykaniu okien na kwadrat, bo wtedy pasażerowie by się ugotowali.. W sumie lepiej wzywać karetkę jak ktoś zasłabnie z gorąca, niż złamać regulamin i wyłączyć klimatyzację..

Scania_9640
Ekspert
Posty: 1803
Rejestracja: 07 wrz 2020, 13:39
Lokalizacja: Balice

Re: Klimatyzacja, ogrzewanie

Post autor: Scania_9640 » 07 cze 2023, 12:38

Gdyby ZTP o tym wiedziało, to by nie dopuściło takiego autobusu do ruchu. Jeśli jest włączona klimatyzacja, a nie działa to wtedy autobus musi zostać podmieniony najszybciej jak się da.

Jamnik
Ekspert
Posty: 1117
Rejestracja: 25 sie 2020, 13:50

Re: Klimatyzacja, ogrzewanie

Post autor: Jamnik » 07 cze 2023, 12:43

Kowalik pisze: 07 cze 2023, 12:32 No to muszę pogratulować regulaminu.
Dlatego czasem warto mieć "regulamin" w czterech literach.
suchy pisze: 07 cze 2023, 0:16 Nie, nie można tego od niego wymagać - jeśli było polecenie, że należy załączyć klimę, to ją załącza.
Wczoraj nie było klimy. Podobnie jak przez cały ostatni tydzień albo dłużej.

Scania_9640
Ekspert
Posty: 1803
Rejestracja: 07 wrz 2020, 13:39
Lokalizacja: Balice

Re: STADLER Tango Lajkonik/Lajkonik II Kraków

Post autor: Scania_9640 » 22 cze 2023, 15:19

Ydhflx pisze: 22 cze 2023, 13:15 Stadlery I i II mają bardzo dobrą (wystarczającą na taki upał), moim zdaniem porównywalną. Taka Pesa ma za to dość słabą, w moim odczuciu. Bardzo dobrze wypada NGT6 mimo braku klimy, lepiej niż niektóre autobusy z klimą i prawie jak PESA.

A w temacie autobusów, elektryczne Solarisy wypadają dobrze, a już nowe MANy słabiutko moim zdaniem. Ale w ogóle to temat chyba na inny wątek.
Według mnie Stadlery z I dostawy mają słabą klimatyzację. W Pesie jest tak, że każdy człon ma inną temperaturę xD zauważyłem to w większości przypadków, najczęściej zimno było w 1 członie.
NGT6 z klimą bardzo na plus jak i NGT8 - według mnie te tramwaje mają najlepsze chłodzenie.

Co do autobusów to MANy nie chłodzą nic praktycznie i jest to zgłoszone, miejmy nadzieję że to szybko naprawią, a Solarisy elektryczne jak kierowca nie wyłączy klimy bo oszczędza baterie to fakt spoko jest, ale niestety w około 30% przypadkach jest ona wyłączona z powodu oszczędności :/


Dyskusja o klimie, przeniesiona z wątku o STL

~mod. Gz391


ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości