Rozwój sieci tramwajowej

- Drogi, torowiska, chodniki, parkingi, inwestycje
Awatar użytkownika
Kaszmir
Administrator
Posty: 5437
Rejestracja: 30 sty 2020, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Rozwój sieci tramwajowej

Post autor: Kaszmir » 21 lis 2023, 11:20

Też jestem za wariantem przez rondo Ofiar Katynia. To główny węzeł w okolicy, trudno żeby tramwaj go omijał.

ganov
Pasażer
Posty: 15
Rejestracja: 26 wrz 2023, 2:03

Re: Rozwój sieci tramwajowej

Post autor: ganov » 21 lis 2023, 12:30

Nie wiem, trochę nie podoba mi się wizja odcinania (hipotetycznego) rejonu Chełmońskiego od tramwaju. W teorii dobrym kontrargumentem jest os. Radzikowskiego, ale oni mają oprócz 140 chociaż SKA i też w razie potrzeby łatwiejsze podejście na ROK. A obszary wzdłuż wcześniejszego odcinka ul. Radzikowskiego (między linią kolejową a ul. Weissa) są w zasięgu pętli autobusowej Azory. Co do os. Wizjonerów - przepraszam, ale postawiono obrzydliwe kloce pośrodku niczego na wzniesieniu. Ludzie wiedzieli, na co się piszą. To jest osiedle stworzone pod ludzi z samochodem i nie ma co o nich myśleć przy prowadzeniu tramwaju. Również mają SKA, a w razie potrzeby mogą zejść sobie do ciągu bronowickiego. I nawet jest łatwiej niż myślałem, bo byłem przekonany, że jedyną opcją jest droga naokoło przez ul. Zielony Most, tymczasem mapa pokazuje, że można to zrobić przez przedłużenie Katowickiej prawie na wysokości przystanku Bronowice SKA. W związku z tym oni mają trudniejsze dojście na ROK (i potencjalny tramwaj tam), niż na Balicką.

Ydhflx
Specjalista
Posty: 248
Rejestracja: 14 gru 2022, 22:17

Re: Rozwój sieci tramwajowej

Post autor: Ydhflx » 21 lis 2023, 13:23

ganov pisze: 21 lis 2023, 12:30 Nie wiem, trochę nie podoba mi się wizja odcinania (hipotetycznego) rejonu Chełmońskiego od tramwaju. W teorii dobrym kontrargumentem jest os. Radzikowskiego, ale oni mają oprócz 140 chociaż SKA i też w razie potrzeby łatwiejsze podejście na ROK. A obszary wzdłuż wcześniejszego odcinka ul. Radzikowskiego (między linią kolejową a ul. Weissa) są w zasięgu pętli autobusowej Azory. Co do os. Wizjonerów - przepraszam, ale postawiono obrzydliwe kloce pośrodku niczego na wzniesieniu. Ludzie wiedzieli, na co się piszą. To jest osiedle stworzone pod ludzi z samochodem i nie ma co o nich myśleć przy prowadzeniu tramwaju. Również mają SKA, a w razie potrzeby mogą zejść sobie do ciągu bronowickiego. I nawet jest łatwiej niż myślałem, bo byłem przekonany, że jedyną opcją jest droga naokoło przez ul. Zielony Most, tymczasem mapa pokazuje, że można to zrobić przez przedłużenie Katowickiej prawie na wysokości przystanku Bronowice SKA. W związku z tym oni mają trudniejsze dojście na ROK (i potencjalny tramwaj tam), niż na Balicką.
To najlepiej w ogóle nigdzie nic nie robić, bo przecież ludzie wiedzieli na co się piszą kupując mieszkanie bez tramwaju obok? W szczególności mieszkańcy Chełmońskiego też nie powinni być uwzględniani, bo wiedzieli na co się piszą?

Co do SKA - owszem, jest, ale jednak na Bronowicach Wiadukt ktoś wsiada do tramwaju czy autobusu. Nie udawajmy, że to zastępuje. Z SKA korzysta mniej osób niż obecnie nawet z autobusów. 140 też niby jest. Ale mówimy o infrastrukturze, nie o liniach. Jakby była chęć, to można i autobus na Chełmońskiego puścić. A w zasadzie to już jest, i to z wyższym f niż 140 i do tego do centrum.

Nie zapominajmy też o przesiadkach na autobusy aglo czy też (mniej) jadące właśnie Conrada.

No i poza tym, ul. Chełmońskiego nie byłaby odcięta od tramwaju. Bloki we wschodniej części byłyby w zasięgu hipotetycznego przystanku na Conrada w pobliżu Shella, którego wcześniej się zrobić i tak nie da, bo trzeba przekroczyć linię kolejową. Także tu zresztą i tak niezależnie od wariantu jest tak samo. Bloki w części zachodniej tak czy siak mają najbliżej na pętlę. Bloki w części środkowej... miałyby zaś maks. 200m dalej. Bo przypominam, że tramwaj pojedzie (w tamtym wariancie) Sosnowiecką, więc różnica to obecny parking przy Ikei. Nie byłaby to też różnica zaporowa, ze środkowej części Chełmońskiego jest około.. 550m do Conrada. To mniej, niż mają bloki w rejonie wiaduktu kolejowego na wspomniane Rondo Ofiar Katynia (ok. 600m). Czyli bloki po dobrej stronie mają podobnie, a bloki po drugiej jeszcze gorzej. Np. bloki przy Radzikowskiego, naprzeciwko szkoły, mają 750m na ROK - i 800m na pętlę Azory (autobusową, tramwaj ma się zatrzymywać dopiero przy Opolskiej). Także jeżeli to jest w zasięgu, to tym bardziej w zasięgu tramwaju wzdłuż Conrada byłyby bloki na Chełmońskiego (te rejony mają wprawdzie skorzystać na tramwaju wzdłuż Rydla, ale chciałem zaznaczyć, że jeżeli one są w zasięgu pętli Azory, to Chełmońskiego jest w zasięgu Conrada (i to szczególnie że torowisko ma iść po północnej stronie Conrada, więc odpada przechodzenie)).

Awatar użytkownika
kbieniu7
Specjalista
Posty: 461
Rejestracja: 21 kwie 2022, 22:38
Lokalizacja: Kurdwanów

Re: Rozwój sieci tramwajowej

Post autor: kbieniu7 » 21 lis 2023, 13:58

W sumie to z dzisiejszej perspektywy lokalizacja P+R w tym miejscu też taka se - dodatkowe obciążenie tego węzła, gdzie wyjazd z osiedla w stronę IKEI po ślimaku już i dzisiaj stoi. Wielopoziomowy P+R bardziej by się przydał na Bronowicach Wielkich, do którego ten tramwaj miał mieć też odnogę.

Co do ślimaka, to kiedyś się zastanawiałem, że fajnie by tam było trochę poszerzyć łącznicę w stronę IKEI tak, aby zmieścić tam buspas (wystarczy może 1,5m) i mieć rozwiązanie podobne do tego, przy wyjeździe z Politechniki na ATW, tylko że zakończone światłami. Autobusy tam tracą dużo czasu.

Obrazek

ganov
Pasażer
Posty: 15
Rejestracja: 26 wrz 2023, 2:03

Re: Rozwój sieci tramwajowej

Post autor: ganov » 21 lis 2023, 14:53

Ydhflx pisze: 21 lis 2023, 13:23 To najlepiej w ogóle nigdzie nic nie robić, bo przecież ludzie wiedzieli na co się piszą kupując mieszkanie bez tramwaju obok? W szczególności mieszkać Chełmońskiego też nie powinni być uwzględniani, bo wiedzieli na co się piszą?
Niestety poszedłeś w abstrakcję, więc udaję się na jej przeciwległy biegun.
Kiedy oni zlecą wreszcie tę wielowariantową koncepcję budowy linii tramwajowej od ul. Balickiej do os. Wizjonerów z odnogą w ul. Wolontariuszy, ul. Kompozytorów oraz ul. Aktorów wraz z budową wielopoziomowego parkingu P&R? Tyle na to czekamy, a jak zwykle mają nas w poważaniu. Dodatkowo mam nadzieję, że zadbają w zleceniu o to, by zbadano możliwość poprowadzenia linii ulicą Wizjonerów na północ, a potem na wschód w śladzie ul. Radzikowskiego (tunelem pod ROK) aż do Weissa. Dzięki budowie tej trasy zapewnimy sobie opcję przedłużenia jej w przyszłości na zachód do Factory, a także połączenia jej z trójkątem Jasnogórska-Conrada-Sosnowiecka, co w końcu pozwoli na kompleksową obsługę regionu.
Ydhflx pisze: 21 lis 2023, 13:23 Co do SKA - owszem, jest, ale jednak na Bronowicach Wiadukt ktoś wsiada do tramwaju czy autobusu. Nie udawajmy, że to zastępuje. Z SKA korzysta mniej osób niż obecnie nawet z autobusów. 140 też niby jest. Ale mówimy o infrastrukturze, nie o liniach. Jakby była chęć, to można i autobus na Chełmońskiego puścić. A w zasadzie to już jest, i to z wyższym f niż 140 i do tego do centrum.
W żadnym miejscu nie stwierdziłem, że SKA jakkolwiek zastępuje tramwaj czy autobusy, ale jednak lepiej je mieć, niż nie mieć. I przypominam, że 501 i 511 również jadą przez ROK, osoby mieszkające na Radzikowskiego mają do nich dostęp.
Nie wspominając o tym, jak Stawowa czy Jasnogórska potrafią się korkować, co uniemożliwia jakkolwiek sensowny wyjazd stamtąd autobusem w stronę miasta. I oczywiście - opóźnienia dotykają również autobusy jadące w innych relacjach wokół ROK, ale możliwość łatwiejszego na ROK podejścia daje w razie braku przyjazdu linii X o godzinie Y szansę wejścia w coś innego, co akurat przyjedzie i w razie potrzeby przesiadki gdzieś dalej.
Ydhflx pisze: 21 lis 2023, 13:23 No i poza tym, ul. Chełmońskiego nie byłaby odcięta od tramwaju. Bloki we wschodniej części byłyby w zasięgu hipotetycznego przystanku na Conrada w pobliżu Shella, którego wcześniej się zrobić i tak nie da, bo trzeba przekroczyć linię kolejową. Także tu zresztą i tak niezależnie od wariantu jest tak samo. Bloki w części zachodniej tak czy siak mają najbliżej na pętlę. Bloki w części środkowej... miałyby zaś maks. 200m dalej. Bo przypominam, że tramwaj pojedzie (w tamtym wariancie) Sosnowiecką, więc różnica to obecny parking przy Ikei. Nie byłaby to też różnica zaporowa, że środkowej części Chełmońskiego jest około.. 550m do Conrada. To mniej, niż mają bloki w rejonie wiaduktu kolejowego na wspomniane Rondo Ofiar Katynia (ok. 600m). Czyli bloki po dobrej stronie mają podobnie, a bloki po drugiej jeszcze gorzej. Np. bloki przy Radzikowskiego, na przeciwko szkoły, mają 750m na ROK - i 800m na pętlę Azory (autobusową, tramwaj ma się zatrzymywać dopiero przy Opolskiej). Także jeżeli to jest w zasięgu, to tym bardziej w zasięgu tramwaju wzdłuż Conrada byłyby bloki na Chełmońskiego (te rejony mają wprawdzie skorzystać na tramwaju wzdłuż Rydla, ale chciałem zaznaczyć, że jeżeli one są w zasięgu pętli Azory, to Chełmońskiego jest w zasięgu Conrada (i to szczególnie że torowisko ma iść po północnej stronie Conrada, więc odpada przechodzenie).
Z tym odcięciem to było raczej w cudzysłowie, ponieważ nie twierdzę, że jakiekolwiek wymienione przez nas osiedle/ulica byłoby odcięte od czegokolwiek w przypadku budowy któregokolwiek z wariantów. Ale ja też jestem raczej przyzwyczajony do łażenia i przesiadek, może mam przez to zbyt skrzywione patrzenie, nie wiem.
Co do odległości, które podajesz - zawsze można wynaleźć taką parę, żeby podparła naszą tezę. Z Chełmońskiego 148 do Shella jest 1100 metrów - i co w związku z tym? Nie da się zapewnić idealnej obsługi wszystkim. Jest to po prostu niemożliwe. Dlatego trzeba wypracować kompromis, który będzie jak najsensowniejszy. Ogólnie byłbym na pewno bardziej skłonny wariantowi wzdłuż Conrada, gdyby dało się ten region ogarnąć i uspokoić, miast wciskać tramwaj wzdłuż autostrady. A po prostu nie widzę na to szans jako że przebiega tam droga krajowa nr 7.
No i przypominam, że zgodnie ze studium wykonalności szybkiego, bezkolizyjnego transportu szynowego w Krakowie mamy mieć premetro od miasteczka studenckiego AGH wzdłuż Armii Krajowej, idące tunelem właśnie gdzieś od Bronowic SKA do Jasnogórskiej. Wówczas więc w układzie docelowym wszyscy by raczej byli zadowoleni, gdyby linia od Azorów poszła przez Sosnowiecką.
I jeszcze na marginesie: jakim tramwaju wzdłuż Rydla?

kot_feliks
Ekspert
Posty: 938
Rejestracja: 18 lut 2020, 13:57

Re: Rozwój sieci tramwajowej

Post autor: kot_feliks » 21 lis 2023, 23:46

Ydhflx pisze: 21 lis 2023, 9:57 Pozostaje więc kwestia ceny - i tu nie sądzę by w porównaniu do całości inwestycji różnica była spora. Najdroższe na pewno będzie przekraczanie Opolskiej, i tego nie dość że nie uniknie żaden wariant, to jeszcze w wariancie przez Sosnowiecką wypadało by pomyśleć o przystanku. Do tego przy Jasnogórskiej wprawdzie jest wąsko, ale nie bardzo. Można też wejść trochę w pas drogowy, wątpię by na wysokości sklepu z wyposażeniem wnętrz potrzebne było aż 5 pasów w jedną stronę. Do tego tramwaj budujemy na przyszłe dekady, a mieszkańcy już sporo czekają. Zróbmy to porządnie, a nie po kosztach.
Przecież przy tramwaju będzie liczona każda złotówka :) Jeśli projekt dużo gorszy będzie tańszy o milion, to zrobią dużo gorszy, żeby był tańszy o milion. W zamian w części drogowej dostaniesz dodatkowe pasy ruchu, które potem wymalują jako obszary wyłączne z ruchu "o budujemy na lata, więc nie ma sensu oszczędzać" :)

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość