Trasa Nowobagrowa i Ciepłownicza

- Drogi, torowiska, chodniki, parkingi, inwestycje
Awatar użytkownika
Aułrora
Moderator fb pkk
Posty: 557
Rejestracja: 30 lis 2022, 2:13
Lokalizacja: Kraków - Kobierzyn
Polubił: 198 razy
Otrzymał  polubienie: 74 razy

Re: Trasa Nowobagrowa i Ciepłownicza

Post autor: Aułrora » 13 gru 2025, 21:39

Trochę o temacie a trochę ogólnie.

Zgodzę się z wami, że są ważniejsze inwestycje niż ta. Jednakże trochę sprawdza się najczarniejszy scenariusz (który de facto był nieunikniony z powodu takiej a nie innej sytuacji finansowej, ale nadal będą mówić, że jest hossa):

- wstrzymanie inwestycji (t. Ciepłownicza, ul. Humboldta)
- anulowanie jakichkolwiek działań (np. Tramwaj na Os. Pod Fortem)
- podniesienie cen biletów (druga podwyżka w ciągu ostatnich 2 lat zmiany)
- SCT & zwiększenie cen w SPP

Obawiam się, że nie nadchodzi stagnacja, która będzie tylko opierała się na naprawie/odnowie dotychczasowych rozwiązań

Oby tylko TdM nie był ostatnią rozwojową inwestycją w Krakowie w ciągu kilku następnych lat, a ja tylko dramatyzuję :lol:
8-) Łososkowice Remiza Enjoyer 8-)

Awatar użytkownika
kbieniu7
Ekspert
Posty: 835
Rejestracja: 21 kwie 2022, 22:38
Lokalizacja: Kurdwanów
Polubił: 217 razy
Otrzymał  polubienie: 216 razy

Re: Trasa Nowobagrowa i Ciepłownicza

Post autor: kbieniu7 » 15 gru 2025, 10:54

obserwator pisze: 13 gru 2025, 11:43 Pełna zgoda, metro oraz Trasa Zwierzyniecka to z pewnością ważniejsze inwestycje. Natomiast jeżeli miasto chce poprawić komunikację północ-południe po wschodniej stronie miasta to uważam że powinno się rozbudować cały ciąg Łagiewniki - Rondo 308 Dywizjonu o linię tramwajową lub chociaż buspas. Szkoda tylko że miasto nie ma w planach takich inwestycji. Niestety również zabudowa zbliża się bardzo blisko jezdni (np. aktualnie budowany biurowiec w Łagiewnikach), wygląda zatem że nie ma w planach nawet zabezpieczenia terenu.
Też tak uważam, nie tylko zresztą ja. I próbujemy coś z tym działać, przynajmniej dla Nowohuckiej i Powstańców Wlkp. Nie musi to być na całej długości, ale na newralgicznych odcinkach dałoby się sporo urwać. W miejskich jednostkach jest poparcie dla takiego rozwiązania, ale niestety nie udaje się wciąż wpisać zadań do WPFu.

Jeśli więc popieracie budowę buspasa na Nowohuckiej, to zachęcam do wysłania maila w tej sprawie. Może być do miejskich jednostek, ale najlepiej do radnych miejskich (ew. dzielnicowych) i prezydenta, że w kontekście odległej perspektywy Trasy Ciepłowniczej, ciąg Łagiewniki - Rondo 308 Dywizjonu należy rozbudować o buspas.

Awatar użytkownika
Aułrora
Moderator fb pkk
Posty: 557
Rejestracja: 30 lis 2022, 2:13
Lokalizacja: Kraków - Kobierzyn
Polubił: 198 razy
Otrzymał  polubienie: 74 razy

Re: Trasa Nowobagrowa i Ciepłownicza

Post autor: Aułrora » 15 gru 2025, 17:39

kbieniu7 pisze: 15 gru 2025, 10:54 Też tak uważam, nie tylko zresztą ja. I próbujemy coś z tym działać, przynajmniej dla Nowohuckiej i Powstańców Wlkp. Nie musi to być na całej długości, ale na newralgicznych odcinkach dałoby się sporo urwać. W miejskich jednostkach jest poparcie dla takiego rozwiązania, ale niestety nie udaje się wciąż wpisać zadań do WPFu.

Jeśli więc popieracie budowę buspasa na Nowohuckiej, to zachęcam do wysłania maila w tej sprawie. Może być do miejskich jednostek, ale najlepiej do radnych miejskich (ew. dzielnicowych) i prezydenta, że w kontekście odległej perspektywy Trasy Ciepłowniczej, ciąg Łagiewniki - Rondo 308 Dywizjonu należy rozbudować o buspas.
Nie wiem czy kiedyś tą propozycję na tapet wystawiałeś.

Czy nie można by było (kosztownie, ale skutecznie i z pożytkiem dla każdego) pod koleją zrobić tunel/e dla pieszych i rowerów, tak aby odsunąć ludzi od ruchliwej jezdni przy okazji od przystanku Podgórze SKA - Kuklińskiego w miejscu dawnego chodnika wytyczyć buspas? Wtedy Cały ten odcinek w stronę Huty jest na swoim pasie bez kosztów dla pozostałych pasów.

A tutaj taka kura-pazurem zrobiona koncepcja jakby to mogło wyglądać:
-----------------------------------------------------------------------------------------------
Obrazek
8-) Łososkowice Remiza Enjoyer 8-)

Awatar użytkownika
kbieniu7
Ekspert
Posty: 835
Rejestracja: 21 kwie 2022, 22:38
Lokalizacja: Kurdwanów
Polubił: 217 razy
Otrzymał  polubienie: 216 razy

Re: Trasa Nowobagrowa i Ciepłownicza

Post autor: kbieniu7 » 15 gru 2025, 18:11

Aułrora pisze: 15 gru 2025, 17:39 Nie wiem czy kiedyś tą propozycję na tapet wystawiałeś.

Czy nie można by było (kosztownie, ale skutecznie i z pożytkiem dla każdego) pod koleją zrobić tunel/e dla pieszych i rowerów, tak aby odsunąć ludzi od ruchliwej jezdni przy okazji od przystanku Podgórze SKA - Kuklińskiego w miejscu dawnego chodnika wytyczyć buspas? Wtedy Cały ten odcinek w stronę Huty jest na swoim pasie bez kosztów dla pozostałych pasów.

A tutaj taka kura-pazurem zrobiona koncepcja jakby to mogło wyglądać:
-----------------------------------------------------------------------------------------------
Obrazek
Dokładnie coś takiego proponowałem, great minds thinks alike ;) Pisałem na Kraboku 2 lata temu:

https://krabok.wordpress.com/2023/07/01 ... zytelnika/

Byłoby to super rozwiązanie, bo z jednego z najgorszych miejsc dla KMK, autobusy by jechały prawie bezkolizyjnie aż do śluzy autobusowej przed Kuklińskiego. Zgłaszałem też do miejskich jednostek, ale stwierdzili, że słabo wychodził stosunek kosztów do korzyści. Niemniej, może kiedyś by się jeszcze udało przepchać temat, podpinając jeszcze pod rowery (które zdaje się w UMK teraz mają lepsze plecy i zainteresowanie urzędu niż komunikacja miejska...). Jeśli się Wam podoba, to zachęcam mocno do wysyłania takich wniosków do ZTP, ZDMK, Rad Dzielnic, Radnych Miejskich i Prezydenta.

kucyk
Ekspert
Posty: 2878
Rejestracja: 26 sie 2020, 14:39
Polubił: 19 razy
Otrzymał  polubienie: 180 razy

Re: Trasa Nowobagrowa i Ciepłownicza

Post autor: kucyk » dzisiaj, 11:46

Tak się decyduje w Krakowie. Zaprzepaszczona inwestycja?:
Decyzja z 2025 roku wraca jak bumerang
Chodzi o niewielką, trójkątną działkę tuż przy ul. Bagrowej, na granicy Zintegrowanego Planu Inwestycyjnego „Rejon ulic Mierzei Wiślanej i Bagrowej”. 14 sierpnia 2025 roku ówczesny prezydent Krakowa nie skorzystał z prawa pierwokupu tej nieruchomości, mimo że miał taką możliwość.
Normalnie nóż się w kieszeni sam otwiera. :evil:

Źródło: https://lovekrakow.pl/jedna-niepozorna- ... -zapytania

Awatar użytkownika
kbieniu7
Ekspert
Posty: 835
Rejestracja: 21 kwie 2022, 22:38
Lokalizacja: Kurdwanów
Polubił: 217 razy
Otrzymał  polubienie: 216 razy

Re: Trasa Nowobagrowa i Ciepłownicza

Post autor: kbieniu7 » dzisiaj, 14:33

Priorytetem miasta powinny być przede wszystkim brakujące linie tramwajowe - mamy sporo zapóźnień na tym polu: KG - Azory, Złocień, os. Piastów SKA, Azory - Cichy Kącik, Bronowice Wielke, Saska-Nowohucka (to realizowane oddzielnie od TB i TC) - to powinno powstać przed wydaniem kolejnych miliardów na wewnątrzmiejskie trasy drogowe, na które nikt nie da nam dofinansowania (nawet jeśli nazwiemy je "obwodnicą"), a tylko utopi nam budżet i jeszcze bardziej zwiększy ruch drogowy w całym mieście kosztem km.

Poza tym, zanim zabierzemy się za Trasę Nowobagrową, to ważniejsza jest Trasa Zwierzyniecka, a nie ma żadnych finansowych szans na realizację obu naraz, bo to obciążenie budżetu właściwie porównywalne z metrem...

canoe_bart
Specjalista
Posty: 214
Rejestracja: 23 lis 2024, 14:48
Polubił: 150 razy
Otrzymał  polubienie: 117 razy
Kontakt:

Re: Trasa Nowobagrowa i Ciepłownicza

Post autor: canoe_bart » dzisiaj, 16:47

kbieniu7 pisze: dzisiaj, 14:33 Priorytetem miasta powinny być przede wszystkim brakujące linie tramwajowe - mamy sporo zapóźnień na tym polu: KG - Azory, Złocień, os. Piastów SKA, Azory - Cichy Kącik, Bronowice Wielke, Saska-Nowohucka (to realizowane oddzielnie od TB i TC) - to powinno powstać przed wydaniem kolejnych miliardów na wewnątrzmiejskie trasy drogowe, na które nikt nie da nam dofinansowania (nawet jeśli nazwiemy je "obwodnicą"), a tylko utopi nam budżet i jeszcze bardziej zwiększy ruch drogowy w całym mieście kosztem km.

Poza tym, zanim zabierzemy się za Trasę Nowobagrową, to ważniejsza jest Trasa Zwierzyniecka, a nie ma żadnych finansowych szans na realizację obu naraz, bo to obciążenie budżetu właściwie porównywalne z metrem...
Jeżeli trasy drogowe będą realizowane np. w formule PPP albo poprzez osobną spółkę jak TŁ, to finansowanie dłużne będzie jak najbardziej dostępne (PFR tak współfinansował budowę tej ostatniej, gdzie UE dołożyła się w mniejszym stopniu, a EBI czy EBOiR nawet w czasie kryzysu inflacyjnego nie gardziły wsparciem dla KST IV) - natomiast zgodzę się co do pozostałej części.

Kojak
Ekspert
Posty: 1198
Rejestracja: 26 lip 2022, 20:49
Polubił: 53 razy
Otrzymał  polubienie: 161 razy

Re: Trasa Nowobagrowa i Ciepłownicza

Post autor: Kojak » dzisiaj, 18:11

kbieniu7 pisze: dzisiaj, 14:33 Priorytetem miasta powinny być przede wszystkim brakujące linie tramwajowe - mamy sporo zapóźnień na tym polu: KG - Azory, Złocień, os. Piastów SKA, Azory - Cichy Kącik, Bronowice Wielke, Saska-Nowohucka (to realizowane oddzielnie od TB i TC) - to powinno powstać przed wydaniem kolejnych miliardów na wewnątrzmiejskie trasy drogowe, na które nikt nie da nam dofinansowania (nawet jeśli nazwiemy je "obwodnicą"), a tylko utopi nam budżet i jeszcze bardziej zwiększy ruch drogowy w całym mieście kosztem km.
To co powinno być priorytetem miasta to każdy ma swoją wizję, natomiast znamienny w przytoczonej wypowiedzi jest pogląd, iż powstanie nowych "wewnątrzmiejskich tras drogowych" zwiększy ruch drogowy w całym mieście. Jest to pogląd jawnie niedorzeczny.
Powstanie nowych arterii drogowych porządkuje ruch drogowy w mieście. Dla przykładu TB byłaby skrótem pomiędzy Podgórzem a Nową Huta, stąd przejęłaby część ruchu z ul. Powstańców Śląskich i część z Półłanki. Wątpliwe by wygenerowała nowy ruch osób, które nie jeżdżą na tych kierunkach.
Gdyby logiczny był wywód, że nowe drogi w mieście zwiększają ruch, to a contrario prawdziwy musiałby być też pogląd, że likwidowanie dróg w mieście zmniejsza ruch. Kto doświadczył armagedonu drogowego w Krakowie (lub innym mieście) wskutek wyłączenia jakiejś ważnej drogi z powodu remontu, ten sam na własnej skórze doświadcza, że pogląd taki nie wytrzymuje naporu krytyki.

Niestety na forum jest pewna grupa forumowiczow - nomina sunt odiosa - która lansuje taki punkt widzenia, co było widoczne przy okazji dyskusji o przedłużeniu ul. Dr Twardego do ul. Wita Stwosza... lepiej by te auta generowały potężne korki na ul. Prądnickiej i al. 29 Listopada (zanieczyszczały powietrze stojąc w korkach), niż pojechały znacznie sprawniej nową drogą. Ot co!

Uważam taki pogląd za szkodliwy dla rozwoju miasta.
Who loves you baby?

Awatar użytkownika
Kaszmir
Administrator
Posty: 7581
Rejestracja: 30 sty 2020, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Polubił: 268 razy
Otrzymał  polubienie: 635 razy
Kontakt:

Re: Trasa Nowobagrowa i Ciepłownicza

Post autor: Kaszmir » dzisiaj, 18:23

canoe_bart pisze: dzisiaj, 16:47Jeżeli trasy drogowe będą realizowane np. w formule PPP
Dla Miasta raczej lepiej, by żadna duża inwestycja nie powstała już jako PPP. Gdy rozmawiałem z urzędnikami 2-3 lata temu, z tego co usłyszałem nie było ani osoby w Magistracie, która by chwaliła ten program. Pomijając kwestie finansowe (KST IV będzie spłacane 20 lat, czyli jeszcze kolejne pokolenie i rządzący będą musieli ogarniać zaciągnięty kredyt), podstawowym problemem jest oddawanie infrastruktury strategicznej w ręce prywatne. A co jeśli zrodzi się np. konflikt na linii Miasto-Wykonawca? Przez 20 lat Kraków de facto staje się zależny od woli Wykonawcy - co ten na pewno wykorzysta. Zresztą niemoc Miasta czuć już było na etapie budowy.

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 1 gość