Krakowska, Starowiślna

- Drogi, torowiska, chodniki, parkingi, inwestycje
clash
Znawca
Posty: 173
Rejestracja: 28 mar 2025, 19:29
Polubił: 8 razy
Otrzymał  polubienie: 72 razy

Re: Krakowska, Starowiślna

Post autor: clash » dzisiaj, 20:05

Plus takiego rozwiązania jest taki że sam remont odtworzeniowy będzie trwał krócej niż przebudowa. A i finansowo miasto pewnie na tym oszczędzi. A co do technologii to jak widać można użyć innych materiałów czyli innych płyt gwarantujących dłuższą żywotność.

suchy
Ekspert
Posty: 1418
Rejestracja: 27 gru 2021, 17:16
Polubił: 31 razy
Otrzymał  polubienie: 134 razy

Re: Krakowska, Starowiślna

Post autor: suchy » dzisiaj, 20:28

Ydhflx pisze: dzisiaj, 15:42 Czy remont odtworzeniowy faktycznie będzie istotnie tańszy niż w obecnych/byłych planach? Nie sądzę. I tak będzie wszystko orane i kładzione od nowa, co za różnica czy zrobią przystanek wiedeński czy nie, albo czy na asfalcie wymalują ścieżkę rowerową czy ulicę. A dodatkowo na niego trzebaby nowe papiery (łatwiejsze, ale nadal), zrobienie ich potrwa, a torowisko się rozsypuje.
Na zrobienie remontu odtworzeniowego nie są potrzebne papiery - pozwolenia, projekty, konsultacje, itp. są potrzebne do modernizacji. Tak jak już wspomniał @canoe_bart - jak miasto robiło "odtworzenie" torowisk na Zakopiańskiej, Karmelickiej, Kocmyrzowskiej czy ostatnio Alei Solidarności, to żadnych projektów przecież nie robili, tylko po prostu poszło zlecenie wymiany torowiska do ZUE.
Ydhflx pisze: dzisiaj, 17:38 Jeśli zaś ma się skończyć na tym że ZUE przyjedzie i wymieni płyty na nowsze, to będzie tragedia... 15 lat góra i znowu szyny zaczną wyskakiwać. Nie jestem też inżynierem ale pytanie czy w ogóle wszystko tam nie jest w zbyt złym stanie, aby tak robić. Pytanie też czy to nie są jednak za duże prace żeby je zrobić w ramach takich dodatkowych prac do bieżącego utrzymania.
No właśnie na tym polega remont "odtworzeniowy" - że wymieniamy stare płyty węgierskie na nowe płyty węgierskie (jak na Karmelickiej). Przy takim remoncie nie można nawet zmienić ich na te normalne głębokie betonowe płyty, takie jak teraz używano pod UJ-otem.

Bo jak w kolejnym poście napisał @canoe_bart, jest to traktowane jako modernizacja - wymaga głębszych wykopów, co może się też wiązać z przebudową instalacji podziemnych, trzeba zastosować inną podbudowę, itp, itd. Nie można również zmienić technologii torowej na dalszym odcinku (od Miodowej do Mostu), gdzie torowisko jest w postaci torów zalanych asfaltem - nie da się ich wymienić na płyty torowe (nawet węgierskie), bo to zmiana technologii, czyli MODERNIZACJA :lol:
clash pisze: dzisiaj, 20:05 Plus takiego rozwiązania jest taki że sam remont odtworzeniowy będzie trwał krócej niż przebudowa. A i finansowo miasto pewnie na tym oszczędzi. A co do technologii to jak widać można użyć innych materiałów czyli innych płyt gwarantujących dłuższą żywotność.
Takich płyt jak na łuku przy Limanowskiego, gdzie po 12-13 latach od ostatniego remontu będziemy mieli remont awaryjny, bo przez ostatnie kilka lat szyny wyskakiwały każdego lata, a w tym roku aż wykoleił się wagon? :roll:

Dwa - jak miasto ma oszczędzić finansowo? Cała modernizacja miała wynieść 129mln, z czego 82mln to było dofinansowanie = czyli miasto musi dołożyć 47mln własnych środków.

Na Starowiślnej do remontu masz prawie 900 metrów torowiska - z czego połowa jest w płytach (Dietla - Miodowa) a druga połowa zalana asfaltem (czyli o wiele więcej prac rozbiórkowych, bo wssystko trzeba rozkuwać).

Do tego dwa rozjazdy (Miodowa oraz Dajwór), wypadałoby również wymienić całą nawierzchnię asfaltową jezdni (bo jest osobno obok torowiska) i miejmy nadzieję że również wymienią chodniki na całej długości ulicy. Czy zmieszczą się z takim zakresem w 47 mln zł (czyli kwocie, którą musieliby dokładać przy modernizacji)?

Dla porównania - 7 lat temu modernizacja 600-metrowego odcinka Karmelickiej kosztowała 15 mln zł, gdzie do wymiany było JEDYNIE torowisko w płytach węgierskich (nie było nic zalanego betonem / asfaltem) oraz regulacja chodników (a nie ich wymiana):

https://krknews.pl/coraz-blizej-moderni ... alo-umowe/

Więc obstawiam, że - porównując koszta - ten zwykły remont odtworzeniowy bedzie spokojnie kosztował około 70-80 milionów. Czyli będziemy musieli wyłożyć z budżetu miasta prawie 2x więcej kasy.

Fortissimo
Pasażer
Posty: 28
Rejestracja: 25 mar 2026, 22:43
Polubił: 11 razy
Otrzymał  polubienie: 20 razy

Re: Krakowska, Starowiślna

Post autor: Fortissimo » dzisiaj, 21:13

A czy przy remoncie odtworzeniowym mogą w miejscach, w których torowisko jest zalane asfaltem, położyć zamiast tego płyty (lekkie)?

suchy
Ekspert
Posty: 1418
Rejestracja: 27 gru 2021, 17:16
Polubił: 31 razy
Otrzymał  polubienie: 134 razy

Re: Krakowska, Starowiślna

Post autor: suchy » dzisiaj, 21:40

Fortissimo pisze: dzisiaj, 21:13 A czy przy remoncie odtworzeniowym mogą w miejscach, w których torowisko jest zalane asfaltem, położyć zamiast tego płyty (lekkie)?
Jak napisałem wyżej - nie mogą, bo wtedy to jest MODERNIZACJA (zmiana parametrów) :lol:

Podczas remontu musisz ODTWORZYĆ obecnie istniejący stan - czyli na odcinku w płytach węgierskich montujesz ponownie płyty węgierskie (tak jak zrobiono to na Karmelickiej - mimo, że cały dalszy odcinek od Placu Inwalidów do Bronowic jest zrobiony z głębokich płyt betonowych).
A na odcinku zalanym asfaltem ponownie przykręcasz szyny śrubami do podłoża (nie wiem co tam jest pod spodem - czy podkłady czy beton) i zalewasz asfaltem.

Jedyne co można "zamienić" to użyty materiał - czyli np. zamiast asfaltu na wierzchu możesz wylać asfaltobeton, albo zamiast podkładów drewnianych możesz użyć betonowych (tak jak zrobiono na Kocmyrzowskiej czy Solidarności).

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Ahrefs [Bot], Bing [Bot] i 2 gości