Zabierzów, Krzeszowice

- Linie, trasy, rozkłady
dominik920
Pasażer
Posty: 48
Rejestracja: 06 lut 2022, 18:35

Re: Zabierzów

Post autor: dominik920 » 06 lut 2022, 18:45

Moim zdaniem agloexpress powinien powstać z połączenia linii 248 oraz 268 z kursami wariantowo do Karniowic, linie te częściowo pokrywają się ze sobą i np. w Bolechowicach zdarza się że co 5-10 minut jadą dwie linie po sobie a później są dłuższe przerwy, natomiast Brzezie i Ujazd można by było wzmocnić dodając kursów 278 tak aby nikt nie był stratny, patrząc na sąsiednie gminy to w Zabierzowie takie linie jak 258, 268 oraz 278 mają zdecydowanie zbyt mało kursów i stan kursów nie był na nich zwiększany już od lat, porównując rozkłady linii które kursują chociażby w sąsiedniej gminie Wielka Wieś to oferta komunikacyjna w Gminie Zabierzów na niektórych liniach jest zacofana i stoi w miejscu gdzie powinno się pomyśleć o dodaniu kursów lub tam gdzie można połączyć dwie linie o ich połączeniu.

Awatar użytkownika
sorig
Specjalista
Posty: 382
Rejestracja: 21 lut 2020, 11:22

Re: Zabierzów

Post autor: sorig » 06 lut 2022, 21:02

Te opisane trasy i częstotliwości są beznadziejnie. Mam wrażenie że to jakaś bujda. Same "208", "218", "258" razem mają grubo ponad 50 par kursów dziennie. Już nie mówiąc o zostawieniu bez obsługi niektórych odcinków i cięcia kursów np w Rząsce.
Jak będziemy każdą linię z aglomeracji wydłużać do centrum, to zaraz braknie autobusów i pętli.

Awatar użytkownika
Kaszmir
Administrator
Posty: 5814
Rejestracja: 30 sty 2020, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Zabierzów

Post autor: Kaszmir » 06 lut 2022, 21:06

Co do częstotliwości, obie linie mogłyby być skoordynowane - wtedy na wspólnym odcinku od Balic byłoby f15/30, tak jak na kilku innych agloekspressach. A że na końcówkach byłoby f30/60? "310" za Murownią też będzie jeździć z taką częstotliwością.

Co do miejsca - przy Cracovii może być ciasno, acz da się znaleźć miejsce. Niezależnie od innych linii, pojawiały się tu głosy że "189" obecnie nie ma zapełnienia na Alejach, i ja się do nich przyłączam. Wg mnie i tak lepiej byłoby ją skierować gdzieś indziej, nawet przez Czarnowiejską do Przybyszewskiego. A jeśli dzięki temu przy Cracovii zwolni się miejsce na "3x8" - tym lepiej.

Scania_9640
Ekspert
Posty: 1817
Rejestracja: 07 wrz 2020, 13:39
Lokalizacja: Balice

Re: Zabierzów

Post autor: Scania_9640 » 06 lut 2022, 22:42

Kaszmir pisze: 06 lut 2022, 21:06 Co do częstotliwości, obie linie mogłyby być skoordynowane - wtedy na wspólnym odcinku od Balic byłoby f15/30, tak jak na kilku innych agloekspressach. A że na końcówkach byłoby f30/60? "310" za Murownią też będzie jeździć z taką częstotliwością.

Co do miejsca - przy Cracovii może być ciasno, acz da się znaleźć miejsce. Niezależnie od innych linii, pojawiały się tu głosy że "189" obecnie nie ma zapełnienia na Alejach, i ja się do nich przyłączam. Wg mnie i tak lepiej byłoby ją skierować gdzieś indziej, nawet przez Czarnowiejską do Przybyszewskiego. A jeśli dzięki temu przy Cracovii zwolni się miejsce na "3x8" - tym lepiej.
Tylko, że na pewno nie powstaną dwie linie agloexpress przez Balice, bo bardzo w to wątpię, że jeden z nich pojedzie z Kleszczowa, gdyż tam są potoki nie za duże, są miejscowości z większymi potokami, o których pisałem wyżej.

Co do 189 jestem takiego samego zdania, ilekroć ją widzę na Alejach to wiezie pojedyncze osoby.

I myślisz że MPK się zgodzi na końcówkę bez PKR? Bo ja coś w to wątpię, przykład to zmiana końcówek 502 z 152.

lolek-12
Specjalista
Posty: 463
Rejestracja: 18 lut 2020, 20:55
Lokalizacja: Kraków/Zabierzów

Re: Zabierzów

Post autor: lolek-12 » 07 lut 2022, 9:12

GoMeZz391 pisze: 06 lut 2022, 14:32 Wewnątrzgminna linia na trasie: Zabierzów Młyn – Kochanów – Kleszczów (kieszeniowo) – Rudawa DK 79 – Nielepice pętla.
Taka trasa raczej nie mogłaby być obsługiwana przez MPK, skoro ich autobusy nie mieszczą się na odcinku Nielepice pętla - DK79. Ogólnie na to patrząc mam wiele wątpliwości. 218 wydłużono do Zabierzowa, aby mieszkańcy nie tylko Kleszczowa, ale południa gminy miały dojazd do ośrodka zdrowia, centrum gminy i szkoły podstawowej w Zabierzowie. W przypadku trasy linii 258, autobus ten też pełni rolę dowozówki uczniów do szkoły w Rząsce, a ostatnio nawet zauważa się, że ludzie jeżdżą nim z południa gminy do Biedronki i Lidla w Zabierzowie.

GoMeZz391
Moderator globalny
Posty: 1233
Rejestracja: 17 lut 2020, 22:54
Kontakt:

Re: Zabierzów

Post autor: GoMeZz391 » 07 lut 2022, 19:28

Odpowiadając na powyższe pytania, jest to projekt oficjalny, do którego na 99% będę składał uwagi. W celu złożenia uwag do projektu każdy zainteresowany musi napisać do odpowiednich instytucji o informację o agloexpresach w GZ. Linie te będą obsługiwane przez MPK.
Osobiście bym widział stworzenie agloexpresu na trasie 248 z połączenia 268 i na trasie 238 z połączeniem 258 od DK79, pozostawiając 208 i 218 bez zmian, natomiast dodałbym rekompensatę na odcinku Modlniczka Trzczie-Bolechowice Zielona na linii 278, która by według moich danych wymagała dodania kursów, a szczególnie w weekendy. Natomiast dla Ujazdu przez linię 230 lub utworzenie jeszcze jednej linii dowozowej międzygminnej (Wielka Wieś-Zabierzów) z kursami przez Ujazd, Tomaszowice.

Awatar użytkownika
mkm3
Ekspert
Posty: 1012
Rejestracja: 02 mar 2020, 9:47

Re: Zabierzów

Post autor: mkm3 » 07 lut 2022, 20:30

To na wewnątrzgminnej linii, która ma jechać przez centrum Nielepic co miałoby kursować? Automety? Jeśli ze zmian ma być wzmocnienie południa gminy aż dwoma agloekspressami, a na północy nadal linia 278 ma kursować tak rzadko to nie wiem co to za zachęta do km. Według mnie tworzenie na południu agloekspressów jest bez sensu, skoro na tym samym bilecie okresowym można złapać w Mydlnikach 139 o wysokiej częstotliwości lub przesiąść się na pociąg czy to na Wapienniku czy na Młynówce.

Scania_9640
Ekspert
Posty: 1817
Rejestracja: 07 wrz 2020, 13:39
Lokalizacja: Balice

Re: Zabierzów

Post autor: Scania_9640 » 07 lut 2022, 21:08

mkm3 pisze: 07 lut 2022, 20:30 To na wewnątrzgminnej linii, która ma jechać przez centrum Nielepic co miałoby kursować? Automety? Jeśli ze zmian ma być wzmocnienie południa gminy aż dwoma agloekspressami, a na północy nadal linia 278 ma kursować tak rzadko to nie wiem co to za zachęta do km. Według mnie tworzenie na południu agloekspressów jest bez sensu, skoro na tym samym bilecie okresowym można złapać w Mydlnikach 139 o wysokiej częstotliwości lub przesiąść się na pociąg czy to na Wapienniku czy na Młynówce.
Te dwie linie połączyłyby dużo miejscowości, takich, gdzie są największe potoki czyli Zelków, Bolechowice, Zabierzów, Rudawa, Brzoskwinia, Balice.
I Zelków czy Bolechowice to nie południe gminy ;)

Trasa 278 jest długa, ale jeździ przez miejscowości, gdzie bardzo dużo osób nie wsiada, ma napełnienia spore, ale większość wsiada bądź wysiada na odcinku Kobylany-Zabierzów. Wielokrotnie jeździłem 278 o różnych godzinach i w kierunku Krzeszowic za Kobylanami jeżdżą dosłownie pojedyncze osoby.

Dlatego uważam że propozycja agloekspresów przez połączenie 248+268 i 238+258 jest jak najbardziej na plus ale i też przydałoby się więcej kursów 278 dla Brzezia/Ujazdu.

I po raz kolejny piszesz że można się przesiąść na pociąg - owszem można, ale jest to nieopłacalne. Dopóki nie będzie taryfy KMK+KMŁ/PR to ludzie nie będą się przesiadać na kolej.

Awatar użytkownika
mkm3
Ekspert
Posty: 1012
Rejestracja: 02 mar 2020, 9:47

Re: Zabierzów

Post autor: mkm3 » 07 lut 2022, 21:32

Scania_9640 pisze: 07 lut 2022, 21:08 Te dwie linie połączyłyby dużo miejscowości, takich, gdzie są największe potoki czyli Zelków, Bolechowice, Zabierzów, Rudawa, Brzoskwinia, Balice.
I Zelków czy Bolechowice to nie południe gminy ;)
Miałem na myśli plany gminy, które przytoczył GoMeZz391.
Scania_9640 pisze: 07 lut 2022, 21:08 I po raz kolejny piszesz że można się przesiąść na pociąg - owszem można, ale jest to nieopłacalne. Dopóki nie będzie taryfy KMK+KMŁ/PR to ludzie nie będą się przesiadać na kolej.
Owszem, ale znam też osoby z tej gminy, które korzystają z nowego dworca Wapiennik. Zatem to nie do końca reguła, że coś się opłaca lub nie. Czasami akurat kurs pasuje i wychodzi szybciej pociągiem. Akurat znajomi są typem człowieka, którzy cenią czas ponad pieniądze. Ale nie wiem ile takich osób jest.

Scania_9640
Ekspert
Posty: 1817
Rejestracja: 07 wrz 2020, 13:39
Lokalizacja: Balice

Re: Zabierzów

Post autor: Scania_9640 » 07 lut 2022, 21:54

To tamtych planów nie traktowałbym poważnie, jak zobaczyłem agloekspres z Kleszczowa to pomyślałem że to jakiś żart xD

Co do pociągów nierzadko zdarza mi się nimi jeździć od Zabierzowa lub od Wapiennika, wtedy kiedy potrzebuję pilnie i szybko dojechać do centrum, to pojedyncze osoby wsiadają na Wapienniku, ale w Zabierzowie czasem widywałem kilkanaście osób, znam też trochę osób, które mają miesięczne tylko na pociągi i tylko nimi jeżdżą. Dziś po 7 był cały pociąg z Oświęcimia do Krakowa, ale zapewne większość wsiadła do Krzeszowic, a potem pewnie pojedyncze osoby.

Scania_9640
Ekspert
Posty: 1817
Rejestracja: 07 wrz 2020, 13:39
Lokalizacja: Balice

Re: Zabierzów

Post autor: Scania_9640 » 14 lut 2022, 9:40

Dostałem wreszcie odpowiedź na petycję w sprawie linii nocnej od Gminy Zabierzów! I jest pozytywna :D

W odpowiedzi na petycję z dnia 26.11.2021 r., Wójt Gminy Zabierzów, informuje iż wystąpił do organizatora transportu zbiorowego na terenie Gminy Zabierzów, tj. do Zarządu Transportu Publicznego w Krakowie, z pismem o uruchomienie nocnej linii autobusowej. Rada Gminy Zabierzów zabezpieczyła na to zadanie środki w budżecie Gminy na rok 2022. W zależności od stanowiska ZTP w Krakowie, będą podejmowane kolejne kroki w przedmiocie sprawy.

No to czekamy na dalszy rozwój wydarzeń.

lolek-12
Specjalista
Posty: 463
Rejestracja: 18 lut 2020, 20:55
Lokalizacja: Kraków/Zabierzów

Re: Zabierzów

Post autor: lolek-12 » 14 lut 2022, 9:49

Scania_9640 pisze: 14 lut 2022, 9:40 Dostałem wreszcie odpowiedź na petycję w sprawie linii nocnej od Gminy Zabierzów! I jest pozytywna
Szok, super, ciekawe jaką trasę zaproponowali, a wydawało się, że w budżecie nie ma środków na ten cel, przecież podnieśli wydatki o ok. 6%, czyli o podwyżkę stawki za wzkm :)

dominik920
Pasażer
Posty: 48
Rejestracja: 06 lut 2022, 18:35

Re: Zabierzów

Post autor: dominik920 » 16 lut 2022, 18:58

Dobrze że coś się rusza w temacie komunikacji na terenie Gminy Zabierzów, ciekawe czy na uruchomienie agloekspresu także mają zarezerwowane środki w budżecie na ten rok i jego uruchomienie jest planowane w ciągu najbliższych miesięcy czy też jest to dalszy projekt, w ostatnim czasie wysłałem do Urzędu Gminy poprawkę do planowanego przebiegu tras agloekspresu z propozycją połączenia linii 248 oraz 268 a także wzmocnienie kursów 278, mam nadzieję że wkrótce nadejdzie odpowiedź ze strony gminy :)

lolek-12
Specjalista
Posty: 463
Rejestracja: 18 lut 2020, 20:55
Lokalizacja: Kraków/Zabierzów

Re: Zabierzów

Post autor: lolek-12 » 16 lut 2022, 20:43

Pod jednym z postów na Forum mieszkańców GZ p. Wójt skomentowała:
spotykamy się w tej sprawie z Marszałkiem, bilet aglomeracyjny będzie dostępny w ostatnim kwartale tego roku, najpóźniej styczeń 2023… Ale analizujemy też ofertę Miasta w sprawie agloekspresów

dominik920
Pasażer
Posty: 48
Rejestracja: 06 lut 2022, 18:35

Re: Zabierzów

Post autor: dominik920 » 18 lut 2022, 10:25

Dostałem odpowiedź z urzędu gminy że moje uwagi dotyczące przebiegu trasy agloekspresu zostały przekazane do organizatora transportu na terenie Gminy czyli ZTP, pytanie zatem czy to gmina ustala trasy czy ZTP? Myślałem że skoro gmina ma pomysł uruchomienia agloekspresu i to gmina płaci stawki za wzkm to po stronie Gminy jest przebieg tras oraz częstotliwości kursowania autobusów a ZTP jest wykonawcą usługi zleconej przez gminę?

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 24 gości