Zabierzów, Krzeszowice

- Linie, trasy, rozkłady
Awatar użytkownika
pasazer_mobilisu
Ekspert
Posty: 1401
Rejestracja: 18 lut 2020, 6:01

Re: Zabierzów

Post autor: pasazer_mobilisu » 06 gru 2022, 18:01

Ja kolegę Parówczaka zrozumiałem tak, że powinno się dostosować częstotliwość pociągów do ilości lotów w danych godzinach, przykładowo jeśli w ciągu dnia co chwilę coś ląduje i startuje to niech SKA jeździ co 20 minut albo i częściej, ale w godzinach 1:00-5:00 jeżeli nie ma wtedy lotów to pociąg może jeździć co godzinę albo wcale.

Przy obecnym rozkładzie od 18:15 SKA jeździ już tylko raz na godzinę, a przylotów jest jeszcze wtedy sporo. Kto będzie chciał czekać godzinę na pociąg jeśli chwilę wcześniej w godzinę przyleciał z odległego o kilkaset kilometrów Berlina?

Awatar użytkownika
Paulow
Pasażer
Posty: 34
Rejestracja: 13 lip 2022, 15:45

Re: Zabierzów

Post autor: Paulow » 07 gru 2022, 8:16

Kaszmir pisze: 05 gru 2022, 17:57 Powinno być tak - niech SKA zbiera turystów po te kilkanaście zł za osobę, natomiast dla mieszkańców powinien być bilet w normalnej cenie.
A jak przy zakupie biletu jednorazowego odróżnić mieszkańca od turysty? Na podstawie dowodu osobistego? I tylko mieszkaniec Krakowa czy z gmin ościennych również? To oczywiście powinno zaistnieć, gdyż stacja Kraków Lotnisko jest też punktem przesiadkowym dla osób wybierających 209.

Jaky
Moderator globalny
Posty: 275
Rejestracja: 29 kwie 2021, 23:49

Re: Zabierzów

Post autor: Jaky » 07 gru 2022, 10:26

Paulow pisze: 07 gru 2022, 8:16 A jak przy zakupie biletu jednorazowego odróżnić mieszkańca od turysty? Na podstawie dowodu osobistego? I tylko mieszkaniec Krakowa czy z gmin ościennych również? To oczywiście powinno zaistnieć, gdyż stacja Kraków Lotnisko jest też punktem przesiadkowym dla osób wybierających 209.
Dlaczego przy zakupie? Bilety w pociągach są sprawdzane w większości przypadków. Przy kontroli wystarczy okazać Kartę Krakowską jako dowód na zameldowanie w Krakowie. Turyści naturalnie nie będą posiadać takiej Karty, więc ulga by ich nie dotyczyła.

Parówczak
Specjalista
Posty: 225
Rejestracja: 20 sie 2022, 22:52

Re: Zabierzów

Post autor: Parówczak » 07 gru 2022, 11:05

pasazer_mobilisu pisze: 06 gru 2022, 18:01 Ja kolegę Parówczaka zrozumiałem tak, że powinno się dostosować częstotliwość pociągów do ilości lotów w danych godzinach, przykładowo jeśli w ciągu dnia co chwilę coś ląduje i startuje to niech SKA jeździ co 20 minut albo i częściej, ale w godzinach 1:00-5:00 jeżeli nie ma wtedy lotów to pociąg może jeździć co godzinę albo wcale.

Przy obecnym rozkładzie od 18:15 SKA jeździ już tylko raz na godzinę, a przylotów jest jeszcze wtedy sporo. Kto będzie chciał czekać godzinę na pociąg jeśli chwilę wcześniej w godzinę przyleciał z odległego o kilkaset kilometrów Berlina?
Otóż mniej więcej to. Jednak nocne kursy też muszą być. Może zdarzyć się opóźniony lot, który przyleciał o 1:30. A także pasażerowie wylotów o 6 rano, też mogą chcieć dojechać na terminal 2-3h wcześniej. Obecna sytuacja żeby pociąg jeździł co godzinę, gdy jeszcze w planie jest 6 godzin przylotów, oraz 4 godziny odlotów jest niedopuszczalna.

kot_feliks
Ekspert
Posty: 972
Rejestracja: 18 lut 2020, 13:57

Re: Zabierzów

Post autor: kot_feliks » 07 gru 2022, 11:11

Paulow pisze: 07 gru 2022, 8:16 A jak przy zakupie biletu jednorazowego odróżnić mieszkańca od turysty? Na podstawie dowodu osobistego? I tylko mieszkaniec Krakowa czy z gmin ościennych również? To oczywiście powinno zaistnieć, gdyż stacja Kraków Lotnisko jest też punktem przesiadkowym dla osób wybierających 209.
Opcje są imho dwie:

(1) Specjalna taryfa na lotnisko (bilety jednorazowe), ale na linii tej obowiązują również bilety miesięczne KMK na całej długości, bez dopłat;

(2) Specjalna taryfa na lotnisko, ale dla posiadaczy aktualnej KK obowiązują bilety miejskie;

Prościej się chyba nie da ;)

Awatar użytkownika
Kaszmir
Administrator
Posty: 5734
Rejestracja: 30 sty 2020, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Zabierzów

Post autor: Kaszmir » 13 gru 2022, 21:07

lolek-12 pisze: 25 lis 2022, 12:34To tyle w większym skrócie. Pewnie będzie nagranie, choć mikrofon P. Dyrektorowi nie do końca działał jak należy :)
Czy nagranie spotkania jest dostępne online?

lolek-12
Specjalista
Posty: 462
Rejestracja: 18 lut 2020, 20:55
Lokalizacja: Kraków/Zabierzów

Re: Zabierzów

Post autor: lolek-12 » 13 gru 2022, 21:19

Kaszmir pisze: 13 gru 2022, 21:07 Czy nagranie spotkania jest dostępne online?
Tak wycięty fragment jest tutaj https://www.facebook.com/forumzabierzow ... 4340885947 , a oryginalnie pochodzi ze strony https://esesja.tv/transmisja/32154/xlv- ... 2022-r.htm

Adrian14
Ekspert
Posty: 802
Rejestracja: 11 wrz 2020, 11:24

Re: Zabierzów

Post autor: Adrian14 » 14 gru 2022, 1:06

Tak mnie dziś naszło na przemyślenia dotyczące komunikacji w Zabierzowie. Oczywiście to luźna myśl, ale postanowiłem się nią z wami podzielić:
218 rozdzielić na 208 i 218, które jeździłyby co drugim kursem obecnej 218.
218: Bronowice M. - Zabierzów Mlyn (jak obecnie).
208: Bronowice M. Kleszczów (tak jak 218), a dalej w Kochanowie w lewo przez Psary, Dłubie do Radwanowic.
238: Bronowice M. - Młynka/Krzeszowice DA (do Młynki nie ma potrzeby by autobus jeździł co 30/40min. A wystarczy, że wyciągnie się z rozkładu te kursy do Krzeszowic aby utworzyć podobny takt do obecnego 278. Chyba, że są fundusze na częściej.
Dzięki temu 278 trochę skorygować i skrócić do Rudawy Rynek. Co pozwoliłoby jednej brygadzie uzyskać takt równo co 2h, lub tak jak teraz dwie brygady dałoby autobus co 1h. Ewentualnie przerzucić tą brygadę na 268 i wydłużyć przez Kobylany do Będkowic.

A co do Lotniska jeśli faktycznie są pracownicy z rejonu Bronowic, Szczyglic, Zabierzowa którzy nie mają jak się dostać to może utworzyć kilka kursów wariantowych w godzinach zmian do przystanku Balice Medweckiego (zawrotka na rondzie), oczywsicie bez wjazdu bezpośrednio pod terminal, tak żeby przypadkiem nie kusić turystów 😁😁😁.

To takie luźne przemyślenia, może ktoś z was ma jakieś inne ciekawsze pomysły. Pytanie co z tym agloexpresem, ale skoro temat ucichł to może lepiej wzmocnić i uporządkować to co jest obecnie.

Scania_9640
Ekspert
Posty: 1803
Rejestracja: 07 wrz 2020, 13:39
Lokalizacja: Balice

Re: Zabierzów

Post autor: Scania_9640 » 14 gru 2022, 8:54

Adrian14 pisze: 14 gru 2022, 1:06 Tak mnie dziś naszło na przemyślenia dotyczące komunikacji w Zabierzowie. Oczywiście to luźna myśl, ale postanowiłem się nią z wami podzielić:
218 rozdzielić na 208 i 218, które jeździłyby co drugim kursem obecnej 218.
218: Bronowice M. - Zabierzów Mlyn (jak obecnie).
208: Bronowice M. Kleszczów (tak jak 218), a dalej w Kochanowie w lewo przez Psary, Dłubie do Radwanowic.
238: Bronowice M. - Młynka/Krzeszowice DA (do Młynki nie ma potrzeby by autobus jeździł co 30/40min. A wystarczy, że wyciągnie się z rozkładu te kursy do Krzeszowic aby utworzyć podobny takt do obecnego 278. Chyba, że są fundusze na częściej.
Dzięki temu 278 trochę skorygować i skrócić do Rudawy Rynek. Co pozwoliłoby jednej brygadzie uzyskać takt równo co 2h, lub tak jak teraz dwie brygady dałoby autobus co 1h. Ewentualnie przerzucić tą brygadę na 268 i wydłużyć przez Kobylany do Będkowic.

A co do Lotniska jeśli faktycznie są pracownicy z rejonu Bronowic, Szczyglic, Zabierzowa którzy nie mają jak się dostać to może utworzyć kilka kursów wariantowych w godzinach zmian do przystanku Balice Medweckiego (zawrotka na rondzie), oczywsicie bez wjazdu bezpośrednio pod terminal, tak żeby przypadkiem nie kusić turystów 😁😁😁.

To takie luźne przemyślenia, może ktoś z was ma jakieś inne ciekawsze pomysły. Pytanie co z tym agloexpresem, ale skoro temat ucichł to może lepiej wzmocnić i uporządkować to co jest obecnie.
Przede wszystkim to 218 nie jest potrzebne na całej trasie wszystkimi kursami, i na obecną chwilę jest to marnowanie pieniędzy i wozokilometrów.
Co do 238 to uważam to za zły pomysł, bo ta linia jest zapchana i nie ma po co dodawać jej kolejnych pasażerów i jeszcze bardziej dopychać.

Do lotniska powinna docierać normalna linia, tak żeby pasażerowie / pracownicy mieli dobry dojazd, a nie jak jest teraz.

Awatar użytkownika
mkm3
Ekspert
Posty: 995
Rejestracja: 02 mar 2020, 9:47

Re: Zabierzów

Post autor: mkm3 » 14 gru 2022, 11:58

Ostatni lot „208”
https://krabok.wordpress.com/2022/12/13 ... i-lot-208/

Nawiązując do artykułu - czy lotnisko wydało jakąkolwiek opinię w tej sprawie?
A co do petycji - poszła tylko do gminy czy też lotnisko i ZTP?

Kierman
Specjalista
Posty: 350
Rejestracja: 20 lut 2022, 9:44

Re: Zabierzów

Post autor: Kierman » 14 gru 2022, 14:17

Przyszedł mi do głowy pewien pomysł. Skoro KMŁ i lotnisko się dogadało i nie chce MPK na terenie lotniska, by nie zabierało stamtąd pasażerów, to czy linia 208, aby zapewnić dojazd do pracy oraz mieszkańców Szczyglic do Bronowic nie mogłaby po prostu jechać z Bronowic Małych obok lotniska powiedzmy do ronda przy Olszanica Bory? Ustawić przystanki na feldze przy drodze obok lotniska, tak by nie wjeżdżało na jego teren oraz by pracownicy mogli wsiadać i wysiadać przy lotnisku. Wilk syty i owca cała. A trochę utarłoby ZTP z MPK nosa chciwym zarządcom lotniska i KMŁ.

Scania_9640
Ekspert
Posty: 1803
Rejestracja: 07 wrz 2020, 13:39
Lokalizacja: Balice

Re: Zabierzów

Post autor: Scania_9640 » 14 gru 2022, 15:29

mkm3 pisze: 14 gru 2022, 11:58 Ostatni lot „208”
https://krabok.wordpress.com/2022/12/13 ... i-lot-208/

Nawiązując do artykułu - czy lotnisko wydało jakąkolwiek opinię w tej sprawie?
A co do petycji - poszła tylko do gminy czy też lotnisko i ZTP?
Poszła do ZTP, Lotniska, Gminy, i do prezydenta, zastępcy prezydenta i do Pana Gibały

kot_feliks
Ekspert
Posty: 972
Rejestracja: 18 lut 2020, 13:57

Re: Zabierzów

Post autor: kot_feliks » 14 gru 2022, 23:28

Tak sobie rozkminialiśmy ostatnio jak dojechać na lotnisko, wylot ok 7:30. I co? I....

(a) opcja I - KMK + SKA -> ok 5:50 -> 6:25

D2D jakaś 5:40 -> 6:25 - ok. 45 min.

Trzeba wstać ok. 5tej, podejść na przystanek, czas jazdy ok 35 minut + potencjalne spóźnienie kolejki, cena 2x17 +2x4 = 42 pln :mrgreen:

(b) opcja II - taxi -> wyjazd po 6tej spod domu, czas przejazdu ok. 25 min.

Wstaliśmy pól godziny później, nigdzie nie chodziliśmy, cena... 48 pln.

Czy ktoś o zdrowych zmysłach jadąc w min. 2 os, nie w środku dnia, pojedzie tą kolejką? :)

Adrian14
Ekspert
Posty: 802
Rejestracja: 11 wrz 2020, 11:24

Re: Zabierzów

Post autor: Adrian14 » 15 gru 2022, 1:06

Cena za bilet jest z kosmosu. Powinna być normalna taryfa.

fysztof
Ekspert
Posty: 696
Rejestracja: 10 mar 2020, 10:04

Re: Zabierzów

Post autor: fysztof » 15 gru 2022, 10:56

Nie od dziś wiadomo, że według zarządców transportu na lotnisko przybywają wyłącznie turyści. Według ZTP, KMŁ i władz miasta oraz województwa jedynymi pasażerami komunikacji publicznej tamże są osoby, które przyleciały do Krakowa, wsiadają w pociąg do hotelu w centrum i być może tak samo wrócą, spragnieni wrażeń.

Przed 5-6 laty zdarzało mi się na samolot zwykle dojeżdżać na lotnisko KM. Nawet pociągiem kilka razy. Później było to "252".
Od 2019 roku wybiłem to sobie z głowy - i tak jak Wy uważam, że połączenie czasu dojazdu KM, ceny i jej dostępności jest totalnie absurdalne. Podróż służbowa trwa zwykle do dwóch dni, wylot między 6-7, powrót około 22:30-23:15. Samoloty zawsze są pełne. Ciekaw jestem kto porusza się zbiorkomem, skoro ja na przykład mam takie alternatywy:
- TAM: pobudka ok. 3:30, żeby złapać autobus o 4 i turlać się ponad godzinę / POWRÓT: na 22:15 zwykle się nie uda, więc czekanie do ~23:10-23:15 (a jak nie, to dopiero nocny o północy), przyjazd koło północy do domu
- własne auto: dojazd ok. 20 minut obwodnicą..., więc pobudka spokojnie godzinę później, powrót do domu 60 minut szybciej

Koszty? Ok, na biletach przeważnie 12-16 zł (zależy czy w godzinie da się wyrobić na przesiadce). Ale jeśli parking Orange kosztuje za dwie doby 60 zł, to przynajmniej dla mnie zdecydowanie na tak biorąc pod uwagę, że w każdą stronę jestem elastyczny i zyskuję godzinę bez mała... Kolejki nawet nie biorę pod uwagę, bo sam koszt dojechania do niej i zapłaty za nią wynosi niemal tyle, co parking:-P

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Ahrefs [Bot], Bing [Bot] i 6 gości