Wielka Wieś, Modlnica, Jerzmanowice

- Linie, trasy, rozkłady
Awatar użytkownika
Kaszmir
Administrator
Posty: 5815
Rejestracja: 30 sty 2020, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Wielka Wieś, Modlnica, Jerzmanowice

Post autor: Kaszmir » 04 gru 2023, 10:39

ant_sm pisze: 01 gru 2023, 19:23Hipotetycznie jeśli się dogadają i np. od stycznia zacznie się zatrzymywać, to trzeba zmienić numer. Czy to z punktu widzenia pasażera będzie logiczne i poprawne? Myślę, że wiele osób będzie się pukać w głowę co za inteligent to wymyślił.
Zauważ też, że na wiosnę są wybory i władza się może w tych gminach zmienić. Zakładam, że ZTP wie coś czego my nie wiemy i nadany numer nie jest przypadkowy.
Staram się zrozumieć ZTP i rozważyć wszelkie możliwe scenariusze, jednak w żadnym nie jestem w stanie uzasadnić tej decyzji.

Z tego co mi przekazało źródło z jednej z gmin (nie jestem jednak w stanie sprawdzić podanych informacji, więc traktujcie je z pewną rezerwą), relacje między wójtami są złe. Jeden z wójtów przyszedł do drugiego i zaczął się rządzić oraz ustawiać sprawy tak jakby on był panem sytuacji a drugi był podrzędny. Nie dziwmy się więc, że ten drugi nie zgodził się na takie traktowanie i zerwał rozmowy. W tym świetle, trudno mi uwierzyć że nagle w dwa-trzy tygodnie się dogadają i od stycznia "200" dostanie brakujące przystanki.

Wybory są dopiero wiosną, nie wiadomo kto wygra w gminach i czy te osoby będą się w stanie dogadać. Nawet gdyby tak się stało, to mowa o zmianach najwcześniej za parę miesięcy, może pół roku lub więcej. To oznacza, że przez te miesiące oznaczenie linii będzie wprowadzać w błąd.

Na to, że jest to jedynie "rozważanie i gdybanie", wskazuje też przytoczona wcześniej wypowiedź pracownika ZTP na stronie PSMKMS ("Utrzymanie takiego stanu raczej nie potrwa długo i mieszkańcy zapewne dość szybko doprowadzą do wyznaczenia dodatkowych postojów na terenie gminy Wielka Wieś.") - "raczej", "zapewne".

Chyba jedyne uzasadnienie które byłbym w stanie zaakceptować jest takie, że rzeczywiście gminy są już dogadane i w ciągu kilku tygodni - najdalej w styczniu - "200" dostanie brakujące przystanki. Jednak wtedy ZTP właśnie powinien podać tę informację publicznie, a nie siedzieć cicho.

Chciałbym też zwrócić uwagę, że zmiana numerka - nawet po paru miesiącach - nie jest końcem świata. Zdarzało się to w przeszłości, nieraz wielokrotnie. Przetrasowane i przyspieszone "115" stało się "537", potem go zmieniono w "115", a potem znów w "537". Wg mnie to mniejsze zło niż nadawanie linii mylącej numeracji. A przecież dyskusja nie jest tylko teoretyczna, wg nas obecny numer może wprowadzać pasażerów w błąd i prowadzić tym samym do negatywnych dla nich konsekwencji.

suchy
Ekspert
Posty: 775
Rejestracja: 27 gru 2021, 17:16

Re: Wielka Wieś, Modlnica, Jerzmanowice

Post autor: suchy » 04 gru 2023, 11:59

Kaszmir pisze: 04 gru 2023, 10:39 Wybory są dopiero wiosną, nie wiadomo kto wygra w gminach i czy te osoby będą się w stanie dogadać. Nawet gdyby tak się stało, to mowa o zmianach najwcześniej za parę miesięcy, może pół roku lub więcej. To oznacza, że przez te miesiące oznaczenie linii będzie wprowadzać w błąd.
Ale jak wprowadzać w błąd? Sugerujesz, że ludzie widząc PIERWSZY RAZ w życiu dany numer linii na oczy na danej trasie, wsiądą do środka "na pałę" bez spojrzenia na rozkład? I naprawdę uważasz, że wszyscy pasażerowie ogarniają, na czym polega podział na linie 2xx i 3xx?

tomek_m
Specjalista
Posty: 350
Rejestracja: 18 lut 2020, 15:21
Lokalizacja: Michałowice

Re: Wielka Wieś, Modlnica, Jerzmanowice

Post autor: tomek_m » 04 gru 2023, 19:03

I jak tam frekwencja w "200", ktoś obserwował?

miloszkasperczyk
Specjalista
Posty: 362
Rejestracja: 28 lip 2020, 21:56
Lokalizacja: Cianowice

Re: Wielka Wieś, Modlnica, Jerzmanowice

Post autor: miloszkasperczyk » 04 gru 2023, 19:39

Na nagraniu w TVP3 widać że pasażerów jest całkiem sporo: https://krakow.tvp.pl/74532468/z-jerzma ... -miejskiej
Ustawa metropolitarna dla Krakowa szansą na poprawę transportu w aglomeracji.

Awatar użytkownika
Kaszmir
Administrator
Posty: 5815
Rejestracja: 30 sty 2020, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Wielka Wieś, Modlnica, Jerzmanowice

Post autor: Kaszmir » 05 gru 2023, 14:07

suchy pisze: 04 gru 2023, 11:59I naprawdę uważasz, że wszyscy pasażerowie ogarniają, na czym polega podział na linie 2xx i 3xx?
Nigdzie tak nie pisałem.
suchy pisze: 04 gru 2023, 11:59Ale jak wprowadzać w błąd? Sugerujesz, że ludzie widząc PIERWSZY RAZ w życiu dany numer linii na oczy na danej trasie, wsiądą do środka "na pałę" bez spojrzenia na rozkład?
Stoi taka osoba na przystanku, jest mróz -5 stopni i czeka na autobus który może będzie np. za 20 minut. Po czym nagle przyjeżdża jakieś dziwne "200", ale ma "Przeginia" na wyświetlaczu. A przecież Przeginia jest za Wielką Wsią, no i linie "2xx" stają na wszystkich przystankach. Nie ma czasu na sprawdzanie rozkładu, autobus już stoi. Tak, uważam że część osób w takiej sytuacji wsiądzie.

I tak, wiem że my miłośnicy sprawdzamy rozkłady i znamy na pamięć trasy linii. Jednak uważam też że jako miłośnicy często zapominamy, iż typowy pasażer nie śledzi z wypiekami na twarzy każdej zmiany. I dlatego informacja powinna być przejrzysta i konsekwentna.
Warte odnotowania z artykułu: "Trwają starania, by kursy odbywały się także w weekendy."

lolek-12
Specjalista
Posty: 463
Rejestracja: 18 lut 2020, 20:55
Lokalizacja: Kraków/Zabierzów

Re: Wielka Wieś, Modlnica, Jerzmanowice

Post autor: lolek-12 » 29 gru 2023, 15:35

Wielka Wieś rozwija komunikację wewnętrzną:
https://www.facebook.com/WielkaWies/pos ... jwX5ePyj1l
FB Wielka Wieś pisze:Informujemy, iż od 2 stycznia 2024 r. linia City Bus będzie kursować na wydłużonej trasie tj. Czajowice-Bębło-Wierzchowie-Wielka Wieś-Szyce (Urząd Gminy) - Giebułtów (Kościół). 🚌
Ponadto w ramach współpracy Gmina Wielka Wieś z Gmina Zielonki przez Giebułtów będzie jeździł bus linii W6, który obsłuży 3 przystanki na terenie naszej gminy tj. Giebułtów Zespół Szkół – Giebułtów Kościół – Giebułtów Zarzecze.

poza_miastem
Pasażer
Posty: 5
Rejestracja: 03 lut 2022, 11:36

Re: Wielka Wieś, Modlnica, Jerzmanowice

Post autor: poza_miastem » 13 sty 2024, 15:57

Kaszmir pisze: 04 gru 2023, 10:39 Staram się zrozumieć ZTP i rozważyć wszelkie możliwe scenariusze, jednak w żadnym nie jestem w stanie uzasadnić tej decyzji.

Z tego co mi przekazało źródło z jednej z gmin (nie jestem jednak w stanie sprawdzić podanych informacji, więc traktujcie je z pewną rezerwą), relacje między wójtami są złe. Jeden z wójtów przyszedł do drugiego i zaczął się rządzić oraz ustawiać sprawy tak jakby on był panem sytuacji a drugi był podrzędny. Nie dziwmy się więc, że ten drugi nie zgodził się na takie traktowanie i zerwał rozmowy. W tym świetle, trudno mi uwierzyć że nagle w dwa-trzy tygodnie się dogadają i od stycznia "200" dostanie brakujące przystanki.
Dodajcie do tego, że po tej kluczowej rozmowie wójt gminy J-P napisał na Fb, że zrobił absolutnie wszystko aby taką linię utworzyć i teraz to decyzja należy juz do wójta gminy WW. Pomyślcie w jakiej sytuacji postawił drugiego wójta, nie tak wyglądają rozmowy biznesowe. Zwłaszcza ze nie wiemy co tak naprawdę zaproponował wójt J-P, możliwe ze po prostu nie było to korzystne dla gminy WW.

Co do numeru linii, 200 kojarzy się z dawnym 210 który też jeździł do Bronowic. Zmianę na 310 tłumaczono tym, że będzie jechał dalej w miasto, z pominięciem mniej istotnych przystanków w Krakowie. Ustalenie numeru 200 wydaje się pod tym względem rozsądne (mówię jedynie z perspektywy pasażera mpk), autobus zatrzymuje się na trasie swojej gminy, Krakowa i dojeżdża do Bronowic. Nic nie mówiono też o wywiezieniu ludzi do Jerzmanowic, raczej mieszkańcy WW byli świadomi że nowa linia omija tą gminę.

Kierman
Specjalista
Posty: 369
Rejestracja: 20 lut 2022, 9:44

Re: Wielka Wieś, Modlnica, Jerzmanowice

Post autor: Kierman » 13 sty 2024, 17:00

Miałem 200 końcem grudnia. Na każdym kursie w kierunku Bronowic ktoś na przystankach w Wielkiej Wsi stał czekając na 310 i machał, abym się zatrzymał, bo widział że jedzie jakiś autobus do Krakowa. Także nie wszyscy mieszkańcy są świadomi tego, że ta linia omija przystanki w ich gminie.

Adrian14
Ekspert
Posty: 813
Rejestracja: 11 wrz 2020, 11:24

Re: Wielka Wieś, Modlnica, Jerzmanowice

Post autor: Adrian14 » 13 sty 2024, 22:09

Kierman pisze: 13 sty 2024, 17:00 Miałem 200 końcem grudnia. Na każdym kursie w kierunku Bronowic ktoś na przystankach w Wielkiej Wsi stał czekając na 310 i machał, abym się zatrzymał, bo widział że jedzie jakiś autobus do Krakowa. Także nie wszyscy mieszkańcy są świadomi tego, że ta linia omija przystanki w ich gminie.
Może po prostu machali bo z daleka nie widzieli co jedzie.

tramwajowy
Miłośnik
Posty: 65
Rejestracja: 13 maja 2023, 11:21
Lokalizacja: Prądnik Czerwony

Re: Wielka Wieś, Modlnica, Jerzmanowice

Post autor: tramwajowy » 14 sty 2024, 13:54

Kierman pisze: 13 sty 2024, 17:00 Miałem 200 końcem grudnia. Na każdym kursie w kierunku Bronowic ktoś na przystankach w Wielkiej Wsi stał czekając na 310 i machał, abym się zatrzymał, bo widział że jedzie jakiś autobus do Krakowa. Także nie wszyscy mieszkańcy są świadomi tego, że ta linia omija przystanki w ich gminie.
Jak jeszcze pracowałem w MPK to jechałem jako zjazd do zajezdni i też ludzie machali na przystankach :lol:
Pozdrawiam Marcin

Awatar użytkownika
Kaszmir
Administrator
Posty: 5815
Rejestracja: 30 sty 2020, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Wielka Wieś, Modlnica, Jerzmanowice

Post autor: Kaszmir » 16 sty 2024, 18:09

Krabok pisze:W najbliższym czasie planuje się uruchomienie przystanku „Sąspów Cmentarz” dla linii aglomeracyjnej LR0. Przystanek ten znajduje się ok. 2 km od Maczugi Herkulesa oraz Zamku Pieskowa Skała więc może przydać się na wycieczki :-) A przy okazji również mieszkańcy Sąspowa zyskają w weekendy dodatkowy autobus do Krakowa.
https://www.facebook.com/blogkrabok/pos ... AMoYgkjJRl

Awatar użytkownika
mems
Miłośnik
Posty: 84
Rejestracja: 31 sty 2024, 19:50

Re: Wielka Wieś, Modlnica, Jerzmanowice

Post autor: mems » 01 lut 2024, 14:34

MPK przejmuje linię 730 od Mobilisu 3 lutego
Ostatnio zmieniony 01 lut 2024, 14:43 przez mems, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Kaszmir
Administrator
Posty: 5815
Rejestracja: 30 sty 2020, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Wielka Wieś, Modlnica, Jerzmanowice

Post autor: Kaszmir » 01 lut 2024, 14:41

mems pisze: 01 lut 2024, 14:34MPK przejmuje linię 730 od Mobilisa 3 lutego
Tak, ściągają wóz Mobilis by przenieść go na wydłużenie "193" do Górki Narodowej.

Grzechu
Pasażer
Posty: 21
Rejestracja: 02 lut 2021, 22:33

Re: Wielka Wieś, Modlnica, Jerzmanowice

Post autor: Grzechu » 19 lut 2024, 10:27

https://www.facebook.com/share/v/zKutuMpm4vAmesfh/

Obietnice wyborcze. 200 do olkusza, lub nowa linia

Awatar użytkownika
yosujiro
Ekspert
Posty: 1047
Rejestracja: 19 lut 2020, 18:54

Re: Wielka Wieś, Modlnica, Jerzmanowice

Post autor: yosujiro » 19 lut 2024, 10:42

Oho, kolejny się z choinki na wybory urwał. Ja tam szans na nową linię, czy przedłużenie 200 nie widzę, patrząc na to, że nawet obecnie obsługiwane gminy mają problem się doprosić o kolejne kursy/ linie... Jeżeli kandydaci już chcą coś obiecywać, to prędzej powinni mówić o próbie dogadania się z KMŁ, bo tu widzę większe szanse na powodzenie. Zresztą takie Axx z Olkusza miałoby szansę być takim drugim A1 pod kątem frekwencji. Tyle, że pytanie, czy UMWM by nie zawetował takiej inicjatywy, bo przecież utrzymują z 6 pociągów z Olkusza

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Ahrefs [Bot], Bing [Bot] i 22 gości