Buspasy

- Drogi, torowiska, chodniki, parkingi, inwestycje
Awatar użytkownika
Kaszmir
Administrator
Posty: 5736
Rejestracja: 30 sty 2020, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Buspasy

Post autor: Kaszmir » 04 sty 2022, 14:55

Nareszcie :D

Kamery będą pilnować buspasów
https://lovekrakow.pl/aktualnosci/kamer ... 44248.html
Pierwsze urządzenia pojawiły się w rejonie skrzyżowania Alej Trzech Wieszczów z ul. Reymonta. Do końca tygodnia mają zostać zamontowane kolejne, łącznie będzie ich piętnaście. Sześć z nich będzie monitorować ruch na Alejach, a pozostałe na al. 29 Listopada, rondzie Grunwaldzkim oraz ulicach Czarnowiejskiej, Brodowicza, Kamieńskiego i Wielickiej.

GoMeZz391
Moderator globalny
Posty: 1231
Rejestracja: 17 lut 2020, 22:54
Kontakt:

Re: Buspasy

Post autor: GoMeZz391 » 04 sty 2022, 20:36

Kaszmir pisze: 04 sty 2022, 14:55 Nareszcie :D

Kamery będą pilnować buspasów
https://lovekrakow.pl/aktualnosci/kamer ... 44248.html
Pierwsze urządzenia pojawiły się w rejonie skrzyżowania Alej Trzech Wieszczów z ul. Reymonta. Do końca tygodnia mają zostać zamontowane kolejne, łącznie będzie ich piętnaście. Sześć z nich będzie monitorować ruch na Alejach, a pozostałe na al. 29 Listopada, rondzie Grunwaldzkim oraz ulicach Czarnowiejskiej, Brodowicza, Kamieńskiego i Wielickiej.
Na Grunwaldzkim to mam nadzieję, że w kier. Jubilatu ;)
Na Czarnowiejskiej, według mnie mija się to z sensem, prędzej bym widział tam, ale przy skrzyżowaniu od Inwalidów. Natomiast tę kamerę dać na R. Matecznego, bo to co się tam czasem dzieje, to jest komedia :lol:

Awatar użytkownika
kbieniu7
Ekspert
Posty: 524
Rejestracja: 21 kwie 2022, 22:38
Lokalizacja: Kurdwanów

Re: Buspasy

Post autor: kbieniu7 » 22 kwie 2022, 17:46

Ahoj,

Postanowiłem, że może w tym roku spróbuję zgłosić do budżetu obywatelskiego dwa ze swoich wcześniejszych pomysłów, jak usprawnić ruch autobusów. Poniżej projekt dot. ul. Nowohuckiej, co do której już spamowałem ZTP/ZDMK, by dobudować na niej buspasy na większości jej długości. Pas drogowy jest w tym przypadku bardzo szeroki i wszystko ma szansę się zmieścić - właściwie to wystarczyłoby tylko zaprojektować i wybudować. Dziwię się, że nikt w ZTP nie wziął tego pod lupę już lata temu.

Proponowany zakres prac:
Obrazek

Wizualizacja gotowego rozwiązana:
Obrazek

Opis projektu:
Projekt zakłada dobudowę trzeciego pasa ruchu przeznaczonego dla autobusów, po wschodniej stronie ulicy Nowohuckiej. Pozwoli to autobusom ominąć korek do Ronda 308 dywizjonu. Jednocześnie nie spowoduje to zmniejszenia przepustowości dla ruchu ogólnego (samochodów osobowych i ciężarowych), gdyż żaden pas nie będzie zabierany.

Rozwiązaniem dodatkowym jest drobne poszerzenie tarczy ronda tak, aby zmieścić na nim trzy pasy. Wtedy prawy pas może być wykorzystany przez autobusy linii 178 i 578 i prowadzić w istniejącą zatokę autobusową za skrzyżowaniem, jeszcze bardziej ułatwiając im przejazd w tym miejscu.

Cała ul. Nowohucka jest bardzo ważnym ciągiem autobusowym i niemal cała stoi w korkach. Ten projekt jest tylko małym fragmentem - pierwszym krokiem jaki można wykonać w celu poprawy tego stanu. Tak, aby w przyszłości można było rozszerzyć zakres buspasa na pozostałe fragmenty ul. Nowohuckiej i finalnie przyspieszyć przejazd autobusami.
Uzasadnienie projektu:
Ul. Nowohucka jest jedną z najważniejszych dróg obwodowych w mieście, pełniąca rolę aktualnej III obwodnicy. Przenosi ona duży ruch zarówno indywidualny jak i autobusowy łącząc Podgórze z Nową Hutą. Obecnie w godzinach szczytu ulica ta notuje regularnie duże korki w wielu punktach. Sprawia to, że czas podróży autobusem jest mocno wydłużony i podróż komunikacją zbiorową nie ma żadnej przewagi nad wyborem własnego samochodu. Jest wręcz przeciwnie - ze względu na estakady (Obrońców Lwowa oraz nad Kuklińskiego), autobusy zjeżdżają na dolne poziomy skrzyżowań tracąc jeszcze więcej czasu - nawet kilkanaście czy kilkadziesiąt minut w skrajnych przypadkach.
 
Tę sytuację należy zmienić. Ciąg Podgórze - Nowa Huta może być świetnym połączeniem dla autobusów, także tych przyspieszonych - długie proste odcinki, mała ilość gęstej zabudowy wokół. Obecnie jeżdżą tędy trzy linie: 174, 178 i 578, jednak doświadczają ogromnych strat czasu - co sprawia, że wielu potencjalnych pasażerów tych linii wybiera połączenia tramwajowe przez centrum, lub własny samochód.
Jeżeli prawdziwy koszt zmian przekroczyłby limit finansowy na dane zadanie, możliwe jest zmniejszenie zakresu projektu poprzez:
- brak modyfikacji tarczy Ronda 308 Dywizjonu;
- brak ingerencji w skrzyżowanie z ul. Centralną.

Komentarze i podpowiedzi mile widziane :)

ant_sm
Specjalista
Posty: 379
Rejestracja: 20 lut 2020, 19:45

Re: Buspasy

Post autor: ant_sm » 22 kwie 2022, 18:47

Pomysł fajny, ale pewnie nie przejdzie dlatego, że w tym miejscu jakiś inwestor robi to:
https://ztp.krakow.pl/rower/audyty/audy ... owohuckiej
Poza tym wydaje mi się, że akurat ten odcinek pomimo, że się korkuje to nie generuje jakichś dużych opóźnień. Wcześniejszy jest chyba bardziej problematyczny.

Awatar użytkownika
Kaszmir
Administrator
Posty: 5736
Rejestracja: 30 sty 2020, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Buspasy

Post autor: Kaszmir » 22 kwie 2022, 18:59

Każdy buspas się przyda. Nawet jeśli to kwestia, powiedzmy, jednej minuty różnicy, zawsze to dla autobusu mniejsze spóźnienie ;)

tomta1
Ekspert
Posty: 649
Rejestracja: 17 lut 2020, 19:27

Re: Buspasy

Post autor: tomta1 » 23 kwie 2022, 0:51

Projekt ten prawdopodobnie nie przejdzie pozytywnej weryfikacji jako projekt budżetu obywatelskiego. Powodów może być wiele.
  1. Obecnie miasto proceduje projekt budowy nieszczęsnej Trasy Ciepłowniczej, która pokrywa się z proponowanym odcinkiem zmian. Jeśli urzędnicy będą bardzo nadgorliwi, to zanegują wniosek już na podstawie tego. Wiadomo, że Trasa Ciepłownicza jest na etapie rysowania palcem po mapie, a jej realizacja będzie gdzieś w horyzoncie 2040–2100, ale podejrzewam, że sam ten fakt może stanowić kamyczek do ogródka uzasadnień negatywnej decyzji.
  2. Nie wiem jednocześnie, czy niezależnie od powyższego miasto proceduje projekt rozbudowy ul. Nowohuckiej właśnie na wskazanym przez Ciebie odcinku. Jeśli tak, to Twój wniosek tym bardziej dostanie negata. Jeśli tak nie jest… cóż, patrz punkt pierwszy :D To, co zostało tu zalinkowane jako projekt budowy jakiejś drogi z audytu z 2015 roku raczej jest już nieaktualne. Obok faktycznie się coś buduje, ale to raczej nie jest to.
  3. Procedowana jest też rozbudowa skrzyżowania ul. Nowohuckiej z ul. Centralną. Z jednej strony to dobrze, bo część postulatów (dopuszczenie jazdy na wprost z południowego wlotu ul. Nowohuckiej przed skrzyżowaniem z ul. Centalną, wykonanie zatoki otwartej) jest ujęte w tym projekcie. Z drugiej – to źle, bo te projekty są od siebie zależne, a to może być powód negatywnej opinii jak w punkcie 1 i 2.
  4. Wbrew pozorom, równie kosztowne co wykonanie dodatkowego pasa ruchu i przesunięcie chodnika, może być przeprogramowane sygnalizacji, i to patrząc na wielu płaszczyznach. Pierwszą z nich jest dopuszczenie jazdy ze skrajnego prawego pasa na wprost z południowego wlotu ul. Nowohuckiej przed skrzyżowaniem z ul. Centralną oraz wykonanie otwartej zatoki za tym skrzyżowaniem. Drugą – zmiana podziału pasów ruchu na wlocie ronda 308. Dywizjonu (zwiększenie liczby pasów ruchu z 2 do 3) oraz na samym rondzie. Wszystko to wymaga, by całkowicie od nowa wykonać całą sygnalizację, i to zarówno na obydwóch skrzyżowaniach. I z tym wiążą się dwie nieprzyjemne rzeczy: wykonać nowy projekt sygnalizacji i infrastrukturę sygnalizacyjną (sygnalizatory, detektory itd.) oraz druga, o wiele gorsza: wykonać koordynację. Jeśli zmienione programy będą wymagały korekty sygnalizacji w ciągu koordynowanym, to koszty samej organizacji ruchu można liczyć w setkach tysięcy, jeśli nie w sześciocyfrowej sumce. A to niestety jest bardzo prawdopodobne, zważywszy na charakter proponowanych zmian na obydwóch skrzyżowaniach – mocniej to jest widoczne na rondzie, gdzie tak naprawdę rondo będzie funkcjonowało według całkowicie nowych zasad. A tym samym projekt przekroczy budżet.
  5. Projekt ma jeszcze jeden mankament – zakładasz poszerzenie tarczy ronda „do środka”. Powoduje to, iż pojazdy skręcające w lewo z południowego wlotu ul. Nowohuckiej w kierunku al. Pokoju (do centrum) będą miały mniejszą powierzchnię akumulacji pomiędzy południową jezdnią al. Pokoju a torowiskiem tramwajowym. A to z kolei pogorszy efektywność ronda i jego przepustowość, pośrednio także pogorszą się parametry sterowania. Na rysunkach przesuwasz dodatkowo linię zatrzymania przed torowiskiem w kierunku torowiska, próbując zwiększyć powierzchnię akumulacji w tej części ronda, ale to nie przejdzie – na istniejących dwóch pasach linia musi pozostać tu, gdzie jest, a na trzecim (dodatkowym wewnętrznym) pasie musi być ona odpowiednio cofnięta.
Bez względu na wszystko, buspas w tamtym miejscu jest potrzebny. Pozwoli on, by autobus, który przejedzie skrzyżowanie Nowohucka/Centralna, w zasadzie niemal od razu mógł pokonać rondo 308. Dywizjonu. To jest bardzo wymierny zysk i jak dla mnie powinno to być zrealizowane bez względu na głupią Trasę Ciepłowniczą. Jednocześnie, nie osiągniemy żadnego efektu bez ingerencji co najmniej w rondo 308. Dywizjonu. Wykonanie fragmentu trzeciego pasa na odcinku prostym tylko po to, by na rondzie pozostały dwa pasy, nie spowoduje żadnego wymiernego efektu – po prostu wydamy kupę kasy na mało użyteczny pas do „wyprzedzania oraz prób wbicia się na ten właściwy” dla autobusów.

Niemniej, wykonanie tego przez projekt budżetu obywatelskiego, podobnie jak wiele inwestycji drogowych, jest po prostu nieporozumieniem.

Awatar użytkownika
kbieniu7
Ekspert
Posty: 524
Rejestracja: 21 kwie 2022, 22:38
Lokalizacja: Kurdwanów

Re: Buspasy

Post autor: kbieniu7 » 23 kwie 2022, 12:01

ant_sm pisze: 22 kwie 2022, 18:47 Pomysł fajny, ale pewnie nie przejdzie dlatego, że w tym miejscu jakiś inwestor robi to:
https://ztp.krakow.pl/rower/audyty/audy ... owohuckiej
Poza tym wydaje mi się, że akurat ten odcinek pomimo, że się korkuje to nie generuje jakichś dużych opóźnień. Wcześniejszy jest chyba bardziej problematyczny.
O widzisz, ten audyt mi umknął. Niemniej on ma 7 lat, a od tego czasu nic się nie działo... Inne fragmenty może są gorsze, ale ten wydaje się najbardziej odpowiedni, jeśli chodzi o BO.
tomta1 pisze: 23 kwie 2022, 0:51 Projekt ten prawdopodobnie nie przejdzie pozytywnej weryfikacji jako projekt budżetu obywatelskiego. Powodów może być wiele.
  1. Obecnie miasto proceduje projekt budowy nieszczęsnej Trasy Ciepłowniczej, która pokrywa się z proponowanym odcinkiem zmian. Jeśli urzędnicy będą bardzo nadgorliwi, to zanegują wniosek już na podstawie tego. Wiadomo, że Trasa Ciepłownicza jest na etapie rysowania palcem po mapie, a jej realizacja będzie gdzieś w horyzoncie 2040–2100, ale podejrzewam, że sam ten fakt może stanowić kamyczek do ogródka uzasadnień negatywnej decyzji.
  2. Nie wiem jednocześnie, czy niezależnie od powyższego miasto proceduje projekt rozbudowy ul. Nowohuckiej właśnie na wskazanym przez Ciebie odcinku. Jeśli tak, to Twój wniosek tym bardziej dostanie negata. Jeśli tak nie jest… cóż, patrz punkt pierwszy :D To, co zostało tu zalinkowane jako projekt budowy jakiejś drogi z audytu z 2015 roku raczej jest już nieaktualne. Obok faktycznie się coś buduje, ale to raczej nie jest to.
  3. Procedowana jest też rozbudowa skrzyżowania ul. Nowohuckiej z ul. Centralną. Z jednej strony to dobrze, bo część postulatów (dopuszczenie jazdy na wprost z południowego wlotu ul. Nowohuckiej przed skrzyżowaniem z ul. Centalną, wykonanie zatoki otwartej) jest ujęte w tym projekcie. Z drugiej – to źle, bo te projekty są od siebie zależne, a to może być powód negatywnej opinii jak w punkcie 1 i 2.
  4. Wbrew pozorom, równie kosztowne co wykonanie dodatkowego pasa ruchu i przesunięcie chodnika, może być przeprogramowane sygnalizacji, i to patrząc na wielu płaszczyznach. Pierwszą z nich jest dopuszczenie jazdy ze skrajnego prawego pasa na wprost z południowego wlotu ul. Nowohuckiej przed skrzyżowaniem z ul. Centralną oraz wykonanie otwartej zatoki za tym skrzyżowaniem. Drugą – zmiana podziału pasów ruchu na wlocie ronda 308. Dywizjonu (zwiększenie liczby pasów ruchu z 2 do 3) oraz na samym rondzie. Wszystko to wymaga, by całkowicie od nowa wykonać całą sygnalizację, i to zarówno na obydwóch skrzyżowaniach. I z tym wiążą się dwie nieprzyjemne rzeczy: wykonać nowy projekt sygnalizacji i infrastrukturę sygnalizacyjną (sygnalizatory, detektory itd.) oraz druga, o wiele gorsza: wykonać koordynację. Jeśli zmienione programy będą wymagały korekty sygnalizacji w ciągu koordynowanym, to koszty samej organizacji ruchu można liczyć w setkach tysięcy, jeśli nie w sześciocyfrowej sumce. A to niestety jest bardzo prawdopodobne, zważywszy na charakter proponowanych zmian na obydwóch skrzyżowaniach – mocniej to jest widoczne na rondzie, gdzie tak naprawdę rondo będzie funkcjonowało według całkowicie nowych zasad. A tym samym projekt przekroczy budżet.
  5. Projekt ma jeszcze jeden mankament – zakładasz poszerzenie tarczy ronda „do środka”. Powoduje to, iż pojazdy skręcające w lewo z południowego wlotu ul. Nowohuckiej w kierunku al. Pokoju (do centrum) będą miały mniejszą powierzchnię akumulacji pomiędzy południową jezdnią al. Pokoju a torowiskiem tramwajowym. A to z kolei pogorszy efektywność ronda i jego przepustowość, pośrednio także pogorszą się parametry sterowania. Na rysunkach przesuwasz dodatkowo linię zatrzymania przed torowiskiem w kierunku torowiska, próbując zwiększyć powierzchnię akumulacji w tej części ronda, ale to nie przejdzie – na istniejących dwóch pasach linia musi pozostać tu, gdzie jest, a na trzecim (dodatkowym wewnętrznym) pasie musi być ona odpowiednio cofnięta.
Bez względu na wszystko, buspas w tamtym miejscu jest potrzebny. Pozwoli on, by autobus, który przejedzie skrzyżowanie Nowohucka/Centralna, w zasadzie niemal od razu mógł pokonać rondo 308. Dywizjonu. To jest bardzo wymierny zysk i jak dla mnie powinno to być zrealizowane bez względu na głupią Trasę Ciepłowniczą. Jednocześnie, nie osiągniemy żadnego efektu bez ingerencji co najmniej w rondo 308. Dywizjonu. Wykonanie fragmentu trzeciego pasa na odcinku prostym tylko po to, by na rondzie pozostały dwa pasy, nie spowoduje żadnego wymiernego efektu – po prostu wydamy kupę kasy na mało użyteczny pas do „wyprzedzania oraz prób wbicia się na ten właściwy” dla autobusów.

Niemniej, wykonanie tego przez projekt budżetu obywatelskiego, podobnie jak wiele inwestycji drogowych, jest po prostu nieporozumieniem.
Ad 1. Tak, aczkolwiek jak wspomniałeś to jest bardzo odległa perspektywa...
Ad 2. Tak, ten wyjazd przy rondzie to z 2015 roku.
Ad 3. Tak, to widziałem, to jest bardziej aktualne, ale mam nadzieję, że mogłoyb to być potraktowane jako niekolidujące ze sobą. Wtedy mój projekt by zakładał nieruszanie skrzyżowania z Centralną i pociągnięcie buspasa od zatoki.
Ad 4. Tak, jestem tego świadomy. Konieczność ingerencji w sygnalizację świetlną jest kosztowny, przy czym czy to aż tak duże kwoty, żeby przebić milion? Rozmawiałem z paroma osobami w ZDMK i MIR, bo zgłaszam też inny projekt, który może wymagać przesunięcia kilku sygnalizatorów - dostałem odpowiedź, że samo przebudowanie tego tam to koszt rzędu może kilkudziesięciu tysięcy (tutaj założyłem koszt 300 tys.). Projekt ruchowy sygnalizacji świetlnej: 5658 zł od skrzyżowania. Projekt organizacji ruchu dla jednego skrzyżowania w podobnej sumie. Budżet na jedno zadanie ogólnomiejskie to 1 520 000 zł. W moim uproszczonym kosztorysie wyszło 1 362 900. Jeśli przekroczy w trakcie weryfikacji, to wyrzucę z zakresu skrzyżowanie z Centralną.
Ad 5. Na ile byłaby konieczna ingerencja w tarczę, to też mam nadzieję, że wyjdzie na etapie weryfikacji. Szerokość jezdni w najwęższym punkcie tam to ~10,5m. Mniej więcej tyle, co fragment tarczy w relacji zachód-> wschód, a tu są trzy pasy. Teoretycznie powinno wejść bez poszerzania, ale trzeba wziąć pod korektę, że są to pasy na łuku.

Nawet bez pasa na rondzie, chociaż autobusy 174 by miały łatwiejszy przejazd. A nawet wbijanie się na środkowy pas nie wydaje mi się być aż tak złym rozwiązaniem, jeśli mielibyśmy paręset metrów możliwości ominięcia zatoru.

I tak, zgadzam się, że BO to nie jest odpowiedni sposób na realizację tych zadań - ale szukam jakiegokolwiek sposobu, by nagłośnić ten pomysł. Moim zdaniem, dobudowa buspasów na Nowohuckiej to powinien być priorytet - biorąc pod uwagę potencjalne zyski, ale i niewielki koszt - rozwiązanie leży właściwie na talerzu.

Rok temu opisałem swój pomysł na cały ten ciąg i wysłałem do ZDMK. Przyznali mi rację, ale stwierdzili, że na ten rok nie mają przeznaczonych środków już na takie rzeczy. Zaznaczyli, że planowana przez prywatnego inwestora przebudowa skrzyżowania Nowohucka/Ciepłownicza ma zakładać jazdę autobusów na wprost z pasa do prawoskrętu.

tomta1
Ekspert
Posty: 649
Rejestracja: 17 lut 2020, 19:27

Re: Buspasy

Post autor: tomta1 » 23 kwie 2022, 19:11

kbieniu7 pisze: 23 kwie 2022, 12:01 Ad 3. Tak, to widziałem, to jest bardziej aktualne, ale mam nadzieję, że mogłoyb to być potraktowane jako niekolidujące ze sobą. Wtedy mój projekt by zakładał nieruszanie skrzyżowania z Centralną i pociągnięcie buspasa od zatoki.
Jeśli projekt będzie okrojony ze skrzyżowania Nowohucka/Centralna (czyli będzie zaczynał się na północnym końcu zatoki), to kolizji raczej nie powinno być, do tego projekt będzie sporo tańszy. Jednocześnie realizacja samej tej części projektu dalej będzie efektywna.
kbieniu7 pisze: 23 kwie 2022, 12:01 Ad 4. Tak, jestem tego świadomy. Konieczność ingerencji w sygnalizację świetlną jest kosztowny, przy czym czy to aż tak duże kwoty, żeby przebić milion? Rozmawiałem z paroma osobami w ZDMK i MIR, bo zgłaszam też inny projekt, który może wymagać przesunięcia kilku sygnalizatorów - dostałem odpowiedź, że samo przebudowanie tego tam to koszt rzędu może kilkudziesięciu tysięcy (tutaj założyłem koszt 300 tys.). Projekt ruchowy sygnalizacji świetlnej: 5658 zł od skrzyżowania. Projekt organizacji ruchu dla jednego skrzyżowania w podobnej sumie. Budżet na jedno zadanie ogólnomiejskie to 1 520 000 zł. W moim uproszczonym kosztorysie wyszło 1 362 900. Jeśli przekroczy w trakcie weryfikacji, to wyrzucę z zakresu skrzyżowanie z Centralną.
5k zł za skrzyżowanie? Optymistycznie. I to w przypadku Nowohuckiej/Centralnej. Bo rondo to inna para kaloszy – tam tak naprawdę masz 5 skrzyżowań działających w koordynacji. Ruszasz cokolwiek – może się okazać, że trzeba tknąć wszystkie 5 „skrzyżowań częściowych”. Duże koszty (no, z tą sześciocyfrową to może przesadziłem) mogą się pojawić, jeśli się okaże, że trzeba będzie ruszyć cokolwiek w koordynacji sygnalizacji świetlnych na innych skrzyżowaniach. Bo wtedy musisz przynajmniej zaktualizować program (odpadają koszty infrastrukturalne) na wszystkich skrzyżowaniach objętych koordynacją. Więc wtedy do gry wchodzą dodatkowe projekty (ale w sumie ich nie ma jakoś dużo: na al. Pokoju tylko skrzyżowanie z Centralną oraz pod M1, bo na Lema masz złamaną koordynację i dalej do Kordylewskiego jest na innej koordynacji, na Nowohuckiej Centralna, Cieplownicza, Koszykarska, Stoczniowców). Oczywiście to nie jest tak, że na pewno trzeba będzie tam coś tykać. Ale jeśli „w praniu” wyjdzie, że trzeba, to koszty mocno wzrosną.
kbieniu7 pisze: 23 kwie 2022, 12:01 Ad 5. Na ile byłaby konieczna ingerencja w tarczę, to też mam nadzieję, że wyjdzie na etapie weryfikacji. Szerokość jezdni w najwęższym punkcie tam to ~10,5m. Mniej więcej tyle, co fragment tarczy w relacji zachód-> wschód, a tu są trzy pasy. Teoretycznie powinno wejść bez poszerzania, ale trzeba wziąć pod korektę, że są to pasy na łuku.
Po pierwsze: ingerencja w tarczę jest konieczna. Jeśli nie przebudową, to przynajmniej zmianą organizacji ruchu. Nawet jeśli koszty przebudowy odpadną, to pozostają koszty zmian organizacji ruchu (znaki pionowe, malowanie oraz sygnalizacje na 5 „skrzyżowaniach częściowych” ronda). Po drugie: nie, takie rzeczy nie mogą wyjść „na etapie weryfikacji”, bo nikt w ZDMK na potrzeby zgłoszenia budżetu obywatelskiego nie będzie na etapie 2-miesięcznej weryfikacji projektu wykonywał roboty za projektanta za grube tysiące złotych, żeby sprawdzić, czy trzeba ingerować przebudową w tarczę ronda czy nie. (Właśnie to jest bolączką wszystkich projektów budżetu obywatelskiego zakładających ingerencję w takie drażliwe miejsca w sieci drogowej – jeśli na etapie weryfikacji nie można jednoznacznie wskazać, czy wskazywany przez wnioskodawcę zakres będzie wystarczający – urzędnicy muszą założyć, że nie będzie wystarczający i poszerzają zakres zadania, co często winduje w kosmos cenę za cały projekt. Między innymi dlatego takie projekty powinny iść do realizacji jako zadanie miejskie, a nie budżetu obywatelskiego. Bo wówczas na etapie koncepcji można określić faktyczny zakres przebudowy i na tej podstawie robić kosztorys dla projektu budowlanego, wykonawczego i faktycznych robót. Przy budżecie obywatelskim jest to niemożliwe.)
kbieniu7 pisze: 23 kwie 2022, 12:01 Nawet bez pasa na rondzie, chociaż autobusy 174 by miały łatwiejszy przejazd. A nawet wbijanie się na środkowy pas nie wydaje mi się być aż tak złym rozwiązaniem, jeśli mielibyśmy paręset metrów możliwości ominięcia zatoru.
Zmiana pasa na rondzie albo bezpośrednio przed nim? Odpada. Na rondzie to skrajnie niebezpieczne, bezpośrednio przed rondem też słabe, przy zwartej ruszającej kolejce nikt nie będzie chciał Cię wpuścić. A zmiana pasa z dala od skrzyżowania podważa całe przedsięwzięcie.

Jaky
Moderator globalny
Posty: 275
Rejestracja: 29 kwie 2021, 23:49

Re: Buspasy

Post autor: Jaky » 24 kwie 2022, 11:05

tomta1 pisze: 23 kwie 2022, 19:11 Zmiana pasa na rondzie albo bezpośrednio przed nim? Odpada. Na rondzie to skrajnie niebezpieczne, bezpośrednio przed rondem też słabe, przy zwartej ruszającej kolejce nikt nie będzie chciał Cię wpuścić. A zmiana pasa z dala od skrzyżowania podważa całe przedsięwzięcie.
Zawsze można zastosować rozwiązanie odrębnej sygnalizacji wzbudzanej dla tego buspasa, która pozwalałaby na wjazd autobusom przed zasadniczym potokiem z pasów dla ruchu ogólnego. Przejazd jednego autobusu co kilka-kilkanaście minut nie wpłynąłby negatywnie na płynność ruchu.

tomta1
Ekspert
Posty: 649
Rejestracja: 17 lut 2020, 19:27

Re: Buspasy

Post autor: tomta1 » 24 kwie 2022, 15:02

Zrobienie śluzy autobusowej to de facto wykonanie szóstej sygnalizacji częściowej na rondzie. I niestety może ona wpłynąć na przepustowość układu.

Jaky
Moderator globalny
Posty: 275
Rejestracja: 29 kwie 2021, 23:49

Re: Buspasy

Post autor: Jaky » 25 kwie 2022, 8:57

tomta1 pisze: 24 kwie 2022, 15:02 Zrobienie śluzy autobusowej to de facto wykonanie szóstej sygnalizacji częściowej na rondzie. I niestety może ona wpłynąć na przepustowość układu.
Może, ale nie musi w sposób znaczący. Przy obecnych zatorach sięgających kilkaset metrów taka śluza z perspektywy kierowców nie zmieni na tyle dużo, aby narastała regularna frustracja.
Poza tym mogło być też tak, że mamy w tamtym miejscu dodatkową linię tramwajową na linii północ - południe, o której mowiło się dość dużo i teoretycznie mogła zostać już zbudowana. Wtedy też trzeba by pogodzić wszystkich. Linii tramwajowej jednak nie mamy i kierowcy mogą się cieszyć zwiększoną przepustowością.
Taka śluza mogła by być game changerem w tamtym miejscu, a w inżynierii ruchu czasami trzeba postawić na odważne rozwiązania.

fysztof
Ekspert
Posty: 696
Rejestracja: 10 mar 2020, 10:04

Re: Buspasy

Post autor: fysztof » 25 kwie 2022, 12:45

Co do buspasów i działań typu "mała rzecz a cieszy", może spróbować też na fragmenciku Kamieńskiego zrobić buspas? O tu:
BusPasKam.jpg
BusPasKam.jpg (171.84 KiB) Przejrzano 2596 razy
Tylko 100-150 metrów, ale gdyby po zatrzymaniu autobus nie musiał włączać się ponownie - tylko miał pas by pojechać dalej prosto i do skrzyżowania był ten bus pas ciągły, to przy dość częstych tu korkach popołudniami pewnie kolejne 2-3 minuty do urwania:-) Zawsze coś, bo wykonanie tego buspasa to wydaje się żadna filozofia...

Awatar użytkownika
kbieniu7
Ekspert
Posty: 524
Rejestracja: 21 kwie 2022, 22:38
Lokalizacja: Kurdwanów

Re: Buspasy

Post autor: kbieniu7 » 26 kwie 2022, 16:51

tomta1 pisze: 23 kwie 2022, 19:11 5k zł za skrzyżowanie? Optymistycznie. I to w przypadku Nowohuckiej/Centralnej. Bo rondo to inna para kaloszy – tam tak naprawdę masz 5 skrzyżowań działających w koordynacji. Ruszasz cokolwiek – może się okazać, że trzeba tknąć wszystkie 5 „skrzyżowań częściowych”. Duże koszty (no, z tą sześciocyfrową to może przesadziłem) mogą się pojawić, jeśli się okaże, że trzeba będzie ruszyć cokolwiek w koordynacji sygnalizacji świetlnych na innych skrzyżowaniach. Bo wtedy musisz przynajmniej zaktualizować program (odpadają koszty infrastrukturalne) na wszystkich skrzyżowaniach objętych koordynacją. Więc wtedy do gry wchodzą dodatkowe projekty (ale w sumie ich nie ma jakoś dużo: na al. Pokoju tylko skrzyżowanie z Centralną oraz pod M1, bo na Lema masz złamaną koordynację i dalej do Kordylewskiego jest na innej koordynacji, na Nowohuckiej Centralna, Cieplownicza, Koszykarska, Stoczniowców). Oczywiście to nie jest tak, że na pewno trzeba będzie tam coś tykać. Ale jeśli „w praniu” wyjdzie, że trzeba, to koszty mocno wzrosną.
Zdaję sobie z tego sprawę. No, ale nie próbując, nie sprawdzimy tego.


Po pierwsze: ingerencja w tarczę jest konieczna. Jeśli nie przebudową, to przynajmniej zmianą organizacji ruchu. Nawet jeśli koszty przebudowy odpadną, to pozostają koszty zmian organizacji ruchu (znaki pionowe, malowanie oraz sygnalizacje na 5 „skrzyżowaniach częściowych” ronda). Po drugie: nie, takie rzeczy nie mogą wyjść „na etapie weryfikacji”, bo nikt w ZDMK na potrzeby zgłoszenia budżetu obywatelskiego nie będzie na etapie 2-miesięcznej weryfikacji projektu wykonywał roboty za projektanta za grube tysiące złotych, żeby sprawdzić, czy trzeba ingerować przebudową w tarczę ronda czy nie. (Właśnie to jest bolączką wszystkich projektów budżetu obywatelskiego zakładających ingerencję w takie drażliwe miejsca w sieci drogowej – jeśli na etapie weryfikacji nie można jednoznacznie wskazać, czy wskazywany przez wnioskodawcę zakres będzie wystarczający – urzędnicy muszą założyć, że nie będzie wystarczający i poszerzają zakres zadania, co często winduje w kosmos cenę za cały projekt. Między innymi dlatego takie projekty powinny iść do realizacji jako zadanie miejskie, a nie budżetu obywatelskiego. Bo wówczas na etapie koncepcji można określić faktyczny zakres przebudowy i na tej podstawie robić kosztorys dla projektu budowlanego, wykonawczego i faktycznych robót. Przy budżecie obywatelskim jest to niemożliwe.)
tomta1 pisze: 23 kwie 2022, 19:11 Zmiana pasa na rondzie albo bezpośrednio przed nim? Odpada. Na rondzie to skrajnie niebezpieczne, bezpośrednio przed rondem też słabe, przy zwartej ruszającej kolejce nikt nie będzie chciał Cię wpuścić. A zmiana pasa z dala od skrzyżowania podważa całe przedsięwzięcie.
Nie na samej tarczy, tylko przed rondem jeszcze - tak jak muszą to robić autobusy ruszając z przystanku "Jubilat" w stronę Ludwinowa. Wiem, że nieidealne rozwiązanie, ale cóż. Przy czym na forum SSC jeden z użytkowników (który zdaje się jest kierowcą autobusu miejskiego?) powiedział, że i tak prawoskręt blokuje jazdę na wprost i autobusy by i tak musiały się przebijać na inny pas (teraz ponoć "atakują lewym"). Najlepsza by była dodatkowy pas dla autobusów, odrębny od prawoskrętu (jak to jest na skrzyżowaniu Powstańców Wlkp./Kuklińskiego), ale to jeszcze większe koszty.
fysztof pisze: 25 kwie 2022, 12:45 Co do buspasów i działań typu "mała rzecz a cieszy", może spróbować też na fragmenciku Kamieńskiego zrobić buspas? O tu:
BusPasKam.jpg
Tylko 100-150 metrów, ale gdyby po zatrzymaniu autobus nie musiał włączać się ponownie - tylko miał pas by pojechać dalej prosto i do skrzyżowania był ten bus pas ciągły, to przy dość częstych tu korkach popołudniami pewnie kolejne 2-3 minuty do urwania:-) Zawsze coś, bo wykonanie tego buspasa to wydaje się żadna filozofia...
Oooo! W sumie dobre! Na BO już za późno niestety, ale spróbuję może jako osobny wniosek zupełnie. Może nawet uda mi się jakąś petycję z podpisami wielu ludzi stworzyć. Zbierając podpisy poparcia pod powyższym projektem (i jeszcze innym, też autobusowym) spotkałem się naprawdę z dużym entuzjazmem. Większość mówiła - "no rzeczywiście by się to przydało, że też już dawno tego nie zrobili".

Łukasz
Moderator fb pkk
Posty: 673
Rejestracja: 30 sty 2020, 22:20
Lokalizacja: Rondo Matecznego

Re: Buspasy

Post autor: Łukasz » 29 lip 2022, 8:44

Co myślicie o nowym buspasie na Nowohuckiej? Odcinek od Orange Parku do remontowanego wiaduktu kolejowego😉
https://www.facebook.com/groups/6708908 ... &ref=share

Czyżby na Nowohuckiej pojawił się buspas?

Michajlo
Specjalista
Posty: 391
Rejestracja: 05 lip 2021, 10:34

Re: Buspasy

Post autor: Michajlo » 29 lip 2022, 13:14

Łukasz pisze: https://www.facebook.com/groups/6708908 ... &ref=share

Czyżby na Nowohuckiej pojawił się buspas?
Tylko i wyłącznie na okres remontu

Wysłane z mojego Redmi Note 5 przy użyciu Tapatalka


ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości