Tablice rejestracyjne

- Bilety, działalność Miejskich Jednostek, pozostałe tematy związane z krakowską komunikacją miejską
kucyk
Ekspert
Posty: 1820
Rejestracja: 26 sie 2020, 14:39

Tablice rejestracyjne

Post autor: kucyk » 16 mar 2022, 19:57

Wrzucam tutaj bo nie ma odpowiedniego miejsca na forum. :)

Kraków pierwszym miastem w którym skończyły się obecne tablice rejestracyjne zaczynające się na litery: KR xxxxx.

Nowe tablice rejestracyjne w naszym mieście będą oznaczone na początku literami: KK xxxxx. Oczywiście od samego początku według systemu 00000.


Temat wydzielony :) - adm. K

Awatar użytkownika
yosujiro
Ekspert
Posty: 1015
Rejestracja: 19 lut 2020, 18:54

Re: Tablice rejestracyjne

Post autor: yosujiro » 16 mar 2022, 20:33

W weekend widziałem KK 00069, co jest o tyle ciekawe, że przyczepy i naczepy już od jakiegoś czasu (+/- wakacje) są rejestrowane na dużo wyższe numery. Mnie się ten "gówniany" wyznacznik nie podoba, bo głosowo wychodzi dziecięce "KaKa". Czemu nie mogła być następna literka z nazwy Kraków czyli KA lub ostatnia KW?
Swoją drogą w Poznaniu i Wrocławiu też się kończą już numery i za chwilę będą miały odpowiednio PY i DX. I jak w sprawie Poznania sprawa jest jasna- pyry, tak w przypadku Wrocławia ciężko zgadnąć co autor miał na myśli.
Kompletnie nie rozumiem poza tym, czemu nie realizuje się "recyklingu" numerów rejestracyjnych i nie wracają do obiegu po powiedzmy 10 latach.

Awatar użytkownika
Kaszmir
Administrator
Posty: 5736
Rejestracja: 30 sty 2020, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Tablice rejestracyjne

Post autor: Kaszmir » 16 mar 2022, 20:54

Ostatnio czytałem, że w niektórych krajach "recyklinguje" się numery nawet po pół roku. A w Polsce w ogóle - szkoda.

Tramwajolog14
Ekspert
Posty: 575
Rejestracja: 22 lis 2020, 23:01
Lokalizacja: Kraków, Grzegórzki

Re: Tablice rejestracyjne

Post autor: Tramwajolog14 » 16 mar 2022, 22:00

Nie rozumiem czemu nie mogli zrobić np: KR xxxXx, albo KR xxXXx, lub KR xXxXx (x - cyfra, X - litera). Możliwości jest jeszcze bardzo dużo, nie trzeba mieszać z jakimś KK...

zubrzyk111
Znawca
Posty: 106
Rejestracja: 17 lut 2020, 20:16
Lokalizacja: Kraków/Kalwaria Z.

Re: Tablice rejestracyjne

Post autor: zubrzyk111 » 17 mar 2022, 7:46

yosujiro pisze: 16 mar 2022, 20:33 W weekend widziałem KK 00069, co jest o tyle ciekawe, że przyczepy i naczepy już od jakiegoś czasu (+/- wakacje) są rejestrowane na dużo wyższe numery. Mnie się ten "gówniany" wyznacznik nie podoba, bo głosowo wychodzi dziecięce "KaKa". Czemu nie mogła być następna literka z nazwy Kraków czyli KA lub ostatnia KW?
Może przez nawiązanie do tradycji czarnych tablic, na których po wyczerpaniu zasobów KRx nastąpiło otwarcie serii KKx.

Awatar użytkownika
mkm3
Ekspert
Posty: 995
Rejestracja: 02 mar 2020, 9:47

Re: Tablice rejestracyjne

Post autor: mkm3 » 17 mar 2022, 8:09

Skoro już nie będzie trzeba wymieniać tablic po zakupie samochodu, to może trzeba zmienić system i nie nadawać od liter powiatu, a np. marki samochodu? Elementem regionalnym mógłby być najwyżej herb miasta/gminy.

kucyk
Ekspert
Posty: 1820
Rejestracja: 26 sie 2020, 14:39

Re: Tablice rejestracyjne

Post autor: kucyk » 17 mar 2022, 8:22

zubrzyk111 pisze: 17 mar 2022, 7:46 Może przez nawiązanie do tradycji czarnych tablic, na których po wyczerpaniu zasobów KRx nastąpiło otwarcie serii KKx.
Być może jest tak jak piszesz? Osobiście o tym fakcie zapomniałem. Zatem potem po zakończeniu tych z literami: KK będą zapewne tablice rozpoczynające się od liter: KV. ;)

O ile jest to powrót do tradycji krakowskiej odnośnie czarnych tablic rejestracyjnych to nijak się ma informacja do pozostałych dużych miast które również na dniach mają mieć nowe tablice rejestracyjne: Wrocław, Poznań czy Warszawa. :roll:

Tak nawiasem to w Małopolsce również powiat bocheński ma nowe tablice - do dotychczasowych KBC dochodzą teraz KBA. :D

szakal
Miłośnik
Posty: 87
Rejestracja: 19 lut 2020, 15:15

Re: Tablice rejestracyjne

Post autor: szakal » 17 mar 2022, 10:10

Tramwajolog14 pisze:Nie rozumiem czemu nie mogli zrobić np: KR xxxXx, albo KR xxXXx, lub KR xXxXx (x - cyfra, X - litera). Możliwości jest jeszcze bardzo dużo, nie trzeba mieszać z jakimś KK...
Nie ma już żadnych możliwości. Wszystkie dopuszczone prawem kombinacje liter i cyfr zostały już wykorzystane. Błędem w Polsce jest brak powrotu numeru po jego kasacji. W Niemczech wraca numer, po pół roku od kasacji.

Boss
Pasażer
Posty: 6
Rejestracja: 05 sty 2021, 16:38

Re: Tablice rejestracyjne

Post autor: Boss » 17 mar 2022, 11:08

Uściślając powyższe odpowiedzi - możliwości kontynuacji serii KR są tylko nie wiedzieć czemu nie zostały dopuszczone niektóre zasoby.
Na podstawie danych z wptr.pl seria KR miała łącznie 5 zasobów na łączną ilość kombinacji 1 235 799 sztuk, które właśnie się wyczerpują.
Z nieznanych mi powodów niedozwolone zasoby to np. KR 11AAA, KR 1AAA1, KR 11AAA, itp. które sukcesywnie mogłyby umożliwiać kontynuowanie serii KR...

zubrzyk111
Znawca
Posty: 106
Rejestracja: 17 lut 2020, 20:16
Lokalizacja: Kraków/Kalwaria Z.

Re: Tablice rejestracyjne

Post autor: zubrzyk111 » 17 mar 2022, 14:15

kucyk pisze: 17 mar 2022, 8:22
zubrzyk111 pisze: 17 mar 2022, 7:46 Może przez nawiązanie do tradycji czarnych tablic, na których po wyczerpaniu zasobów KRx nastąpiło otwarcie serii KKx.
Być może jest tak jak piszesz? Osobiście o tym fakcie zapomniałem. Zatem potem po zakończeniu tych z literami: KK będą zapewne tablice rozpoczynające się od liter: KV. ;)
jeszcze pomiędzy nimi było KW.. :)

Tramwajolog14
Ekspert
Posty: 575
Rejestracja: 22 lis 2020, 23:01
Lokalizacja: Kraków, Grzegórzki

Re: Tablice rejestracyjne

Post autor: Tramwajolog14 » 17 mar 2022, 21:23

Boss pisze: Na podstawie danych z wptr.pl seria KR miała łącznie 5 zasobów na łączną ilość kombinacji 1 235 799 sztuk, które właśnie się wyczerpują.
Z nieznanych mi powodów niedozwolone zasoby to np. KR 11AAA, KR 1AAA1, KR 11AAA, itp. które sukcesywnie mogłyby umożliwiać kontynuowanie serii KR...
Samo KR 11AAA ma 2 razy więcej kombinacji, niż jest obecnie, ale nie, robią KK. Jakie to jest bez sensu...

GoMeZz391
Moderator globalny
Posty: 1231
Rejestracja: 17 lut 2020, 22:54
Kontakt:

Re: Tablice rejestracyjne

Post autor: GoMeZz391 » 26 mar 2022, 13:48

W Poznaniu również jest na wyczerpaniu zapas tablic rejestracyjnych PO XXXXX i wydawane będą tablice PY XXXXX. Dla motocykli już w bodajże w sierpniu 2013 roku zaczęto wydawać z wyróżnikiem PY.
Kolejny w kolejce już jest Wrocław, gdzie również kończy się zapas tablic z wyróżnikiem DW i będą wydawane z wyróżnikiem DX.
Natomiast w Gdańsku były kosmetyczne zmiany i tablice w systemie GD XYXXX (X- cyfra, Y- litera).

I tak dla przypomnienia, zgodnie z nowymi przepisami od 31.01.2022 r., nie trzeba zmieniać tablic przy kupnie auta krajowego, nawet jak będzie ona z innego regionu Polski.

kucyk
Ekspert
Posty: 1820
Rejestracja: 26 sie 2020, 14:39

Re: Tablice rejestracyjne

Post autor: kucyk » 26 mar 2022, 20:26

GoMeZz391 pisze: 26 mar 2022, 13:48 W Poznaniu również jest na wyczerpaniu zapas tablic rejestracyjnych PO XXXXX i wydawane będą tablice PY XXXXX. Dla motocykli już w bodajże w sierpniu 2013 roku zaczęto wydawać z wyróżnikiem PY.
Kolejny w kolejce już jest Wrocław, gdzie również kończy się zapas tablic z wyróżnikiem DW i będą wydawane z wyróżnikiem DX.
Natomiast w Gdańsku były kosmetyczne zmiany i tablice w systemie GD XYXXX (X- cyfra, Y- litera).

I tak dla przypomnienia, zgodnie z nowymi przepisami od 31.01.2022 r., nie trzeba zmieniać tablic przy kupnie auta krajowego, nawet jak będzie ona z innego regionu Polski.
Ja już osobiście widzę codziennie pod blokiem nowe krakowskie tablice rozpoczynające się od liter: KK 00xx7

obserwator
Pomiarowiec
Posty: 309
Rejestracja: 17 lut 2020, 19:47

Re: Tablice rejestracyjne

Post autor: obserwator » 27 mar 2022, 3:10

Za kilka/kilkanaście lat sytuacja się powtórzy i będzie trzeba wymyślać kolejny zakres. Moim zdaniem obecna sytuacja była dobrym momentem na wprowadzenie małej rejonizacji z podziałem na 3-4 rejony o podobnej liczbie ludności, np. w takim stylu:
Śródmieście i Krowodrza- KK xxxxx
Nowa Huta- KH xxxxx
Podgórze- KP xxxxx

NowaHutaWschód
Specjalista
Posty: 217
Rejestracja: 20 lut 2020, 19:49

Re: Tablice rejestracyjne

Post autor: NowaHutaWschód » 27 mar 2022, 9:41

obserwator pisze: 27 mar 2022, 3:10 Za kilka/kilkanaście lat sytuacja się powtórzy i będzie trzeba wymyślać kolejny zakres. Moim zdaniem obecna sytuacja była dobrym momentem na wprowadzenie małej rejonizacji z podziałem na 3-4 rejony o podobnej liczbie ludności, np. w takim stylu:
Śródmieście i Krowodrza- KK xxxxx
Nowa Huta- KH xxxxx
Podgórze- KP xxxxx
Czy w Warszawie taki system nie istnieje od samego początku, gdy wprowadzano nowe blachy?
fuck upa!

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości