Mogilany, Świątniki, Myślenice

- Linie, trasy, rozkłady
Awatar użytkownika
Kaszmir
Administrator
Posty: 5735
Rejestracja: 30 sty 2020, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Mogilany, Świątniki, Myślenice

Post autor: Kaszmir » 29 mar 2021, 20:51

Linia PKS do Myślenic startuje już jutro!

Rusza linia PKS do Myślenic
https://krabok.wordpress.com/2021/03/29 ... -myslenic/
Planowo linia ma jeździć co pół godziny w szczycie, co godzinę poza nim i w soboty, oraz co dwie w niedziele i święta. Na razie jednak, na czas ogłoszonego lockdown’u, wybrane kursy w dni powszednie nie będą realizowane (odwołane: z Krakowa 08:45, 09:45, 18:15, 19:15, 20:15, 23:45, z Myślenic 07:15, 08:15, 09:15, 13:45, 18:15, 19:15, 20:15).
Docelowo trasę mają przez cały dzień obsługiwać dwa niskopodłogowe autobusy (oznaczone w rozkładzie), a na wzmocnienia szczytowe będą wysyłane dwa autokary. Niskopodłogowce przejdą jednak odbiory dopiero w czwartek 1 kwietnia, więc na razie przez krótki czas wszystkie kursy będą wysokopodłgoowe. Bilet normalny ma kosztować 6,5 zł i oprócz gotówki, będzie możliwość płacenia kartą.
Rozkład:
Obrazek Źródło: https://www.facebook.com/malopolskapks

kot_feliks
Ekspert
Posty: 972
Rejestracja: 18 lut 2020, 13:57

Re: Mogilany, Świątniki, Myślenice

Post autor: kot_feliks » 29 mar 2021, 21:22

Rozumiem, że to jest ta linia, za którą "będzie odpowiedzialny jeden z prywatnych przewoźników"? I do tego dodatkowo dojdzie linia UMWM, czy to już jest mix jednego i drugiego(?).

Docelowo będzie to, co na grafice, czy docelowo autobus byłby jeszcze częściej, czyli co 15 min?

Tutaj kilka uwag / pytań:
(1) jw. - czy to jest docelowa oferta na Krk - Myślenice, czy dopiero 1/2 i do tego dojdzie dodatkowo linia UMWM?
(2) jeśli opcja 2, czyli dojdzie do tego linia UMWM, to jak będzie wyglądała kwestia biletów?
(3) czemu toto jeździ aż na Mogilskie? :roll: Ciekawe, jak będzie wyglądać przy takiej trasie realnie rozkład, jeśli wrócą korki. Mnie się wydawało, że już sam Mateczny byłby super punktem przesiadkowym, rondo Grunwaldzkie (i pętla np. na os. Podwawelskim, ale z wjazdem na wspólny przystanek z tramwajami) byłoby ekstra rozwiązaniem. Tutaj ciekawe, jak sprawdzi się proponowana trasa, ALE:
- jeśli to jest połączenie komercyjne - spoko;
- jeśli jednak gminy / UMWM płaci za kursowanie aż na Mogilskiej, to imho zdecydowanie lepszą opcją byłaby trasa krótsza, ale z mocniejszą f;

Na plus widać, że chcą to zrobić "fajnie" i podchodzą do tego fajnie marketingowo (i profil na fb, i malowanie autobusów, i całość jest fajnie spójna graficznie itd.). Na drugi plus, jak rozumiem, będzie możliwość śledzenia autobusów online :)

Swoją drogą nie wiem, czy ktoś sobie przemyślał kwestię cennika, ale przejazd tym po Krakowie będzie kosztował... 3,50 PLN. Np. przejazd Mogilskie - Borek Fałęcki ;) Więc wychodzi to taniej, niż 20 min KMK, bez stresu, czy utknie się w korku :mrgreen:

Kitek
Pomiarowiec
Posty: 1278
Rejestracja: 17 lut 2020, 18:26

Re: Mogilany, Świątniki, Myślenice

Post autor: Kitek » 29 mar 2021, 21:46

kot_feliks pisze: 29 mar 2021, 21:22 Swoją drogą nie wiem, czy ktoś sobie przemyślał kwestię cennika, ale przejazd tym po Krakowie będzie kosztował... 3,50 PLN. Np. przejazd Mogilskie - Borek Fałęcki ;) Więc wychodzi to taniej, niż 20 min KMK, bez stresu, czy utknie się w korku :mrgreen:
I mamy linię z Borku na Cmentarz Rakowicki :lol: Ale poważnie: obawiam się, że ten autobus będzie załadowany pasażerami z Borku, dla których będzie to ciekawa linia bezpośrednia na ATW, więc spodziewam się dużych problemów i złość pasażerów z Myślenic, że "inni" zapchają autobus. Nie sądziłem, że kiedykolwiek to napiszę, ale ta linia ma po prostu za dobrą trasę :shock:
Linia "52" co 5 minut w szczycie to komunikacyjna racja stanu!

zubrzyk111
Znawca
Posty: 106
Rejestracja: 17 lut 2020, 20:16
Lokalizacja: Kraków/Kalwaria Z.

Re: Mogilany, Świątniki, Myślenice

Post autor: zubrzyk111 » 29 mar 2021, 22:07

Kitek pisze: 29 mar 2021, 21:46
kot_feliks pisze: 29 mar 2021, 21:22 Swoją drogą nie wiem, czy ktoś sobie przemyślał kwestię cennika, ale przejazd tym po Krakowie będzie kosztował... 3,50 PLN. Np. przejazd Mogilskie - Borek Fałęcki ;) Więc wychodzi to taniej, niż 20 min KMK, bez stresu, czy utknie się w korku :mrgreen:
I mamy linię z Borku na Cmentarz Rakowicki :lol: Ale poważnie: obawiam się, że ten autobus będzie załadowany pasażerami z Borku, dla których będzie to ciekawa linia bezpośrednia na ATW, więc spodziewam się dużych problemów i złość pasażerów z Myślenic, że "inni" zapchają autobus. Nie sądziłem, że kiedykolwiek to napiszę, ale ta linia ma po prostu za dobrą trasę :shock:
Przecież pasażerowie z Borku od lat dysponują całą gamą prywatnych przewoźników, z którymi mogą podjeżdżać na ATW, więc ta linia akurat nie zrobi im żadnej rewolucji.

A poza tym idea wpuszczenia tego autobusu w głąb miasta jest jak najbardziej trafna, przy braku integracji z KMK postawiono na możliwość zapewnienia jak największej liczbie pasażerów bezpośredniej podróży. Gdyby to zaniedbano, linia przegrałaby walkę o klienta z dotychczasowymi busiarzami.

kot_feliks
Ekspert
Posty: 972
Rejestracja: 18 lut 2020, 13:57

Re: Mogilany, Świątniki, Myślenice

Post autor: kot_feliks » 29 mar 2021, 22:08

Dobra, chyba znalazłem, to jest poza linią UMWM. Przetarg na autobus UMWM jest tutaj:
https://bip.malopolska.pl/umwm,a,190178 ... -o-ch.html

Generalnie nic to nie zmienia, bo nasz wstający z kolan zarząd województwa wymyslił sobie, że na linii UMWM kursów na trasie Kraków - Myślenice ma być.... 4 dziennie :mrgreen: Ale może w zamian zrobią biało czerwone autobusy z orłem na burcie(?).

Z przewidywanymi godzinami odjazdów... z Myślenic: 5:50, 6:50, 14:00, 16:00, z Krakowa: 7:20, 8:20, 15:30, 17:40. Ahhh, te dojazdy na 6-14 / 14-22 albo 8-16. Nie wiem, kto wymyślał ilość kursów, godziny kursowania itd., ale z myśleniem raczej nie miał nic wspólnego. W sumie to tylko pokazuje skalę obsadzania debilami / pociotami / znajomymi bez najmniejszego doświadczenia stołków w państwowych / samorządowych instytucjach, gdzie dostała się jedynie słuszna władza.

Aha, przetarg jest powtarzany już chyba po raz trzeci, bo ostatnio... uwaga... "zgubili maila z ofertą" :lol:

Lw25
Moderator PKK In Memoriam
Posty: 243
Rejestracja: 17 lut 2020, 16:37

Re: Mogilany, Świątniki, Myślenice

Post autor: Lw25 » 30 mar 2021, 9:16

Można się było tego spodziewać po wstawaniu autobusów z kolan.
Szkoda, że nie ma integracji w Krakowie. Zastanawiam się czy miasto by mogło jakoś zawrzeć umowę z prywatnymi przewoźnikami na honorowanie biletów KMK bez przetargu. Np. na zasadzie zainstalowania kasownika KRG-6 i obsługi bardziej na zasadzie z Poznania czy Londynu, ale wydawanych tylko przewoźnikom o odpowiedniej jakości? Kasownik by rejestrował użycie karty miejskiej lub biletu i potem przewoźnik dostawał od miasta zwrot? Swoją drogą, taki tabor jak na tej linii przydałby się na tych ekspresach co miasto chce uruchomić.

GoMeZz391
Moderator globalny
Posty: 1230
Rejestracja: 17 lut 2020, 22:54
Kontakt:

Re: Mogilany, Świątniki, Myślenice

Post autor: GoMeZz391 » 30 mar 2021, 9:26

Lw25 pisze: 30 mar 2021, 9:16 Można się było tego spodziewać po wstawaniu autobusów z kolan.
Szkoda, że nie ma integracji w Krakowie. Zastanawiam się czy miasto by mogło jakoś zawrzeć umowę z prywatnymi przewoźnikami na honorowanie biletów KMK bez przetargu. Np. na zasadzie zainstalowania kasownika KRG-6 i obsługi bardziej na zasadzie z Poznania czy Londynu, ale wydawanych tylko przewoźnikom o odpowiedniej jakości? Kasownik by rejestrował użycie karty miejskiej lub biletu i potem przewoźnik dostawał od miasta zwrot? Swoją drogą, taki tabor jak na tej linii przydałby się na tych ekspresach co miasto chce uruchomić.
Dobry pomysł! Lecz znając krakowską tradycję: NIE DA SIE :(
Byłby to dobry sposób na polepszenie możliwości komunikacyjnej z obopólnym zyskiem.
Bardziej tą opcję wykorzystałbym jako agloekspress.

kot_feliks
Ekspert
Posty: 972
Rejestracja: 18 lut 2020, 13:57

Re: Mogilany, Świątniki, Myślenice

Post autor: kot_feliks » 30 mar 2021, 9:33

Tzn. ścisłej integracji taryfowej to może i dobrze, że nie będzie, aby taka linia nie zaczęła służyć jako linia miejska (tym bardziej, że mają na niej być również citaro LE) :)

Chyba najbardziej optymalny byłby model taki, że linie (generalnie linie tego typu) są zintegrowane z KMK, ale pod warunkiem... rozpoczęcia i/lub zakończenia podróży poza granicami miasta.

Natomiast co do włączenia takiej linii w system KMK/aglo to nie wiem, czemu miałoby się nie dać? Przecież w Waw +/- dokładnie coś takiego funkcjonuje jako linie "L". Tyle, że u nas jest to pierwsza linia tego typu, więc trudno, aby ktoś myślał nad integracją taryfową z czymś, czego nie było.

Dajmy tej linii przeżyć kilka miesięcy, będzie wiadomo, jak się tego typu połączenie sprawdziło, to będzie można robić coś dalej.

Awatar użytkownika
Kaszmir
Administrator
Posty: 5735
Rejestracja: 30 sty 2020, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Mogilany, Świątniki, Myślenice

Post autor: Kaszmir » 30 mar 2021, 12:04

Początkowo artykuł był tu nieprecyzyjny, zatem dopisuję (poprawiłem też w artykule) ;)

Tak, linia jest w całości komercyjna i nie ma nic wspólnego z przetargiem myślenickim, który faktycznie jest na zawrotne cztery kursy dziennie. Zatem można uznać, że pomysł "wojewódzkiej" linii Myślenice - Kraków upadł bo ciężko uznać cztery kursy za realne połączenie. Wykorzystał to prywatny przewoźnik, uruchamiając własny autobus.

Wg mnie pomysł jest sensowny, a właściciel to pasjonat i chce zrobić to sensownie. Jest też "kontaktowy", i wsłuchuje się w postulaty mieszkańców (choćby wspomniany dojazd w weekendy na godz. 6 do Krakowa). W przyszłości może będą również kolejne połączenia. Co więcej, jeśli linia się przyjmie, to będzie wg mnie to spora potwarz dla KMK - bo oto prywatne połączenie, w cenie i taborze wcale nie gorszym, pokazuje że można. I to z linią jadącą do centrum miasta, a nie kończącą na obrzeżach. Ba, połączenie wychodzi nawet taniej (i prawdopodobnie szybciej) niż połączenia KMK wewnątrz miasta.

Czemu jedzie aż na Cystersów? Z tego co zrozumiałem, po prostu przewoźnik ma tam parking. A że przy okazji obsłuży Aleje, okolice Dworca Głównego, czy Rondo Mogilskie - tylko lepiej. Oczywiście pozostaje kwestia korków, jednak sama trasa może mieć wzięcie.

Awatar użytkownika
mkm3
Ekspert
Posty: 995
Rejestracja: 02 mar 2020, 9:47

Re: Mogilany, Świątniki, Myślenice

Post autor: mkm3 » 30 mar 2021, 12:57

Mnie zawsze zastanawiało, czy linie busowe uruchamiane bez dotacji gmin i tego typu jak ta do Myslenic sa w ogóle rentowne - czy ich wlasciciel coś zarobi, szczególnie w tych czasach jakie mamy. Zawsze mialem wrazenie, że podobnie jak KMK jest to nierentowne i ktoś to robi z pasji.

WIK
Znawca
Posty: 147
Rejestracja: 19 paź 2020, 16:06
Lokalizacja: Wieliczka
Kontakt:

Re: Mogilany, Świątniki, Myślenice

Post autor: WIK » 01 lip 2021, 11:49

Dziś zostało uruchomione nowe połączenie ALD2 Wieliczka - Myślenice.
Trasa: WIELICZKA RYNEK KOPALNIA – Wieliczka Powstania Warszawskiego, Wieliczka Słowackiego, Wieliczka Górnicza, Wieliczka Chopina, Wieliczka Lednicka, Wieliczka Dobczycka, Rożnowa, Siercza, Koźmice Wielkie, Gorzków, Byszyce, Świątniki Górne, Siepraw, Krzyszkowice, Zawada, Polanka, Myślenice – MYŚLENICE DWORZEC AUTOBUSOWY

Vanilos
Specjalista
Posty: 242
Rejestracja: 27 sie 2020, 18:24

Re: Mogilany, Świątniki, Myślenice

Post autor: Vanilos » 22 lut 2022, 8:32

https://ztp.krakow.pl/transport-publicz ... y/440-2022
215 wraca na swoją trasę oraz nocna linia 915

Awatar użytkownika
Kaszmir
Administrator
Posty: 5735
Rejestracja: 30 sty 2020, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Mogilany, Świątniki, Myślenice

Post autor: Kaszmir » 26 kwie 2022, 15:33

Wpis właściciela Małopolska PKS, z komentarzy pod postem - będzie wzmocnienie linii "M1" do Myślenic, w szczycie do f20:
póki co planujemy zwiększenie na M1 do Krakowa częstotliwości między 6.00 a 9.00 i 15.00 a 19.00 co 20 minut a nowa linia z Krakowa już od 15.08.2022 (znowu zamieszamy i może będzie ciekawie)
https://www.facebook.com/blogkrabok/pos ... 2335056346

Awatar użytkownika
yosujiro
Ekspert
Posty: 1015
Rejestracja: 19 lut 2020, 18:54

Re: Mogilany, Świątniki, Myślenice

Post autor: yosujiro » 26 kwie 2022, 15:55

Również z komentarzy wynika, że planują mieć rezerwę czynną na Opatkowicach. Bardzo podoba mi się ta firma. Jak dla mnie mogliby przejąć rynek przewozów lokalnych

tomek_m
Specjalista
Posty: 349
Rejestracja: 18 lut 2020, 15:21
Lokalizacja: Michałowice

Re: Mogilany, Świątniki, Myślenice

Post autor: tomek_m » 26 kwie 2022, 20:36

Póki co jeżdżą tylko na południe od Krakowa i raczej tylko w tym kierunku będą jeździć.

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 12 gości