Kryzys kadrowy

- Bilety, działalność Miejskich Jednostek, pozostałe tematy związane z krakowską komunikacją miejską
Dr2
Specjalista
Posty: 418
Rejestracja: 01 maja 2021, 18:15

Re: Kryzys kadrowy

Post autor: Dr2 » 14 sty 2023, 21:59

GoMeZz391 pisze: 14 sty 2023, 14:47 Według najnowszych informacji z ZTP, które są w moim posiadaniu, wynika iż do ich urzędu w ostatnim czasie nie wpłynęła informacja o brakach kadrowych w MPK.
Przedtem też nie wpływały informacje o braku prowadzących :lol:
Czy fakt fałszowania dokumentów urzędowych, wyłudzania płatności za niewykonane usługi oraz oszukiwania mieszkańców został już zgłoszony do stosownych organów?
Czy zmienione zostały procedury oraz drastycznie zwiększona została ilość kontroli?

GoMeZz391
Moderator globalny
Posty: 1231
Rejestracja: 17 lut 2020, 22:54
Kontakt:

Re: Kryzys kadrowy

Post autor: GoMeZz391 » 15 sty 2023, 11:30

Dr2 pisze: 14 sty 2023, 21:59 Przedtem też nie wpływały informacje o braku prowadzących :lol:
Czy fakt fałszowania dokumentów urzędowych, wyłudzania płatności za niewykonane usługi oraz oszukiwania mieszkańców został już zgłoszony do stosownych organów?
Czy zmienione zostały procedury oraz drastycznie zwiększona została ilość kontroli?
Czy ktoś już się zainteresował tym tematem z odpowiednich służb, tego nie wiem, ale moim skromnym zdaniem zapewne nie :roll:

MateuszBorek
Pasażer
Posty: 19
Rejestracja: 12 sty 2023, 19:26

Re: Kryzys kadrowy

Post autor: MateuszBorek » 15 sty 2023, 12:47

Do wyborów wszyscy odpowiedzialni za tę sytuację śpią spokojnie.

A co do ewentualnych zwolnień, to zarówno osoby w zarządzie, jak i niektórzy kierownicy, np. PH, bez mrugnięcia okiem wręczają wypowiedzenia i przedmiotowo traktują prowadzących, także teraz jestem w stanie sobie wyobrazić grupowe zwolnienia.

Najgorzej mają ajenci - w umowie mają zapis o możliwości rozwiązania umowy bez podawania przyczyny z 2-tygodniowym okresem wypowiedzenia.

Na umowie o pracę te okresy są dłuższe, ale zmniejszenie zamówienia jest dobrym wytłumaczeniem, którego w Sądzie pracy nie da się podważyć.

Awatar użytkownika
Kaszmir
Administrator
Posty: 5736
Rejestracja: 30 sty 2020, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Kryzys kadrowy

Post autor: Kaszmir » 25 sty 2023, 10:08

Pracownicy MPK czekają na decyzję prezydenta w sprawie podwyżek
https://lovekrakow.pl/aktualnosci/praco ... 49582.html
Najprawdopodobniej w piątek prezydent Krakowa zaakceptuje dokument MPK. Ta decyzja otworzy drogę do realizacji obietnicy w sprawie 500-złotowych podwyżek dla kierowców i motorniczych.
Od 1 października kierowcy mieli otrzymać wzrost pensji o średnio 500 złotych. Druga podwyżka o 500 złotych została zaplanowana od 1 stycznia 2023 roku.

eurokierzaw
Znawca
Posty: 129
Rejestracja: 27 lip 2023, 20:58

Re: Kryzys kadrowy

Post autor: eurokierzaw » 03 wrz 2023, 14:56

Może wrócę do tematu.

Obecnie jestem na etapie robienia kursu D i kwalifikacji wstępnej przyśpieszonej. I muszę powiedzieć, że w pełni rozumiem braki kadrowe.

1. Koszt 10,5 tysiąca zł łącznie, ale bez egzaminów. Nie każdy chce podpisywać lojalkę, a już w maju kończyły się środki na dotacje, a też jest trochę obostrzeń i nie dają kasy na prawo i lewo.

2. Czas kursu. Niestety jeśli ktoś już ma pracę to raczej nie zdecyduje się na kurs, albo długo mu to zajmie.

Kwalifikacja wstępna przynajmniej u mnie w ośrodku była w większości online i przez 4 tygodnie każdego dnia spędzałem jakieś 6-7 godzin na komputerze (aż pojawił się limit slajdów na dany dzień). Potem jeszcze tydzień, 5 dni po siedem godzin w ośrodku stacjonarnie.

Oczywiście w międzyczasie teoria D i 60 godzin jazd na D plus 10 godzin praktyki na kwalifikacje.

Jeśli ktoś ma inne zajęcia to np. taką kwalifikację może robić 1-2 godziny dziennie i zamiast 1,5 miesiąca (sam sprawdziłem, że to najszybsze tempo) robiłby pół roku.

Więc jeśli nie dziwię się, że nie ma zbyt wielu chętnych, szczególnie, że za takie długie i wymagające szkolenie nie oferuje się bardzo wysokiego wynagrodzenia.

Scania_9640
Ekspert
Posty: 1807
Rejestracja: 07 wrz 2020, 13:39
Lokalizacja: Balice

Re: Kryzys kadrowy

Post autor: Scania_9640 » 03 wrz 2023, 16:07

eurokierzaw pisze: 03 wrz 2023, 14:56 Może wrócę do tematu.

Obecnie jestem na etapie robienia kursu D i kwalifikacji wstępnej przyśpieszonej. I muszę powiedzieć, że w pełni rozumiem braki kadrowe.

1. Koszt 10,5 tysiąca zł łącznie, ale bez egzaminów. Nie każdy chce podpisywać lojalkę, a już w maju kończyły się środki na dotacje, a też jest trochę obostrzeń i nie dają kasy na prawo i lewo.

2. Czas kursu. Niestety jeśli ktoś już ma pracę to raczej nie zdecyduje się na kurs, albo długo mu to zajmie.

Kwalifikacja wstępna przynajmniej u mnie w ośrodku była w większości online i przez 4 tygodnie każdego dnia spędzałem jakieś 6-7 godzin na komputerze (aż pojawił się limit slajdów na dany dzień). Potem jeszcze tydzień, 5 dni po siedem godzin w ośrodku stacjonarnie.

Oczywiście w międzyczasie teoria D i 60 godzin jazd na D plus 10 godzin praktyki na kwalifikacje.

Jeśli ktoś ma inne zajęcia to np. taką kwalifikację może robić 1-2 godziny dziennie i zamiast 1,5 miesiąca (sam sprawdziłem, że to najszybsze tempo) robiłby pół roku.

Więc jeśli nie dziwię się, że nie ma zbyt wielu chętnych, szczególnie, że za takie długie i wymagające szkolenie nie oferuje się bardzo wysokiego wynagrodzenia.
Ja też jestem w trakcie kursu na D, już po kwalifikacji wstępnej przyspieszonej, zajęło mi to 2 miesiące łącznie z egzaminem (jednocześnie pracując). W danym dniu można było zrobić albo cały dział albo max 5h. Więcej nigdy nie siedziałem przy kompie. Całość wyszła mnie niecałe 10000 więc trochę mniej niż u Ciebie. A na kursie na D faktycznie było mało osób, bo aż całe 4.

kot_feliks
Ekspert
Posty: 972
Rejestracja: 18 lut 2020, 13:57

Re: Kryzys kadrowy

Post autor: kot_feliks » 03 wrz 2023, 21:58

eurokierzaw pisze: 03 wrz 2023, 14:56 1. Koszt 10,5 tysiąca zł łącznie, ale bez egzaminów. Nie każdy chce podpisywać lojalkę, a już w maju kończyły się środki na dotacje, a też jest trochę obostrzeń i nie dają kasy na prawo i lewo.
Z tymi kosztami to jest tak, że:
- jeśli ktoś był / jest zarejestrowany jako bezrobotny, to może uzyskać z urzędu pracy "stypendium" (100% dofinansowania) do wybranego szkolenia. Jest tam limit bodajże trzykrotności średniej krajowej, niemniej kurs na D się w tym spokojnie mieści;
- jest ktoś miał zatrudnienie, to jeszcze do końca 06.2023 w całej Małopolsce można było dostać dofinansowanie do tego typu szkolenia na poziomie 5040 PLN (czyli +/- 50%), a dla osób do 25 r. ż. jeszcze więcej - program prowadził Wojewódzki Urząd Pracy. Program (pod inną nazwą) wróci w 2024;
- dla osób mających JDG, również na terenie Małopolski, jeszcze na początku 2023 była opcja z programem realizowanym przez MARR, gdzie można było uzyskać ok. 8000 płn dofinansowania na osobę. Również wróci w 2024 roku;

Tak więc z tymi kosztami, naprawdę sporą część kosztów można było zredukować, bez jakiejkolwiek lojalki :)

eurokierzaw
Znawca
Posty: 129
Rejestracja: 27 lip 2023, 20:58

Re: Kryzys kadrowy

Post autor: eurokierzaw » 03 wrz 2023, 22:23

W projekcie Kierunek Kariera Zawodowa proponowano na wstępnej umowie niecałe 4300 zł. A mimo, że zacząłem załatwiać sprawę w kwietniu, to w lipcu odpisali, że środki zostały wyczerpane.

kot_feliks
Ekspert
Posty: 972
Rejestracja: 18 lut 2020, 13:57

Re: Kryzys kadrowy

Post autor: kot_feliks » 03 wrz 2023, 22:58

eurokierzaw pisze: 03 wrz 2023, 22:23 W projekcie Kierunek Kariera Zawodowa proponowano na wstępnej umowie niecałe 4300 zł. A mimo, że zacząłem załatwiać sprawę w kwietniu, to w lipcu odpisali, że środki zostały wyczerpane.
Bony są cały czas dostępne z listy rezerwowej, tylko trzeba było z nimi podpisać umowę i ogarnąć zamówienie bonów przed 30.06 ;) Obecnie się już do tego projektu faktycznie nie da wskoczyć. No i termin na realizację szkoleń jest do 30.09 włącznie.

Natomiast odnośnie terminów załatwiania sprawy, to w KKZ z tego co kojarzę, dla większości osób nawet to całe doradztwo zawodowe opierało się jedynie o ankietę (bez spotkania z doradcą), a nawet, jeśli ktoś miał obligatoryjnie doradcę i w Krk były jakieś kosmiczne terminy na spotkanie (czy to stacjonarnie, czy online), wystarczyło wybrać... jakikolwiek inny urząd ;) Wśród znajomych większość ogarnęła ten temat w +/-... tydzień i na 1000% znam osoby, które aplikowały do projektu później, niż 04.2023, a bony mają :)

Natomiast nie rozumiem tego, że "w projekcie Kierunek Kariera Zawodowa proponowano na wstępnej umowie niecałe 4300 zł", skoro KKZ jest totalne niezależny od potencjalnego pracodawcy.

eurokierzaw
Znawca
Posty: 129
Rejestracja: 27 lip 2023, 20:58

Re: Kryzys kadrowy

Post autor: eurokierzaw » 03 wrz 2023, 23:05

Nie pisałem o pracodawcy. Dostałbym bony o wartości 4300 zł, ale w momencie podpisywania umowy już mi mówiono, że są środki tylko ze zwrotu niewykorzystanych bonów.

Czy można to było załatwić w tydzień? Mnie od wysłania potrzebnych dokumentów, do zaproszenia do podpisania umowy minęły dwa miesiące. Po wpłaceniu wkładu własnego kolejne tygodnie oczekiwania.

PS. Obecnie jest już za późno ponieważ WORD może wystawić termin egzaminu nawet 30 dni po zakończeniu szkolenia. Więc nawet gdyby jutro ktoś skończył szkolenie, teoretycznie mogą dać termin egzaminu w październiku i zwracasz dofinansowanie.

kot_feliks
Ekspert
Posty: 972
Rejestracja: 18 lut 2020, 13:57

Re: Kryzys kadrowy

Post autor: kot_feliks » 04 wrz 2023, 8:45

Tak, tak - obecnie jest za późno, ale kolejna odsłona KK/KKZ ma wrócić w 2024 :)

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości