Nazwy przystanków

- Bilety, działalność Miejskich Jednostek, pozostałe tematy związane z krakowską komunikacją miejską
krawiec
Specjalista
Posty: 320
Rejestracja: 29 sie 2020, 23:23

Re: Przystanki

Post autor: krawiec » 02 sty 2022, 23:51

Mr. Passenger pisze: 15 gru 2021, 12:46 Pomysł całkiem sensowny moim zdaniem, Grottgera nawet nie krzyżuje się bezpośrednio z Alejami i raczej nie jest odpowiednim punktem charakterystycznym. "Radio Kraków" brzmi trochę lepiej, ale moim zdaniem można było zmienić po prostu na "Łobzowska"
Są już zapowiedzi w MPK?
Mobilis wzorcowo zapowiada Radio Kraków.

Scania_9640
Ekspert
Posty: 1803
Rejestracja: 07 wrz 2020, 13:39
Lokalizacja: Balice

Re: Przystanki

Post autor: Scania_9640 » 03 sty 2022, 1:05

krawiec pisze: 02 sty 2022, 23:51
Mr. Passenger pisze: 15 gru 2021, 12:46 Pomysł całkiem sensowny moim zdaniem, Grottgera nawet nie krzyżuje się bezpośrednio z Alejami i raczej nie jest odpowiednim punktem charakterystycznym. "Radio Kraków" brzmi trochę lepiej, ale moim zdaniem można było zmienić po prostu na "Łobzowska"
Są już zapowiedzi w MPK?
Mobilis wzorcowo zapowiada Radio Kraków.
Od pierwszego dnia o dziwo w MPK mówiło radio Kraków, ale słyszałem tylko w autobusach nowszych tj. Karton, elektryk, C2, (i o dziwo nie cicho) nie wiem jak 3gen. Do dziś niektóre 3gen nie mówią nowego przystanku Cmentarz Mydlniki xD
A Mobilis to ma jakąś dziwną tą zapowiedź z innym lektorem.

Jamnik
Ekspert
Posty: 1117
Rejestracja: 25 sie 2020, 13:50

Re: Przystanki

Post autor: Jamnik » 03 sty 2022, 1:29

Scania_9640 pisze: 03 sty 2022, 1:05 Od pierwszego dnia o dziwo w MPK mówiło radio Kraków, ale słyszałem tylko w autobusach nowszych tj. Karton, elektryk, C2,
Bo wystarczy to zmienić gdzieś tam w systemie i nowe wozy z Trapeze od razu "mówią" poprawne nazwy. W starszych trzeba to zmieniać ręcznie (bodajże podpinając komputer do każdego wozu osobno) i zajmuje to sporo czasu albo po prostu jest olewane. Kilka dni temu DO218 powiedział starą nazwę. A np. ogólnie w Citarach na wewnętrznym wyświetlaczu R&G nowa trasa "139" zaczyna się od Godlewskiego :D (Bo łatwiej im było wyciąć jeden przystanek "Mydniki" niż dodawać "M. Wapiennik", "Cm. Mydlniki" i "Wierzyńskiego".)
Scania_9640 pisze: 03 sty 2022, 1:05 i o dziwo nie cicho
A ja mam wrażenie, że właśnie i tak jest ciszej.
Scania_9640 pisze: 03 sty 2022, 1:05 A Mobilis to ma jakąś dziwną tą zapowiedź z innym lektorem.
To ten sam lektor, tylko tak nagrane, że może sprawiać wrażenie innego.

krawiec
Specjalista
Posty: 320
Rejestracja: 29 sie 2020, 23:23

Re: Przystanki

Post autor: krawiec » 03 sty 2022, 3:57

Scania_9640 pisze: 03 sty 2022, 1:05
krawiec pisze: 02 sty 2022, 23:51
Mr. Passenger pisze: 15 gru 2021, 12:46 Pomysł całkiem sensowny moim zdaniem, Grottgera nawet nie krzyżuje się bezpośrednio z Alejami i raczej nie jest odpowiednim punktem charakterystycznym. "Radio Kraków" brzmi trochę lepiej, ale moim zdaniem można było zmienić po prostu na "Łobzowska"
Są już zapowiedzi w MPK?
Mobilis wzorcowo zapowiada Radio Kraków.
Od pierwszego dnia o dziwo w MPK mówiło radio Kraków, ale słyszałem tylko w autobusach nowszych tj. Karton, elektryk, C2, (i o dziwo nie cicho) nie wiem jak 3gen. Do dziś niektóre 3gen nie mówią nowego przystanku Cmentarz Mydlniki xD
A Mobilis to ma jakąś dziwną tą zapowiedź z innym lektorem.
Właśnie w mobilisie nie słychać różnicy.

tiross
Miłośnik
Posty: 54
Rejestracja: 19 lut 2020, 15:30
Lokalizacja: IV Prądnik Biały - Prądnik Biały Zachód

Re: Przystanki

Post autor: tiross » 04 sty 2022, 12:26

Już dawno wynajęciem lektora i wykonaniem nagrań powinno się zająć ZTP. W każdym pojeździe schemat komunikatów powinien być taki sam, tak samo jak jeden lektor. Trudno to zrozumieć, że do tej pory tak się nie stało zwłaszcza w obliczu ujednolicania tylu rzeczy. Łatwiej byłoby zapanować nad komunikatami przy każdej zmianie nazw przystanku.

damian_krk2
Ekspert
Posty: 1569
Rejestracja: 25 wrz 2020, 0:06

Re: Przystanki

Post autor: damian_krk2 » 04 sty 2022, 14:22

tiross pisze: 04 sty 2022, 12:26 Już dawno wynajęciem lektora i wykonaniem nagrań powinno się zająć ZTP. W każdym pojeździe schemat komunikatów powinien być taki sam, tak samo jak jeden lektor. Trudno to zrozumieć, że do tej pory tak się nie stało zwłaszcza w obliczu ujednolicania tylu rzeczy. Łatwiej byłoby zapanować nad komunikatami przy każdej zmianie nazw przystanku.
Wszystko to będzie możliwe dopiero jak wszystkie wozy będą mieć Trapeze

Scania_9640
Ekspert
Posty: 1803
Rejestracja: 07 wrz 2020, 13:39
Lokalizacja: Balice

Re: Przystanki

Post autor: Scania_9640 » 05 sty 2022, 1:59

damian_krk2 pisze: 04 sty 2022, 14:22 Wszystko to będzie możliwe dopiero jak wszystkie wozy będą mieć Trapeze
A co do tego ma Trapeze? W innych miastach są różne sterowniki a lektor ten sam, przykład? Warszawa. W Krakowie od dawna zapowiedzi kuleją i jest to po prostu wstyd. Mobilis jedynie daje radę.
Jakoś w Warszawie w autobusach z 2005r da się zamontować zapowiedzi a u nas w Solarisach z 2008 i 09 nie można.. znaczy można, ale po co to zrobić :))

krawiec
Specjalista
Posty: 320
Rejestracja: 29 sie 2020, 23:23

Re: Przystanki

Post autor: krawiec » 05 sty 2022, 4:23

Scania_9640 pisze: 05 sty 2022, 1:59 Jakoś w Warszawie w autobusach z 2005r da się zamontować zapowiedzi a u nas w Solarisach z 2008 i 09 nie można.. znaczy można, ale po co to zrobić :))
Trzeba młota pneumatycznego, żeby rozbić beton MPK.

Awatar użytkownika
Kaszmir
Administrator
Posty: 5734
Rejestracja: 30 sty 2020, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Wszystkich Świętych 2022

Post autor: Kaszmir » 02 lis 2022, 8:00

Kontynuacja dyskusji z tematu "Wszystkich Świętych 2022" - viewtopic.php?p=28859#p28699 - mod. Z.
Jamnik pisze: 02 lis 2022, 2:01Z tym argumentem trochę przesadziłeś i jednocześnie nie przekonałeś mnie ;)
Dlaczego? W obu przykładach niepoprawna nazwa pochodzi od rejonu.

Od lat używano jawnie nieprawdziwej nazwy. Nazwy obiektu, która w ogóle formalnie nie istniała. Postanowiono to poprawić, a jest krytyka że źle. Na "rondo Matecznego" spora część Krakowa mówi "Mateczny". Czy wg Was tak zatem oficjalnie powinien się nazywać ten przystanek?

A że wczoraj były zawirowania przez zmianę? Zawsze tak jest w pierwszych dniach, przy każdej zmianie, nie tylko nazw zresztą. Gdy "18" pojechała do Cz. Maków, pewnie też byli pasażerowie którzy odruchowo jechali nią do Łagiewnik bo tak zawsze jeździła. A jednak jakoś nikt nie protestował że powinna zostać w Łagiewnikach zamiast obsłużyć Ruczaj. Ktoś, kto wczoraj źle wysiadł z powodu zmiany nazwy, za rok już będzie wiedział.

Jamnik
Ekspert
Posty: 1117
Rejestracja: 25 sie 2020, 13:50

Re: Wszystkich Świętych 2022

Post autor: Jamnik » 02 lis 2022, 9:45

Kaszmir pisze: 02 lis 2022, 8:00 Dlaczego? W obu przykładach niepoprawna nazwa pochodzi od rejonu.
Chodzi o to, że na Cm. Rakowicki jeszcze nie słyszałem, żeby ktoś mówił Cm. Warszawskie, a na Cm. Prądnik Czerwony nigdy nie słyszałem, że ktoś mówi Cm. Prądnik Czerwony...
Kaszmir pisze: 02 lis 2022, 8:00Na "rondo Matecznego" spora część Krakowa mówi "Mateczny". Czy wg Was tak zatem oficjalnie powinien się nazywać ten przystanek?
Z Wikipedii:
Mateczny – niewielki obszar wchodzący w skład Dzielnicy XIII Podgórze miasta Krakowa.
Więc mówiąc "Mateczny", nikt nie popełnia błędu.

Awatar użytkownika
LLoan
Specjalista
Posty: 278
Rejestracja: 26 maja 2022, 15:55
Lokalizacja: Kraków-Czyżyny

Re: Wszystkich Świętych 2022

Post autor: LLoan » 02 lis 2022, 10:25

Jamnik pisze: 02 lis 2022, 9:45 Chodzi o to, że na Cm. Rakowicki jeszcze nie słyszałem, żeby ktoś mówił Cm. Warszawskie, a na Cm. Prądnik Czerwony nigdy nie słyszałem, że ktoś mówi Cm. Prądnik Czerwony...


Z Wikipedii:

Więc mówiąc "Mateczny", nikt nie popełnia błędu.
Kiedyś powstał ciekawy artykuł nt. nazw przystanków, akurat w przypadku zmiany nazwy Grottgera na Radio Kraków: https://glos24.pl/krakow-rewolucja-na-m ... dio-krakow
"Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne S.A. w Krakowie jak to się ma do reguł, że przede wszystkim nazwy miały być związane z ulicami?" - pyta Jędrzej Trzciński.

Inni mają swoje własne propozycje: "A od kiedy "Kopiec Kościuszki" będzie się nazywał "Radio RMF"? - pyta Jakub Kacper Kopytko. "Rondo Mogilskie > Unity CentreRondo Grzegórzeckie > Błękitek" - dopowiada Tomasz Szpak.
(...)
W dyskusji nie brakuje też głosów osób zadowolonych ze zmiany: "Hm, no właściwie to i tak zawsze mówię, że wysiadam przy Radiu Kraków" - zauważa Paweł Sacha.
Osobiście uważam jednak, że nazwy przystanków jeśli nie są nazwane od najbliższej największej ulicy (jak większości powinno być) a miejsca, punktu czy ronda (co też w wielu przypadkow jesf jak najbardziej OK), to takowa nazwa powinna pochodzić od oficjalnego nazewnictwa punktu/miejsca.
Ostatnio zmieniony 02 lis 2022, 10:35 przez LLoan, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Kaszmir
Administrator
Posty: 5734
Rejestracja: 30 sty 2020, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Wszystkich Świętych 2022

Post autor: Kaszmir » 02 lis 2022, 10:34

Jamnik pisze: 02 lis 2022, 9:45Chodzi o to, że na Cm. Rakowicki jeszcze nie słyszałem, żeby ktoś mówił Cm. Warszawskie, a na Cm. Prądnik Czerwony nigdy nie słyszałem, że ktoś mówi Cm. Prądnik Czerwony...
Problem pewnie jest bardziej ogólny: czy nazwy przystanków powinny być od oficjalnych nazw obiektów, czy od nazw zwyczajowych? To drugie niesie ze sobą wg mnie parę problemów.

Zgadzam się, w przypadku CR nikt nie mówi "Warszawskie". Znajdźmy zatem inny przykład. Sporo osób nazywa go "Rakowicami" ("leży na Rakowicach", "jedziemy na Rakowice", nawet miłośnicy piszą o trasie Mistrzejowice-Rakowice), mimo że cmentarz w ogóle nie leży na tym obszarze. Czy zatem pętla tramwajowa powinna nazywać się "Rakowice"?

W przypadku Cmentarza Prądnik Czerwony - wszyscy mówili "Cmentarz Batowice", jednak mam wrażenie że w dużej mierze było tak właśnie przez... niewłaściwe nazwy przystanków. Sam całe czas nazywałem go niepoprawnie bo tak nazywała się pętla autobusowa. Dopiero wczoraj odkryłem, że na planie cmentarza jest napisane "Cmentarz Prądnik Czerwony".

I tak, wczoraj mogło być zamieszanie bo dla wielu to była pierwsza wizyta po zmianie. Za rok już będą wiedzieć.
Jamnik pisze: 02 lis 2022, 9:45Więc mówiąc "Mateczny", nikt nie popełnia błędu.
Tu się bym nie zgodził. Mam wrażenie, że większość mówi o tym nie jako o [obszarze] Matecznym, lecz [rondzie] Matecznym. Sam mówię "spotkajmy się na Matecznym" mimo że nie pamiętałem, że obszar obok ma taką nazwę. Jak ludzie się umawiają "na Matecznym", to raczej nie dopytują na której ulicy itd. tylko każdy zakłada, że chodzi o rondo. Dlatego zaryzykowałbym stwierdzenie, że tu mieszkańcy używają niepoprawnej potocznej nazwy ronda, która przypadkiem akurat pokrywa się z nazwą obszaru obok.

rumcajs
Pasażer
Posty: 44
Rejestracja: 28 lut 2020, 0:50

Re: Wszystkich Świętych 2022

Post autor: rumcajs » 02 lis 2022, 10:49

Scania_9640 pisze: 01 lis 2022, 23:28 Według map Google, Cmentarz Rakowicki nie leży na Prądniku Czerwonym.
Mapy Google nie są wyznacznikiem - Kazimierz liczą tylko do linii kolejowej, gdy sięga Daszyńskiego (czyli dawnej Wisły). Zabłocie podobnie sięga Lwowskiej. Część Ludwinowa uznaje za "Stare" Podgórze.
A Prądnik rozciąga się do Lubomirskiego - jego częściami są Warszawskie (Przedmieście) i Olsza.
Sam Cmentarz powstał na terenie folwarku Bosackie (droga prowadząca historycznie do niego to Bosacka).
M0096 pisze: 02 lis 2022, 0:20 Cmentarz Rakowicki znajduje się w dzielnicy I Stare Miasto, w odróżnieniu od Rakowic, które są w dzielnicy III Prądnik Czerwony.
Jeszcze ciekawostka: najkrótsza trasa pomiędzy Cmentarzem Rakowickim a Rakowicami biegnie przez dzielnicę II Grzegórzki.
Dzielnica II jest zlepkiem Grzegórzek z fragmentami Kazimierza, Wesołej, Prądnika Czerwonego (w tym Olszą), Rakowic; zresztą jak każda współczesna dzielnica Krakowa.
Kaszmir pisze: 02 lis 2022, 10:34 Tu się bym nie zgodził. Mam wrażenie, że większość mówi o tym nie jako o [obszarze] Matecznym, lecz [rondzie] Matecznym. Sam mówię "spotkajmy się na Matecznym" mimo że nie pamiętałem, że obszar obok ma taką nazwę. Jak ludzie się umawiają "na Matecznym", to raczej nie dopytują na której ulicy itd. tylko każdy zakłada, że chodzi o rondo. Dlatego zaryzykowałbym stwierdzenie, że tu mieszkańcy używają niepoprawnej potocznej nazwy ronda, która przypadkiem akurat pokrywa się z nazwą obszaru obok.
Ja bym zaryzykował stwierdzenie, że używają nazwy ronda do 1992r. Podobnie jak ludzie z okolic PBG jeszcze w okolicach roku 2000 mówili Plac Zgody.

Jamnik
Ekspert
Posty: 1117
Rejestracja: 25 sie 2020, 13:50

Re: Wszystkich Świętych 2022

Post autor: Jamnik » 03 lis 2022, 0:47

Kaszmir pisze: 02 lis 2022, 10:34 Czy zatem pętla tramwajowa powinna nazywać się "Rakowice"?
Na pewno nie samo "Rakowice", bo ta nazwa nie informowałaby o bliskości cmentarza. Jeśli już to "Cmentarz Rakowice" i takiej nazwie nie miałbym nic przeciwko. Ale to jest w ogóle inna sytuacja. Przy Batowicach są dwie pętle i powinno być wyraźnie zaznaczone, do której jedzie dana linia. Było dobrze i większość ludzi od razu wiedziała gdzie dojedzie. Teraz, jeśli już koniecznie chcieli zmieniać nazwy na 'prawidłowe', to powinni do nazwy pętli dodać jeszcze numer bramy. Obecna pętla "Prądnik Czerwony" powinna się nazywać "Cmentarz Prądnik Czerwony I brama (ew. stara brama/ul. Reduta)", a obecna "Cmentarz Prądnik Czerwony" - "Cmentarz Prądnik Czerwony II brama (ew. nowa brama/niebieska kaplica/ul. Powstańców)". Dopiero wtedy nazewnictwo byłoby prawidłowe i jasne dla wszystkich.

tomta1
Ekspert
Posty: 649
Rejestracja: 17 lut 2020, 19:27

Re: Wszystkich Świętych 2022

Post autor: tomta1 » 03 lis 2022, 6:16

Nie jestem przekonany co do takich tasiemcowych nazw przystanków, choć może faktycznie jakieś krótsze tasiemce byłyby jakimś rozwiązaniem.

Natomiast widzę tu inny problem – jeden z przystanków, wykorzystywany także jako pętla autobusowa, nosi nazwę… dzielnicy. Przecież nazwę „Prądnik Czerwony” mógłby nosić absolutnie każdy przystanek w Dzielnicy III. O ile nazwa „Cmentarz Prądnik Czerwony” faktycznie może być niejednoznaczna (są aż 4 zespoły przystankowe, które mogłyby się tak nazywać), to „Prądnik Czerwony” jest nazwą jeszcze bardziej niejednoznaczną – przystanków mogących nosić tę nazwę jest kilkadziesiąt (a nawet gdyby przyjąć „wąską” definicję Prądnika Czerwonego, czyli „tradycyjny” obszar dawnej podkrakowskiej wsi, a nie całej obecnej dzielnicy – kilkanaście). I doprecyzowanie ich nazw jest wręcz wskazane.

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości