Strona 1 z 1

Wieści kolejowe

: 17 mar 2020, 8:59
autor: Kaszmir
KOLEJOWE INWESTYCJE NA RAZIE BEZ PROBLEMÓW MIMO EPIDEMII KORONAWIRUSA
https://www.radiokrakow.pl/wiadomosci/a ... onawirusa/
Jak informują Polskie Linie Kolejowe, wszystkie prowadzone obecnie prace odbywają się bez większych zakłóceń.
Wszystkie spotkania i narady realizowane są w trybie telekonferencji - mówi Piotr Hamarnik z biura prasowego Polskich Linii Kolejowych.

Re: Wieści kolejowe

: 02 cze 2020, 16:36
autor: Kaszmir
Do Zakopanego pociągiem w 1:40 h. 11 tuneli i 8 estakad
https://lovekrakow.pl/aktualnosci/do-za ... 36027.html
Dzięki takim rozwiązaniom podróż pociągiem z Krakowa do Zakopanego ma trwać 1:40 h (zamiast ponad 3:30 h), do Nowego Sącza 60 minut (teraz są to prawie 4 godziny), a Mszany Dolnej – 40 minut.

Re: Wieści kolejowe

: 01 wrz 2020, 0:50
autor: Kaszmir
Renesans nocnych pociągów
https://www.rynek-kolejowy.pl/wiadomosc ... 98364.html
Nocne pociągi padły ofiarą kolei dużych prędkości, tanich linii lotniczych i niestety wielu lat zaniedbań. W ostatnich miesiącach coś zaczęło się jednak zmieniać. O przyszłości pociągów nocnych w Polsce i Europie rozmawiamy z dr Michałem Beimem, adiunktem na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu i ekspertem Instytutu Sobieskiego.

Re: Wieści kolejowe

: 08 wrz 2020, 15:33
autor: sorig
Wszystko wskazuje na to, że wraz z nowym rozkładem 2020/2021, od 13 grudnia pociągi dalekobieżne powrócą na Magistralę Podsudecką. Jednym z nich będzie TLK Sudety na trasie Kraków Główny - Jelenia Góra.

Pociąg zatrzyma się na stacjach Janowice Wielkie, Marciszów, Sędzisław, Wałbrzych Główny, Wałbrzych Miasto, Świebodzice, Jaworzyna Śląska, Świdnica Miasto, Dzierżoniów Śląski, Ząbkowice Śląskie, Kamieniec Ząbkowicki, Paczków (prawdopodobnie), Otmuchów (rozmowy trwają), Nysa, Prudnik, Głogówek, Kędzierzyn Koźle, Gliwice, Zabrze, Katowice, Mysłowice, Jaworzno Szczakowa, Trzebinia i Krzeszowice.

Na pewno warto odnotować to wydarzenie, bo pociągi IC i TLK wracają na LK 137 po 17 latach przerwy. Jeszcze do niedawna na dużej jej części ruch osobowy był całkowicie zawieszony. Połączenia międzywojewódzkie zyska m.in. Świdnica.
Magistrala Podsudecka jest prawie zupełnie niezelektryfikowana, występują na niej spore ograniczenia prędkości, nawet do 20 km/h.

Re: Wieści kolejowe

: 20 paź 2020, 19:02
autor: Łukasz
https://www.wnp.pl/finanse/wojewoda-wyd ... 26111.html
Wojewoda małopolski Łukasz Kmita wydał we wtorek decyzję o pozwoleniu na budowę nowego toru łączącego stacje kolejowe Kraków Płaszów i Kraków Prokocim wraz z przebudową istniejącego toru łączącego obie stacje.

Re: Wieści kolejowe

: 08 lis 2020, 12:49
autor: GoMeZz391
Z Warszawy Głównej, według najnowszych danych pojedziemy najwcześniej w roku 2021. PKP PLK informuje, iż planowany termin zakończenia prac to I kwartał 2021.

http://inforail.pl/z-warszawy-glownej-w ... QYBzvMgLOs


Natomiast w woj. opolskim mamy duży kontrakt PKP PLK:
PKP PLK podpisała umowę na budowę nowych mostów i torów łączących Opole Zachodnie z Opolem - Groszowice. Wartość kontraktu opiewa na sumę 275 mln złotych. Wykonawcą robót jest firma INTOP Warszawa Sp. z o.o. Termin na wykonanie inwestycji wynosi 28 m-cy.

http://inforail.pl/nowe-mosty-na-e30-ma ... EyHo5xJQeY

Re: Wieści kolejowe

: 12 mar 2021, 11:12
autor: Kaszmir
Szymon Paź z forum Skyscrapercity wykonał tytaniczną pracę i przygotował kilka map pokazujących ofertę kolejową w polskich miastach. Na 955 miast, dostępu do kolei nie ma 424 (w tym 100 mających ponad 10 tys. mieszkańców), a mieszka w nich 2,8 mln ludzi. Największe miasto bez kolei w Polsce - Jastrzębie-Zdrój - ma ponad 80 tys. mieszkańców. Dla porównania, w Republice Czeskiej dostępu do kolei nie ma tylko jedno miasto ponad 10-tysięczne - położona na Śląsku, swoją drogą ledwie 15 km od Jastrzębia-Zdroju, Orłowa.

Najwięcej mieszkańców miast bez dostępu do kolei jest w województwach: warmińsko-mazurskim (26,9%), podlaskim (22,9%) i świętokrzyskim (21,1%). Po drugiej stronie są województwa: pomorskie (4,3%), małopolskie (6,6%) i podkarpackie (8,6%). W przypadku tego ostatniego jednak spora część miast obsługiwana jest ofertą "alibi" - tzn. pociąg jedzie, ale zaledwie kilka razy na dobę. Większe miasta pozbawione sensownej oferty kolejowej to m.in. Żory, Zamość, Krosno czy Sandomierz.

Więcej szczegółów i dodatkowe mapy - na forum Skyscrapercity: https://www.skyscrapercity.com/threads/ ... -172263687

Obrazek
https://www.facebook.com/kartografiaeks ... 3182980859

Re: Wieści kolejowe

: 12 mar 2021, 12:41
autor: obserwator
Ta mapka chyba nie jest zbyt dokładna. Istnieje połączenie Kraków Główny - Częstochowa Stradom bez zatrzymywania się pomiędzy na jakiejkolwiek stacji.

Re: Wieści kolejowe

: 05 maja 2021, 13:05
autor: Kaszmir
Wiedzieliście, że na Śląsku funkcjonują kolejowe przystanki n/ż? Ja nie :o

Śląsk. Pierwsza kolejowa stacja na żądanie w regionie. Pociągi mogą się nie zatrzymać
https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/202 ... zatrzymac/
Kierujący składami na przystankach "na żądanie" zatrzymują się na wyłącznie, gdy zauważą chętnych podróżnych. Jeżeli natomiast ktoś chce wysiąść na takiej stacji, musi zgłosić to wcześniej do drużyny konduktorskiej, jeśli w pojeździe nie ma odpowiedniego przycisku.

Re: Wieści kolejowe

: 14 wrz 2021, 19:05
autor: GoMeZz391
Wizja rozwoju kolei w przyszłości została nakreślona w dokumencie „Biała Księga Transportu” Komisji Europejskiej z 2011 r.

Polecam obejrzeć panel dyskusyjny "Kierunki rozwoju transportu kolejowego w Polsce" podczas Forum Wizja Rozwoju, a w nim m.in. pytanie o przedziały/wagony dla palących.

https://wizjarozwoju.pl/tv/kierunki-roz ... -w-polsce/

Dlaczego nie ma wagonów ani przedziałów dla palących?
"Kolej musi pamiętać, że są ludzie, którzy lubią papierosy. Dlaczego nie ma w składach wagonów dla palących?" pytał profesor Kordel z Uniwersytetu Gdańskiego podczas spotkania z kolejarzami.
https://www.nakolei.pl/dlaczego-nie-ma- ... CgMihVe3Xo

Energetyka to nie jedyna dziedzina, w której wodór znajduje zastosowanie.

Również polecam obejrzeć panel dyskusyjny "Przyszłość wodoru w transporcie" podczas Forum Wizja Rozwoju
A w nim m.in. o założeniach zastosowania wodoru w transporcie kolejowym.

https://wizjarozwoju.pl/tv/przyszlosc-w ... ansporcie/

Re: Wieści kolejowe

: 23 wrz 2021, 20:44
autor: GoMeZz391
Podczas tegorocznych targów TARKO, można zobaczyć m.in. wagon MONowski, nowe wagony Cegielskiego 175A-10 i 175A-20 dla PKP IC, czy też lokomotywę wodorową od PESY.

1. Wagony FPS 175A-20 i 175A-10:
Największym plusem nowych wagonów FPS 175A-20 jest liczba wieszaków na rowery, których jest 8, lecz jednoczesnym ich mankamentem jest umieszczenie ich na jednym poziomie.
Będą mogły one poruszać się z prędkością do 200 km/h na polskich i międzynarodowych szlakach ekspresu, a kontrakt na nie jest już sprzed 4 lat.

2. Wagony wojskowe:
PKP IC w ramach współpracy z Cegielskim dostarczy i wyprodukuje 8 wagonów na zlecenie MONu. Nowe wagony dla wojska, będą to wagony 2 klasy z maksymalną prędkością do 160 km/h. Wagony te nie będą dostępne dla cywili, ze względu na specyfikę wykonania m.in. wieszaki na broń, regały na plecaki, strefa socjalna, miejsca sypialne, przedział dowódcy, toaleta z prysznicem. Zamówienie składa się z 6 wagonów bezprzedziałowych do przewozu wojskowych oraz 2 przedziałowych do konwojów. Wagony wyprodukowane przez H. CEGIELSKI — FABRYKA POJAZDÓW SZYNOWYCH SP. Z O.O. od pozostałych wagonów odróżnia m.in. malowanie, czy też szczelne przejścia międzywagonami. Cały kontrakt jest wart 106,4 mln zł brutto.

3. Lokomotywa wodorowa:
Na TARKO odbyła również prezentacja prototypu lokomotywy na wodór od PESY, jest to drugi pojazd na świecie o takim napędzie.
Prezes Pesy Bydgoszcz wyjaśnił, że nowy pojazd ich, to lokomotywa zeroemisyjna, a napędzana jest przez ogniwa paliwowe (wodorowe).
Krzysztof Zdziarski pisze:„Lokomotywa będzie przeznaczona do testów, najpierw u nas w firmie, później na torze próbnym w Żmigrodzie i oczywiście też u naszego docelowego partnera PKN Orlen na torach w Płocku. To jest tak naprawdę jeden z dwóch wyprodukowanych na świecie prototypów lokomotywy wodorowej. Jest również prototyp chiński, który od kilku miesięcy jest objeżdżany. Nasza lokomotywa jest absolutnym liderem w Europie” – powiedział dziennikarzom szef bydgoskiej firmy.
Jak donosi portal transinfo.pl
transinfo.pl pisze:nowa lokomotywa PESY jest lokomotywą manewrową, ze względu na specyfikę paliwa wodorowego. Jest to 4-osiowa lokomotywa, posiada 4 silniki trakcyjne o mocy 180 kW każdy. W pojeździe zastosowane zbiorniki wodoru – 175 kg, baterie trakcyjne typu LTO 167,6 kWh i ogniwa o mocy 2×85 kW.
4. Connecting Europe Express
Na TARKO również przybył specjalny skład kolejowy w ramach Europejskiego Roku Kolei 2021.
Przemierzył on łącznie 26 państw, aby dotrzeć do Polski na targi w Gdańsku.
Na uwagę zasługuje tutaj szczególnie wagon panoramiczny .


1. https://www.rynek-kolejowy.pl/wiadomosc ... 04593.html

2. https://transinfo.pl/inforail/wagon-wojsko/

3. https://transinfo.pl/inforail/druga-na- ... a-od-pesy/

4. https://facebook.com/story.php?story_fb ... 9264367349
https://www.nakolei.pl/do-warszawy-przy ... ualizacja/

Re: Wieści kolejowe

: 31 sty 2022, 11:58
autor: Kaszmir
Od najbliższych wakacji ruszają pociągi z Krakowa do Chorwacji :D

Pociąg Kraków - Split. Jest zgoda prezesa UTK
https://lovekrakow.pl/aktualnosci/pocia ... 44604.html
Pociągi jadące do Chorwacji będą się zatrzymywać na stacjach Kraków Główny, następnie w Katowicach, Tychach, Rybniku i Wodzisławiu Śląskim. Na tych przystankach będzie można jedynie wsiadać do pociągu. W stronę powrotną służyć będą tylko do wysiadania.

Re: Wieści kolejowe

: 01 kwie 2022, 21:26
autor: PiotrDeda
Kraków na razie bez przystanku kolejowego Prądnik Czerwony
https://www.transport-publiczny.pl/mobi ... 73016.html
Po ponad czterech miesiącach od otwarcia ofert PKP PLK unieważniają przetarg na budowę przystanku kolejowego SKA Kraków Prądnik Czerwony. Zamawiający nie znalazł dodatkowych środków, który pozwoliłyby wybrać wykonawcę.

Re: Wieści kolejowe

: 27 paź 2022, 9:24
autor: krawiec
https://www.kolejemalopolskie.com.pl/pl ... -biletowej
2 listopada 2022 r. zostanie wprowadzona zmiana oferty biletowej w transporcie kolejowym na obszarze Województwa Małopolskiego.
Bilet na lotnisko będzie kosztował 17 zł.