Klimatyzacja, ogrzewanie

- Tabor, przetargi, rozdysponowanie wozów, dane techniczne
Awatar użytkownika
yosujiro
Ekspert
Posty: 1015
Rejestracja: 19 lut 2020, 18:54

Klimatyzacja, ogrzewanie

Post autor: yosujiro » 18 cze 2020, 16:29

GIS: Można włączyć klimatyzację w komunikacji

Za ten sukces odpowiedzialna jest Izba Gospodarcza Komunikacji Miejskiej, która codziennie dopytywała GIS o rekomendacji dotyczących stosowania klimatyzacji w środkach transportu publicznego. W końcu 18 czerwca nastąpił przełom!
http://m.infobus.pl/gis-mozna-wlaczyc-k ... 24987.html

Awatar użytkownika
Kaszmir
Administrator
Posty: 5736
Rejestracja: 30 sty 2020, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Klimatyzacja

Post autor: Kaszmir » 23 cze 2020, 8:37

Uf... od soboty znów uruchamiana jest klimatyzacja.

Po wytycznych GIS w krakowskich autobusach i tramwajach zostanie włączona klimatyzacja
http://www.mpk.krakow.pl/pl/aktualnosci ... zacja.html
Od soboty, 20 czerwca we wszystkich pojazdach MPK SA w Krakowie wyposażonych w klimatyzację zostanie ona ponownie uruchomiona. Ta decyzja to efekt otrzymanego w dniu wczorajszym (18 czerwca) stanowiska Głównego Inspektora Sanitarnego.

Awatar użytkownika
Cukier
Specjalista
Posty: 229
Rejestracja: 17 lut 2020, 19:13

Re: Klimatyzacja

Post autor: Cukier » 23 cze 2020, 11:08

Może ktoś potwierdzić, że Mobilis nigdy jej nie wyłączył?

Awatar użytkownika
yosujiro
Ekspert
Posty: 1015
Rejestracja: 19 lut 2020, 18:54

Re: Klimatyzacja

Post autor: yosujiro » 11 maja 2022, 22:21

Delikatnie rzecz ujmując jak chodzi o klimatyzację w autobusach to MPK i Mobilis w tym roku nie postarały się o jej wcześniejsze przygotowanie... W połowie wozów, którymi jeździłem od weekendu nie chłodziła, a tylko wiała/ buczała. Ale nawet bym powiedział, że ten problem wydawał mi się bardziej widoczny w Mobilisie. Czyżby płacenie kar było bardziej opłacalne niż nabicie i odgrzybienie klimy przed sezonem, czy sobie nasi przewoźnicy bimbają, bo nie ma aktualnie kontroli z ZTP pod tym kątem?

Scania_9640
Ekspert
Posty: 1805
Rejestracja: 07 wrz 2020, 13:39
Lokalizacja: Balice

Re: Klimatyzacja

Post autor: Scania_9640 » 11 maja 2022, 22:49

yosujiro pisze: 11 maja 2022, 22:21 Delikatnie rzecz ujmując jak chodzi o klimatyzację w autobusach to MPK i Mobilis w tym roku nie postarały się o jej wcześniejsze przygotowanie... W połowie wozów, którymi jeździłem od weekendu nie chłodziła, a tylko wiała/ buczała. Ale nawet bym powiedział, że ten problem wydawał mi się bardziej widoczny w Mobilisie. Czyżby płacenie kar było bardziej opłacalne niż nabicie i odgrzybienie klimy przed sezonem, czy sobie nasi przewoźnicy bimbają, bo nie ma aktualnie kontroli z ZTP pod tym kątem?
GDR włączenie klimatyzacji nakazuje przy 24-25 stopniach i wtedy jest włączana, w innym przypadku sama się włącza, jak np w krakowiakach. Jechałem dziś różnymi pojazdami w tym z Mobilisem i w każdym z nich było chłodno i przyjemnie, co niestety nie mogę powiedzieć o wozach z MPK, ale nie wiem od której było nakazanie włączenia jej, bo to jest zasadnicza różnica.

Awatar użytkownika
yosujiro
Ekspert
Posty: 1015
Rejestracja: 19 lut 2020, 18:54

Re: Klimatyzacja

Post autor: yosujiro » 12 maja 2022, 4:00

No to może ja miałem pecha, ale w tych ostatnich kilku dniach trafiałem na ciągle "gorące" autobusy. W Mobilisie ostatnio już dość wcześnie przed południem dyspozytor nakazuje włączyć klimę w AMZ, w Conectach i Autosanach jest automatyczna, ale właśnie ostatnio coś niezbyt działa w wielu pojazdach...

Awatar użytkownika
Kaszmir
Administrator
Posty: 5736
Rejestracja: 30 sty 2020, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Klimatyzacja, ogrzewanie

Post autor: Kaszmir » 12 paź 2022, 10:14

W km prawdopodobnie ogrzewanie będzie tej zimy słabsze. Co może nie jest aż tak złe, bywały skargi pasażerów że w niektórych pojazdach jest za gorąco.

Jacek Majchrowski: Sylwestra nie będzie? Będzie zimniej w MPK? Jest to w propozycjach, ale decyzji nie ma
https://www.radiokrakow.pl/audycje/jace ... zji-nie-ma
W związku z rosnącymi cenami energii rząd zobowiązał samorządy do zaoszczędzenia 10 procent zużywanej energii. "Na pewno świąteczna iluminacja będzie krócej świeciła" - zapowiedział prezydent Majchrowski w porannej rozmowie Radia Kraków.
Rząd mrozi ceny energii elektrycznej między innymi dla samorządów, ale jednocześnie zobowiązuje je do oszczędzania. Kraków wylicza, że miasto może zapłacić około 250 milionów złotych więcej za prąd i gaz. Gdzie Kraków będzie szukał oszczędności? Słyszymy o rezygnacji z sylwestra, chłodniej ma też być w pojazdach komunikacji miejskiej.

judash
Ekspert
Posty: 574
Rejestracja: 23 cze 2020, 9:34

Re: Klimatyzacja, ogrzewanie

Post autor: judash » 12 paź 2022, 10:49

Mnie zastanawia coś innego w tej rozmowie. Prezydent mówi, że sam nie wie czy będzie do końca kadencji. Czyżby pomysł na to, aby startował do senatu, jest faktycznie czymś więcej niż plotkami?

Scania_9640
Ekspert
Posty: 1805
Rejestracja: 07 wrz 2020, 13:39
Lokalizacja: Balice

Re: Klimatyzacja, ogrzewanie

Post autor: Scania_9640 » 12 paź 2022, 17:17

Kaszmir pisze: 12 paź 2022, 10:14 W km prawdopodobnie ogrzewanie będzie tej zimy słabsze. Co może nie jest aż tak złe, bywały skargi pasażerów że w niektórych pojazdach jest za gorąco.

Jacek Majchrowski: Sylwestra nie będzie? Będzie zimniej w MPK? Jest to w propozycjach, ale decyzji nie ma
https://www.radiokrakow.pl/audycje/jace ... zji-nie-ma
To jest dramat, w nocy dopiero ogrzewanie było włączone od 1:30 kiedy było 2 stopnie, a tymczasem już od 22 były 4 stopnie i jak dla mnie już wtedy powinni włączyć ogrzewanie. Ale kierowcy między sobą mówili właśnie, że niestety mają dostać przykaz do ograniczenia ogrzewania. Jak dla mnie to minus duży i wpłynie na wybór KM, bo jednak nad ranem jest na polu bardzo zimno i w pojeździe bez ogrzewania będzie bardzo podobnie.

Awatar użytkownika
yosujiro
Ekspert
Posty: 1015
Rejestracja: 19 lut 2020, 18:54

Re: Klimatyzacja, ogrzewanie

Post autor: yosujiro » 12 paź 2022, 17:57

A w takim Mobilisie ogrzewanie dziś mialo być załączone od samej zajezdni, a dyspozycja o wyłączeniu była dopiero ok 11.20 jak już było ciepełko na polu. Wygląda na to, że zdecydowanie trzeba więcej KM wyprowadzić do podwykonawców, którzy w zapisach umowy mają za zadanie utrzymać odpowiednią temperaturę. Z MPK to ostatnio same problemy, to po co przepłacać?

Jamnik
Ekspert
Posty: 1117
Rejestracja: 25 sie 2020, 13:50

Re: Klimatyzacja, ogrzewanie

Post autor: Jamnik » 12 paź 2022, 18:28

A ja wczoraj przy 12 stopniach po południu jechałem "164" z ogrzewaniem. Nie powiem, że wytrzymać się nie dało, ale jednak było trochę za ciepło...

abuk
Znawca
Posty: 101
Rejestracja: 30 gru 2020, 14:28
Lokalizacja: Kraków

Re: Klimatyzacja, ogrzewanie

Post autor: abuk » 12 paź 2022, 21:39

yosujiro pisze: 12 paź 2022, 17:57 A w takim Mobilisie ogrzewanie dziś mialo być załączone od samej zajezdni, a dyspozycja o wyłączeniu była dopiero ok 11.20 jak już było ciepełko na polu. Wygląda na to, że zdecydowanie trzeba więcej KM wyprowadzić do podwykonawców, którzy w zapisach umowy mają za zadanie utrzymać odpowiednią temperaturę. Z MPK to ostatnio same problemy, to po co przepłacać?
Już wielokrotnie mówiłem, i dalej będę to powtarzać, że min. 50% miejskiej pracy przewozowej powinno iść do przewoźników prywatnych. Byłby wtedy solidny podział, i co najważniejsze, konkurencja dla tej śmiesznej miejskiej spółki.

Jaky
Moderator globalny
Posty: 275
Rejestracja: 29 kwie 2021, 23:49

Re: Klimatyzacja, ogrzewanie

Post autor: Jaky » 13 paź 2022, 7:39

judash pisze: 12 paź 2022, 10:49 Mnie zastanawia coś innego w tej rozmowie. Prezydent mówi, że sam nie wie czy będzie do końca kadencji. Czyżby pomysł na to, aby startował do senatu, jest faktycznie czymś więcej niż plotkami?
Wątpię. Ale może np. chodzić o nieotrzymanie po raz drugi wotum zaufania.

Parówczak
Specjalista
Posty: 225
Rejestracja: 20 sie 2022, 22:52

Re: Klimatyzacja, ogrzewanie

Post autor: Parówczak » 13 paź 2022, 11:06

Ogrzewanie i klimatyzacja powinny pracować w trybie stałym. Ale automatycznym. Utrzymywać odpowiednio zbalansowaną temperaturę wewnątrz. W stosunku do zewnętrznej. Żeby nie mrozić latem i nie robić sauny zimą. Jakieś włączanie dopiero gdy na termometrze przy Wielopolu jest 2 stopnie nijak ma się do rzeczywistości. Bo kilkadziesiąt kilometrów dalej na aglomeracji będzie już kilka stopni mniej. A wtedy jest bardzo nieprzyjemnie wewnątrz pojazdu.

Adrian14
Ekspert
Posty: 802
Rejestracja: 11 wrz 2020, 11:24

Re: Klimatyzacja, ogrzewanie

Post autor: Adrian14 » 13 paź 2022, 14:46

Przecież większość autobusów ma ogrzewanie/klimatyzację automatyczną.

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości