Strefy: Płatnego Parkowania (SPP), Czystego Transportu (SCT), Ograniczonego Ruchu (SOR)

- Bilety, działalność Miejskich Jednostek, pozostałe tematy związane z krakowską komunikacją miejską
GoMeZz391
Moderator globalny
Posty: 1231
Rejestracja: 17 lut 2020, 22:54
Kontakt:

Re: Strefy: Płatnego Parkowania (SPP), Czystego Transportu (SCT), Ograniczonego Ruchu (SOR)

Post autor: GoMeZz391 » 31 sty 2023, 18:30

kbieniu7 pisze: 29 sty 2023, 13:38 [...]
A ja (ostatnio głównie jako kierowca) na odwrót - wolałbym pozostawienie stawek w dni powszednie na obecnym poziomie, a rozszerzenie opłat na niedziele i święta. Dzisiaj ciężko jest w dni wolne znaleźć miejsce, często to graniczy z cudem. Co po darmowym parkowaniu, jeśli nie da się zaparkować?

Znów dwa przykłady osobiste:
- 1 stycznia przyjechała do Polski koleżanka pociągiem. Z racji bagażu chciałem zaparkować w okolicy dworca, by zostawić bagaż w aucie, zjeść w jednej knajpie i pochodzić po Kleparzu i Starym Mieście i spotkać się ze znajomą. 30 minut (!) jeździłem po całym Kleparzu, dopiero trafiłem, jak ktoś wyjechał i zwolnił jedno miejsce na Szlaku. Już miałem jechać na parking Galerii Krakowskiej.
- co jakiś czas jadę na Kazimierz do jednej restauracji. Czasami jem na miejscu, czasami na wynos. O ile w tygodniu nie ma problemu, tak w niedzielę zaparkowanie graniczy z cudem i jak znajdę miejsce w odległości pół kilometra od niej, to jest dobrze (ul. Miodowa jest niedostępna w weekendy dla ruchu ogólnego, co dodatkowo wyłącza pulę dostępnych miejsc).

W tygodniu jest super. Za wyjątkiem kilku lokalizacji, da się znaleźć miejsce i jadąc do lekarza, do knajpy, zawieźć coś, spotkać ze znajomymi wieczorem, to nie ma problemu. Ot, zapłacę ~12 zł co jakiś czas.
A ja za to mam odwrotnie, w tygodniu szukam miejsca, a w weekendy (głównie w niedzielę i święta) podjeżdżam i parkuję.

Pierwszy lepszy przykład, 1 listopada. Cmentarze, na które idę, są oddalone od siebie i nie przy wszystkich mam dostęp do dobrej oferty KMK, a brać i czekać po np. 60 min na przystanku, aby tylko dojechać na kolejny, to się dla mnie nie opłaca.

Przyjechałem ok. godziny 17 na Salwator i od razu pierwsze lepsze miejsce się znalazło na ul. Komorowskiego, a idąc na cmentarz, naliczyłem jeszcze 10 innych.

Idąc na taki cmentarz, mam kilka torb ze zniczami + doniczki z kwiatkami od lokalnych sprzedawców. To w takim przypadku nieporęcznie jest jechać KMK, mimo że wolałbym nią.
kot_feliks pisze: 29 sty 2023, 14:30 Ale po to są właśnie (i powinny być w szerszym wydaniu) parkingi P+R. Jeśli mieszkasz w gminie ościennej i nie masz sensownego transportu zbiorowego -> wsiadasz w auto -> ale nie wjeżdżasz nim do centrum miasta, tylko zostawiasz na którymś z P+R.

W przypadku gminy Zabierzów rolę tych P+R pełnią parkingi przy przystankach kolejowych + powinien być również P+R w Bronowicach, z przesiadką na tramwaj.

Jeśli KMK byłaby darmowa w weekendy, albo byłoby rozwiązanie "+ 1 osoba gratis", czy np. "bilet dobowy biletem weekendowym" (jak np. w Poznaniu), albo "dwie osoby na jeden bilet" - cokolwiek, to zapewne zdecydowanie więcej osób porzuciłoby samochody na P+R.

Obecnie w weekendy się to kompletnie nie opłaca, bo w mieście i tak nie masz korków.
Jak jadę, to staram się korzystać, ale nie zawsze KMK spełni swoją funkcję z parkingiem P+R, a szczególnie jak się jedzie całą rodziną, to wtedy dojazd i powrót autem mnie wychodzi taniej, niż KMK.

Zgadzam się z poprzednikami, że promocja KMK jest potrzebna, a tym bardziej w weekend.

suchy
Ekspert
Posty: 750
Rejestracja: 27 gru 2021, 17:16

Re: Strefy: Płatnego Parkowania (SPP), Czystego Transportu (SCT), Ograniczonego Ruchu (SOR)

Post autor: suchy » 31 sty 2023, 21:42

GoMeZz391 pisze: 31 sty 2023, 18:30Pierwszy lepszy przykład, 1 listopada. Cmentarze, na które idę, są oddalone od siebie i nie przy wszystkich mam dostęp do dobrej oferty KMK, a brać i czekać po np. 60 min na przystanku, aby tylko dojechać na kolejny, to się dla mnie nie opłaca.

Przyjechałem ok. godziny 17 na Salwator i od razu pierwsze lepsze miejsce się znalazło na ul. Komorowskiego, a idąc na cmentarz, naliczyłem jeszcze 10 innych.

Idąc na taki cmentarz, mam kilka torb ze zniczami + doniczki z kwiatkami od lokalnych sprzedawców. To w takim przypadku nieporęcznie jest jechać KMK, mimo że wolałbym nią.
No jak jedziesz na cmentarz wtedy, gdy właściwie większość ludzi już z niego wróciła (bo byli tam za dnia, a nie jak już się ściemnia), to nie ma się co dziwić, że były wolne miejsca. Trzeba było przyjechać o 12-14 :D

Dwa - z Komorowskiego na Salwator (w tym pod tą stromą górkę na św. Bronisławy) to jednak jest spory kawałek do przejścia - więc bardziej bym obstawiał że nieporęcznie jest iść z tymi pełnymi siatami. A wystarczy skorzystać z linii 100, która specjalnie na ten okres ma wyznaczony przystanek przy "diabelskim mostku" jakieś 200m od cmentarza ;)

Awatar użytkownika
Kaszmir
Administrator
Posty: 5736
Rejestracja: 30 sty 2020, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Strefy: Płatnego Parkowania (SPP), Czystego Transportu (SCT), Ograniczonego Ruchu (SOR)

Post autor: Kaszmir » 31 sty 2023, 22:21

GoMeZz391 pisze: 31 sty 2023, 18:30A ja za to mam odwrotnie, w tygodniu szukam miejsca, a w weekendy (głównie w niedzielę i święta) podjeżdżam i parkuję.
Podejrzewam, że miałeś szczęście nie parkować w niedziele w żadnym popularnym rejonie, w szczególności blisko Rynku czy Kazimierza. Ja przez ostatnie półtora roku potrzebowałem dwukrotnie dojechać autem w rejony I obwodnicy w niedzielę koło południa - za oboma razami skończyło się na 15-20 minutowym, bezskutecznym, szukaniu miejsca. Nie znalazłem, musiałem jechać i parkować na Kopernika, bliżej ronda Mogilskiego niż Rynku i drałować pieszo :(

Z opisów znajomych, którzy jeżdżą częściej, to tak jest w większość niedziel, zwłaszcza tych pogodnych.

kot_feliks
Ekspert
Posty: 972
Rejestracja: 18 lut 2020, 13:57

Re: Strefy: Płatnego Parkowania (SPP), Czystego Transportu (SCT), Ograniczonego Ruchu (SOR)

Post autor: kot_feliks » 01 lut 2023, 0:21

Jak kiedyś chciałem coś podwieźć do znajomego na pl. Matejki w nd (jakiś fotel bodajże), to po zrobieniu kilku rundek przez 20 minut skończyło się tak, że wróciłem do domu i pojechałem tramwajem (już bez fotela, ten przewieźliśmy w tygodniu, płacąc astronomiczne 3 pln/30 min parkowania) ;)

Awatar użytkownika
Kaszmir
Administrator
Posty: 5736
Rejestracja: 30 sty 2020, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Strefy: Płatnego Parkowania (SPP), Czystego Transportu (SCT), Ograniczonego Ruchu (SOR)

Post autor: Kaszmir » 16 lut 2023, 9:29

Wywiad z dyr. Frankiem. Dwuczęściowy, tu wrzucam streszczenie pierwszej części, dot. zmian w Strefie Płatnego Parkowania:
https://www.radiokrakow.pl/audycje/luka ... w-krakowie

W skrócie:
-> 22.02 ma być II czytanie w sprawie SPP, w tym poprawki Radnych.
-> Strefa C: ZTP może odpuścić podwyżki w ramach kompromisu, nie są tam niezbędne na dzień dzisiejszy bo zajętość strefy jest ok.
-> Strefa A: ZTP proponuje podwyżkę o 1 zł, na razie nie więcej, można obserwować czy przyniosła ona pożądaną zajętość miejsc (85%), jeśli tak to nie podwyższać więcej, a jeśli nie to rozważyć dalszą podwyżkę.
-> Niedziele: w przypadku wprowadzenia, ZTP wolałoby utrzymać te same godziny funkcjonowania co w innych dniach z racji na przejrzystość oznakowania i informacji dla przyjezdnych.

Awatar użytkownika
kbieniu7
Ekspert
Posty: 524
Rejestracja: 21 kwie 2022, 22:38
Lokalizacja: Kurdwanów

Re: Strefy: Płatnego Parkowania (SPP), Czystego Transportu (SCT), Ograniczonego Ruchu (SOR)

Post autor: kbieniu7 » 16 lut 2023, 10:47

Kaszmir pisze: 16 lut 2023, 9:29 -> Strefa A: ZTP proponuje podwyżkę o 1 zł, na razie nie więcej, można obserwować czy przyniosła ona pożądaną zajętość miejsc (85%), jeśli tak to nie podwyższać więcej, a jeśli nie to rozważyć dalszą podwyżkę.
Dodam, że o tej wartości 85% mówił prof. Szarata na wtorkowej debacie - jeśli taka jest zajętość miejsc, to oznacza, że opłata jest odpowiednia.

Nie mówił skąd ta wartość się bierze, ale z innych źródeł kojarzę, że zaobserwowano, że powyżej takiej wartości pojazdy krążące w poszukiwaniu wolnego miejsca zaczynają stanowić znaczny odsetek w ruchu, pogarszając jego warunki.

fysztof
Ekspert
Posty: 696
Rejestracja: 10 mar 2020, 10:04

Re: Strefy: Płatnego Parkowania (SPP), Czystego Transportu (SCT), Ograniczonego Ruchu (SOR)

Post autor: fysztof » 16 lut 2023, 14:30

A czy za zwiększone wpływy z opłat oraz w ramach zachęty zostanie cokolwiek poprawiona komunikacja w niedziele? Czy dalej porywająco-żenująca pozostanie?
Oczywiście jestem zwolennikiem opłat za SPP w niedzielę, ale może przy okazji miasto zrobi cokolwiek więcej? Czy podejdzie tradycyjnie - będzie mniej, ale drożej?

suchy
Ekspert
Posty: 750
Rejestracja: 27 gru 2021, 17:16

Re: Strefy: Płatnego Parkowania (SPP), Czystego Transportu (SCT), Ograniczonego Ruchu (SOR)

Post autor: suchy » 16 lut 2023, 17:49

Kaszmir pisze: 16 lut 2023, 9:29 -> Niedziele: w przypadku wprowadzenia, ZTP wolałoby utrzymać te same godziny funkcjonowania co w innych dniach z racji na przejrzystość oznakowania i informacji dla przyjezdnych.
A odnośnie godzin funkcjonowania SPP - czy ktoś w ogóle się orientuje, dlaczego w Krakowie wybrano tak późny start dopiero o 10? W innych miastach strefy zaczynają funkcjonować w większości od 8:00, no najpóźniej 9:00:
- Warszawa 8-20,
- Poznań 8-20, soboty 8-18,
- Wrocław strefa śródmiejska A i B od 9-20 cały tydzień, strefa C od 9-18 pn-pt,
- Gdańsk strefa śródmiejska od 9-20 cały tydzień, pozostałe strefy od 9-17 lub od 9-15,
- Łódź od 8-18 pn-pt,
- Szczecin od 8-17

Adrian14
Ekspert
Posty: 802
Rejestracja: 11 wrz 2020, 11:24

Re: Strefy: Płatnego Parkowania (SPP), Czystego Transportu (SCT), Ograniczonego Ruchu (SOR)

Post autor: Adrian14 » 16 lut 2023, 21:58

Bo Kraków w wielu kwestiach chce być EKO, ale jak przychodzi co do czego to pięknie się daje przyzwolenie dla kierowców.

Awatar użytkownika
mkm3
Ekspert
Posty: 995
Rejestracja: 02 mar 2020, 9:47

Re: Strefy: Płatnego Parkowania (SPP), Czystego Transportu (SCT), Ograniczonego Ruchu (SOR)

Post autor: mkm3 » 16 lut 2023, 23:17

suchy pisze: 16 lut 2023, 17:49 A odnośnie godzin funkcjonowania SPP - czy ktoś wogóle się orientuje, dlaczego w Krakowie wybrano tak późny start dopiero o 10?
Z tego co pamiętam o poranki starały się biznesy, żeby dostawy do sklepów i lokali odbywały się na spokojnie.

suchy
Ekspert
Posty: 750
Rejestracja: 27 gru 2021, 17:16

Re: Strefy: Płatnego Parkowania (SPP), Czystego Transportu (SCT), Ograniczonego Ruchu (SOR)

Post autor: suchy » 17 lut 2023, 10:26

mkm3 pisze: 16 lut 2023, 23:17 Z tego co pamiętam o poranki starały się biznesy, żeby dostawy do sklepów i lokali odbywały się na spokojnie.
To jakim cudem w innych miastach dają radę z dostawami, jak SPP startuje już o 8 (np. Warszawa czy Poznań)? A dwa - przecież i tak dostawcy w wielu przypadkach stają na jezdni, a nie na miejscu parkingowym (czyli i tak nie podlegają pod opłatę) albo korzystają z "trybu niewidzialności" (czytaj - włączone awaryjne) - za co prędzej dostaną mandat od SM czy Policji, niż karę od kontrolera za brak biletu parkingowego.

edek3253
Specjalista
Posty: 234
Rejestracja: 06 kwie 2021, 14:03

Re: Strefy: Płatnego Parkowania (SPP), Czystego Transportu (SCT), Ograniczonego Ruchu (SOR)

Post autor: edek3253 » 17 lut 2023, 16:49

Zrobić strefę cały tydzień 9.00 - 21.00 oraz 1zł/h drożej, ale w zamian weekendy wzmocnić w KMK.

Awatar użytkownika
Kaszmir
Administrator
Posty: 5736
Rejestracja: 30 sty 2020, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Strefy: Płatnego Parkowania (SPP), Czystego Transportu (SCT), Ograniczonego Ruchu (SOR)

Post autor: Kaszmir » 17 lut 2023, 23:34

W skrócie - mieszkańcy chcieli Strefy na Cichym Kąciku, jednak kiedy w praktyce okazało się, że będzie się to wiązać z likwidacją części miejsc, zrezygnowali z tego pomysłu.

Mieszkańcy nie chcą nawet słyszeć o strefie płatnego parkowania: Wolimy się „bić” z przyjezdnymi
https://lovekrakow.pl/aktualnosci/miesz ... 49891.html
Mieszkańcy na temat przymiarek do wprowadzenia strefy dowiedzieli się, kiedy urzędnicy zaczęli wprowadzać nową organizację ruchu. Wiązało się to z likwidacją wielu miejsc parkingowych, ustawieniem znaków zakazu parkowania oraz słupków uniemożliwiających zostawienie samochodu.
Urzędnicy tłumaczyli, że zgłaszając taki pomysł, kierowali się uchwałą rady dzielnicy Krowodrza.
Spośród 50 osób obecnych na konsultacjach społecznych w sprawie strefy płatnego parkowania na Cichym Kąciku zaledwie jeden mieszkaniec opowiedział się za tym pomysłem.

Awatar użytkownika
Kaszmir
Administrator
Posty: 5736
Rejestracja: 30 sty 2020, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Strefy: Płatnego Parkowania (SPP), Czystego Transportu (SCT), Ograniczonego Ruchu (SOR)

Post autor: Kaszmir » 20 lut 2023, 10:01

Postój płatny w niedzielę? Mieszkańcy zapłacą więcej? Radni poprawiają prezydencki projekt
https://lovekrakow.pl/aktualnosci/posto ... 49903.html
– Mieszkańcy Krakowa, którzy płacą tutaj podatki, nie będą mieli żadnych podwyżek za pierwszą godzinę w żadnej podstrefie parkowania. W strefie A i B ceny będą rosły przy drugiej i trzeciej godzinie postoju po to, aby postój był stosunkowo krótszy, tylko na czas kiedy w tej strefie rzeczywiście musimy przebywać.
Spór podczas sesji rady miasta będzie toczył się o pobieranie opłaty za postój w niedzielę. Przeciwko tej propozycji wystąpili radni Nowoczesnej. Małgorzata Jantos oraz Michał Starobrat złożyli poprawkę, która powoduje, że za parkowanie trzeba będzie płacić tylko od poniedziałku do soboty.

GoMeZz391
Moderator globalny
Posty: 1231
Rejestracja: 17 lut 2020, 22:54
Kontakt:

Re: Strefy: Płatnego Parkowania (SPP), Czystego Transportu (SCT), Ograniczonego Ruchu (SOR)

Post autor: GoMeZz391 » 22 lut 2023, 17:00

RMK przyjęła zmiany w uchwale dotyczącej SPP.
Z KK i apk taniej, niż w sposób tradycyjny lub bez KK.
Krakow.pl pisze:Polegają one na przekazaniu wpływów pochodzących z opłat w 100 proc. na poprawę publicznego transportu zbiorowego, budowę lub przebudowę infrastruktury pieszej, rowerowej lub zieleń i zadrzewienia w gminie.

Strefa Płatnego parkowania będzie obowiązywała – tak, jak do tej pory – od poniedziałku do soboty w godz. 10.00-20.00.

Cena z KK lub apk (dot. pierwszej godziny): od 4 do 6 zł; Bez KK (dot. pierwszej godziny): od 7 do 9 zł.
https://www.krakow.pl/aktualnosci/26872 ... 8V1edql5cw

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości