Dojazd do lotniska Kraków Airport

- Linie, trasy, rozkłady
fysztof
Ekspert
Posty: 696
Rejestracja: 10 mar 2020, 10:04

Re: Dojazd do lotniska Kraków Airport

Post autor: fysztof » 16 lis 2022, 9:40

Też uważam, mimo kilkuletniego dużego szacunku i optymizmu do jego osoby, że ostatnie 1-1,5 roku to wizerunkowa klęska i równia pochyła. Nastąpiło ewidentne wypalenie i dorównanie poziomem do niestety niskich lotów innych zarządów. No ale jak mówią: "z jakim przestajesz, takim się stajesz". No i powoli staje się takim p. Marcinko z przybocznym p. Szczurko...
Szkoda.
Jeszcze w pierwszym okresie pandemii dużo pozytywnych propozycji i zmian się przewijało. A w tym roku to już niestety jedna katastrofa goni drugą. Może w ogóle dajmy sobie spokój z komunikacją miejską w Krakowie. Idźmy już w pełni tropem USA lat 70-tych: same 'hajłeje' i same 'trasy', tramwaje do likwidacji, autobusy raz na godzinę dla biedoty na obrzeża. I będzie!

tomaszep42
Specjalista
Posty: 216
Rejestracja: 19 maja 2020, 9:03

Re: Dojazd do lotniska Kraków Airport

Post autor: tomaszep42 » 16 lis 2022, 10:20

To co zrobili to jest absolutny skandal :evil: Z dnia na dzień bez pytania o cokolwiek zabiera się linię bardzo obłożoną i potrzebną... Ta 300 do NK jakkolwiek pokręcona trasa ale można było uznać za jakąś niezdarną formę rekompensaty... Teraz po prostu urzędnicy pokazali nam środkowy palec :evil:

damian_krk2
Ekspert
Posty: 1569
Rejestracja: 25 wrz 2020, 0:06

Re: Dojazd do lotniska Kraków Airport

Post autor: damian_krk2 » 16 lis 2022, 10:26

Jamnik pisze: 16 lis 2022, 9:30 Trudno się nie zgodzić.
Na potwierdzenie mojej tezy. Przed chwilą rozmawiałem telefonicznie z Panią z Działu Organizacji Transportu w ZTP. Na moje pytanie dlaczego linia 300 została wycofana z Nowego Kleparza dostałem odpowiedź: "Proszę Pana nikt nie powiedział, że linia 300 jest rekompensatą za linię 208, poza tym zmiana została wprowadzona przez Pana Dyrektora, który to zatwierdził całość zmian i będą wprowadzone od soboty". Ale to jeszcze nie wszystko.... Na moją uwagę, że dostęp do linii 300 nie jest zbyt dobry dla północy i wschodu Krakowa dostałem odpowiedź: "Jestem pewna, że cały Kraków ma łatwy dostęp do linii 300, poza tym to nie linia dla krakowian a dla turystów". Zapytałem jeszcze czy na linię będzie skierowany tabor przegubowy skoro znika linia 208 to będą przepełnienia, odpowiedź Pani: jeżeli na linii 300 wystąpią przepełnienia to będziemy to analizować".

Czyli największą odpowiedzialność bierze dyrektor ZTP (ŁF). Jak dla mnie do natychmiastowej dymisji. Kraków schodzi na psy i będzie tak dalej dopóki na czele ZTP będzie obecna osoba, a prezydentem będzie Jacek Majchrowski.

tomaszep42
Specjalista
Posty: 216
Rejestracja: 19 maja 2020, 9:03

Re: Dojazd do lotniska Kraków Airport

Post autor: tomaszep42 » 16 lis 2022, 10:39

damian_krk2 pisze: 16 lis 2022, 10:26Na moje pytanie dlaczego linia 300 została wycofana z Nowego Kleparza dostałem odpowiedź: "Proszę Pana nikt nie powiedział, że linia 300 jest rekompensatą za linię 208, poza tym zmiana została wprowadzona przez Pana Dyrektora, który to zatwierdził całość zmian i będą wprowadzone od soboty".
Bezczelność godna urzędasów za głębokiej komuny - bo dyrektor tak postanowił... :evil: Ja jestem za tym żeby powiadomić o tym co się wyrabia w Krakowie Ministerstwo Transportu i Infrastruktury- niech nie myślą że są udzielnymi władcami nad którymi nie ma bata... A ja bym zapytał co w takim razie jest rekompensatą za zabraną z dnia na dzień linię i warto by sprawdzić czy przypadkiem nie był to lobbing Kolei Małopolskich żeby zmusić do korzystania z 3x droższego pociągu

damian_krk2
Ekspert
Posty: 1569
Rejestracja: 25 wrz 2020, 0:06

Re: Dojazd do lotniska Kraków Airport

Post autor: damian_krk2 » 16 lis 2022, 10:42

tomaszep42 pisze: 16 lis 2022, 10:39 Bezczelność godna urzędasów za głębokiej komuny - bo dyrektor tak postanowił... :evil: Ja jestem za tym żeby powiadomić o tym co się wyrabia w Krakowie Ministerstwo Transportu i Infrastruktury- niech nie myślą że są udzielnymi władcami nad którymi nie ma bata... A ja bym zapytał co w takim razie jest rekompensatą za zabraną z dnia na dzień linię i warto by sprawdzić czy przypadkiem nie był to lobbing Kolei Małopolskich żeby zmusić do korzystania z 3x droższego pociągu
Bardzo możliwe, że Koleje Małopolskie mają swój "grosz" w tym, Pani mówiła że z Dworca pasażerowie mają pociąg a lotnisko nie ma wpływu na linie autobusowe bo ich nie finansuje.

GoMeZz391
Moderator globalny
Posty: 1231
Rejestracja: 17 lut 2020, 22:54
Kontakt:

Re: Dojazd do lotniska Kraków Airport

Post autor: GoMeZz391 » 16 lis 2022, 12:03

damian_krk2 pisze: 16 lis 2022, 10:42 Bardzo możliwe, że Koleje Małopolskie mają swój "grosz" w tym, Pani mówiła że z Dworca pasażerowie mają pociąg a lotnisko nie ma wpływu na linie autobusowe bo ich nie finansuje.
Jeśli jest tak jak mówisz, to warto zrobić tak, jak proponuje @tomaszep42 "uprzejmie zawiadamiam" NIK oraz MI.
Tak nie może być, aby KMŁ "miało wpływ" na funkcjonowanie MPK do lotniska.

Łukasz
Moderator fb pkk
Posty: 673
Rejestracja: 30 sty 2020, 22:20
Lokalizacja: Rondo Matecznego

Re: Dojazd do lotniska Kraków Airport

Post autor: Łukasz » 16 lis 2022, 13:18

Łukasz pisze: 16 lis 2022, 13:18W nawiązaniu do informacji ws. zmian na m.in. linii 208 chcielibyśmy wyjaśnić, że z przeprowadzonych obserwacji wynika, iż tylko około 10% pasażerów korzystających z tej linii przemieszcza się w relacji z aglomeracji krakowskiej.

Dojazd do Kraków Airport zapewnia linia 300 z Ronda Grunwaldzkiego lub Koleje Małopolskie z Dworca Głównego, Bronowic oraz Mydlnik, gdzie przy regularnych przejazdach koszt biletu miesięcznego to ok. 130 zł w relacji Kraków Główny – Kraków Airport. Podczas przeprowadzanych ostatnio obserwacji, sprawdzaliśmy również pozostałe linie autobusowe z Zabierzowa, Młynki oraz Krzeszowic. Kontrola w terenie wykazała większe napełnienie na liniach autobusowych takich jak 218 oraz 238, które właśnie dzięki rezygnacji z linii 208 zostaną wzmocnione z korzyścią dla mieszkańców Gminy Zabierzów. Dodatkowo w przypadku zwiększonych możliwości operacyjnych miejskiego operatora KMK, będziemy chcieli w przyszłości wzmocnić takie linie jak 268 czy 278, które równie są mocno obciążone. Jesteśmy w tym temacie w stałym kontakcie z Gminą Zabierzów.

Ponadto, wstrzymujemy się z wydłużeniem linii 300 do Nowego Kleparza, z uwagi na planowane wprowadzenie odpowiedniego biletu dedykowanego na lotnisko oraz dopasowania oferty do faktycznych potrzeb przewozowych mieszkańców związanych z nową usługą do Kraków Airport.

ZTP
https://www.facebook.com/ZTPkrakow/post ... SbeTY8ckol

GoMeZz391
Moderator globalny
Posty: 1231
Rejestracja: 17 lut 2020, 22:54
Kontakt:

Re: Dojazd do lotniska Kraków Airport

Post autor: GoMeZz391 » 16 lis 2022, 13:43

Pierwszy kurs z Lotniska będzie o 5:17, a był 4:35. Wieczór za dużo nie zyskamy, jedynie skromne 17 minut - był 22:30, będzie 22:47.

Awatar użytkownika
Kaszmir
Administrator
Posty: 5736
Rejestracja: 30 sty 2020, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Dojazd do lotniska Kraków Airport

Post autor: Kaszmir » 16 lis 2022, 14:05

Dodatkowy kurs "300" będzie tylko w stronę lotniska. W drugą będzie nawet gorzej niż obecnie - liczba kursów ta sama, za to ostatni dzienny będzie o 22:47 zamiast 23:07, czyli 20 minut wcześniej. Ma-sa-kra.

obecny rozkład
nowy rozkład

Scania_9640
Ekspert
Posty: 1805
Rejestracja: 07 wrz 2020, 13:39
Lokalizacja: Balice

Re: Dojazd do lotniska Kraków Airport

Post autor: Scania_9640 » 16 lis 2022, 14:48

Kaszmir pisze: 16 lis 2022, 14:05 Dodatkowy kurs "300" będzie tylko w stronę lotniska. W drugą będzie nawet gorzej niż obecnie - liczba kursów ta sama, za to ostatni dzienny będzie o 22:47 zamiast 23:07, czyli 20 minut wcześniej. Ma-sa-kra.

obecny rozkład
nowy rozkład
Czyli teraz będzie niemal 1.5h przerwy pomiędzy 300 a 902?

fysztof
Ekspert
Posty: 696
Rejestracja: 10 mar 2020, 10:04

Re: Dojazd do lotniska Kraków Airport

Post autor: fysztof » 16 lis 2022, 14:56

22:47 ostatni autobus z lotniska??? A od 22:40 do 23:30 jest kilkanaście przylotów - i to zwykle mocno obłożonych powrotnych (np. z kierunków Warszawa, Monachium, Londyn, Frankfurt)!!! W ZTP na głowę całkowicie upadli już... i za taką pracę płacą w urzędach? To jest jakiś obłęd!!!

Marcel001
Pasażer
Posty: 13
Rejestracja: 18 lut 2020, 22:14

Re: Dojazd do lotniska Kraków Airport

Post autor: Marcel001 » 16 lis 2022, 17:07

fysztof pisze: 16 lis 2022, 14:56 22:47 ostatni autobus z lotniska??? A od 22:40 do 23:30 jest kilkanaście przylotów - i to zwykle mocno obłożonych powrotnych (np. z kierunków Warszawa, Monachium, Londyn, Frankfurt)!!! W ZTP na głowę całkowicie upadli już... i za taką pracę płacą w urzędach? To jest jakiś obłęd!!!
Warto dodać że jeszcze niedawno był kurs 902 o 23.25, który został zlikwidowany przy okazji zmiany trasy

GoMeZz391
Moderator globalny
Posty: 1231
Rejestracja: 17 lut 2020, 22:54
Kontakt:

Re: Dojazd do lotniska Kraków Airport

Post autor: GoMeZz391 » 16 lis 2022, 17:25

Kilka ciekawostek z fp gminy na temat zmian
  • Najpierw propozycja skrócenia 208 do Bronowic - braki kadrowe
  • Potem propozycja likwidacji 208, wraz z zwiększeniem częstotliwości na 218 i 238
  • ZTP w informacji przesłanej do gminy, twierdzi że lotnisko nie chce współfinansować autobusu
  • W celu utrzymania gwarancji zwiększenia częstotliwości kursowania linii 218 i 238 Urząd Gminy Zabierzów zmuszony był zaakceptować pełen pakiet zmian
  • Termin wprowadzania zmian nie był konsultowany z Urzędem Gminy Zabierzów.
Szczegóły w temacie o ZBW

Krakowianin
Pomiarowiec
Posty: 286
Rejestracja: 17 lut 2020, 20:08

Re: Dojazd do lotniska Kraków Airport

Post autor: Krakowianin » 16 lis 2022, 19:02

W Radio Kraków jest na temat "208" i najważniejsze:

- rzecznik ZTP mówi, że linia "300" zostaje wzmocniona
- przedstawiciel gminy Zabierzów mówi, że gmina czeka na linie 3x8 i postulują o dojazd do Osiedla Podwawelskiego
- ZTP zapowiada sprawdzanie zmian i jak będzie brakować jednego z elementów to będą chcieli jak najszybciej uzupełnić ten czynnik.
- według Kowala podział procentowy frekwencji linii "208" prezentuje się następująco : 50% miasto, 10% Szczyglice, 40% lotnisko
- w sprawie wypowiedział się również Kaszmir


https://www.radiokrakow.pl/aktualnosci/ ... e-kursowac

GoMeZz391
Moderator globalny
Posty: 1231
Rejestracja: 17 lut 2020, 22:54
Kontakt:

Re: Dojazd do lotniska Kraków Airport

Post autor: GoMeZz391 » 16 lis 2022, 19:28

Krakowianin pisze: 16 lis 2022, 19:02 W Radio Kraków jest na temat "208" i najważniejsze:

- rzecznik ZTP mówi, że linia "300" zostaje wzmocniona
- przedstawiciel gminy Zabierzów mówi, że gmina czeka na linie 3x8 i postulują o dojazd do Osiedla Podwawelskiego
- ZTP zapowiada sprawdzanie zmian i jak będzie brakować jednego z elementów to będą chcieli jak najszybciej uzupełnić ten czynnik.
- według Kowala podział procentowy frekwencji linii "208" prezentuje się następująco : 50% miasto, 10% Szczyglice, 40% lotnisko
- w sprawie wypowiedział się również Kaszmir


https://www.radiokrakow.pl/aktualnosci/ ... e-kursowac
  • Wzmocnienie 300 zawsze chętnie, każdy przyjmie.
  • Niby UGZ twierdzi, że chcą agloX z dojazdem do centrum, postulują o rejon Podwawelskiego. Natomiast według moich obserwacji więcej osób jedzie w kierunku Kleparza. Niemniej jednak lepszy taki do Podwawelskiego niż nic.
  • Sprawdzimy jak ZTP uzupełni ten brakujący element, bo jak coś się stanie na szlaku to SKA I nie przyjedzie i dojazdu do lotniska nie będzie, i ludzie zaczną na cito szukać Ubera/Bolta/taryfy.
  • Podział pasażerów nie do końca bym się zgodził, ale nie korzystam na tyle z 208, aby ko skomentować.

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot], Google [Bot] i 10 gości