Działalność MPK

- Bilety, działalność Miejskich Jednostek, pozostałe tematy związane z krakowską komunikacją miejską
Awatar użytkownika
Kaszmir
Administrator
Posty: 5815
Rejestracja: 30 sty 2020, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Działalność MPK

Post autor: Kaszmir » 25 wrz 2023, 9:51

Problemy finansowe MPK? Przewoźnik musiał wziąć kredyt obrotowy
https://krknews.pl/problemy-finansowe-m ... -obrotowy/
Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Krakowie wzięło 40 milionów złotych kredytu obrotowego. Kredyt obrotowy to jedno z rozwiązań, które pozwalają przedsiębiorcom utrzymać płynność finansową.
Czy Miasto faktycznie zalega z przelewami dla MPK i Przewoźnik ratuje sytuację pożyczkami? Czy chodzi jednak o coś innego?

Ydhflx
Specjalista
Posty: 307
Rejestracja: 14 gru 2022, 22:17

Re: Działalność MPK

Post autor: Ydhflx » 25 wrz 2023, 10:23

Ciekawe, czy on idzie na Lajkoniki 🤔

kucyk
Ekspert
Posty: 1859
Rejestracja: 26 sie 2020, 14:39

Re: Działalność MPK

Post autor: kucyk » 25 wrz 2023, 11:58

Ydhflx pisze: 25 wrz 2023, 10:23 Ciekawe, czy on idzie na Lajkoniki 🤔
W jakimś tam stopniu na pewno. Zauważ, że od ładnych kilku tygodni MPK nie może wprowadzić do ruchu kilku Lajkoników które już są od II połowy sierpnia w naszym mieście. Zapłacą za nie to wypuszczą na linie. Póki co nie są odebrane - tak przecież jest najprościej. :lol:

kucyk
Ekspert
Posty: 1859
Rejestracja: 26 sie 2020, 14:39

Re: Działalność MPK

Post autor: kucyk » 01 gru 2023, 8:58

Będą czystki w MPK jeśli Prezydentem zostanie Pan Gibała. Pracownicy szeregowi nie muszą się martwić:

https://lovekrakow.pl/aktualnosci/lukas ... 54088.html

kucyk
Ekspert
Posty: 1859
Rejestracja: 26 sie 2020, 14:39

Re: Działalność MPK

Post autor: kucyk » 14 gru 2023, 13:03

No Kaszmir jedziecie ostro. :D

Stowarzyszenie Gibały wytyka MPK:

https://lovekrakow.pl/aktualnosci/stowa ... 54280.html

Łukasz
Moderator fb pkk
Posty: 673
Rejestracja: 30 sty 2020, 22:20
Lokalizacja: Rondo Matecznego

Re: Działalność MPK

Post autor: Łukasz » 27 gru 2023, 13:13

Pasażerowie komunikacji miejskiej w Krakowie utknęli w autobusach stojących w korkach. Propozycja zmiany procedur w MPK

https://gazetakrakowska.pl/pasazerowie- ... 1-18191729
Stowarzyszenie Ulepszamy Kraków! zwraca się do Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego z postulatem zmiany obowiązujących procedur: "Uważamy, że drzwi powinny być otwierane na prośbę pasażerów, jeżeli pojazd znajduje się bezpośrednio przy chodniku, a korek jest na tyle duży, że autobus od dłuższego czasu stoi w miejscu. Mamy nadzieję, że zdrowy rozsądek wygra z biurokratycznymi absurdami "

Jamnik
Ekspert
Posty: 1118
Rejestracja: 25 sie 2020, 13:50

Re: Działalność MPK

Post autor: Jamnik » 27 gru 2023, 13:34

Gość nie ma pojęcia, o czym pisze. To nie są żadne wymysły MPK.

Kowalik
Specjalista
Posty: 318
Rejestracja: 08 lut 2022, 14:38

Re: Działalność MPK

Post autor: Kowalik » 27 gru 2023, 14:30

https://lovekrakow.pl/aktualnosci/jest- ... 54437.html
Podpisuję się obiema rękami pod apelem.. Ile to już razy byłem świadkiem awantur, czy siłowego otwierania drzwi przez pasażerów. Jeśli autobus stoi przy chodniku i nie ma żadnych zagrożeń, czy samochodów zaparkowanych to kierowca powinien otworzyć drzwi na żądanie i odpowiedzialność pasażera.. Przy zatrzymaniach tramwajowych nieraz podróżni są wysadzani na torowisko między jezdniami.

Awatar użytkownika
mkm3
Ekspert
Posty: 1012
Rejestracja: 02 mar 2020, 9:47

Re: Działalność MPK

Post autor: mkm3 » 27 gru 2023, 14:36

A zakaz niewypuszczania pasażerów nie wynika z ustawowych przepisów?

Kojak
Znawca
Posty: 156
Rejestracja: 26 lip 2022, 20:49

Re: Działalność MPK

Post autor: Kojak » 27 gru 2023, 14:50

Łukasz pisze: 27 gru 2023, 13:13 Pasażerowie komunikacji miejskiej w Krakowie utknęli w autobusach stojących w korkach. Propozycja zmiany procedur w MPK

https://gazetakrakowska.pl/pasazerowie- ... 1-18191729
To się chyba wiąże z kwestią ewentualnego odszkodowania, gdyby się coś stało.
Jeśli autobus wysadziłby pasażerów w miejscu do tego nieprzeznaczonym w sytuacji niespowodowowanej np awarią czy wypadkiem autobusu wówczas ubezpieczyciel mógłby odmówić - jak sądzę - wypłaty odszkodowania.

Kierman
Specjalista
Posty: 369
Rejestracja: 20 lut 2022, 9:44

Re: Działalność MPK

Post autor: Kierman » 27 gru 2023, 14:53

Kolejny raz ręce mi opadają jak widzę co za bzdury proponują Ci aktywiści miejscy.

Adrian14
Ekspert
Posty: 813
Rejestracja: 11 wrz 2020, 11:24

Re: Działalność MPK

Post autor: Adrian14 » 27 gru 2023, 15:04

Oczywiście, że to wynika z przepisów. Poza tym gdyby nawet coś takiego przeszło to już widzę, tą kolejkę chętnych do kierowcy z prośbą o wypuszczenie pomiędzy przystankami: Panie już drugi cykl stoimy proszę nas wypuścić..... i tak byłoby co kawałek.👏👏👏👏👏 Jak się nie mylę to według taryfikatora takie wypuszczenie pasażera poza przystankiem kosztuje 3tys......

Awatar użytkownika
yosujiro
Ekspert
Posty: 1047
Rejestracja: 19 lut 2020, 18:54

Re: Działalność MPK

Post autor: yosujiro » 27 gru 2023, 15:04

Raz kwestia ubezpieczenia, dwa mandat dla kierowcy za coś takiego to 3000zł. Więc nie ma co się dziwić, że w tym wypadku kierowcy są wyjątkowo przepisowi. Poza tym jak ustalić ramy, że zatrzymanie trwa wystarczająco długo, żeby móc wypuścić pasażerów, a furtka w przepisach nie była nadużywana?

kucyk
Ekspert
Posty: 1859
Rejestracja: 26 sie 2020, 14:39

Re: Działalność MPK

Post autor: kucyk » 27 gru 2023, 15:46

Kierman pisze: 27 gru 2023, 14:53 Kolejny raz ręce mi opadają jak widzę co za bzdury proponują Ci aktywiści miejscy.
Również mam podobne odczucia. ;)

Naprawdę ja nie wiem co w tych głowach mają Ci p..e.ani ludzi. Za niedługo to będą chcieli wysiadać włazami na dachach autobusów czy innych pojazdów bo stoją w korkach. :lol:

Ciekawi mnie czy w sytuacji takiego "bezpiecznego wysiadania" i nie daj boże komuś się nożka albo inna część ciała zwichnie, złamie, przekręci czy stłucze itp. taki osobnik nie będzie żadał żadnego roszczenia itd? Bo przecież tak chciał? Jestem pewny, że wtedy będzie wielkie biadolenie, wyzywanie MPK a w najgorszym wypadku kierowcy bo przecież pozwolił. I to on (ten prowadzący) dostanie najbardziej (kary, dyscyplinarka, mandat, punkty karne a moze i sprawy sądowe) bo przecież takie d.bile chciały tylko wysiąść. :evil:

Brak słów. Dla mnie to są oszołomy, idioci nie mający żadnego pojęcia. :twisted:

suchy
Ekspert
Posty: 775
Rejestracja: 27 gru 2021, 17:16

Re: Działalność MPK

Post autor: suchy » 27 gru 2023, 21:49

Kowalik pisze: 27 gru 2023, 14:30 https://lovekrakow.pl/aktualnosci/jest- ... 54437.html
Podpisuję się obiema rękami pod apelem.. Ile to już razy byłem świadkiem awantur, czy siłowego otwierania drzwi przez pasażerów. Jeśli autobus stoi przy chodniku i nie ma żadnych zagrożeń, czy samochodów zaparkowanych to kierowca powinien otworzyć drzwi na żądanie i odpowiedzialność pasażera.. Przy zatrzymaniach tramwajowych nieraz podróżni są wysadzani na torowisko między jezdniami.
Przepis jest przepisem i wynika z USTAWY O TRANSPORCIE DROGOWYM (a nie z widzimisię MPK):
Art. 18b.
2. Podczas wykonywania przewozów regularnych zabrania się:
...
3) zabierania i wysadzania pasażerów poza przystankami określonymi w rozkładzie jazdy;
W przypadku zatrzymania/awarii też - formalnie - nie wolno wysadzić pasażerów poza przystankiem, prowadzący w dalszym ciągu robią to na własne ryzyko i odpowiedzialność. Ustawa nie przewiduje przecież wyjątków.

Słyszałem historię jednego kierowcy, któremu autobus zepsuł się kilkanaście metrów przed przystankiem (przy dużym skrzyżowaniu). Zaraz obok stał patrol drogówki, który wykonywał tam jakieś czynności - kierowca wysiadł więc z kabiny i poszedł do panów policjantów poprosić, czy mogliby mu wysadzić pasażerów z powodu awarii.

Co od nich usłyszał?

Że mu NIE POMOGĄ, bo są zajęci, a w dodatku od awarii i wypuszczania pasażerów jest inspektor NR (mający uprawnienia do kierowania ruchem) - więc kierowca ma sobie zadzwonić na główną i poprosić o przysłanie inspektora. A jak wcześniej sam spróbuje otworzyć ludziom drzwi, to oni przyjdą do niego i wypiszą mu mandat. Więc tak stali sobie wszyscy radośnie chyba z 15 minut, aż zjawił się inspektor.

Bez zmiany przepisów można ewentualnie wprowadzić takie innowacyjne rozwiązanie - chcesz wysiąść? Proszę bardzo, tu jest terminal płatniczy - kwota 3000zł, PIN i zielony - i możesz wysiadać :lol:

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 15 gości