Wsiadanie tylko pierwszymi drzwiami

- Bilety, działalność Miejskich Jednostek, pozostałe tematy związane z krakowską komunikacją miejską
Awatar użytkownika
Kaszmir
Administrator
Posty: 5814
Rejestracja: 30 sty 2020, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Wsiadanie tylko pierwszymi drzwiami

Post autor: Kaszmir » 25 sie 2020, 9:27

Radny Wantuch wyszedł z pomysłem by wprowadzić w Krakowie, wzorem niektórych zachodnich miast, obowiązkowe wsiadanie przez pierwsze drzwi :idea: Pilotażowo Radny proponuje przeprowadzić testy na linii "105".

Wg mnie może na wybranych liniach peryferyjnych czy aglo by się dało, jednak na takich jeżdżących po centrum Krakowa - nie wchodzi w grę. W Londynie bardzo spowalnia to wymianę pasażerską - jakoś to działa bo tam kto może to jeździ metrem na dłuższe dystanse.

Kraków: Wejście do autobusów tylko przednimi drzwiami?
https://glos24.pl/krakow-wejscie-do-aut ... i-drzwiami
Według Radnego, spora grupa osób podróżujących komunikacją miejską nie kupuje biletu i jeździ na tzw. “gapę”. Po podwyżce cen, odsetek takich ludzi może się jeszcze zwiększyć. Wchodzenie pasażerów przez przednie drzwi, miałoby uniknąć sytuacji, w której osoby poruszają się bez ważnego biletu, a co za tym idzie ZTM nie byłoby stratne. Dodatkowo pozwoli to sprawdzić, który z pasażerów ma maseczkę.

GoMeZz391
Moderator globalny
Posty: 1233
Rejestracja: 17 lut 2020, 22:54
Kontakt:

Re: Wsiadanie tylko pierwszymi drzwiami

Post autor: GoMeZz391 » 25 sie 2020, 13:04

Wszystko fajnie, ładnie... ale po co Kraków jako jeden z pierwszych (albo pierwszy) wprowadził strefę wydzieloną? Na linach aglo, gdzie jest małe zapełnienie czy w weekendy można testować, ale w normalnych warunkach bezsens.

Awatar użytkownika
pasazer_mobilisu
Ekspert
Posty: 1405
Rejestracja: 18 lut 2020, 6:01

Re: Wsiadanie tylko pierwszymi drzwiami

Post autor: pasazer_mobilisu » 25 sie 2020, 19:28

Radny chyba dawno nie jechał autobusem, skoro wpadł na taki pomysł.

W GOPie takie rozwiązanie jest od dawna o czym informują naklejki na drzwiach. Wsiadając pierwszymi drzwiami czułem się jak debil, bo zrobiłem tak tylko ja i jakaś dziewczyna, która chciała kupić bilet, ale gdy usłyszała że kierowca nie ma biletów na sprzedaż to ogłosiła że jedzie za darmo.

Niedawno na taki pomysł wpadł Międzygminny Związek Komunikacyjny z siedzibą w Jastrzębiu-Zdroju. W mediach burza, ale postawili na swoim tylko, że pasażerowie mieli to w głębokim poważaniu, podobnie jak kierowcy bo nie chciało im się użerać z ludźmi. Pamiętacie jak prowadzący byli chętni do liczenia pasażerów/kontroli maseczek?

Myślę, że nie ma co próbować na aglo - i tak ludzie będą stawać przy środkowych i najwyżej rzucą jakąś wiązanką w stronę tego $%@!#, który drzwi nie otworzył.

zubrzyk111
Znawca
Posty: 106
Rejestracja: 17 lut 2020, 20:16
Lokalizacja: Kraków/Kalwaria Z.

Re: Wsiadanie tylko pierwszymi drzwiami

Post autor: zubrzyk111 » 25 sie 2020, 21:01

Taki system obowiązuje w komunikacji miejskiej w Andrychowie i tam raczej się sprawdza (kilka razy korzystałem), ale to małe miasto z kursami o zapełnieniach rzędu dwadzieścia kilka osób max.

Awatar użytkownika
sorig
Specjalista
Posty: 382
Rejestracja: 21 lut 2020, 11:22

Re: Wsiadanie tylko pierwszymi drzwiami

Post autor: sorig » 25 sie 2020, 22:31

Po podwyżce cen, odsetek takich ludzi może się jeszcze zwiększyć. Wchodzenie pasażerów przez przednie drzwi, miałoby uniknąć sytuacji, w której osoby poruszają się bez ważnego biletu, a co za tym idzie ZTM nie byłoby stratne. Dodatkowo pozwoli to sprawdzić, który z pasażerów ma maseczkę.
Niby w jaki sposób miałoby to spowodować ukrócenie jazdy na gapę? Kierowca ma to weryfikować!?
Pan radny chyba za długo przebywał na kwarantannie.

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 28 gości