Bilety, kontrole, integracja taryfowa

- Bilety, działalność Miejskich Jednostek, pozostałe tematy związane z krakowską komunikacją miejską
simon625
Pasażer
Posty: 48
Rejestracja: 03 sty 2022, 13:05

Re: Bilety, kontrole

Post autor: simon625 » 07 sty 2022, 11:10

Najlepiej by było obniżyć cenę biletu jednorazowego do stanu sprzed podwyżki tj. 4,60 zł. Z drugiej strony rozumiem, że UMK będzie się broniło przed obniżką cen biletów tłumacząc się, że spadną wpływy, ale wcale tak nie musi być bo dzięki obniżce więcej osób może zacząć korzystać z usług KMK. Ponadto właśnie podniesienie opłat w SPP mogłoby wyrównać straty związane z mniejszym przychodem z biletów. Choć kiedyś czytałem, że najważniejszym kryterium między wyborem KM vs inne środki transportu jest oferta komunikacyjna. I jest w tym trochę racji.

krawiec
Specjalista
Posty: 320
Rejestracja: 29 sie 2020, 23:23

Re: Bilety, kontrole

Post autor: krawiec » 07 sty 2022, 12:56

Przy takich rozkładach, to nawet darmowa komunikacja nie zachęci. Oczekiwanie na autobus/tramwaj nie powinno trwać dłużej niż 7-8 max. 10 min. Są linie magistralne, które cały tydzień powinny często kursować. To co się teraz dzieje, to jest kpina z komunikacji.

kot_feliks
Ekspert
Posty: 972
Rejestracja: 18 lut 2020, 13:57

Re: Bilety, kontrole

Post autor: kot_feliks » 07 sty 2022, 13:21

Zdecydowanie bym nie przesadzał z tym "uberem/taxi", czy własnym autem, jeśli chodzi o konkurowanie ceną. Obecnie "uber/taxi" to nierzadko ok. 20 pln za dystans, który przejedziemy KMK w +/- 10-15 min, a do tego spróbujcie... zamówić taxi w godzinach szczytu ;)

Natomiast uber/taxi jest na pewno WYGODNIEJSZY od KMK. I to przy okazjonalnych przejazdach jest zazwyczaj kluczowe, mimo, że ceny są jednak wyższe, niż KMK. Jeśli ktoś ma zapłacić jadąc np. w 2 os. nie wiem, 2x6 pln, a za ubera 20 pln, to dopłaci te 8 pln i pojedzie "wygodniej", "nie będzie szedł na przystanek" itd.

Ale to jest coś imho zupełnie innego, niż same ceny biletów. To jest kwestia projektowania miasta. W Krk poza ścisłym centrum z KMK nie korzysta się wygodnie, bo miasto jest projektowane pod auta.

I co mi z tego, że pojadę sobie wygodnie 10 min nowiutkim tramwajem, jak wcześniej idę do niego w smrodzie, chodniczkiem 1,5m przyklejonym do 2x2, a potem stoję 5 min na światłach? No to wolę zapłacić więcej i wziąć ubera, który mi podjedzie pod sam blok.

Awatar użytkownika
mkm3
Ekspert
Posty: 995
Rejestracja: 02 mar 2020, 9:47

Re: Bilety, kontrole

Post autor: mkm3 » 25 sty 2022, 21:38

Ostatnio się mocno zaskoczyłem. Myślałem, że bilet KMŁ+KMK 70 minutowy jest ważny w pociągach KMŁ również na terenie II strefy, a okazuje się, że tylko na trasie SKA1 z wyłączeniem lotniska. Czyli już do Krzeszowic nie można na nim pojechać pociągiem, ale autobusem tak.... trochę absurd.

GoMeZz391
Moderator globalny
Posty: 1231
Rejestracja: 17 lut 2020, 22:54
Kontakt:

Re: Bilety, kontrole

Post autor: GoMeZz391 » 26 sty 2022, 10:03

mkm3 pisze: 25 sty 2022, 21:38 Ostatnio się mocno zaskoczyłem. Myślałem, że bilet KMŁ+KMK 70 minutowy jest ważny w pociągach KMŁ również na terenie II strefy, a okazuje się, że tylko na trasie SKA1 z wyłączeniem lotniska. Czyli już do Krzeszowic nie można na nim pojechać pociągiem, ale autobusem tak.... trochę absurd.
Nikt głośno o tych zasadach nie mówi, co przyczynia się do łamania przepisów przez wiele osób :O
Cytując regulamin biletów MPK: to w MPK możesz na tym bilecie jechać na strefie I+II+III oraz na określonych odcinkach w przepisach KMŁ.
BILETY ZINTEGROWANE na przejazdy łączone środkami komunikacji miejskiej i kolejami aglomeracyjnymi:

bilet WSPÓLNY 70-minutowy (normalny i ulgowy) – na okaziciela; uprawniający do przejazdów pojazdami Komunikacji Miejskiej w strefach biletowych I i II i III oraz pociągami Kolei Małopolskich Sp z o.o. (KMŁ) na odcinkach określonych w przepisach KMŁ; ważny przez 70 minut od walidacji w środkach komunikacji miejskiej lub w pociągach.

Awatar użytkownika
mkm3
Ekspert
Posty: 995
Rejestracja: 02 mar 2020, 9:47

Re: Bilety, kontrole

Post autor: mkm3 » 26 sty 2022, 10:09

Dowiedziałem się w trakcie kontroli.
ważny na odcinku Wieliczka Bogucice – Wieliczka Rynek Kopalnia lub odwrotnie oraz na obszarze obejmującym wszystkie stacje i przystanki kolejowe z nazwą Kraków, z wyłączeniem Kraków Business Park oraz Kraków Lotnisko (Kraków Airport)
źródło: https://malopolskiekoleje.pl/images/Ofe ... min_MM.pdf

Co jest chore według mnie. Moim zdaniem powinno się to rozszerzyć o wszystkie stacje kolejowe w strefach pokrywających się z KMK (z wyłączeniem lotniska jak tak bardzo chcą zarabiać na turystach....).

Łukasz
Moderator fb pkk
Posty: 673
Rejestracja: 30 sty 2020, 22:20
Lokalizacja: Rondo Matecznego

Re: Bilety, kontrole

Post autor: Łukasz » 26 sty 2022, 11:32

Wczoraj byłem świadkiem jak kontroler biletów nie poprosił o blokadę kasowników.

lolek-12
Specjalista
Posty: 462
Rejestracja: 18 lut 2020, 20:55
Lokalizacja: Kraków/Zabierzów

Re: Bilety, kontrole

Post autor: lolek-12 » 10 lut 2022, 13:57

Jest projekt bezpłatnych przejazdów tramwajami i autobusami na podstawie biletu kolejowego
https://gazetakrakowska.pl/krakow-jest- ... 1-16039707

abuk
Znawca
Posty: 101
Rejestracja: 30 gru 2020, 14:28
Lokalizacja: Kraków

Re: Bilety, kontrole

Post autor: abuk » 10 lut 2022, 23:13

lolek-12 pisze: 10 lut 2022, 13:57 Jest projekt bezpłatnych przejazdów tramwajami i autobusami na podstawie biletu kolejowego
https://gazetakrakowska.pl/krakow-jest- ... 1-16039707
Czytając to mam wrażenie, że obierają totalnie inną drogą niż inne normalne miasta, które są ogarnięte pod względem transportu publicznego. Ja jestem zdania, że obecne bilety czasowe oraz okresowe powinny mieć zapisane w uchwale, że na ich podstawie można podróżować pociągami Kolei Małopolskich oraz PolRegio na terenie Krakowa + jego aglomeracji, która będzie oznaczona tak samo jak w KMK. Nie ma w tym żadnej filozofii, wyjdzie to miastu na plus, bo wątpię, że ktoś z tego co zaproponował Jacek będzie korzystać.

Zieleńczanin
Ekspert
Posty: 781
Rejestracja: 17 lut 2020, 18:39
Lokalizacja: Zielonki

Re: Bilety, kontrole

Post autor: Zieleńczanin » 11 lut 2022, 0:28

Integracja taryfowa kosztuje, ale ma zostać wprowadzona w bliskiej przyszłości.

Awatar użytkownika
pasazer_mobilisu
Ekspert
Posty: 1402
Rejestracja: 18 lut 2020, 6:01

Re: Bilety, kontrole

Post autor: pasazer_mobilisu » 11 lut 2022, 1:42

No tylko taka integracja jak zaproponowano jest atrakcyjna jedynie dla garstki pasażerów, jedyne co znalazłem to bilet na KMŁ na najkrótszym możliwym odcinku na 24h za 9zł, czyli dużo taniej niż 17zł za zwykły dobowy.

tomek_m
Specjalista
Posty: 349
Rejestracja: 18 lut 2020, 15:21
Lokalizacja: Michałowice

Re: Bilety, kontrole

Post autor: tomek_m » 12 lut 2022, 18:51

Jaka firma od początku lutego teraz prowadzi kontrole biletów w pojazdach KMK, dalej Renoma czy już ktoś inny? Coś słyszałem że już nie Renoma, to w takim razie te dane na stronie ZTP i MPK są już nieaktualne
https://ztp.krakow.pl/transport-publicz ... la-biletow
https://www.mpk.krakow.pl/pl/regulamin- ... -biletowa/

simon625
Pasażer
Posty: 48
Rejestracja: 03 sty 2022, 13:05

Re: Bilety, kontrole

Post autor: simon625 » 12 lut 2022, 20:10

Rewizor wygrał przetarg i przez 3 lata będą kontrolować bilety, ale z tego co wiem to umowa nie została jeszcze podpisana.

Awatar użytkownika
Kaszmir
Administrator
Posty: 5736
Rejestracja: 30 sty 2020, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Bilety, kontrole

Post autor: Kaszmir » 15 lut 2022, 11:00

14 firm chce stworzyć nowy system biletowy. Z polskich to m.in. Trapeze, Pixel, R&G oraz... Mennica Polska.

14 firm z Europy chce otrzymać zlecenie na rozwój krakowskiej komunikacji miejskiej
https://lovekrakow.pl/aktualnosci/14-fi ... 44806.html
Zlecenie z ZTP chce otrzymać aż 14 podmiotów z siedmiu krajów europejskich.
- Ridango AS (Estonia)
- Flowbird SAS (Francja)
- Mennica Polska SA (Polska)
- Pixel Sp. z o.o. (Polska)
- Cubic Transportation Systems Limited (Wielka Brytania)
- Konsorcjum Asseco Data Systems SA (Polska) i Mikroelektronika, spol. s r.o. (Czechy)
- Konsorcjum Vayapay Besloten Vennootschap met beperkte aansprakelijkheid B.V. i Ximedes Besloten Vennootschap met beperkte aansprakelijkheid B.V. (Holandia)
- Trapeze Poland Sp. z o.o. (Polska)
- Konsorcjum Atos Polska SA i R&G Plus Sp. z o.o. (Polska)
- ASEC SA (Polska)
- Konsorcjum Hitachi Europe Limited (Wielka Brytania), reprezentowany przez oddział w Polsce i Hitachi Rail STS S.p. (Włochy)
- GMV Innovating Solutions Sp. z o.o. (Polska)
- Mera – Serwis SGL Sp. z o.o. SKA (Polska)
- Konsorcjum Thales Polska sp. z o.o. (Polska) i Revenue Collection Systems France SAS (Francja)

damian_krk2
Ekspert
Posty: 1569
Rejestracja: 25 wrz 2020, 0:06

Re: Bilety, kontrole

Post autor: damian_krk2 » 15 lut 2022, 11:38

Kaszmir pisze: 15 lut 2022, 11:00 14 firm chce stworzyć nowy system biletowy. Z polskich to m.in. Trapeze, Pixel, R&G oraz... Mennica Polska.

14 firm z Europy chce otrzymać zlecenie na rozwój krakowskiej komunikacji miejskiej
https://lovekrakow.pl/aktualnosci/14-fi ... 44806.html
Zlecenie z ZTP chce otrzymać aż 14 podmiotów z siedmiu krajów europejskich.
- Ridango AS (Estonia)
- Flowbird SAS (Francja)
- Mennica Polska SA (Polska)
- Pixel Sp. z o.o. (Polska)
- Cubic Transportation Systems Limited (Wielka Brytania)
- Konsorcjum Asseco Data Systems SA (Polska) i Mikroelektronika, spol. s r.o. (Czechy)
- Konsorcjum Vayapay Besloten Vennootschap met beperkte aansprakelijkheid B.V. i Ximedes Besloten Vennootschap met beperkte aansprakelijkheid B.V. (Holandia)
- Trapeze Poland Sp. z o.o. (Polska)
- Konsorcjum Atos Polska SA i R&G Plus Sp. z o.o. (Polska)
- ASEC SA (Polska)
- Konsorcjum Hitachi Europe Limited (Wielka Brytania), reprezentowany przez oddział w Polsce i Hitachi Rail STS S.p. (Włochy)
- GMV Innovating Solutions Sp. z o.o. (Polska)
- Mera – Serwis SGL Sp. z o.o. SKA (Polska)
- Konsorcjum Thales Polska sp. z o.o. (Polska) i Revenue Collection Systems France SAS (Francja)
Biorąc pod uwagę, że duża część pojazdów posiada sterowniki właśnie od Trapeze - myślę, że owa firma wygra to zamówienie.

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 4 gości