Bilety, kontrole, integracja taryfowa

- Bilety, działalność Miejskich Jednostek, pozostałe tematy związane z krakowską komunikacją miejską
suchy
Ekspert
Posty: 750
Rejestracja: 27 gru 2021, 17:16

Re: Bilety, kontrole, integracja taryfowa

Post autor: suchy » 19 paź 2022, 23:50

Kaszmir pisze: 19 paź 2022, 22:05 Warszawa podniosła ceny biletów od poniedziałku 17 października: https://dziennikzachodni.pl/ztm-podnosi ... 1-16961947

Wrzucam tu dla porównania. Czyli 20-minutowy w Wawie kosztuje tyle samo co w Krakowie (dla osób kupujących go elektronicznie, dla pozostałych w Wawie jest minimalnie droższy). 40-minutowy jest niewiele tańszy niż nasze 60, za to 90-minutowy wypada dużo taniej.

Czyli nawet po podwyżkach, w Warszawie dalej jest taniej...
Ekhm... A zwróciłeś uwagę, że to artykuł nie o Warszawie tylko o GÓRNOŚLĄSKIEJ METROPOLII? ;) No chyba, że w mazowieckim np. kursują pociągi Katowice - Sławków, o których mowa w dalszej części tekstu :D

Zatem teraz porównując cenniki - GZM niestety ale pogorszył ofertę, bo w wielu relacjach, na których do tej pory mogłeś pojechać na tańszym bilecie strefowym (np. jednorazowy na 1 miasto za 4zł), teraz będziesz musiał zapłacić wg czasu przejazdu (np. przejazd 38min - czyli musisz mieć bilet 40min za 5,60zł).

Jedyne co jest dobre w ich taryfie, to fakt, że przy bilecie czasowym liczy się rozkładowy czas przejazdu, a nie rzeczywisty. I w przypadku, jeśli twoja podróż ma zająć wspomniane 38 minut, skasujesz bilet 40min, ale będzie 15 minutowy korek, podczas którego wejdzie kontrola - to nie można cię ukarać:
Taryfa GZM pisze:W przypadku, gdy z powodu opóźnienia pojazdu czas trwania podróży pasażera możliwej do odbycia na podstawie posiadanego biletu jednorazowego/krótkookresowego lub „Grupowego” ulegnie skróceniu w stosunku do wynikającego z rozkładu jazdy czasu trwania podróży, czas ważności tych biletów ulega wydłużeniu o czas tego opóźnienia.

pablo
Specjalista
Posty: 418
Rejestracja: 17 paź 2022, 12:11

Re: Bilety, kontrole, integracja taryfowa

Post autor: pablo » 21 paź 2022, 14:46

Ciekaw jestem czy prawo zezwala, by taki sam bilet w zależności od rodzaju nośnika miał dwie różne ceny. To tak jakby sklepy żądały za ten sam produkt np 9 albo 10 zł, w zależności, czy płaci się kartą, czy pieniędzmi w gotówce. Mieszkańcy powinni podać decyzję o takiej taryfie do sądu oraz do UOKiK.

Awatar użytkownika
pasazer_mobilisu
Ekspert
Posty: 1401
Rejestracja: 18 lut 2020, 6:01

Re: Bilety, kontrole, integracja taryfowa

Post autor: pasazer_mobilisu » 21 paź 2022, 15:09

Nie wiem czy prawo zezwala, ale jest to dość powszechnie stosowane. Zawsze można powiedzieć, że 20 minutowy bilet to nie to samo co 20 minutowy bilet elektroniczny lub też nazwać ten drugi promocyjnym itd.

szakal
Miłośnik
Posty: 87
Rejestracja: 19 lut 2020, 15:15

Re: Bilety, kontrole, integracja taryfowa

Post autor: szakal » 21 paź 2022, 20:09

Tak ja na A4 Stalexportu. Płacisz w okienku więcej niż płacąc aplikacją.

Wysłane przy użyciu Tapatalka


lukov
Pasażer
Posty: 20
Rejestracja: 18 lut 2020, 22:38

Re: Bilety, kontrole, integracja taryfowa

Post autor: lukov » 22 paź 2022, 11:00

Przypadkiem GOP nie ma takiego systemu, że papierowy bilet z automatu jest o parędziesiąt groszy droższy niż kupiony w aplikacji?

Łukasz
Moderator fb pkk
Posty: 673
Rejestracja: 30 sty 2020, 22:20
Lokalizacja: Rondo Matecznego

Re: Bilety, kontrole, integracja taryfowa

Post autor: Łukasz » 22 paź 2022, 12:13

Ma ktoś może nagrany dzwięk blokady kasowników z zapowiedzią "prosze przygotować bilety do kontroli?

Awatar użytkownika
Kaszmir
Administrator
Posty: 5734
Rejestracja: 30 sty 2020, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Bilety, kontrole, integracja taryfowa

Post autor: Kaszmir » 24 paź 2022, 11:14

Co dalej z dynamiczną taryfą w komunikacji miejskiej?
https://lovekrakow.pl/aktualnosci/co-da ... 48271.html
Na razie nie dowiemy się też niczego o możliwym terminie wprowadzenia nowego rozwiązania. Zarząd Transportu Publicznego prowadzi pod tym kątem rozmowy z firmami, ale na tym etapie, do ogłoszenia ostatecznej specyfikacji, jest to informacja poufna. Znaczenie będą tutaj mieć również zawirowania na rynku dostaw elektroniki.

pjetrek
Ekspert
Posty: 624
Rejestracja: 22 gru 2020, 17:31

Re: Bilety, kontrole, integracja taryfowa

Post autor: pjetrek » 24 paź 2022, 16:45

Jakoś nie wierzę, że doczekamy wejścia w życie tego pomysłu. Pogadamy, pogadamy i na dialogu technicznym się skończy...

Awatar użytkownika
mkm3
Ekspert
Posty: 995
Rejestracja: 02 mar 2020, 9:47

Re: Bilety, kontrole, integracja taryfowa

Post autor: mkm3 » 24 paź 2022, 20:38

Taki system jest drogi.. a nie prościej po prostu jeszcze uprościć taryfę? Bilet krótkiej trasy - 20 lub 15 minut, długiej - 90 minut... chyba ludzie nie są aż tak nierozsądni, żeby nie umieli sobie rozeznać, że w danym dniu opłaca się skasować jeden 90-min zamiast kilku 20-min, czy dobowy zamiast wielu 60-min itd..

Awatar użytkownika
Kaszmir
Administrator
Posty: 5734
Rejestracja: 30 sty 2020, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Bilety, kontrole, integracja taryfowa

Post autor: Kaszmir » 25 paź 2022, 0:23

mkm3 pisze: 24 paź 2022, 20:38Bilet krótkiej trasy - 20 lub 15 minut, długiej - 90 minut...
Ok, acz wg mnie przydatny jest też bilet "średni" - np. 40, 50 albo 60 minut. Inaczej byłoby tak, że ludzie potrzebujący przejechać np. 25 minut, musieliby płacić jak za półtorej godziny.
mkm3 pisze: 24 paź 2022, 20:38chyba ludzie nie są aż tak nierozsądni, żeby nie umieli sobie rozeznać, że w danym dniu opłaca się skasować jeden 90-min zamiast kilku 20-min, czy dobowy zamiast wielu 60-min itd..
Czasami nie wiesz jak się dzień ułoży, np. gdzie popołudniu pojedziesz na zakupy, albo skąd będziesz wracać po spotkaniu ze znajomymi.

Nic też nie stoi na przeszkodzie, by zastosować taki system do biletów wielodniowych. Dziś nie wiem czy w najbliższym tygodniu będę regularnie korzystał z km (a może zostanę w domu... a może pojadę rowerem...). Dzięki zaproponowanemu systemowi, nie muszę dziś decydować, jaki bilet kupować na zaś - może za tydzień okaże się, że lepsze było kilka jednorazówek, a może od razu tygodniowy albo miesięczny.

Do tego nawet jeśli potrafisz liczyć, to miło gdy ktoś zrobi to za Ciebie, zwłaszcza że jest mniejsza szansa pomyłki a i system może znaleźć jakiś zestaw o którym nie pomyślałeś ;)

Tak to działa w Londynie.

GoMeZz391
Moderator globalny
Posty: 1230
Rejestracja: 17 lut 2020, 22:54
Kontakt:

Re: Bilety, kontrole, integracja taryfowa

Post autor: GoMeZz391 » 25 paź 2022, 16:30

mkm3 pisze: 24 paź 2022, 20:38 Taki system jest drogi.. a nie prościej po prostu jeszcze uprościć taryfę? Bilet krótkiej trasy - 20 lub 15 minut, długiej - 90 minut... chyba ludzie nie są aż tak nierozsądni, żeby nie umieli sobie rozeznać, że w danym dniu opłaca się skasować jeden 90-min zamiast kilku 20-min, czy dobowy zamiast wielu 60-min itd..
Idąc w tym kierunku, cały czas mamy do czynienia z problemem, który mnie i wielu moich znajomych dotyczy - brak biletu 40 minutowego.
Często jadąc z roboty do miasta, muszę kasować bilet 60 minutowy, a podróż moja zajmuje tylko 35 minut. Natomiast kupując 2x20 min wychodzi drożej.

suchy
Ekspert
Posty: 750
Rejestracja: 27 gru 2021, 17:16

Re: Bilety, kontrole, integracja taryfowa

Post autor: suchy » 25 paź 2022, 17:25

GoMeZz391 pisze: 25 paź 2022, 16:30 Idąc w tym kierunku, cały czas mamy do czynienia z problemem, który mnie i wielu moich znajomych dotyczy - brak biletu 40 minutowego.
Często jadąc z roboty do miasta, muszę kasować bilet 60 minutowy, a podróż moja zajmuje tylko 35 minut. Natomiast kupując 2x20 min wychodzi drożej.
Dodatkowo problemem Krakowa są częste korki o nieprzewidywalnej długości, miejscu czy czasie. Dajmy na to:
1. Mam trasę, która trwa 12-13 minut, więc kupię sobie bilet 20-minutowy. Ale nagle okazuje się, że mamy mega korek i po 20 minutach nie przejechałem nawet połowy trasy. Mówi się trudno - muszę dokupić kolejny bilet 20min (w nadziei, że zdążę wysiąść u celu, zanim i on straci ważność).

2. Załatwiłem swoją sprawę więc wracam do domu - nauczony doświadczeniem korka, który dopiero co był, kupuję więc droższy bilet 90 minutowy. A tu zonk - okazuje się, że korek nagle w tym czasie znikł i dojechałem do domu wg rozkładu w 13 minut. Czyli niepotrzebnie przepłaciłem.

A mając system, który sam będzie liczył (przy założeniu odbicia WEjście-WYjście) co jest bardziej opłacalne, przy 2 przejeździe zamiast zapłacić 8zł za bilet 90min, zapłaciłbym jedynie 4zł za bilet 20min (patrząc w obecny cennik), bo komputer sam sobie policzy, ile minut jechałem i w jakim "przedziale czasowym" się zmieściłem. A podczas 1 przejazdu nie musiałbym się stresować, patrzeć na zegarek, czy jeszcze mój bilet jest ważny czy już nie, następnie na szybko kupować w automacie kolejny bilet (modląc się, żeby w międzyczasie nie wpadła kontrola), bo system sam zauważyłby, że przekroczyłem próg biletu 20min i przy wyjściu ściągnąłby sobie po prostu z konta kwotę za bilet 90min.

Parówczak
Specjalista
Posty: 225
Rejestracja: 20 sie 2022, 22:52

Re: Bilety, kontrole, integracja taryfowa

Post autor: Parówczak » 25 paź 2022, 19:14

Żeby każdy nie odbijał przy wyjściu można zrobić inaczej, bo to by generowało wydłużenie wymiany pasażerów - zatory w drzwiach, przepychanki. Gdy Twoja podróż jest krótka, powiedzmy do 20 minut czasu rzeczywistego to przykładasz przy wejściu i wyjściu, ale gdy Twoja podróż jest dłuższa nie odbijasz przy wyjściu, tylko podczas wejścia. System liczy to jako podróż jednorazową, a gdy w danych 24h odbijesz swoje wejście 5 razy i więcej system liczy to jako bilet dobowy. No i absolutnie odbijanie powinno być tylko dla biletów jednorazowych. Dla osób które teraz kupują papierowe bilety, one by zniknęły z takim systemem. Bo gdyby posiadacze miesięcznych mieli się odbijać to by nie miało sensu - tak samo jak i teraz przecież nic nie kasują takie osoby.

Awatar użytkownika
Kaszmir
Administrator
Posty: 5734
Rejestracja: 30 sty 2020, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Bilety, kontrole, integracja taryfowa

Post autor: Kaszmir » 31 paź 2022, 8:24

Ceny biletów 24- i 48-godzinnych dla osób podróżujących w strefie I nie mają sensu. Bilet 24h kosztuje 17 zł, a 48... 35 zł, czyli ponad dwukrotnie więcej. Powinno być na odwrót - dłuższy bilet powinien kosztować mniej niż dwa krótsze. To tak, jakby bilet godzinny kosztował więcej niż trzy bilety 20-minutowe, czyli ponad 12 zł (3 x 4zł). A kosztuje 6.

To chyba przez to, że 24h obejmuje tylko strefę I (jest też osobna wersja na I+II+III, za 22 zł), a 48h jest tylko w wersji od razu na I+II+III. Jednak dla pasażera jeżdżącego tylko po mieście, opcja 48h po prostu nie ma sensu i taniej wychodzi kupić 2x 24h. Cena 48h powinna być albo niższa niż 34 zł, albo rozróżniona na strefy I oraz I+II+III.

https://www.mpk.krakow.pl/pl/bilety2/ce ... jazdowych/

Scania_9640
Ekspert
Posty: 1803
Rejestracja: 07 wrz 2020, 13:39
Lokalizacja: Balice

Re: Bilety, kontrole, integracja taryfowa

Post autor: Scania_9640 » 07 lis 2022, 16:37

https://lovekrakow.pl/aktualnosci/urzed ... 48523.html

Urzędnicy za 2 tygodnie mają przedstawić nowy cennik biletów.

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości