Bilety, kontrole, integracja taryfowa

- Bilety, działalność Miejskich Jednostek, pozostałe tematy związane z krakowską komunikacją miejską
Awatar użytkownika
sorig
Specjalista
Posty: 374
Rejestracja: 21 lut 2020, 11:22

Re: Bilety, kontrole

Post autor: sorig » 16 gru 2021, 14:16

Awaria. Bilety tylko za gotówkę
Usterka w biletomatach na przystankach i w pojazdach komunikacji miejskiej uniemożliwia płatność kartą.
https://lovekrakow.pl/aktualnosci/awari ... 44041.html

WDZ
Specjalista
Posty: 290
Rejestracja: 19 lut 2020, 12:10

Re: Bilety, kontrole

Post autor: WDZ » 16 gru 2021, 14:27

Czy to oznacza że pojazdami z automatami na kartę można jeździć za darmo?

Awatar użytkownika
Kaszmir
Administrator
Posty: 5734
Rejestracja: 30 sty 2020, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Bilety, kontrole

Post autor: Kaszmir » 16 gru 2021, 14:46

Od godz. 11 naprawione, powołując się na fb MPK:
Zgodnie z otrzymanym komunikatem od firmy Elavon informujemy, że awaria płatności bezgotówkowych w automatach biletowych została usunięta.
https://www.facebook.com/mpkkrakow/post ... 2460861777

Dr2
Specjalista
Posty: 418
Rejestracja: 01 maja 2021, 18:15

Re: Bilety, kontrole

Post autor: Dr2 » 16 gru 2021, 15:04

Smaczku całej sprawy należy dodać, że awaria była już koło 1 w nocy, natomiast informacje ze strony przewoźnika zostały podane dopiero o godzinie 9 rano i to tylko dla elity która korzysta z fejsbuczka !!

abuk
Znawca
Posty: 101
Rejestracja: 30 gru 2020, 14:28
Lokalizacja: Kraków

Re: Bilety, kontrole

Post autor: abuk » 18 gru 2021, 1:11

Niestety, ale MPK nie ma dobrze rozwiniętej sieci informowania pasażerów o takich awariach. To, że napiszą na Facebooku to nie zamyka tematu, bo co mają powiedzieć ludzie, którzy go nie mają?

Awatar użytkownika
Kaszmir
Administrator
Posty: 5734
Rejestracja: 30 sty 2020, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Bilety, kontrole

Post autor: Kaszmir » 22 gru 2021, 10:09

Nowe kasowniki przy drzwiach pojawia się w przyszłym roku. Będzie też nowy system biletowy. Tak podał Sebastian Kowal z ZTP na łamach Radiofonii 100,5 i RMF MAXXX.

Awatar użytkownika
mkm3
Ekspert
Posty: 995
Rejestracja: 02 mar 2020, 9:47

Re: Bilety, kontrole

Post autor: mkm3 » 22 gru 2021, 10:57

Jak rozumiem system ten zmienia tylko to, że jakiś algorytm ma wybierać pod koniec dnia jakie bilety "skasować" za przebyte podróże tak, aby zapłacić najmniej czyż nie? Jednak zastanawia mnie to co to zmienia dla codziennego pasażera, który ma już kupiony bilet okresowy? Czy odchodzimy od tego typu biletu na rzecz odbijania karty za każdym razem? I czy to dla części pasażerów nie oznacza i tak podwyżek? Co z aglomeracją, gdzie cena 158 zł/mies. za korzystanie z jednej linii aglo w dojeździe do miasta wydaje się zbyt dużą?

WDZ
Specjalista
Posty: 290
Rejestracja: 19 lut 2020, 12:10

Re: Bilety, kontrole

Post autor: WDZ » 22 gru 2021, 12:56

Ja rozumiem, że to ma być oferta przede wszystkim dla użytkowników biletów jednoprzejazdowych. Tyle, że są to raczej okazjonalni klienci ZTP z natury rzeczy słabo ogarniający system - dla nich konieczność rejestracji w systemie, wyrabiania karty bądź instalacji apki i zasilania konta gotówką będzie raczej utrudnieniem niż ułatwieniem.

Awatar użytkownika
pasazer_mobilisu
Ekspert
Posty: 1401
Rejestracja: 18 lut 2020, 6:01

Re: Bilety, kontrole

Post autor: pasazer_mobilisu » 22 gru 2021, 13:14

WDZ pisze: 22 gru 2021, 12:56 Ja rozumiem, że to ma być oferta przede wszystkim dla użytkowników biletów jednoprzejazdowych. Tyle, że są to raczej okazjonalni klienci ZTP z natury rzeczy słabo ogarniający system - dla nich konieczność rejestracji w systemie, wyrabiania karty bądź instalacji apki i zasilania konta gotówką będzie raczej utrudnieniem niż ułatwieniem.
Nie wiadomo czy trzeba będzie to wszystko robić czy może wystarczy "odbicie" karty płatniczej przy wsiadaniu i wysiadaniu.
Skorzysta na tym pasażer, bo już przy 3 dłuższej podróży (bilet 60 minutowy) tego samego dnia dojdzie do kwoty 17zł - tyle ile kosztuje bilet 24h, czyli następne przejazdy w czasie 24h od pierwszego "skasowania" nie będą go już nic kosztować.

WDZ
Specjalista
Posty: 290
Rejestracja: 19 lut 2020, 12:10

Re: Bilety, kontrole

Post autor: WDZ » 22 gru 2021, 14:50

Przecież co któraś transakcja zbliżeniowa wymaga autoryzacji niezależnie od kwoty i wtedy co? Pasażer wklepuje pin w kasownik?

Awatar użytkownika
pasazer_mobilisu
Ekspert
Posty: 1401
Rejestracja: 18 lut 2020, 6:01

Re: Bilety, kontrole

Post autor: pasazer_mobilisu » 22 gru 2021, 15:20

WDZ pisze: 22 gru 2021, 14:50 Przecież co któraś transakcja zbliżeniowa wymaga autoryzacji niezależnie od kwoty i wtedy co? Pasażer wklepuje pin w kasownik?
Nie wiem z usług którego banku korzystasz, ale jest koniec roku i nie pamiętam żebym w tym roku wklepywał gdzieś PIN ;) jeśli faktycznie jeszcze któreś zbliżeniówki mają takie ograniczenie to będą jaja, bo kasownik na pewno nie poprosi o PIN.

Awatar użytkownika
Kaszmir
Administrator
Posty: 5734
Rejestracja: 30 sty 2020, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Bilety, kontrole

Post autor: Kaszmir » 22 gru 2021, 15:21

pasazer_mobilisu pisze: 22 gru 2021, 15:20Nie wiem z usług którego banku korzystasz, ale jest koniec roku i nie pamiętam żebym w tym roku wklepywał gdzieś PIN ;) jeśli faktycznie jeszcze któreś zbliżeniówki mają takie ograniczenie to będą jaja, bo kasownik na pewno nie poprosi o PIN.
Też mnie to zastanawia, bo u mnie podobnie - od paru lat, przy transakcjach do pewnej kwoty, nie byłem (ani razu) pytany o pin.

WDZ
Specjalista
Posty: 290
Rejestracja: 19 lut 2020, 12:10

Re: Bilety, kontrole

Post autor: WDZ » 22 gru 2021, 15:54

Jak tłumaczy Paweł Jurek, rzecznik Pekao SA prośba o podanie kodu PIN dla transakcji poniżej 100 zł może wynikać z dwóch powodów.

Raz wymogów bezpieczeństwa określonych w ustawie o usługach płatniczych PSD2. Zgodnie z nimi, co określoną kwotę lub liczbę transakcji zbliżeniowych bez PIN, konieczne jest wprowadzenie kodu PIN.

A banki mogą stosować jedną z poniższych zasad albo licznik kwotowy – jeśli łączna kwota następujących po sobie zbliżeniowych transakcji bez PIN przekracza 150 EUR jest potwierdzenie transakcji kodem PIN lub licznik sztukowy – jeśli łączna liczba następujących po sobie zbliżeniowych transakcji bez PIN przekracza 5 -> konieczne jest potwierdzenie transakcji kodem PIN. Dowolna transakcja z kodem PIN resetuje ten licznik.
Całość https://pieniadze.rp.pl/oszczednosci/ar ... i-tlumacza

Awatar użytkownika
mkm3
Ekspert
Posty: 995
Rejestracja: 02 mar 2020, 9:47

Re: Bilety, kontrole

Post autor: mkm3 » 22 gru 2021, 16:23

Ja mam kartę w Pekao i mam wrażenie, że co kilkanaście transakcji pyta o PIN. Nawet drobne.

tomta1
Ekspert
Posty: 649
Rejestracja: 17 lut 2020, 19:27

Re: Bilety, kontrole

Post autor: tomta1 » 23 gru 2021, 7:19

Myślicie, że ZTP jest takie głupie, że nie ogarnie tego tematu? Dajcie spokój. Zanim zaczęto to wprowadzać, to przecież urzędnicy odbyli wielomiesięczny dialog techniczny. Nie wydaje mi się, by dyskutowali głównie o kolorze nowych kasowników, ich kształcie tudzież innych cechach ergonomii.

Sam jestem ciekaw, jak to będzie wyglądało, np. w zakresie biletów okresowych (czy będzie można dalej kupić bilet okresowy bez konieczności jego odbijania lub czy można mieć „nieodbijalny” okresowy na strefę I plus „odbijalny” na strefę II).

A co do płatności bez PIN-u – ja go nie podaję już od wielu miesięcy (nawet przy czterocyfrowych transakcjach), ale to z uwagi na płatność telefonem odblokowywanego biometrią. Plus nawet dziś istnieje wiele terminali, gdzie nie można podać PIN-u (np. niektóre automaty vendingowe), i jakoś się w nich płaci, pomimo obostrzeń wynikających z PSD2.

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości