Strona 1 z 1

Miejski rower elektryczny

: 30 wrz 2020, 22:54
autor: Kaszmir
Szykuje się następca Wavelo. Kraków chce uruchomić wypożyczalnię rowerów elektrycznych - początkowo na 1500 urządzeń, docelowo 3000. Miałby wystartować w maju albo czerwcu przyszłego roku.

Miasto chce uruchomić wypożyczalnię rowerów elektrycznych. 3 tys. jednośladów [Rozmowa, cz. V]
https://lovekrakow.pl/aktualnosci/miast ... 37767.html
Miasto nie popełniło błędu, że całość systemu oddało w prywatne ręce?

Pod koniec zeszłego roku, kiedy system Wavelo wycofywał się z Krakowa, "rozsypywał" się system w Trójmieście, w rozkroku znajdowało się warszawskie Veturilo. Rower publiczny, głównie przez obecność hulajnóg, ale również upływu czasu – jednoślady zyskiwały popularność dekadę temu, w czasach kompletnie nierowerowych – stał się zbędny w miastach. Doszło do punktu przesilenia, kiedy elektryczne hulajnogi zakończyły żywot rowerów miejskich. My przynajmniej, nie tak jak inne miasta, nie utopiliśmy pieniędzy. Krakowski system na pewno się sprawdził, bo był dochodowy, ale wewnątrzkorporacyjne uwarunkowania modelu biznesowego spowodowały, że została podjęta decyzja o wycofaniu się z miasta. Przy współpracy z prywatnym podmiotem trzeba się liczyć, że głównie rządzi tabelka excela ze stroną dochodową. Nie straciliśmy też czasu, bo przez ostatnie miesiące prowadzimy rozmowy w dialogu technicznym. Mamy już propozycje uruchomienia systemu rowerów elektrycznych w przyszłym roku. Rower klasyczny jest już passe (niemodny - red.) i nie przyciągniemy nim większej liczby użytkowników. Wierzymy, że rower publiczny może mieć ponowne otwarcie 2.0, tylko musi być elektryczny. Ale to jest bardzo trudne operacyjnie, aby zawsze był naładowany i niezepsuty.

Re: Miejski rower elektryczny

: 24 lis 2020, 10:04
autor: Kaszmir
Jest potwierdzenie - miasto przymierza się do wskrzeszenia roweru miejskiego - i to w wersji "elektrycznej":
https://krakow.wyborcza.pl/krakow/7,444 ... et-na.html

Z artykułu:
- są środki w przyszłorocznym budżecie, szacowany roczny koszt to nawet 9 mln zł,
- system będzie włączony do km (!), możliwe że za dodatkową opcjonalną dopłatą do biletów okresowych,
- początkowo 1500 rowerów, docelowo 3000,
- nie jest jeszcze znana nazwa, raczej nie Wavelo ze względu na prawa poprzedniego operatora do marki.
Łukasz Franek pisze:Rower publiczny musi być włączony do systemu miejskiej komunikacji; rozważamy opcję, która pozwoli krakowianom korzystać z roweru i zbiorkomu jako połączonej oferty. Mogłoby to wyglądać tak: kupujesz kartę za 80 zł, dopłacasz 20 zł i korzystasz z roweru publicznego bez ograniczeń.

Re: Miejski rower elektryczny

: 24 lis 2020, 11:25
autor: obserwator
Pomysł ciekawy, myślę że odciąży KM szczególnie w wakacje i słoneczne dni.
Mam nadzieję że miasto również myśli o tym, aby po uruchomieniu linii S1 i S2 na pełnych trasach również je włączyć do systemu KM.

Re: Miejski rower elektryczny

: 24 lis 2020, 18:17
autor: prezes
Kaszmir pisze: 24 lis 2020, 10:04 - system będzie włączony do km (!), możliwe że za dodatkową opcjonalną dopłatą do biletów okresowych,
Łukasz Franek pisze:Rower publiczny musi być włączony do systemu miejskiej komunikacji; rozważamy opcję, która pozwoli krakowianom korzystać z roweru i zbiorkomu jako połączonej oferty. Mogłoby to wyglądać tak: kupujesz kartę za 80 zł, dopłacasz 20 zł i korzystasz z roweru publicznego bez ograniczeń.
Ciekawy pomysł, zwłaszcza z opcją integracji tych rowerów z systemem normalnej komunikacji miejskiej. Pytanie tylko jak gęsta będzie sieć stacji rowerowych i jaki obszar będzie obejmować. Jeśli będzie ich na tyle dużo, być może rower miejski stanie się alternatywą dla części mieszkańców Krakowa.

Re: Miejski rower elektryczny

: 24 lis 2020, 18:55
autor: Kaszmir
prezes pisze: 24 lis 2020, 18:17Pytanie tylko jak gęsta będzie sieć stacji rowerowych i jaki obszar będzie obejmować. Jeśli będzie ich na tyle dużo, być może rower miejski stanie się alternatywą dla części mieszkańców Krakowa.
Powołując się na wiki, Wavelo miało 1500 rowerów: https://pl.wikipedia.org/wiki/Wavelo
Nowy system ma mieć początkowo też 1500, a docelowo 3000 - czyli dwukrotnie więcej niż poprzednik.

Re: Miejski rower elektryczny

: 18 lut 2021, 11:40
autor: Kaszmir
Czy uda się wprowadzić miejski rower elektryczny? Radni mają wątpliwości, pytają m.in. o rozwiązania hybrydowe (trochę elektryków, trochę zwykłych rowerów).

KRAKOWSCY RADNI SCEPTYCZNI WOBEC POMYSŁU URUCHOMIENIA SYSTEMU MIEJSKIEGO ROWERU ELEKTRYCZNEGO
https://www.radiokrakow.pl/wiadomosci/k ... trycznego/
Dyrektor Franek stwierdził, że stworzenie modelu hybrydowego jest nie możliwe, ponieważ operator nie byłby w stanie zapewnić, aby na każdej stacji znajdowała się określona liczba tradycyjnych i elektrycznych rowerów. Jak mówił - najprostszym rozwiązaniem byłby powrót do poprzedniego systemu, ale nowe ceny usług i tak byłyby znacznie wyższe niż dotychczas.

"Jak firmy są tym zainteresowane, to z kalkulacji wynika, że całe ryzyko przerzucają na miasto" - mówił Łukasz Franek.

Re: Miejski rower elektryczny

: 23 maja 2021, 10:37
autor: Kaszmir
Dziś prezentacja miejskich rowerów elektrycznych:
Dzisiaj (23.05.br.) zapraszamy Was na Błonia, gdzie w ramach Święta Krakowskiej Rodziny od 10:00 do 18:00 Zarząd Transportu Publicznego w Krakowie zaprezentuje odwiedzającym nasze miejskie rowery elektryczne (o których pisaliśmy bit.ly/3h2Thoh ) i rowery cargo. Możecie też skorzystać z porad specjalistów z zakresu ruchu drogowego.

Nasze stoisko jest zlokalizowane na parkingu przed stadionem Wisły od strony al. 3 Maja.

Do tego zachęcamy do oddania krwi w Krwiobusie ustawionym w naszym sąsiedztwie przez Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie OFC

Więcej informacji znajdziecie na www.kkr.krakow.pl oraz stronie stronie wydarzenia: bit.ly/3hAOXfZ
https://www.facebook.com/ZTPkrakow/post ... 3620635566

Re: Miejski rower elektryczny

: 28 lip 2021, 13:26
autor: pjetrek
Elektryczny rower miejski w Krakowie, jednak nie w tym roku...

https://www.radiokrakow.pl/aktualnosci/ ... XMYJmBBi8I

Re: Miejski rower elektryczny

: 28 cze 2022, 13:25
autor: Kaszmir
Czeska firma ma dostarczyć rowery elektryczne na parkingi Park&Ride
https://lovekrakow.pl/aktualnosci/czesk ... 46655.html
Pula 100 nowych rowerów ma rozszerzyć dostępność usługi, która sprawdza się na parkingu P&R Czerwone Maki. Można tam wypożyczyć rower elektryczny, przy czym do końca dnia trzeba go zwrócić w to samo miejsce. Teraz podobna możliwość ma być dostępna także na parkingach Bieżanów, Kurdwanów i Mały Płaszów.
Zarząd Transportu Publicznego wybrał najtańszą ofertę, złożoną przez firmę Freebike z Czech, która zaproponowała dostawę za 1,28 mln zł netto (1,82 mln zł brutto), z 45-dniowym terminem i 48-miesięczną gwarancją.

Re: Miejski rower elektryczny

: 26 sie 2022, 12:18
autor: Kaszmir
Od września 100 nowych rowerów. Wypożyczysz je na parkingach P&R [ZDJĘCIA]
https://lovekrakow.pl/aktualnosci/od-wr ... 47443.html
Już nie tylko na parkingu Czerwone Maki, ale też w Bieżanowie, na Kurdwanowie i Małym Płaszowie.
Zasada działania będzie jednak dokładnie ta sama. Aby z nich skorzystać, należy pobrać aplikację Freebike (dostępną na Androida i iOS) i zarejestrować konto. Warto zapisać otrzymany przy tej okazji numer użytkownika i PIN. Potem wystarczy już tylko przyjść na stację, zeskanować kod QR na pojeździe i rozpocząć wypożyczenie.

Re: Miejski rower elektryczny

: 15 wrz 2022, 8:49
autor: Kaszmir
Dziś udostępniono wspomniane 100 rowerów: parkingi P&R Nowy Bieżanów, Kurdwanów, Mały Płaszów + jednoślady dotychczas dostępne na Czerwonych Makach:
Z rowerów można korzystać we wszystkie dni tygodnia od godz. 6.00 do godz. 21.00. Rower można wypożyczyć do godz. 20.00. Wypożyczone rowery należy zwrócić w tym samym dniu do godz. 21.00.
https://www.radiokrakow.pl/aktualnosci/ ... ark-e-bike

Re: Miejski rower elektryczny

: 15 wrz 2022, 11:02
autor: fysztof
Tak na serio - do czego to ma w praktyce służyć?
"Warunkiem, który musi spełnić wypożyczający rower, jest zwrócenie jednośladu w to samo miejsce, z którego został odebrany."
"Wypożyczone rowery należy zwrócić w tym samym dniu do godz. 21.00."
Na pewno nie jest to rower miejski. Co najwyżej miejska wypożyczalnia? Ale jeśli tak, to jakieś dziwne te miejsca mi się wydają. Kto z tego ma skorzystać...?

Re: Miejski rower elektryczny

: 15 wrz 2022, 12:45
autor: kbieniu7
Zapewne taki "Park and Bike". Podjeżdżasz samochodem do P+R, dalej jedziesz rowerem. Niestety, zgadzam się, że trochę niszowe zastosowanie, raczej dla niewielu osób będzie to przydatne. Może prędzej na północy miasta, gdzie odległości są mniejsze.

Tak czy inaczej... Wavelo, wróć! :(