Śledzenie pojazdów na żywo (TTSS)

Awatar użytkownika
yosujiro
Ekspert
Posty: 1015
Rejestracja: 19 lut 2020, 18:54

Re: Śledzenie pojazdów na żywo (TTSS)

Post autor: yosujiro » 08 gru 2021, 15:30

Rano nie było ani jednego a sprawdzałem główne przystanki typu Nowy Kleparz, Rondo Grunwaldzkie, czy Wiślicka. Zresztą nawet teraz widać tylko może 1/4 lub 1/5 autobusów, a to ilość która jest prawie tak jakby jej nie było...

damian_krk2
Ekspert
Posty: 1569
Rejestracja: 25 wrz 2020, 0:06

Re: Śledzenie pojazdów na żywo (TTSS)

Post autor: damian_krk2 » 08 gru 2021, 15:41

yosujiro pisze: 08 gru 2021, 15:30 Rano nie było ani jednego Obrazek a sprawdzałem główne przystanki typu Nowy Kleparz, Rondo Grunwaldzkie, czy Wiślicka. Zresztą nawet teraz widać tylko może 1/4 lub 1/5 autobusów, a to ilość która jest prawie tak jakby jej nie było...
Dopiero niedawno zaczęły działać z powrotem autobusy w TTSS a i mapa TTSS i położenie na mapie Google są oparte na danych GTFS.

mateuszwon94
Pasażer
Posty: 42
Rejestracja: 17 lut 2020, 19:24

Re: Śledzenie pojazdów na żywo (TTSS)

Post autor: mateuszwon94 » 13 gru 2021, 19:07

Właśnie mnie JakDojade poinformowało, że w aplikacji mobilnej można śledzić na żywo pojazdy komunikacji w Krakowie! Chciałoby się rzec: W końcu! :D

Awatar użytkownika
pasazer_mobilisu
Ekspert
Posty: 1402
Rejestracja: 18 lut 2020, 6:01

Re: Śledzenie pojazdów na żywo (TTSS)

Post autor: pasazer_mobilisu » 13 gru 2021, 21:42

Wreszcie! Koniec 2021 roku i nadeszła cywilizacja. A nie czekaj, dalej nie ma ponad 250 autobusów czyli z perspektywy zwykłego pasażera działa to w kratkę.

Jamnik
Ekspert
Posty: 1117
Rejestracja: 25 sie 2020, 13:50

Re: Śledzenie pojazdów na żywo (TTSS)

Post autor: Jamnik » 26 sie 2022, 13:00

Wam też coś się dzieje z nowszą mapką?

damian_krk2
Ekspert
Posty: 1569
Rejestracja: 25 wrz 2020, 0:06

Re: Śledzenie pojazdów na żywo (TTSS)

Post autor: damian_krk2 » 26 sie 2022, 13:24

Jamnik pisze: 26 sie 2022, 13:00 Wam też coś się dzieje z nowszą mapką?
Tak biały ekran się pojawia

damian_krk2
Ekspert
Posty: 1569
Rejestracja: 25 wrz 2020, 0:06

Re: Śledzenie pojazdów na żywo (TTSS)

Post autor: damian_krk2 » 27 sie 2022, 12:22

I dalej mapa szwankuje......

komunikacjakrk
Miłośnik
Posty: 86
Rejestracja: 19 lut 2020, 16:48

Re: Śledzenie pojazdów na żywo (TTSS)

Post autor: komunikacjakrk » 27 sie 2022, 15:02

damian_krk2 pisze: 27 sie 2022, 12:22 I dalej mapa szwankuje......
Jest problem z biblioteką, którą autorzy zaaktualizowali, przez co folder zmienił nazwę i skrypt nie może zaciągnąć odpowiednich plików.

marcio15
Pasażer
Posty: 15
Rejestracja: 26 wrz 2022, 9:15

Re: Śledzenie pojazdów na żywo (TTSS)

Post autor: marcio15 » 27 wrz 2022, 10:17

Hej wam,

Jestem autorem https://czynaczas.pl/krakow - mapy autobusów i tramwajów poruszających się na żywo. Dodałem właśnie Kraków :) . Dostępne są pojazdy, komunikaty o utrudnieniach, są też informacje taborowe po kliknięciu w pojazd.

Szperając informacje o Krakowie, widzę, że jest tutaj dziwny podział i są dane GTFS-RT, są dane TTSS dla busów i TTSS dla tramwajów, a poza tym nie wszystkie pojazdy mają GPS... W każdym razie, u siebie bazuję na danych udostępnianych w zbiorze GTFS-RT.

mateuszwon94
Pasażer
Posty: 42
Rejestracja: 17 lut 2020, 19:24

Re: Śledzenie pojazdów na żywo (TTSS)

Post autor: mateuszwon94 » 27 wrz 2022, 13:33

marcio15 pisze: 27 wrz 2022, 10:17 Jestem autorem https://czynaczas.pl/krakow - mapy autobusów i tramwajów poruszających się na żywo. Dodałem właśnie Kraków :) . Dostępne są pojazdy, komunikaty o utrudnieniach, są też informacje taborowe po kliknięciu w pojazd.
Super. Bardzo dobra aplikacja. Jest to świetne uzupełnienie luki po już niewspieranym KrkPodRęką zwłaszcza dla użytkowników smartfonów. Długo czekałem na jakąś nową alternatywę.
Z mojej strony na plus:
+ informacje o tym czy dany pojazd jest niskopodłogowy, albo czy ma klimatyzację
+ można sobie na liście linii odjeżdżających z przystanku kliknąć w dany tramwaj/autobus i to nam automatycznie pokaże, gdzie on jest (taka sama opcja jest w drugą stronę: na liście przystanków jadącego pojazdu można kliknąć przystanek i pokaże nam gdzie on jest)
+ wiele miast w tej samej aplikacji! (To jest mega)
+ kominikaty w ramach tej samej apki!
Ale jest też kilka rzeczy, które uważam, że mogłyby być ulepszone:
- mylące oznaczenie braku GPSa (przekreślone wi-fi), moim zdaniem to powinno być oznaczenie przypominające rozkład jazdy. Natomiast w pojazdach mających GPS np oznaczenie zegarka/timera. Teraz ktos może pomyśleć, że to rzeczywiście chodzi o internet w autobusie/tramwaju
- myślę, że umieszczenie znacznika braku GPSa powinno być przy godzinie odjazdu, a nie przy nr linii. Bo to jest pierwsze miejsce, w które ktoś spojrzy i zobaczy tam "za 12 min" i pomyśli, że autobus będzie za 12 min. A to jest 12 min czasu rozkładowego, a realnego nie znamy. Zresztą pisanie "12 min" w takim wypadku może samo w sobie być mylące. Może w takim wypadku warto podać tylko czas rozkładowy? Albo może np. na górze dużymi cyframi czas rozkładowy a pod spodem w nawiasie "12 min"?
- wolałbym, żeby po kliknięciu w przystanek/linię cała reszta rzeczy nie znikała z mapy (w tym momencie jak źle kliknę, albo chcę sprawdzić coś innego, to najpierw muszę wcisnąć krzyżyk, to dokładnie niepotrzebnego dodatkowego klikania)
- jak dla mnie wyświetlenie danych na mapie wymaga zbyt dużego powiększenia
- Może wartało by dodać taką opcję, że jeśli jest mapa trochę oddalona, to zespoły przystanków łączą się w jeden na mapie (wspólne odjazdy we wszystkie strony) a dopiero po przybliżeniu (albo np wybraniu z listy konkretnego przystanku z zespołu przystanków) pokazują się pojedyncze osobne słupki przystankowe? Może dałoby się nawet tak to rozgraniczyć, żeby móc pokazać linie jadące w tym samym kierunku na jednym rozkładzie? To może być bardzo przydatne w sytuacji, gdy musisz wybierać między liniami odjeżdżającymi z różnych z tego samego zespołu przystankowego, ale z innych słupków i musisz wybrać, na który konkretnie przystanek iść.
- moim zdaniem wartało by dodać rozróżnienie między tym czy tramwaj jest niskopodłogowy czy nie na samej mapie (np prostokątny dymek, zamiast zaokrąglonych rogów) wtedy można szybkim żutem oka określić czy do tego co jedzie np można wejść z wózkiem dziecięcym czy lepiej poczekać na następny pojazd.
- mnie osobiście kłuje w oczy to poprowadzenie przebiegu linii w linii prostej pomiędzy następnymi przystankami :D (ale podejrzewam, że tu niewiele da się łatwo zrobić)
- jak to, że można kliknąć w linie/przystanek na liście linii/przystanków jest super ficzerem, tak mnie osobiście denerwuje to, że to się dzieje automatycznie. Ale może to kwestia przyzwyczajenia akurat.

Od razu też pytanie. Jak wolisz otrzymywać sugestie, czy zgłoszenia błędów w aplikacji? Pisać np tutaj na forum? Dawać znać na fb? Masz jakąś stronkę do tego (w stylu github, gdzie można zgłaszać issue?)

Awatar użytkownika
Kaszmir
Administrator
Posty: 5736
Rejestracja: 30 sty 2020, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Śledzenie pojazdów na żywo (TTSS)

Post autor: Kaszmir » 27 wrz 2022, 13:39

Super sprawa też ze strzałkami wskazującymi kierunek jazdy obok numeru linii. Niby detal, jednak czasem człowiek musiał czekać chwilę by sprawdzić w którą stronę jedzie pojazd, czy do niego czy w przeciwną. A tu od razu wiadomo :)

marcio15
Pasażer
Posty: 15
Rejestracja: 26 wrz 2022, 9:15

Re: Śledzenie pojazdów na żywo (TTSS)

Post autor: marcio15 » 27 wrz 2022, 14:12

O wow, sporo tego, dzięki! :) Zabiorę się za to w przyszłym tygodniu, bo jestem w rozjazdach.
mateuszwon94 pisze: 27 wrz 2022, 13:33 - mylące oznaczenie braku GPSa (przekreślone wi-fi), moim zdaniem to powinno być oznaczenie przypominające rozkład jazdy. Natomiast w pojazdach mających GPS np oznaczenie zegarka/timera. Teraz ktos może pomyśleć, że to rzeczywiście chodzi o internet w autobusie/tramwaju
Racja, to Wi-Fi jest od początku działania aplikacji i ja już o nim zapomniałem i się przyzwyczaiłem. Dobrze że ktoś patrzy na to świeżym okiem :) . Postaram się ujednolicić, prawdopodobnie do ikonki nawigacji/przekreślonej ikony nawigacji.
mateuszwon94 pisze: 27 wrz 2022, 13:33 - myślę, że umieszczenie znacznika braku GPSa powinno być przy godzinie odjazdu, a nie przy nr linii. Bo to jest pierwsze miejsce, w które ktoś spojrzy i zobaczy tam "za 12 min" i pomyśli, że autobus będzie za 12 min. A to jest 12 min czasu rozkładowego, a realnego nie znamy. Zresztą pisanie "12 min" w takim wypadku może samo w sobie być mylące. Może w takim wypadku warto podać tylko czas rozkładowy? Albo może np. na górze dużymi cyframi czas rozkładowy a pod spodem w nawiasie "12 min"?
Pobawię się tymi ikonami. Chciałem w tym widoku wyświetlać czas rozkładowy i realny, aby dało się wywnioskować, że pojazd jest opóźniony/przed czasem.
mateuszwon94 pisze: 27 wrz 2022, 13:33 - wolałbym, żeby po kliknięciu w przystanek/linię cała reszta rzeczy nie znikała z mapy (w tym momencie jak źle kliknę, albo chcę sprawdzić coś innego, to najpierw muszę wcisnąć krzyżyk, to dokładnie niepotrzebnego dodatkowego klikania)
To już kwestia gustu. W niektórych miastach - a może też i w Krakowie, gdyby wszystkie pojazdy miały GPS - pojazdów i przystanków jest tak dużo, że jest po prostu napaćkane znaczników na mapie.

Zakładam, że użytkownik klikając pojazd, zainteresowany jest tym konkretnym pojazdem, stąd wszystko znika.

Klikając przystanek, użytkownik zainteresowany jest przystankiem i pojazdami, które na niego przyjadą.

Aby widzieć wszystkie albo niektóre pojazdy czy przystanki, można pofiltrować mapę albo dodać pojazd/przystanek do ulubionych i skorzystać z trybu przełączenia się na widok Ulubione (ikonki z prawej strony mapy).
mateuszwon94 pisze: 27 wrz 2022, 13:33 - jak dla mnie wyświetlenie danych na mapie wymaga zbyt dużego powiększenia
To jest zależne od urządzenia. Słabsze telefony będą lagować wyświetlając dużo pojazdów i przystanków przy większym zoomie. Ale faktycznie dla Krakowa mógłbym zwiększyć "dozwolony" zoom, bo pojazdów nie ma aż tak wiele.

Tak poza tym, jaki jest cel wyświetlania wszystkich pojazdów przy większym odzoomowaniu? Nie pytam dla hejtu czy coś, bardziej dla zrozumienia przypadku użycia. Zakładałem, że użytkownika interesują pojazdy w okolicy, a w razie zainteresowania jakimś dalszym pojazdem to go wyszuka wyszukiwarką/filtrowaniem. A jeżeli interesują go pojazdy, które jadą w kierunku przystanku, na którym jest to klika przystanek i wtedy widzi te pojazdy. Jaki jest cel widzenia wszystkiego naraz?

mateuszwon94 pisze: 27 wrz 2022, 13:33 - Może wartało by dodać taką opcję, że jeśli jest mapa trochę oddalona, to zespoły przystanków łączą się w jeden na mapie (wspólne odjazdy we wszystkie strony) a dopiero po przybliżeniu (albo np wybraniu z listy konkretnego przystanku z zespołu przystanków) pokazują się pojedyncze osobne słupki przystankowe? Może dałoby się nawet tak to rozgraniczyć, żeby móc pokazać linie jadące w tym samym kierunku na jednym rozkładzie? To może być bardzo przydatne w sytuacji, gdy musisz wybierać między liniami odjeżdżającymi z różnych z tego samego zespołu przystankowego, ale z innych słupków i musisz wybrać, na który konkretnie przystanek iść.
Bardzo sensowne, ale też bardzo trudne dla mnie do zrealizowania, przynajmniej na tę chwilę :( . Zastanowię się czy mógłbym to jakoś niskim kosztem zrobić.
mateuszwon94 pisze: 27 wrz 2022, 13:33 - moim zdaniem wartało by dodać rozróżnienie między tym czy tramwaj jest niskopodłogowy czy nie na samej mapie (np prostokątny dymek, zamiast zaokrąglonych rogów) wtedy można szybkim żutem oka określić czy do tego co jedzie np można wejść z wózkiem dziecięcym czy lepiej poczekać na następny pojazd.
Obecnie informacje o pojeździe, w tym czy jest wysokopodłogowy, pobieram dopiero, gdy kliknie się konkretny pojazd i przejdzie do zakładki "Pojazd". Wymagałoby to sporej przebudowy. Ale zapisuję sobie, w przyszłości będę nad tym pracował, bo coś podobnego chciałem zrobić z klimatyzacją.
mateuszwon94 pisze: 27 wrz 2022, 13:33 - mnie osobiście kłuje w oczy to poprowadzenie przebiegu linii w linii prostej pomiędzy następnymi przystankami :D (ale podejrzewam, że tu niewiele da się łatwo zrobić)
A tu akurat Cię zaskoczę! :) Próbowałem łączyć dane GTFS z TTSS, aby pobierać kształty tras (bo TTSS to ma), nawet to wychodziło, ale nie zawsze, stąd odpuściłem. Obejściem jest właśnie łączenie w linii prostej trasy od przystanku do przystanku. Natomiast napisałem do ZTP Kraków z zapytaniem czy dodadzą kształty tras do paczek rozkładowych, które udostępniają i które wykorzystuję. I w sumie miło się zaskoczyłem, bo ZTP Kraków twierdzi, że doda kształty tras do końca bieżącego roku. Czy tak będzie się okaże, z rozmów z innymi miastami wiem, że różnie to z tymi terminami bywa, aczkolwiek nie jestem z Krakowa i może tutaj tak jak mówią, tak robią? :P

W każdym razie, jeżeli dostałem informację, że te dane będą w ciągu najbliższych 3 miesięcy, to nie będę robił próby pobierania kształtów z TTSS.
mateuszwon94 pisze: 27 wrz 2022, 13:33 - jak to, że można kliknąć w linie/przystanek na liście linii/przystanków jest super ficzerem, tak mnie osobiście denerwuje to, że to się dzieje automatycznie. Ale może to kwestia przyzwyczajenia akurat.
Kiedyś myślałem nad dodaniem opcji wyłączenia tego w ustawieniach, ale... w sumie o tym zapomniałem :D . Popracuję też nad tym jak wrócę.
mateuszwon94 pisze: 27 wrz 2022, 13:33 Od razu też pytanie. Jak wolisz otrzymywać sugestie, czy zgłoszenia błędów w aplikacji? Pisać np tutaj na forum? Dawać znać na fb? Masz jakąś stronkę do tego (w stylu github, gdzie można zgłaszać issue?)
Mam repozytoria na githubie, natomiast są one prywatne. Sugestie, błędy to szczerze mówiąc, jakkolwiek. Teoretycznie im więcej miast, tym ciężej mi wszystko monitorować, więc najlepiej mailowo lub na fb. Natomiast tutaj na forum już będę miał powiadomienia mailowe o odpowiedziach, a poza tym inni użytkownicy mogą się włączyć do dyskusji i coś skomentować/ocenić/doprecyzować zanim bym się za daną rzecz zabrał, więc myślę, że forum będzie najlepszym rozwiązaniem :) .

Wydaje mi się, że sugestie warto przegadać na forum, a błędy w sumie najlepiej dawać mi znać mailowo, fb, fanpage - tak, aby jak najszybciej ewentualna informacja do mnie dotarła i abym mógł dany błąd czym prędzej poprawić.

A tak poza tym, co się stało z KrkPodRęką? Jest niewspierany? Chyba dalej działa?

marcio15
Pasażer
Posty: 15
Rejestracja: 26 wrz 2022, 9:15

Re: Śledzenie pojazdów na żywo (TTSS)

Post autor: marcio15 » 27 wrz 2022, 14:14

Kaszmir pisze: 27 wrz 2022, 13:39 Super sprawa też ze strzałkami wskazującymi kierunek jazdy obok numeru linii. Niby detal, jednak czasem człowiek musiał czekać chwilę by sprawdzić w którą stronę jedzie pojazd, czy do niego czy w przeciwną. A tu od razu wiadomo :)
Dziękuję :) . Strzałeczki są też przy przystankach wskazujące, w którym kierunku z danego przystanku się jedzie. Aczkolwiek od razu uprzedzę - wyliczanie strzałeczek na przystankach bazuje właśnie na kształtach tras, którym w danych dla Krakowa nie ma. Z tego powodu strzałeczki na przystankach wyliczane są na podstawie kształtu trasy, który jest połączeniem linii prostych od przystanku A do przystanku B do przystanku C itd... Stąd te strzałki mogą być czasem niepoprawne :( .

fysztof
Ekspert
Posty: 696
Rejestracja: 10 mar 2020, 10:04

Re: Śledzenie pojazdów na żywo (TTSS)

Post autor: fysztof » 27 wrz 2022, 14:19

A z czego wynikają takie kwiatki, jak w tym momencie widoczna "17" jadąca przez Wielicką? To dane po stronie MPK tak są wprowadzone?
obraz_2022-09-27_141750663.png
obraz_2022-09-27_141750663.png (172.33 KiB) Przejrzano 891 razy

Kierman
Specjalista
Posty: 350
Rejestracja: 20 lut 2022, 9:44

Re: Śledzenie pojazdów na żywo (TTSS)

Post autor: Kierman » 27 wrz 2022, 14:22

Nie mogę dodać załącznika, lecz znalazłem błąd. 304, które rano miało łączenie z 258, dalej wyświetlało się jako 258 na dworcu

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości