Archiwalne mapy i schematy

ds89
Pasażer
Posty: 42
Rejestracja: 21 lut 2020, 18:15

Re: Archiwalne mapy i schematy

Post autor: ds89 » 17 lip 2023, 14:23

Kaszmir pisze: 17 lip 2023, 13:50 Na schemacie wrzuconym przez Ciebie te przystanki są zaznaczone (na szaro) w obie strony, więc chyba przynajmniej przez jakiś czas kursowały tamtędy dwustronnie?
No właśnie na to wygląda, bo ten schemat jest naprawdę bardzo dokładny i robiony chyba przez osobę/-y, które mają duże pojęcie o KM w Krakowie. W ogóle w temacie ew. powrotu na tę trasę - nie wiem do końca jak tam z miejscem (parkujące samochody), bo dawno nie jechałem tą częścią Daniłowicza od JPII do Poczty na Willowym, ale w sumie uważam, że mogłoby być lepiej niż Klasztorną również ze względu na dość częsty ogonek aut stojący do świateł na skrzyżowaniu Klasztorna x Jana Pawła II/Ptaszyckiego.

Awatar użytkownika
stefan
Znawca
Posty: 156
Rejestracja: 10 sie 2022, 13:57
Lokalizacja: WNH

Re: Archiwalne mapy i schematy

Post autor: stefan » 17 lip 2023, 14:32

123/153 Kier Teatr Ludowy
...
Os Na Skarpie
Os Wandy
Przedszkole
Struga
Al Róż
...
Kier Lesisko
Al Róż
Struga
Bulwarowa n/ż
Przedszkole
Os Wandy
Szpital Żeromskiego
...

Do niedawna na Daniłowskiego były ślady po wiacie https://goo.gl/maps/NJaxXjdTgiAVVLer8 na wysokości Cmentarza.

Carol75
Pasażer
Posty: 30
Rejestracja: 13 lip 2022, 15:25

Re: Archiwalne mapy i schematy

Post autor: Carol75 » 17 lip 2023, 18:17

ds89 pisze: 17 lip 2023, 12:30 Nie do końca jestem pewny, że to będzie dobry temat, ale w sumie wiąże się ze schematem :) Pamięta ktoś które linie i w jakich latach jeździły ul. Daniłowskiego? Widzę na schemacie ze strony MPK, że był tam kiedyś przystanek "Przedszkole". Kołacze mi się też coś po głowie, że w latach dziecięcych na jakimś planie miasta z ok. 1995 były tam chyba wyszczególnione (ale zdaje się w jedną stronę tylko - DO Ul. Jana Pawła II) 123 i 153 na swoich dawnych trasach do Lesiska i Na Załęczu. Ale czy ktoś z was kojarzy czy jeździło tam też coś innego czy tylko te linie? W jakich mniej więcej latach? I czy to było normalnie, liniowo, czy np. przy okazji remontów na Bulwarowej?
Coś nie coś mogę powiedzieć na ten temat.
Z opowiadań rodziców wiem, że na początku lat 60 jeździła tam linia "110" z Wadowa, od Teatru Ludowego jechała obecnymi ulicami Obrońców Krzyża, Żeromskiego, Struga, Orkana z której skręcała w ulicę Daniłowskiego. Jadąc ul. Daniłowskiego przecinała al. Jana Pawła II (wtedy ul. Igołomska) i docierała w miejsce gdzie zaczyna się ul. Cerchów. Tam przed blokiem nr 39 na osiedlu Na Skarpie była pętla, autobus w tym miejscu zawracał, obecnie jest tam mały parking gdzie stał autobus. Linia "110" długo tam nie jeździła, z tego co mówi moja mama, autobus przenieśli potem na al. Róż, a następnie na al. Przyjaźni. Przystanki linia "110" miała pod Teatrem Ludowym (jak obecnie), "Żeromskiego" (w kierunku Wadowa jak obecnie, w kierunku os. na Skarpie za skrzyżowaniem al. Róż - Żeromskiego), "Struga" (jak obecnie 123), "Przedszkole" - zaraz po skręcie w ulicę Daniłowskiego, w kierunku Wadowa tuż przed wyjazdem w ulicę Orkana, były po przeciwnych stronach, obecnie jest tam taki mocno szeroki obszar drogi, następnie był przystanek "Mogiła Cmentarz" potem zmieniony na "Daniłowskiego" obok bloku nr 18 na osiedlu Wandy. Do niedawna na słupie latarni stojącej przy tym bloku były jeszcze widoczne opaski do których zamontowane były liniówki, rozkłady jazdy i znak przystanku, w drugą stronę przystanek był przy ogrodzeniu cmentarza vis a vis bloku nr 19 na os. Wandy, do niedawna można było rozpoznać to miejsce po wyasfaltowanym terenie aż pod samo ogrodzenie cmentarza. W miejscu zawracania autobusu przy łuku Daniłowskiego - Cerchów jedyny ślad jaki pozostał to szeroki teren jezdni i parkingu. Po przeniesieniu linii "110" na al. Róż, pętlę "os. Na Skarpie" zlikwidowano. Następnie pojawiła się tam linia "123", która jeździła do Mogiły i zawracała na obecnym skrzyżowaniu ul. Klasztornej i ul. Stare Wiślisko (choć tu moi rodzice nie są tego pewni na 100%). Najpierw jeździł gdzieś z pod "Monopolu" ale skąd to nie wiem, potem z Bieńczyc, następnie Mistrzejowic. Później przedłużyli go do Lesiska, chyba w połowie lat 70. Jeździło też "123 bis", ale ono jechało tylko do Szpitala Żeromskiego ul. Daniłowskiego tylko wracało w kierunku Mistrzejowic. Jadąc do Szpitala Żeromskiego na ulicy Orkana był przystanek tuż przed skrzyżowaniem z ul. Daniłowskiego (jednostronny), potem autobus skręcał w ul. Bulwarową, miał przystanek tuż przed wjazdem na plac targowy w Mogile, jeszcze z 10 lat temu na słupie oświetleniowym były jeszcze widoczne opaski do których zamontowane były liniówki, rozkłady jazdy i znak przystanku. Przystanek był jednokierunkowy, następnie autobus jechał ul. Klasztorną i skręcał w ul. Sieroszewskiego gdzie był przystanek jak obecnie i jechał pod szpital. Wracał ulicami Zachemskeigo, Cerchów i Daniłowskiego. Potem ze "123 bis" zrobili linię "123", a linię "123" zmienili na "153" i ta druga jeździła chyba na os.Piastów i do Lesiska w obu kierunkach przez Daniłowskiego i Cerchów, linia "123" jeździła tak jak wcześniej linia "123 bis". Bodajże w połowie lat 80 linia "123" zmieniła trasę i pojechała do Lesiska tak jak linia "153", która jeździła niektórymi kursami do pętli "Na Załeczu". Taka układ przetrwał do reformy w 1999 roku, kiedy to wyrzucili wszystkie linie z ulicy Cerchów i Daniłowskiego, powodem miał być "hałas jaki robiły autobusy". Oprócz linii dziennych kursowały też autobusy nocne. Linia "623" która miała taką sam przebieg jak linia "123", a potem linia "604", z tym że ta druga jechała z Placu Centralnego i z obecnej al. Jana Pawła II skręcała w ul. Daniłowskiego. "604" częścią ul. Daniłowskiego kursowała w obu kierunkach i też chyba jeździła do czasu tej reformy w 1999 roku. Tyle wspomnień.

ds89
Pasażer
Posty: 42
Rejestracja: 21 lut 2020, 18:15

Re: Archiwalne mapy i schematy

Post autor: ds89 » 18 lip 2023, 8:28

Carol75 pisze: 17 lip 2023, 18:17 Coś nie coś mogę powiedzieć na ten temat.
(...)
Dziękuję bardzo za taką dawkę wspomnień :) Teraz już stało się dla mnie dużo jaśniejsze jak i kiedy tam jeździły autobusy :) Swoją drogą ciekawe, że mieszkańcom przeszkadzał hałas akurat tam, ale np. takie 123 jadące przez Mościckiego i Wojciechowskiego się już uchowało.

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości