Tonie, Giebułtów, Pękowice, Os. Łokietka

- Linie, trasy, rozkłady
Awatar użytkownika
Kaszmir
Administrator
Posty: 5736
Rejestracja: 30 sty 2020, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Tonie, Giebułtów, Pękowice, Os. Łokietka

Post autor: Kaszmir » 30 lis 2020, 17:44

Prawdopodobnie w 2021 ruszy druga linia z Krowodrzy Górki do Pękowic, po drodze obsługująca osiedle Łokietka w Zielonkach. Zieleńczanin - dzięki za info! :)

Nowa linia „290”
https://krabok.wordpress.com/2020/11/30/nowa-linia-290/
Linia najpewniej dostanie numer „290”, a jej prawdopodobna trasa to (Kraków) Krowodrza Górka – Krowoderskich Zuchów – Wyki – Pachońskiego – Łokietka – Starego Wiarusa – (Zielonki) Pękowicka – Słoneczna – Lawendowa – Na Popielówkę – Zięby – (Kraków) Na Zielonki – Jurajska – (Zielonki) Ojcowska – Pękowice Ojcowska.
linia zaczynałaby w Krakowie, potem wyjeżdżałaby na teren Zielonek, by w okolicach Toń znów na chwilę wrócić do Krakowa zanim na dobre skierowałaby się do aglomeracji.

Awatar użytkownika
mkm3
Ekspert
Posty: 995
Rejestracja: 02 mar 2020, 9:47

Re: Tonie, Pękowice, Giebułtów

Post autor: mkm3 » 30 lis 2020, 19:43

Myślałem, że ta linia zahaczy o centrum Zielonek, żeby Pękowice miały dostęp do centrum swojej gminy.

prezes
Pomiarowiec
Posty: 606
Rejestracja: 25 lut 2020, 17:57

Re: Tonie, Pękowice, Giebułtów

Post autor: prezes » 30 lis 2020, 22:39

mkm3 pisze: 30 lis 2020, 19:43 Myślałem, że ta linia zahaczy o centrum Zielonek, żeby Pękowice miały dostęp do centrum swojej gminy.
Owszem, też sądzę, że tak byłoby lepiej i z pewnością taka linia mogłaby wtedy polepszyć komunikację wewnątrzgminną. Jednak z tego co wiem, nie bardzo jest którędy skierować taką linię, aby obsłużyła jednocześnie rejon ulicy Na Popielówkę w Zielonkach, centrum Zielonek i Pękowice. Jedyną możliwością byłoby skierowanie autobusu przez ulicę Rzyczyska, lecz z tego co słyszałem, z racji stromego podjazdu na tamtej trasie, nie jest to możliwe. Niech ktoś mnie poprawi, jeśli się mylę.

Awatar użytkownika
Kaszmir
Administrator
Posty: 5736
Rejestracja: 30 sty 2020, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Tonie, Pękowice, Giebułtów

Post autor: Kaszmir » 30 lis 2020, 22:40

mkm3 pisze: 30 lis 2020, 19:43Myślałem, że ta linia zahaczy o centrum Zielonek, żeby Pękowice miały dostęp do centrum swojej gminy.
Obecnie wygląda na to, że nowa linia będzie takim "240 bis", różniącym się środkowym odcinkiem, lecz oprócz tego bardzo zbliżonym do podstawowej linii. Jeśli "240" i "290" będą skoordynowane to wg mnie może mieć to sens.

Kolec
Znawca
Posty: 190
Rejestracja: 22 wrz 2020, 20:54

Re: Tonie, Pękowice, Giebułtów

Post autor: Kolec » 30 lis 2020, 22:48

Nie wiem czy nie lepiej byłoby puścić jedną nową trasą takie "240" z lepszą częstotliwością niż dwa potworki. Z punktu widzenia Pękowic im to chyba obojętne którędy pojedzie autobus, ale stratni mogą być w takim wypadku mieszkańcy starszej części Toń jeśli nie dostaną coś w zamian.

Zieleńczanin
Ekspert
Posty: 781
Rejestracja: 17 lut 2020, 18:39
Lokalizacja: Zielonki

Re: Tonie, Pękowice, Giebułtów

Post autor: Zieleńczanin » 01 gru 2020, 9:43

prezes pisze: 30 lis 2020, 22:39 Jednak z tego co wiem, nie bardzo jest którędy skierować taką linię, aby obsłużyła jednocześnie rejon ulicy Na Popielówkę w Zielonkach, centrum Zielonek i Pękowice. Jedyną możliwością byłoby skierowanie autobusu przez ulicę Rzyczyska, lecz z tego co słyszałem, z racji stromego podjazdu na tamtej trasie, nie jest to możliwe. Niech ktoś mnie poprawi, jeśli się mylę.
Z tego co wiem dokładnie tak jest, z tym że podjazd jest już w Pękowicach. Tu zacytuję wójta:
"Ze względu na stromy podjazd na Jurajskiej w Pękowicach i skrzyżowanie Rzyczyskiej z Krakowskim Przedmieściem póki co nie będzie autobusu tamtędy. Był on planowany, ale testy wykazały te dwie przeszkody. Jeśli powstałaby pętla koło Błoń w Pękowicach i udałoby się poprawić skrzyżowanie Rzyczyskiej z Krakowskim Przedmieściem, taka linia prawdopodobnie by powstała."
Cytat nie dosłowny, ale mniej więcej oddający istotę rzeczy ;)

Z drugiej strony - jeśli celem miałoby być poprawienie komunikacji wewnątrz gminy, to kierowanie tej linii wyłącznie przez centrum Zielonek mija się z celem, gdyż Urząd ma zostać przeniesiony do fortu w Zielonkach (co uważam osobiście za nienajlepszy pomysł, ale mniejsza o to).
Kolec pisze: 30 lis 2020, 22:48 Nie wiem czy nie lepiej było by puścić jedną nową trasą takie "240" z lepszą częstotliwością niż dwa potworki .Z punktu widzenia Pękowic im to chyba obojętne którędy pojedzie autobus ,ale stratni mogą być w takim wypadku mieszkańcy starszej części Toń jeśli nie dostaną coś w zamian.
Według mnie na "290" zagoszczą Autosany (być może po to kupiono 3 kolejne), bo raczej nic innego tam nie przejedzie, więc byłaby to strata także dla Pękowic.

@Kaszmir - nie ma sprawy :)

prezes
Pomiarowiec
Posty: 606
Rejestracja: 25 lut 2020, 17:57

Re: Tonie, Pękowice, Giebułtów

Post autor: prezes » 01 gru 2020, 15:23

Zieleńczanin pisze: 01 gru 2020, 9:43 Z tego co wiem dokładnie tak jest, z tym że podjazd jest już w Pękowicach. Tu zacytuję wójta:
"Ze względu na stromy podjazd na Jurajskiej w Pękowicach i skrzyżowanie Rzyczyskiej z Krakowskim Przedmieściem póki co nie będzie autobusu tamtędy. Był on planowany, ale testy wykazały te dwie przeszkody. Jeśli powstałaby pętla koło Błoń w Pękowicach i udałoby się poprawić skrzyżowanie Rzyczyskiej z Krakowskim Przedmieściem, taka linia prawdopodobnie by powstała."
Tak, też myślałem. Spoglądając na tę trasę na Google Maps, rzeczywiście można dostrzec, iż podjazd na odcinku ulicy Jurajskiej jest dość stromy i to pewnie z nim autobus miał problem.
Zieleńczanin pisze: 01 gru 2020, 9:43 Z drugiej strony - jeśli celem miałoby być poprawienie komunikacji wewnątrz gminy, to kierowanie tej linii wyłącznie przez centrum Zielonek mija się z celem, gdyż Urząd ma zostać przeniesiony do fortu w Zielonkach (co uważam osobiście za nienajlepszy pomysł, ale mniejsza o to).
A o tym to nie wiedziałem. Rzeczywiście nienajlepszy pomysł, biorąc pod uwagę fakt, iż centrum Zielonek już jest dobrze skomunikowane, więc jest to dobra lokalizacja na urząd gminy. Aczkolwiek uważam, że mimo to, gdyby dało się skierować "290" przez centrum Zielonek, pasażerowie odnieśliby korzyść, gdyż jeśli ktoś chce dotrzeć do konkretnego punktu w gminie Zielonki, pod obecnym UG ma szeroki wachlarz autobusów na które może się przesiąść.

pjetrek
Ekspert
Posty: 624
Rejestracja: 22 gru 2020, 17:31

Re: Tonie, Pękowice, Giebułtów

Post autor: pjetrek » 05 sie 2021, 12:20

Wygląda na to, że remont ulicy Łokietka w Toniach jednak kiedyś dobije do szczęśliwego finału...

https://zdmk.krakow.pl/nasze-dzialania/ ... SSHelMpv7Y

A przy okazji wytyczana jest trasa objazdowa (wraz z infrastrukturą) dla linii 120,220,240, która w przyszłości pewnie zostanie trasą linii 290... :)

pjetrek
Ekspert
Posty: 624
Rejestracja: 22 gru 2020, 17:31

Re: Tonie, Pękowice, Giebułtów

Post autor: pjetrek » 15 wrz 2021, 16:41

Rusza długo wyczekiwany remont ulicy Władysława Łokietka w Toniach.
Przy okazji szykuje się gratka w możliwości przejazdu na biletach miejskich po terenie gminy Zielonki.

Szanowni Pasażerowie,

Uprzejmie informujemy, że w związku z kolejnym etapem przebudowy ul. Władysława Łokietka, od dnia 20.09.2021 r. (poniedziałek) zostanie ona wyłączona z ruchu na odcinku od ul. Kaczorówka do ul. Gaik. Na czas prowadzonych prac zostaną wprowadzone następujące zmiany w funkcjonowaniu linii autobusowych:

linia 120 – będzie kursować po trasie czasowo zmienionej (skróconej): Bronowice Małe – Tonie;
przystanek końcowo-początkowy Tonie będzie zlokalizowany na pętli;
częstotliwość kursowania pozostanie bez zmian;

linia 220 – będzie kursować po trasie czasowo zmienionej: Krowodrza Górka – … – Władysława Łokietka – Starego Wiarusa – Pękowicka – Zielonki: Pękowicka – Słoneczna – Lawendowa – Na Popielówkę – Ks. Adama Zięby – Kraków: Na Zielonki – Władysława Łokietka – … – Giebułtów Morgi;
przystanki Poziomkowa i Gospodarska będą nieczynne;
przystanek Starego Wiarusa w kierunku Giebułtowa zostanie przeniesiony na ul. Starego Wiarusa za wjazdem na tymczasową pętlę;
przystanek Tonie Skrzyżowanie w obu kierunkach zostanie przeniesiony na ul. Władysława Łokietka na północ od skrzyżowania z ul. Na Zielonki;
na zmienionym odcinku trasy linia będzie obsługiwać przystanki: Pękowicka (w kierunku Giebułtowa na ul. Pękowickiej, w kierunku Krowodrzy Górki na ul. Starego Wiarusa), Zielonki Słoneczna (na ul. Lawendowej w Zielonkach), Zielonki Na Popielówkę (na ul. Na Popielówkę w Zielonkach), Zielonki Długopolska (na ul. Na Popielówkę w Zielonkach), Tonie Kąty (w kierunku Giebułtowa w istniejącej lokalizacji, jak dla linii 240 w kierunku Krowodrzy Górki, w kierunku Krowodrzy Górki na ul. Na Zielonki za skrzyżowaniem z ul. Jurajską);
odcinki Krowodrza Górka – Pękowicka oraz Tonie Kąty – Tonie Gliniki będą objęte I strefą biletową, natomiast odcinki Zielonki Słoneczna – Zielonki Długopolska oraz Modlnica Cicha – Giebułtów Morgi będą objęte II strefą biletową;
linia będzie kursować w dni powszednie z częstotliwością co 48 minut, w soboty i dni świąteczne będzie realizowana dotychczasowa liczba kursów;

linia 240 – będzie kursować po trasie czasowo zmienionej: Krowodrza Górka – … – Władysława Łokietka – Starego Wiarusa – Pękowicka – Zielonki: Pękowicka – Słoneczna – Lawendowa – Na Popielówkę – Ks. Adama Zięby – Kraków: Na Zielonki – Jurajska – … – Pękowice Ojcowska;
przystanki Poziomkowa, Gospodarska i Tonie Skrzyżowanie będą nieczynne;
przystanek Starego Wiarusa w kierunku Pękowic zostanie przeniesiony na ul. Starego Wiarusa za wjazdem na tymczasową pętlę;
przystanek Tonie Kąty w obu kierunkach zostanie przeniesiony: w kierunku Pękowic na ul. Jurajską, w kierunku Krowodrzy Górki na ul. Na Zielonki, po skręcie w lewo z ul. Jurajskiej;
na zmienionym odcinku trasy linia będzie obsługiwać przystanki: Pękowicka (w kierunku Giebułtowa na ul. Pękowickiej, w kierunku Krowodrzy Górki na ul. Starego Wiarusa), Zielonki Słoneczna (na ul. Lawendowej w Zielonkach), Zielonki Na Popielówkę (na ul. Na Popielówkę w Zielonkach), Zielonki Długopolska (na ul. Na Popielówkę w Zielonkach);
odcinek Krowodrza Górka – Pękowicka oraz przystanek Tonie Kąty będą objęte I strefą biletową, natomiast odcinki Zielonki Słoneczna – Zielonki Długopolska oraz Pękowice Fort – Pękowice Ojcowska będą objęte II strefą biletową;
częstotliwość kursowania pozostanie bez zmian;

linia 720 – zostanie uruchomiona zastępcza linia autobusowa kursująca po trasie: Krowodrza Górka – Krowoderskich Zuchów – Batalionu “Skała” AK – Wyki – Pachońskiego – Władysława Łokietka – Starego Wiarusa;
przystanek końcowo-początkowy Starego Wiarusa będzie zlokalizowany na tymczasowej pętli w rejonie skrzyżowania ul. Łokietka i Starego Wiarusa, dodatkowo w kierunku Krowodrzy Górki będzie funkcjonował przystanek przelotowy na ul. Władysława Łokietka;
linia będzie kursować w taki sposób aby wspólnie z liniami 220 i 240 na odcinku Krowodrza Górka – Starego Wiarusa zapewnić częstotliwość odjazdów co około 12 minut w dni powszednie oraz co około 20-30 minut w dni wolne;

linia 920 – w dalszym ciągu będzie zawieszona.

Zasady zachowania ważności biletów
Bilety okresowe wykupione na linie 220 i 240 zachowują ważność na stałych i zmienionych trasach tych linii oraz na całej trasie linii 720.

Bilety okresowe wykupione na linię 120 zachowują ważność na skróconej trasie linii 120, na całej trasie linii 720 oraz na trasie linii 220 i 240 na odcinku Tonie Skrzyżowanie – Krowodrza Górka.

W okresie prowadzonych prac bilety okresowe oraz bilety do kasowania, ważne w strefie biletowej I, zachowują ważność również na odcinku komunikacyjnym obejmującym przystanki: Zielonki Słoneczna, Zielonki Na Popielówkę oraz Zielonki Długopolska.
https://ztp.krakow.pl/transport-publicz ... y/111-2021

Zieleńczanin
Ekspert
Posty: 781
Rejestracja: 17 lut 2020, 18:39
Lokalizacja: Zielonki

Re: Tonie, Giebułtów, Pękowice, Os. Łokietka

Post autor: Zieleńczanin » 15 wrz 2021, 22:09

Wczoraj byłem na całym nowym odcinku - stan nowych przystanków (na całym odcinku brakuje słupków przystankowych póki co):
- Starego Wiarusa - pętla istnieje wraz z peronem (pętla z płyt, peron z kostki).
- Pękowicka - oba perony gotowe;
- Zielonki Słoneczna - absolutnie nie widać, aby za 2 dni miał tamtędy jechać autobus. O ile w stronę Krakowa zrobienie peronu to wklepanie słupka w chodnik, to nie wiem, gdzie mógłby mieć lokalizację przystanek w drugim kierunku.
- Zielonki Na Popielówkę - tutaj tym bardziej nie widać miejsca na przystanek w stronę Toń Kąty. Może przeoczyłem z roweru. W stronę Krakowa to znowu słupek na chodniku.
- Zielonki Długopolska - tutaj przystanek w stronę Toń Kąty chyba istnieje. Ale jeśli to co wg mnie nim jest to rzeczywiście przystanek, to to jest żart. Peron z płyt betonowych, bez przejścia dla pieszych, cały usyfiony błotem, gdyż jest na budowie S52 albo Trasy Wolbromskiej. W stronę Krakowa jak w pozostałych przypadkach.

Awatar użytkownika
Kaszmir
Administrator
Posty: 5736
Rejestracja: 30 sty 2020, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Tonie, Giebułtów, Pękowice, Os. Łokietka

Post autor: Kaszmir » 16 wrz 2021, 7:58

Zieleńczanin pisze: 15 wrz 2021, 22:09 - Zielonki Słoneczna - absolutnie nie widać, aby za 2 dni miał tamtędy jechać autobus. O ile w stronę Krakowa zrobienie peronu to wklepanie słupka w chodnik, to nie wiem, gdzie mógłby mieć lokalizację przystanek w drugim kierunku.
- Zielonki Na Popielówkę - tutaj tym bardziej nie widać miejsca na przystanek w stronę Toń Kąty. Może przeoczyłem z roweru. W stronę Krakowa to znowu słupek na chodniku.
Hm, może będą tam przystanki/słupki dwukierunkowe?

Zieleńczanin
Ekspert
Posty: 781
Rejestracja: 17 lut 2020, 18:39
Lokalizacja: Zielonki

Re: Tonie, Giebułtów, Pękowice, Os. Łokietka

Post autor: Zieleńczanin » 16 wrz 2021, 8:57

Kaszmir pisze: 16 wrz 2021, 7:58
Zieleńczanin pisze: 15 wrz 2021, 22:09 - Zielonki Słoneczna - absolutnie nie widać, aby za 2 dni miał tamtędy jechać autobus. O ile w stronę Krakowa zrobienie peronu to wklepanie słupka w chodnik, to nie wiem, gdzie mógłby mieć lokalizację przystanek w drugim kierunku.
- Zielonki Na Popielówkę - tutaj tym bardziej nie widać miejsca na przystanek w stronę Toń Kąty. Może przeoczyłem z roweru. W stronę Krakowa to znowu słupek na chodniku.
Hm, może będą tam przystanki/słupki dwukierunkowe?
Nie wiem, całkiem możliwe, aczkolwiek byłoby to dość dziwne - biorąc pod uwagę, że miejsce na peron jak najbardziej wg mnie jest.

Kolec
Znawca
Posty: 190
Rejestracja: 22 wrz 2020, 20:54

Re: Tonie, Giebułtów, Pękowice, Os. Łokietka

Post autor: Kolec » 16 wrz 2021, 15:47

Rozkład na odcinku Krowodrza Górka-Starego Wiarusa prezentuje się lepiej niż obecnie.

tomta1
Ekspert
Posty: 649
Rejestracja: 17 lut 2020, 19:27

Re: Tonie, Giebułtów, Pękowice, Os. Łokietka

Post autor: tomta1 » 17 wrz 2021, 6:15

Kaszmir pisze: 16 wrz 2021, 7:58 Hm, może będą tam przystanki/słupki dwukierunkowe?
Takich się obecnie już nie robi, a dotychczasowe już dawno się zmieniło/zmienia w standardowe.

tiross
Miłośnik
Posty: 54
Rejestracja: 19 lut 2020, 15:30
Lokalizacja: IV Prądnik Biały - Prądnik Biały Zachód

Re: Tonie, Giebułtów, Pękowice, Os. Łokietka

Post autor: tiross » 17 wrz 2021, 8:48

tomta1 pisze: 17 wrz 2021, 6:15
Kaszmir pisze: 16 wrz 2021, 7:58 Hm, może będą tam przystanki/słupki dwukierunkowe?
Takich się obecnie już nie robi, a dotychczasowe już dawno się zmieniło/zmienia w standardowe.
Bodajże "Na Budzyniu" na ul. Gaik tak jeszcze funkcjonuje. Na wiacie (nowej, kilkuletniej, szarej) jest znak D-15 z poziomą żółtą strzałką o dwóch grotach.

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 14 gości