Dojazd do lotniska Kraków Airport

- Linie, trasy, rozkłady
Robert
Specjalista
Posty: 248
Rejestracja: 13 cze 2022, 20:35

Re: Dojazd do lotniska Kraków Airport

Post autor: Robert » 18 lip 2024, 2:15

To czego nam jeszcze brakuje na SKA1 żeby to miało ręce i nogi i było na poziomie (pisałem na SSC)
Nowy rozkład SKA1 od 15.VII

Lotnisko/Airport Wieliczka Rynek-Kopalnia - Kraków Główny - Kraków

Oczywiście te 4 dodatkowe kursy z Głównego na Lotnisko już się taktu nie trzymają (zamiast xx:06 są xx:12) ale wiadomo czas na zmianę kierunku to wymusił.
Brakuje jeszcze wydłużenia 4 kursów rano z Wieliczki, wydłużenia 4 popołudniu do Wieliczki, zagęszczenia taktu od g. 23 do g. 2 z Lotniska do Wieliczki (tez 4 kursy) i wtedy mamy sensowną linie miejsko-lotniskową z taktem f30 cały dzień
Pierwsze wyjazdy z Wieliczki na Lotnisko po g.3 i ostatnie odjazdy z Lotniska do Wieliczki w okolicy g. 2. Można wtedy śmiało jeździć pociągiem na pierwsze loty (starty od g. 5:30 - 6:00 rano) i wracać pociągiem z ostatnich przylotów, nawet opóźnionych (ostatnie przyloty g. 23-1 w nocy). Nie wspominają c o pracownikach lotniska.

Patrząc na tabor to na wysokich obrotach pracowałyby 4 jednostki. Ew 5 jeśli zakładamy że mają jakiś cykl z przerwą na ten "odpoczynek" i przeglądy ;-)
Dobrze by było wydzielić te jednostki i zamontować w nich dodatkowe miejsca na bagaże.
Akurat EN77 i EN79 mamy po 5 szt.
Podobno dodatkowe kursy obsługiwane są z doskoku (za BanFan):
Obecne 4 dodatkowe kursy obsługują dwa dodatkowe pojazdy, rotacyjne miedzy kolejnymi kursami, co pokazuje, że mocno kombinowane było, aby obsłużyć te połączenia.
Aż boję się pomyśleć jak oni te wszystkie obiegi układają jak to jest tak wszystko ze sobą wymieszane...

kot_feliks
Ekspert
Posty: 1283
Rejestracja: 18 lut 2020, 13:57

Re: Dojazd do lotniska Kraków Airport

Post autor: kot_feliks » 18 lip 2024, 9:08

Kojak pisze: 17 lip 2024, 15:21 Przy obecnych korkach w Krakowie połączenie szynowe na lotnisko to jedyna sensowna opcja. Dobrze, że w godzinach popołudniowych zwiększono częstotliwość szynobusa. Bo jednak wiele lotów Ryanaira czy Wizzaira jest wieczorami, czyli jedzie się w największe korki.
Oby tylko została utrzymana taka częstotliwość.
Gdzie masz obecnie te olbrzymie korki w Krakowie, a szczególnie "największe korki wieczorami"? :roll: :mrgreen:

Scania_9640
Ekspert
Posty: 2060
Rejestracja: 07 wrz 2020, 13:39
Lokalizacja: Balice

Re: Dojazd do lotniska Kraków Airport

Post autor: Scania_9640 » 18 lip 2024, 9:20

kot_feliks pisze: 18 lip 2024, 9:08 Gdzie masz obecnie te olbrzymie korki w Krakowie, a szczególnie "największe korki wieczorami"? :roll: :mrgreen:
Kamieńskiego obecnie

kot_feliks
Ekspert
Posty: 1283
Rejestracja: 18 lut 2020, 13:57

Re: Dojazd do lotniska Kraków Airport

Post autor: kot_feliks » 18 lip 2024, 9:40

I zdecydowanie największe są wieczorami ;)

fysztof
Ekspert
Posty: 890
Rejestracja: 10 mar 2020, 10:04

Re: Dojazd do lotniska Kraków Airport

Post autor: fysztof » 18 lip 2024, 9:56

Na Kamieńskiego popołudniu w stronę centrum są obecnie bardzo duże utrudnienia. Każdego dnia do zwężenia stoi sznur autobusów. Niestety winni temu są przede wszystkim kierowcy osobówek. Mechanizm jest taki, że zwężenie w stronę Bonarki generuje korek, który przenosi się na tarczę skrzyżowania na Matecznym. Kierowcy jadący od Kalwaryjskiej w Kamieńskiego mimo to wjeżdżają i blokują możliwość lewoskrętu z Kamieńskiego w Wadowicką. Więc ci kierowcy stoją i blokują niemal wszystkie pasy Kamieńskiego w stronę centrum, bo tu znowu spiętrzenie powodują samochody wjeżdżające od Powstańców Śląskich i stojące na pasach do jazdy na wprost w oczekiwaniu aż ktoś ich wpuści na pasy do lewoskrętu...
Niestety, porządku brak. Służb porządkowych też. I cierpią na tym pasażerowie komunikacji miejskiej.
Przykładowy zrzut z poniedziałku z 17:20. Na Kamieńskiego utknął cały sznur autobusów.
02.jpg
02.jpg (49.65 KiB) Przejrzano 5775 razy

Kojak
Ekspert
Posty: 832
Rejestracja: 26 lip 2022, 20:49

Re: Dojazd do lotniska Kraków Airport

Post autor: Kojak » 18 lip 2024, 11:29

kot_feliks pisze: 18 lip 2024, 9:08 Gdzie masz obecnie te olbrzymie korki w Krakowie, a szczególnie "największe korki wieczorami"? :roll: :mrgreen:
Wiele lotów odbywa się wieczorami. Jeśli masz start o 20 to o 18 pasuje być na lotnisku by się odprawić, nadać bagaż itp czyli wyjeżdżać o 17...
No i opisywałem jak to wygląda obecnie na Kamieńskiego do ronda.... kilka zmian świateł mija nim autobus wjedzie na skrzyżowanie mimo iż stoi jako pierwszy, więc wyobraź sobie co się dzieje dalej, a najlepiej nie bądź niedowiarkiem tylko udaj się na miejsce i zobacz na własne oczy, wówczas nie będziesz miał dziwnych pytań.

Poza tym druga kwestia, dlaczego w cudzysłowie wstawiasz zdanie, którego nie napisałem? To tak jak politycy w TV, boksują się ze słomianym chochołem, obalają argumenty, które w dyskusji nie padły.
Przeczytaj jeszcze raz co napisałem i powiedz mi, dlaczego fałszujesz cytaty.

WIK
Specjalista
Posty: 231
Rejestracja: 19 paź 2020, 16:06
Lokalizacja: Wieliczka
Kontakt:

Re: Dojazd do lotniska Kraków Airport

Post autor: WIK » 18 lip 2024, 14:04

planując ofertę na roczny rozkład jazdy 2024/2025, który wejdzie w życie 15 grudnia 2024 roku województwo małopolskie założyło „zwiększenie częstotliwości kursowania pociągów w godzinach wieczornych na całej linii SKA1 Kraków Lotnisko – Wieliczka Rynek Kopalnia”.
zródło: dziennik polski
SKA1 - 14 grudnia 2024r. będzie obchodziło 10lecie i wstyd, że zapomniano o odcinku Kraków Główny - Wieliczka, który jako pierwszy cieszył się zainteresowaniem pasażerów. Koleje nie przywróciły częstotliwości sprzed 2017r. a minie zaraz rok od zakończenia inwestycji. Pasażerów SKA1 zachęcamy do wysyłania e mail o przypomnienie kolejarzom także o NOCNYCH kursach na pełnej relacji Wieliczka Rynek-Kopalnia - Kraków Główny - Kraków Lotnisko/Airport. Kontrola NIK na temat SKA1 wskazywała o małej ilości kursów i nieprawidłowościach które miały zrealizować samorządy: Kraków oraz Wieliczka.

Awatar użytkownika
Kowalik
Ekspert
Posty: 556
Rejestracja: 08 lut 2022, 14:38

Re: Dojazd do lotniska Kraków Airport

Post autor: Kowalik » 18 lip 2024, 16:13

Tak się zastanawiam, czy rzeczywiście są tak potężne potoki nocą do Wieliczki. Korzystając często z 904 to w zupełności wystarczyłby pojazd 12m. Pytanie czy stać nas na przepalanie kasy dla 20-30 pasażerów. Koszty uruchomienia pociągu zapewne są nieporównywalne wyższe, niż wzmocnienie linii 904, która obsługuje dużo większe obszary od kolejki.

Robert
Specjalista
Posty: 248
Rejestracja: 13 cze 2022, 20:35

Re: Dojazd do lotniska Kraków Airport

Post autor: Robert » 18 lip 2024, 20:10

Kowalik pisze: 18 lip 2024, 16:13 Tak się zastanawiam, czy rzeczywiście są tak potężne potoki nocą do Wieliczki. Korzystając często z 904 to w zupełności wystarczyłby pojazd 12m. Pytanie czy stać nas na przepalanie kasy dla 20-30 pasażerów. Koszty uruchomienia pociągu zapewne są nieporównywalne wyższe, niż wzmocnienie linii 904, która obsługuje dużo większe obszary od kolejki.
Zakladajac maksymalnie efektywna obsluge lotniska tj. ostatnie odjazdy z portu w okolicy 2:00 i piersze dojazdy w okolicy 4:00 (czyli z Wieliczki odjazd po 3:00) to de facto wychodzi nam ze linia SKA1 powinna funkcjonowac 24h....
Na pewno bedzie wtedy zacznie bardziej atrakcyjna niz teraz - dla pasazerow portu ale tez pracownikow.
Teraz to sie nam moze wydawac przepalaniem kasy. Musimy tez zakladac ze niektore kursy moga miec slabsze oblozenie ale finalnie liczy sie calosc. Zeby to dobrze sprzedac ludziom i ich przekonac jeszcze bardziej.
Tak samo z autobusami i tramwajami, tez nie wszystkie kursy sa oblozone mocno ale jakis standard trzymac trzeba.

Na lotnisku nocuje obecnie okolo 20+ samolotow. One wszystkie przylatuja do portu jakos w g. 22-1 i zaczynaja odlatywac g.5-7. Jest o co walczyc. Sporo z tych pasazerow moze wybrac pociag. Teraz za bardzo nie maja jak.

Awatar użytkownika
kbieniu7
Ekspert
Posty: 771
Rejestracja: 21 kwie 2022, 22:38
Lokalizacja: Kurdwanów

Re: Dojazd do lotniska Kraków Airport

Post autor: kbieniu7 » 19 lip 2024, 21:59

kot_feliks pisze: 18 lip 2024, 9:08 Gdzie masz obecnie te olbrzymie korki w Krakowie, a szczególnie "największe korki wieczorami"? :roll: :mrgreen:
Kamieńskiego niestety zawsze stała w kierunku ronda, a odcinek na wysokości Bonarki jest najgorszy. Odkąd wprowadzono buspas to jest niebo, a ziemia.

Niestety, korki występują tam zarówno rano, jak i po południu oraz wieczorami. W tym nawet i po 18 - czyli po czasie obowiązywania buspasa.

Jak dokładnie wygląda to w czasie remontu to nie wiem, bo wolę się tam nie zapuszczać.

Bądź Wola Twoja
Znawca
Posty: 111
Rejestracja: 19 gru 2022, 14:25

Re: Dojazd do lotniska Kraków Airport

Post autor: Bądź Wola Twoja » 20 lip 2024, 1:12

kbieniu7 pisze: 19 lip 2024, 21:59

Jak dokładnie wygląda to w czasie remontu to nie wiem, bo wolę się tam nie zapuszczać.
Wczoraj już było lepiej, bo policja zaczęła kierować ruchem na wiadukcie (wlot od strony Łagiewnik) dzięki czemu na "Matecznym" już się tak wszyscy nie blokowali.

lolek-12
Ekspert
Posty: 530
Rejestracja: 18 lut 2020, 20:55
Lokalizacja: Kraków/Zabierzów

Re: Dojazd do lotniska Kraków Airport

Post autor: lolek-12 » 26 lip 2024, 10:05

Informacja prosto z Sesji Rady Gminy Zabierzów. Prezes zarządu spółki MPL Łukasz Strutyński powiedział, że władze lotniska wysłały pismo do Krakowa o analizę przywrócenia linii 208 i zadeklarował chęć partycypowania w kosztach tej linii.

Awatar użytkownika
mkm3
Ekspert
Posty: 1201
Rejestracja: 02 mar 2020, 9:47

Re: Dojazd do lotniska Kraków Airport

Post autor: mkm3 » 02 sie 2024, 16:16

W tym artykule:
https://gazetakrakowska.pl/marszalek-lu ... 1-18714177
Będzie więcej pociągów, jest więc szansa na to, że w ramach Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej będą jeździć z większą częstotliwością?
ŁS: Obecnie w godzinach szczytu pociągi SKA kursują co pół godziny. Od 15 lipca kursy pociągów co 30 minut na lotnisko w Balicach zostały wydłużone do godziny 22.

Mieszkańcom marzy się częstotliwość co 15 minut. Kiedyś się doczekają?
ŁS: Koleje Małopolskie, Polregio i Koleje Śląskie w sumie dziennie uruchamiają w regionie 443 połączenia. Wiele z tych pociągów zatrzymuje się na Dworcu Głównym, który ma określoną przepustowość. Sam zakup nowych pojazdów nie jest więc wystarczającym warunkiem, by zagęścić częstotliwość kursowania pociągów. Jednak PKP planuje kolejne inwestycje, co zwiększy możliwości. W 2023 roku w Małopolsce z przewozów kolejowych skorzystało ponad 20 milionów pasażerów. W tym roku może zostać przekroczona bariera 21 milionów. W kolejnych latach liczba podróżnych będzie stale rosnąć, o co zabiegamy. Chcemy zapewnić im jak największy komfort i jak najlepszą ofertę, chcemy by do miast wjeżdżało mniej samochodów. Oczywiście, by tak się stało potrzebne są kolejne przedsięwzięcia, które już teraz planujemy i w przyszłości zamierzamy systematycznie realizować.
Jak widać po wypowiedzi nie ma się co spodziewać częstszych kursów pociągów na lotnisko, bo nawet na tak proste pytanie Marszałek nie mógł prosto odpowiedzieć.

Awatar użytkownika
Kowalik
Ekspert
Posty: 556
Rejestracja: 08 lut 2022, 14:38

Re: Dojazd do lotniska Kraków Airport

Post autor: Kowalik » 02 sie 2024, 17:10

No cóż priorytetem jest PKP IC, dopiero później kolej aglomeracyjna jest zapchaj dziurą w przepustowości na stacji Kraków Główny. A zakładaliśmy, że tylko o nowe pociągi chodzi.

krawiec
Specjalista
Posty: 431
Rejestracja: 29 sie 2020, 23:23

Re: Dojazd do lotniska Kraków Airport

Post autor: krawiec » 02 sie 2024, 20:51

Kowalik pisze: 02 sie 2024, 17:10 No cóż priorytetem jest PKP IC, dopiero później kolej aglomeracyjna jest zapchaj dziurą w przepustowości na stacji Kraków Główny. A zakładaliśmy, że tylko o nowe pociągi chodzi.
A czy nie po to dobudowano nowe tory i zmieniono układ torowy Kraków Główny aby zwiększyć przepustowość? Miało być tak pięknie a wyszło jak zawsze...

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Amazon [Bot] i 5 gości