Bilety, kontrole, integracja taryfowa

- Bilety, działalność Miejskich Jednostek, pozostałe tematy związane z krakowską komunikacją miejską
prezes
Pomiarowiec
Posty: 606
Rejestracja: 25 lut 2020, 17:57

Re: Bilety, kontrole

Post autor: prezes » 16 wrz 2020, 22:47

mkm3 pisze: 16 wrz 2020, 18:48 Niech ktoś zaproponuje jakieś inne rozwiązania zamiast gwałtownych podwyżek, szczególnie dla mieszkańców aglomeracji w związku z zabraniem biletów na 1 lub 2 linie. Podwyżka dla nich przyniesie efekt odwrotny, ciekawe czy Excel pana Franka uwzględnia możliwy odpływ pasażerów z powodu takich podwyżek.
No właśnie, mam wrażenie, że w ZTP myślą, że jakakolwiek podwyżka cen biletów podniesie wpływy do budżetu. Tymczasem nie przewiduje się tego, że w przypadku znaczących podwyżek, duża część pasażerów przesiądzie się z autobusu na rower albo też samochód. Komunikacja miejska powinna służyć ludziom, a gdy będzie to robić, to ludzie sami ją wybiorą zamiast samochodu. Podwyżki cen biletów jednak do tego nie zachęcają.
mkm3 pisze: 16 wrz 2020, 18:48 Pieniądze i oszczędności można pozyskać:
- likwidując darmowe przejazdy dla uczniów na rzecz przejazdów ulgowych
- zwiększając wiek przejścia z ulgowych na darmowe przejazdy dla seniorów z 70 na 75 lat
- likwidując bilety socjalne
- wprowadzając % zniżki na zakup KKM jednorazowo na wiele miesięcy + odpowiednia kampania reklamowa
- likwidując darmowe przejazdy dla HDK 1 stopnia na rzecz ulgowych przejazdów dla HDK 1 i 2 stopnia
Też jestem zdania, że jeśli tak bardzo brakuje pieniędzy w budżecie, to można by oszczędzić właśnie na takich zmianach. Z pewnością wyszłoby z mniejszą szkodą dla ogółu pasażerów. Aczkolwiek co do likwidacji darmowych przejazdów dla Honorowych Dawców Krwi, nie jestem entuzjastą tego pomysłu. Powinno się jednak zachęcać do tego typu gestów, jak oddawanie krwi.
mkm3 pisze: 16 wrz 2020, 18:48 Taryfę zrobić prostą np. 10 / 25 / 50 / 70 / 90 min.
Tu się akurat nie zgadzam. Bilet 10-minutowy właściwie nie ma racji bytu zważając na to, że niejednokrotnie w przypadku korków, odległość jednego przystanku potrafi być pokonywana około 10 minut. Podejrzewam, że dużo ludzi jadąc tylko jeden przystanek, nawet nie kasuje biletu.

Nawet zważając na rozkładowe czasy przejazdów, z 10-minutowym biletem ciężko dojechać w jakieś sensowne miejsce, chyba że cel podróży jest naprawdę blisko. Uważam, że obecna taryfa jest dużo lepsza.

Awatar użytkownika
mkm3
Ekspert
Posty: 1035
Rejestracja: 02 mar 2020, 9:47

Re: Bilety, kontrole

Post autor: mkm3 » 17 wrz 2020, 12:45

prezes pisze: 16 wrz 2020, 22:47 Aczkolwiek co do likwidacji darmowych przejazdów dla Honorowych Dawców Krwi, nie jestem entuzjastą tego pomysłu. Powinno się jednak zachęcać do tego typu gestów, jak oddawanie krwi.
Też jestem zdania, że HDK 1st. powinni mieć darmowe przejazdy, ale niech to rozwiążą na poziomie krajowym i rząd za to płaci jak za studentów. W mojej propozycji chodzi o to, że grupa HDK z czasem się powiększy i w przyszłości będzie ciężko ograniczyć przywilej (zakładając hipotetycznie, że nagle ta grupa będzie na tyle znacząca, że bedzie to ograniczać w dużym stopniu wpływy z biletów). W zamian dać również ulgowe dla krwiodawców 2 stopnia, co też może mobilizować do oddawania krwi.
prezes pisze: 16 wrz 2020, 22:47 Tu się akurat nie zgadzam. Bilet 10-minutowy właściwie nie ma racji bytu zważając na to, że niejednokrotnie w przypadku korków, odległość jednego przystanku potrafi być pokonywana około 10 minut. Podejrzewam, że dużo ludzi jadąc tylko jeden przystanek, nawet nie kasuje biletu.
Myślę, że powinien być taki tani bilet na dosłownie 2-3 przystanki, które w centrum da się pokonać, a poza centrum wiele jest miejsc, gdzie poza szczytem i w weekendy da się przejechać i 10 przystanków (część omijając jako na żądanie). Ale skoro ma istnieć bilet 10min to powinien albo zostać 20min albo jakiś pośredni między 10 a 50 min (60min).

tomta1
Ekspert
Posty: 660
Rejestracja: 17 lut 2020, 19:27

Re: Bilety, kontrole

Post autor: tomta1 » 17 wrz 2020, 16:18

zubrzyk111 pisze:Ktoś się orientuje, czy w tym roku mimo wszystko 22 września będzie tradycyjnie dniem z bezpłatną komunikacją?
Bezpłatne przejazdy 22 września są zapisane w uchwale RMK w sprawie taryfy biletowej.

Kitek
Pomiarowiec
Posty: 1278
Rejestracja: 17 lut 2020, 18:26

Re: Bilety, kontrole

Post autor: Kitek » 29 wrz 2020, 13:02

14 października na sesję rady miasta ma powrócić temat podwyżek cen biletów - dowiedział się portal LoveKraków.pl.
https://lovekrakow.pl/aktualnosci/w-paz ... 37829.html
Linia "52" co 5 minut w szczycie to komunikacyjna racja stanu!

prezes
Pomiarowiec
Posty: 606
Rejestracja: 25 lut 2020, 17:57

Re: Bilety, kontrole

Post autor: prezes » 29 wrz 2020, 22:24

Kitek pisze: 29 wrz 2020, 13:02
14 października na sesję rady miasta ma powrócić temat podwyżek cen biletów - dowiedział się portal LoveKraków.pl.
https://lovekrakow.pl/aktualnosci/w-paz ... 37829.html
Z nimi to naprawdę nigdy nic nie wiadomo. Niedawno jeszcze można było słyszeć, że podwyżek nie będzie, po tym jak spektakularnie powróciła ta propozycja. Za dużo tutaj zwrotów akcji, żeby można było brać na poważnie wszystkie informacje w tej sprawie.
Mam nadzieję jednak, że do tych podwyżek nie dojdzie.

GoMeZz391
Moderator globalny
Posty: 1254
Rejestracja: 17 lut 2020, 22:54
Kontakt:

Re: Bilety, kontrole

Post autor: GoMeZz391 » 01 paź 2020, 21:08

Z informacji jakie do mnie docierają, to dużo osób się skarży na awarie automatów (brak połączenia z Centrum Rozliczeniowym) przez co często jadą na tzw. "gapowicza" :(
Problem ten jest często poruszany przy okazji niesprawnego modułu GPS i SIPu w pojazdach.

Jamnik
Ekspert
Posty: 1118
Rejestracja: 25 sie 2020, 13:50

Re: Bilety, kontrole

Post autor: Jamnik » 01 paź 2020, 22:13

Ze stacjonarnymi automatami wcale nie jest lepiej. I nie chodzi mi o brak możliwości płacenia kartą, bo płacę gotówką. Ostatnio prawie nigdy nie kupiłem miesięcznego w pierwszym automacie, do którego podszedłem. Prawie zawsze albo "automat nieczynny" albo "płatność tylko odliczną gotówką" albo "automat nie przyjmuje banknotów". Raz w ogóle nie wykrył KKMki (po włożeniu karty nadal wyświetlał "proszę włożyć KKM", po czym pojawiał się ekran startowy"). Innym razem nie chciał przyjąć monet. Pisze głównie o jednym automacie - przy Placu Inwalidów - chyba ten automat za bardzo wziął sobie do serca miejsce, w którym się znajduje i sam robi z siebie inwalidę ;)
Pamiętam, jak kiedyś nie udało mi się w nim przedłużyć KKM, to poszedłem na Batorego. I co? Też się nie udało... Dopiero ten pod Bagatelą był dla mnie łaskawy.

Kilka dni temu chcąc przedłużyć kartę zdecydowałem, że od razu pójdę na Nowy Kleparz. "Automat nie przyjmuje banknotów" - myślałem, że szlag mnie trafi. Poszedłem na Plac Inwalidów i kupiłem bez problemu. Ech... złośliwość rzeczy martwych, czy nieudolność tych, co zajmują się automatami?

prezes
Pomiarowiec
Posty: 606
Rejestracja: 25 lut 2020, 17:57

Re: Bilety, kontrole

Post autor: prezes » 02 paź 2020, 9:02

Jamnik pisze: 01 paź 2020, 22:13 Ze stacjonarnymi automatami wcale nie jest lepiej. I nie chodzi mi o brak możliwości płacenia kartą, bo płacę gotówką. Ostatnio prawie nigdy nie kupiłem miesięcznego w pierwszym automacie, do którego podszedłem. Prawie zawsze albo "automat nieczynny" albo "płatność tylko odliczną gotówką" albo "automat nie przyjmuje banknotów". Raz w ogóle nie wykrył KKMki (po włożeniu karty nadal wyświetlał "proszę włożyć KKM", po czym pojawiał się ekran startowy"). Innym razem nie chciał przyjąć monet. Pisze głównie o jednym automacie - przy Placu Inwalidów - chyba ten automat za bardzo wziął sobie do serca miejsce, w którym się znajduje i sam robi z siebie inwalidę ;)
Pamiętam, jak kiedyś nie udało mi się w nim przedłużyć KKM, to poszedłem na Batorego. I co? Też się nie udało... Dopiero ten pod Bagatelą był dla mnie łaskawy.

Kilka dni temu chcąc przedłużyć kartę zdecydowałem, że od razu pójdę na Nowy Kleparz. "Automat nie przyjmuje banknotów" - myślałem, że szlag mnie trafi. Poszedłem na Plac Inwalidów i kupiłem bez problemu. Ech... złośliwość rzeczy martwych, czy nieudolność tych, co zajmują się automatami?
Niestety muszę potwierdzić twoje obawy, sam ostatnio często mam do czynienia z wadliwymi automatami. Raz automat na Kurdwanowie tak samo nie wykrył mojej KKM, przez co byłem zmuszony przedłużyć ją w innym automacie.

Jeszcze inną sprawą są automaty w pojazdach, które bardzo często potrafią być zepsute. Niejednokrotnie byłem świadkiem sytuacji, gdy ktoś chciał kupić bilet, lecz na automacie widniał napis "Automat nieczynny", przez co taki pasażer odpuszczał sobie i był zmuszony jechać na gapę.
Widziałem także kiedyś, jak automat w pojeździe przy kupowaniu biletu po prostu wchłonął monety, a biletu nie wyrzucił. Uważam, że takie coś nie powinno mieć miejsca. Ciekawi mnie jak kontrolerzy biletów traktują takie sytuacje.

kot_feliks
Ekspert
Posty: 994
Rejestracja: 18 lut 2020, 13:57

Re: Bilety, kontrole

Post autor: kot_feliks » 02 paź 2020, 14:05

Ot, mój przykład z wczoraj - ponoć MPK odchodzi od płatności gotówką:
- automat stacjonarny na pętli - nie pojawia się opcja płatności kartą;
- wsiadam do autobusu, żeby kupić bilet w środku (inny, niż ten, którym miałem jechać, ale stał akurat na pętli) - automat nieczynny :mrgreen:
- wsiadam do "swojego autobusu" - tylko bilon (akurat stary automat);

Finalnie pojechałem traficarem :)

Generalnie ta firma (MPK) się imho powinna zajmować czymkolwiek innym, niż prowadzeniem pojazdów... Autentycznie, tak żenującej informacji pasażerskiej, systemu sprzedaży biletów itd. jak w wydaniu krakowskiego MPK nie ma już chyba nigdzie w Polsce (w większych miastach) :(

Przecież nawet w nowych lajkonikach SIP potrafi nie działać poprawnie (ale to zapewne wina Stadlera / Solarisa / Pesy / Mercedesa itd., na pewno nie MPK, które jest najświętsze :mrgreen: ).

Awatar użytkownika
Kaszmir
Administrator
Posty: 5929
Rejestracja: 30 sty 2020, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Bilety, kontrole

Post autor: Kaszmir » 07 paź 2020, 10:18

Powołując się na Radnego Wantucha, pojawiły się nowe propozycje dot. podwyżek cen. Abonament wzrósłby do 30 zamiast 60 zł, Strefa A płatna również w niedziele lecz godziny bez zmian - do 22. Bilet 20-minutowy zostaje (jej!) i nie będzie 10-minutowego, z kolei 50-minutowy dalej wg planów zmienia się w godzinny. Znikają karty na 1 i 2 linie, a cena sieciówki niestety dalej rośnie aż do 96 zł.
Łukasz Wantuch pisze:Przed chwilą pojawiły się nowe propozycje dotyczące opłat za parkowanie i bilety
1) podwyżka abonamentu mieszkańca z 10 zł na 30 zł- będę składał poprawkę obniżającą podwyżkę do 15 zł, czyli wartość inflacji
2) parkowanie płatne nadal do 20.00 plus niedziela w strefie A- dobry pomysł, gdyż teren ten jest zapychany przez weekendowych imprezowiczów
3) znika koncepcja biletu na 10 minut- dobra decyzja
4) podwyżka biletu 20 min na 4 zł, pojawia się bilet 60 minutowy za 6,60 zł- będę składał poprawkę, aby utrzymać cenę 3,40 zł i 4,60 zł dla mieszkańców Krakowa
5) znikają bilety na I i II linie, zostaje tylko na wszystkie linie za 96 zł zamiast 69 zł- to zła decyzja, będę składał stosowne poprawki
https://www.facebook.com/lukasz.wantuch ... 2353029402

Awatar użytkownika
pasazer_mobilisu
Ekspert
Posty: 1416
Rejestracja: 18 lut 2020, 6:01

Re: Bilety, kontrole

Post autor: pasazer_mobilisu » 07 paź 2020, 12:31

Kaszmir pisze: 07 paź 2020, 10:18 znika koncepcja biletu na 10 minut- dobra decyzja
Zastanawiam się czy ta koncepcja była na serio czy po prostu celowo rzucono coś absurdalnego, by się z tego wycofać pokazując, że słucha się mieszkańców.
Kaszmir pisze: 07 paź 2020, 10:18 podwyżka biletu 20 min na 4 zł, pojawia się bilet 60 minutowy za 6,60 zł
Nie za drogo te 60 minut? Teraz taniej bo za 6 zł mamy aż 90 minut i jeszcze 70 minut za 5,40 zł (byłoby zabawnie gdyby o nim zapomniano :lol:)
Kaszmir pisze: 07 paź 2020, 10:18 znikają bilety na I i II linie
To akurat jest beznadziejne.
Kaszmir pisze: 07 paź 2020, 10:18 zostaje tylko na wszystkie linie za 96 zł
Lub za 140 zł bez KK i jeszcze więcej dla kupujących bilet na aglo. W Legnicy dało się odebrać darmowe przejazdy młodzieży szkolnej i osobom starszym, szkoda że w Krakowie wolą bardziej dociskać już płacących najwięcej.

I jeszcze jedna rzecz: ostatnio niektórzy pracują w tzw. modelu hybrydowym tydzień zdalnie/tydzień z biura i dla nich KMK też nie ma nic sensownego do zaoferowania, bo bilet tygodniowy jest już teraz drogi. Marzy mi się coś w stylu karty miejskiej z atrakcyjnym limitem dziennym w okolicy 3-4zł (tyle ile kosztuje miesięczny dzielony przez 30 dni) - wtedy z chęcią zapłaciłbym miastu z góry stówkę i jeździł wtedy gdy tego potrzebuję.

Awatar użytkownika
mkm3
Ekspert
Posty: 1035
Rejestracja: 02 mar 2020, 9:47

Re: Bilety, kontrole

Post autor: mkm3 » 07 paź 2020, 19:58

Czy to rzucanie kwotami i czasem biletów jest czymś podparte czy to takie widzimisię, żeby likwidować te bilety na 1 i 2 linie i zrobić sieć i to z kartą mieszkańca na aż 96zł.. tymczasem mieszkańcy gmin ościennych kompletnie zostawią MPK jeżdżące co godzinę lub rzadziej. Naprawdę nie można zrobić jakiejś sensownej podwyżki, która nie odstraszyłaby mieszkańców? Przykładowo: https://ibb.co/GkkYqxJ

prezes
Pomiarowiec
Posty: 606
Rejestracja: 25 lut 2020, 17:57

Re: Bilety, kontrole

Post autor: prezes » 07 paź 2020, 20:18

Łukasz Wantuch pisze:Przed chwilą pojawiły się nowe propozycje dotyczące opłat za parkowanie i bilety
3) znika koncepcja biletu na 10 minut- dobra decyzja
4) podwyżka biletu 20 min na 4 zł, pojawia się bilet 60 minutowy za 6,60 zł- będę składał poprawkę, aby utrzymać cenę 3,40 zł i 4,60 zł dla mieszkańców Krakowa
5) znikają bilety na I i II linie, zostaje tylko na wszystkie linie za 96 zł zamiast 69 zł- to zła decyzja, będę składał stosowne poprawki
Bilet na 10 minut to od początku był absurdalny pomysł. Nie wiem czym kierowała się osoba, która wymyśliła takie coś. Taki bilet byłby kompletnie bezużyteczny i podejrzewam, że przy jego wprowadzeniu wzrosłaby ilość gapowiczów, którym szkoda byłoby wydawać więcej pieniędzy jadąc krótki odcinek.

Zniknięcie biletów na I i II linie przy jednoczesnej podwyżce biletów sieciowych to pomysł bardzo zły. Osoby korzystające z biletów na I i II linie nie dość że poniosą stratę w związku z likwidacją użytkowanych przez nich biletów, to jeszcze będą musieli kupować o wiele droższą sieciówkę. Likwidacja tych biletów mogłaby być mniej szkodliwa, gdyby cena biletu sieciowego utrzymała się na obecnym poziomie.

Moim zdaniem te propozycje podwyżek są po prostu zbyt wysokie i absurdalne. Skoro tak zarzekają się, że brakuje im pieniędzy, to dlaczego tramwaje kursują o wiele częściej niż przed lockdownem? Oczywiście nie mówię, że to źle, aczkolwiek tutaj byłoby większe pole do oszczędności z mniejszą stratą dla pasażerów niż podwyżki biletów. Dlaczego utrzymujemy tramwaje wożące powietrze, jak np. linia "12"?

Awatar użytkownika
pasazer_mobilisu
Ekspert
Posty: 1416
Rejestracja: 18 lut 2020, 6:01

Re: Bilety, kontrole

Post autor: pasazer_mobilisu » 07 paź 2020, 21:24

prezes pisze: 07 paź 2020, 20:18 Skoro tak zarzekają się, że brakuje im pieniędzy, to dlaczego tramwaje kursują o wiele częściej niż przed lockdownem?
W jednym bardzo szczerym wywiadzie padła odpowiedź: MPK musi zarabiać odpowiednią ilość kasy, bo to zabezpieczenie kredytów na zakup taboru. Cóż za głupotę się płaci, szkoda że nie płacą ci którzy do tej sytuacji doprowadzili przez myślenie, że praca przewozowa będzie zawsze rosła.

krawiec
Specjalista
Posty: 334
Rejestracja: 29 sie 2020, 23:23

Re: Bilety, kontrole

Post autor: krawiec » 07 paź 2020, 22:36

pasazer_mobilisu pisze: 07 paź 2020, 21:24
prezes pisze: 07 paź 2020, 20:18 Skoro tak zarzekają się, że brakuje im pieniędzy, to dlaczego tramwaje kursują o wiele częściej niż przed lockdownem?
W jednym bardzo szczerym wywiadzie padła odpowiedź: MPK musi zarabiać odpowiednią ilość kasy, bo to zabezpieczenie kredytów na zakup taboru. Cóż za głupotę się płaci, szkoda że nie płacą ci którzy do tej sytuacji doprowadzili przez myślenie, że praca przewozowa będzie zawsze rosła.
2 lata temu nie można było przewidzieć pandemii, więc tu bym nie jechał po ZIKiT/MPK/ZTP.
Można jechać po (bez)radnych, którzy pozwalają na darmowe przejazdy dzieci/emerytów, jakieś bilety s(r)ocjalne, po kij to wszystko. Zaciskamy pasa, to wszyscy, a nie wybrani. Ale wyborców trzeba nagradzać.
Czy ktoś się orientuje, czy można kupić bilet na 3 miesiące np. od stycznia 2021, kupując w październiku br.?
Czy mając bilet na 3 miesiące (aktywny), mogę dokupić następny od końca ważności posiadanego biletu?

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości