Rozkłady wakacyjne 2026

- Linie, trasy, rozkłady
pjetrek
Ekspert
Posty: 862
Rejestracja: 22 gru 2020, 17:31
Polubił: 32 razy
Otrzymał  polubienie: 99 razy

Re: Rozkłady wakacyjne 2026

Post autor: pjetrek » wczoraj, 23:11

Mr. Passenger pisze: wczoraj, 22:24 Czy "Chełmońskiego Pętla" nie może nazywać się po prostu "Galeria Bronowice"? Skoro mamy "Bonarkę" i "Park Wodny" to chyba z GB nie byłoby problemu.
(...)

Na plus zmiana "Bulwarowej", "Dąbka", "Os. Akademickiego" i przystanków w Toniach - każde uproszczenie nazwy zawsze na plus.
Ale Galeria Bronowice to nazwa komercyjnego podmiotu, a ZTP odchodzi od nazywania przystanków nazwami komercyjnych obiektów, chyba że te sobie za nie zapłacą...
Bonarka jest (oficjalnie) nazwą tego rejonu, lasku, wzgórza. Więc tu odwrotnie sklep wziął nazwę od miejsca. A Park Wodny (kiedyś, nie wiem czy nadal?) był własnością miasta...

Ale uporządkowanie nazw w Toniach zrobiono jak zwykle "po krakosku", czyli zmieniono dwie nazwy, zostawiono trzecią...

Awatar użytkownika
Kaszmir
Administrator
Posty: 7581
Rejestracja: 30 sty 2020, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Polubił: 268 razy
Otrzymał  polubienie: 636 razy
Kontakt:

Re: Rozkłady wakacyjne 2026

Post autor: Kaszmir » wczoraj, 23:42

Dla mnie "Bulwarowa" na minus. Raz, że sama ulica jest bardzo długa - ok. 2,5 km - więc taka nazwa może wprowadzać w błąd. Dwa, że do niedawna "Bulwarowa" to była nazwa obecnego przystanku "Zalew Nowohucki", pasażerom może się to mieszać.

Ydhflx
Ekspert
Posty: 885
Rejestracja: 14 gru 2022, 22:17
Polubił: 359 razy
Otrzymał  polubienie: 261 razy

Re: Rozkłady wakacyjne 2026

Post autor: Ydhflx » dzisiaj, 1:38

Kaszmir pisze: wczoraj, 23:42 Dla mnie "Bulwarowa" na minus. Raz, że sama ulica jest bardzo długa - ok. 2,5 km - więc taka nazwa może wprowadzać w błąd. Dwa, że do niedawna "Bulwarowa" to była nazwa obecnego przystanku "Zalew Nowohucki", pasażerom może się to mieszać.
Niestety nic nowego. Ul. Łokietka ma 6,2km i nie przeszkodziło to w nadaniu jednemu z wielu przystanków na niej dokładnie takiej nazwy. Przykłady zresztą można mnożyć, choćby Kobierzyńska, Kapelanka, Armii Krajowej, Piastowska, albo nawet Przybyszewskiego (przystanek Wesele ma z nią więcej wspólnego niż obecny o tej nazwie), czy nieco inne, choć podobne kuriozum - "Opolska Estakada", mimo że na Opolskiej są dwie estakady...

Jest to konsekwencja nie używania nazw kilku ulic w przypadku przystankach na skrzyżowaniu (jak np. w Rzeszowie). Na przykład Kobierzyńska stałaby się Kapelanka/Kobierzyńska, Kapelanka -> Kapelanka/Monte Cassino, itp.

A w temacie nie używania nazw firm to tak mi się przypomniało, że jakoś może istnieć i to kilka przystanków o nazwach zaczynających się od "TAURON...", i to pisane wielkimi literami...

Awatar użytkownika
Kaszmir
Administrator
Posty: 7581
Rejestracja: 30 sty 2020, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Polubił: 268 razy
Otrzymał  polubienie: 636 razy
Kontakt:

Re: Rozkłady wakacyjne 2026

Post autor: Kaszmir » dzisiaj, 8:35

Ydhflx pisze: dzisiaj, 1:38A w temacie nie używania nazw firm to tak mi się przypomniało, że jakoś może istnieć i to kilka przystanków o nazwach zaczynających się od "TAURON...", i to pisane wielkimi literami...
No tak, tylko Tauron wykupił nazwę obiektu i to miejskiego. Tymczasem Galeria Bronowice nie płaci więc gdyby tu ZTP się ugięło, to wtedy właściciele innych obiektów komercyjnych mogliby zapytać, czemu jedna galeria jest faworyzowana.

Filip
Miłośnik
Posty: 91
Rejestracja: 24 lut 2022, 21:46
Polubił: 5 razy
Otrzymał  polubienie: 12 razy

Re: Rozkłady wakacyjne 2026

Post autor: Filip » dzisiaj, 8:44

Skoro galeria jest największym generatorem ruchu tam to trzeba odstąpić od swoich pomysłów. Podobno komunikacja ma być dla ludzi. Nie spotkałem się z nikim kto by pytał jak dojechać na Bronowice Wielkie Wschód, natomiast ludzi pytających gdzie trzeba wysiąść do Galerii Bronowice owszem.

Ydhflx
Ekspert
Posty: 885
Rejestracja: 14 gru 2022, 22:17
Polubił: 359 razy
Otrzymał  polubienie: 261 razy

Re: Rozkłady wakacyjne 2026

Post autor: Ydhflx » dzisiaj, 10:04

Filip pisze: dzisiaj, 8:44 Skoro galeria jest największym generatorem ruchu tam to trzeba odstąpić od swoich pomysłów. Podobno komunikacja ma być dla ludzi. Nie spotkałem się z nikim kto by pytał jak dojechać na Bronowice Wielkie Wschód, natomiast ludzi pytających gdzie trzeba wysiąść do Galerii Bronowice owszem.
Galeria Bronowice jest prywatnym i komercyjnym podmiotem i jeśli uważa że to jest konieczne, to niech zapłaci za ekwiwalent reklamowy (całkiem spory, bo autobusy by jeździły przez całe miasto z napisem "Galeria Bronowice"). Tak, oczywiście że komunikacja jest dla ludzi, ale są granice - jak dla mnie taką granicą jest reklamowanie za darmo prywatnych podmiotów.

Do tego jak mówi @Kaszmir, zaraz by wszyscy pozostali chcieli, zaczynając od np. zmiany Conrada na "Ikea", Kobierzyńska (w końcu b. długa ulica) na "Carrefour Kapelanka" itp.

miki3uwu
Znawca
Posty: 140
Rejestracja: 28 mar 2025, 13:23
Lokalizacja: Kurdwanów
Polubił: 2 razy
Otrzymał  polubienie: 39 razy

Re: Rozkłady wakacyjne 2026

Post autor: miki3uwu » dzisiaj, 10:27

Klimatyzację z tramwajów ma wszystko poza Konstalami i Wiedeńcami?

Awatar użytkownika
LLoan
Moderator globalny
Posty: 617
Rejestracja: 26 maja 2022, 15:55
Lokalizacja: Kraków-Czyżyny
Polubił: 58 razy
Otrzymał  polubienie: 195 razy

Re: Rozkłady wakacyjne 2026

Post autor: LLoan » dzisiaj, 10:30

miki3uwu pisze: dzisiaj, 10:27 Klimatyzację z tramwajów ma wszystko poza Konstalami i Wiedeńcami?
N8S jeszcze nie mają klimy.

cynamon
Znawca
Posty: 167
Rejestracja: 31 lip 2023, 23:57
Polubił: 37 razy
Otrzymał  polubienie: 27 razy

Re: Rozkłady wakacyjne 2026

Post autor: cynamon » dzisiaj, 11:35

Ydhflx pisze: dzisiaj, 10:04 Galeria Bronowice jest prywatnym i komercyjnym podmiotem i jeśli uważa że to jest konieczne, to niech zapłaci za ekwiwalent reklamowy (całkiem spory, bo autobusy by jeździły przez całe miasto z napisem "Galeria Bronowice"). Tak, oczywiście że komunikacja jest dla ludzi, ale są granice - jak dla mnie taką granicą jest reklamowanie za darmo prywatnych podmiotów.

Do tego jak mówi @Kaszmir, zaraz by wszyscy pozostali chcieli, zaczynając od np. zmiany Conrada na "Ikea", Kobierzyńska (w końcu b. długa ulica) na "Carrefour Kapelanka" itp.
A może po prostu „Stawowa Centrum Handlowe”? To takie wyjście pośrodku. Wiadomo o co chodzi, inni się nie dopatrzą faworyzacji. Płacenie za nazwy przystanków w wielu miastach wiąże się z komplikacjami. W takich Tychach jeszcze za czasów miejscowego MZK, Tesco płaciło za nazwę przystanku. A później się wycofało, a do tego na parkingu powstały kolejne budynki. MZK „wybrnęło” z tego tak, że przystanek został nazwany „Tychy Hipermarkety”, co w sumie było dziwnym rozwiązaniem :D

Awatar użytkownika
Kaszmir
Administrator
Posty: 7581
Rejestracja: 30 sty 2020, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Polubił: 268 razy
Otrzymał  polubienie: 636 razy
Kontakt:

Re: Rozkłady wakacyjne 2026

Post autor: Kaszmir » dzisiaj, 12:32

cynamon pisze: dzisiaj, 11:35A może po prostu „Stawowa Centrum Handlowe”?
Też się nad tym zastanawiałem. Może byłby to jakiś kompromis? Tym bardziej, że są przecież "Rybitwy Sklep" czy "Wyciąże Sklep".

krawiec
Specjalista
Posty: 492
Rejestracja: 29 sie 2020, 23:23
Polubił: 2 razy
Otrzymał  polubienie: 22 razy

Re: Rozkłady wakacyjne 2026

Post autor: krawiec » dzisiaj, 12:44

Skoro jest Olsza II, to gdzie jest Olsza I? :D

Mr. Passenger
Specjalista
Posty: 240
Rejestracja: 22 sie 2020, 13:05
Lokalizacja: Ruczaj
Polubił: 34 razy
Otrzymał  polubienie: 44 razy

Re: Rozkłady wakacyjne 2026

Post autor: Mr. Passenger » dzisiaj, 13:01

Ydhflx pisze: dzisiaj, 10:04 Galeria Bronowice jest prywatnym i komercyjnym podmiotem i jeśli uważa że to jest konieczne, to niech zapłaci za ekwiwalent reklamowy (całkiem spory, bo autobusy by jeździły przez całe miasto z napisem "Galeria Bronowice"). Tak, oczywiście że komunikacja jest dla ludzi, ale są granice - jak dla mnie taką granicą jest reklamowanie za darmo prywatnych podmiotów
Czy sama nazwa jest rzeczywiście taką reklamą? O tym, że Galeria Bronowice istnieje, wie prawdopodobnie jakieś 90% mieszkańców miasta, co tu jest więcej do reklamowania? Kto, zobaczywszy autobus z nazwą galerii na wyświetlaczu nagle spontanicznie podejmie decyzje, że pojedzie sobie na zakupy? Jak wskazano wyżej, galeria jest największym generatorem potoków na przystanku końcowym, więc nie wiem po co utrudniać ludziom życie i tworzyć jakieś potworki językowe typu "Bronowice Wielkie Wschód".
Jeśli nie chcemy podawać bezpośrednich nazw to zawsze można pójść ścieżką Warszawy, gdzie zamiast "G City Targówek" jest po prostu "CH Targówek", więc z "Galerii Bronowice" można by po prostu zrobić "CH Bronowice". Każdy będzie wiedział o jakie centrum handlowe chodzi. Podobnie, gdyby pojawiła się konieczność to można zrobić analogicznie "CH Bonarka", "CH Serenada", "CH Kazimierz", "CH Kapelanka", "CH Atut Ruczaj" itd.
Ydhflx pisze: dzisiaj, 10:04 "Carrefour Kapelanka" itp.
Kaufland jak już ;)
Kaszmir pisze: dzisiaj, 12:32 Też się nad tym zastanawiałem. Może byłby to jakiś kompromis? Tym bardziej, że są przecież "Rybitwy Sklep" czy "Wyciąże Sklep".
"Rybitwy Sklep" to też solidny kandydat do zmiany, bo, z tego co przynajmniej widzę na mapie to na Rybitwach sklepy znajdują się przy przystanku "Dom Kultury", przy "Szparagowej", przy "Śliwiaka Zakłady", natomiast przy przystanku "Rybitwy Sklep"... sklepu nie ma :lol:
Więc przystanek mógłby się nazywać po prostu "Kormoranów". Natomiast "Wyciąże Sklep" może zmienić na "Wyciąże Szkoła"? Znajduje się 300 metrów od przystanku, więc, moim zdaniem, wystarczająco blisko

Ydhflx
Ekspert
Posty: 885
Rejestracja: 14 gru 2022, 22:17
Polubił: 359 razy
Otrzymał  polubienie: 261 razy

Re: Rozkłady wakacyjne 2026

Post autor: Ydhflx » dzisiaj, 15:07

Mr. Passenger pisze: dzisiaj, 13:01 Kto, zobaczywszy autobus z nazwą galerii na wyświetlaczu nagle spontanicznie podejmie decyzje, że pojedzie sobie na zakupy?
Ale przecież nie o to chodzi. Reklama ma również, a może przede wszystkim, wpływ podświadomy. Po pierwsze fakt że ktoś wie o istnieniu tej galerii nie oznacza, że jak się zastanawia gdzie pójść na zakupy, to jest ta galeria jedną z opcji które rozważa. Reklama może na to wpływać. Po drugie, jeśli ktoś codziennie będzie widział że autobus którym przejeżdża pod domem ma napisane Galeria Bronowice, to analogicznie może to wpływać na jego decyzję, że "o, mam taki prosty dojazd, to może tam pojadę".
Mr. Passenger pisze: dzisiaj, 13:01 Jeśli nie chcemy podawać bezpośrednich nazw to zawsze można pójść ścieżką Warszawy, gdzie zamiast "G City Targówek" jest po prostu "CH Targówek", więc z "Galerii Bronowice" można by po prostu zrobić "CH Bronowice". Każdy będzie wiedział o jakie centrum handlowe chodzi. Podobnie, gdyby pojawiła się konieczność to można zrobić analogicznie "CH Bonarka", "CH Serenada", "CH Kazimierz", "CH Kapelanka", "CH Atut Ruczaj" itd.
To już prędzej.

rogalnet
Pasażer
Posty: 9
Rejestracja: 20 cze 2024, 14:27
Otrzymał  polubienie: 1 raz

Re: Rozkłady wakacyjne 2026

Post autor: rogalnet » dzisiaj, 17:22

krawiec pisze: dzisiaj, 12:44 Skoro jest Olsza II, to gdzie jest Olsza I? :D
Olsza to dawna wieś - rejon Osiedla Oficerskiego aż do rejonu byłej Almy. Osiedle Olsza II to rejony właśnie ul. Młyńskiej czy Miechowity.
Czy to najszczęśliwsza nazwa dla przystanku - to już druga sprawa.

Awatar użytkownika
Pokrzywa
Ekspert
Posty: 644
Rejestracja: 27 sie 2022, 10:37
Polubił: 102 razy
Otrzymał  polubienie: 94 razy

Re: Rozkłady wakacyjne 2026

Post autor: Pokrzywa » dzisiaj, 17:46

rogalnet pisze: dzisiaj, 17:22 Olsza to dawna wieś - rejon Osiedla Oficerskiego aż do rejonu byłej Almy. Osiedle Olsza II to rejony właśnie ul. Młyńskiej czy Miechowity.
Czy to najszczęśliwsza nazwa dla przystanku - to już druga sprawa.
Ciekawe, bo może po otwarciu KST IV zmieni nazwę na Rondo Polsadu... 🤔
ona/jej

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości