Same zmiany w układzie linii nie generują oszczędności tylko wzrost kosztów. I teraz według mnie to miasto musi zdecydować co dalej zrobić. Bo tak jak piszesz jest okazja do poprawy komunikacji autobusowej z racji na pewne odzyskanie wozów, ale jednocześnie nie jestem przekonany, że są pieniądze na dalsze wzmocnienia. Jeżeli miasto ich nie znajdzie zaprzepaści szansę, bo MPK po przycięciu pracy zacznie kasować stare wozy, a kierowców wysyłać na emerytury, aby zachować bilans ekonomiczny. I szczerze niestety ten drugi scenariusz póki co jest bardziej realny, bo prezydenta nie ma i nie ma nikogo kto weźmie odpowiedzialność za taką decyzję, tym bardziej przed wyborami, a czasu w zasadzie wiele nie ma.Bautosz pisze: 04 cze 2026, 16:03 Czy, mając na uwadze ilość kierowców pracujących w MPK, istnieje szansa ażeby utracone w tej części miasta wozokilometry spożytkować na poczet poprawy siatki autobusowej? Być może jest to pytanie czysto teoretyczne, więc pytam szczególnie osoby doświadczone w kwestiach organizacyjnych.
Wieści z ZTP / MPK / Mobilis + krótkie zmiany tymczasowe
-
ant_sm
- Specjalista
- Posty: 463
- Rejestracja: 20 lut 2020, 19:45
- Polubił: 2 razy
- Otrzymał polubienie: 38 razy
Re: Wieści z ZTP / MPK / Mobilis + krótkie zmiany tymczasowe
-
Fortissimo
- Pasażer
- Posty: 29
- Rejestracja: 25 mar 2026, 22:43
- Polubił: 11 razy
- Otrzymał polubienie: 21 razy
Re: Wieści z ZTP / MPK / Mobilis + krótkie zmiany tymczasowe
https://ztp.krakow.pl/kmk/komunikaty/2002-2026Zamknięcie ul. Tynieckiej w Kostrzu
od 27.06.2026
112, 203, 233, 496, 612, 712
Szanowni Pasażerowie,
uprzejmie informujemy, że od dnia 27 czerwca 2026 r. (sobota), w związku z prowadzoną przebudową przepustu pod drogą, zamknięta zostanie ul. Tyniecka w Kostrzu. W związku z powyższym nastąpią zmiany w funkcjonowaniu KMK.
Linia 112 – będzie kursować po trasie czasowo zmienionej: Os. Podwawelskie – … – Tyniecka – Dąbrowa – Kostrze;
linie dodatkowo będą obsługiwać przystanki: Kostrze OSP 01/02, Ślaskiego 01/02, Dąbrowa 01/02, Kostrze 01/02;
bez obsługi pozostaną przystanki: Wały Wiślane 01/02, Kostrze Kapliczka 01/02, Kolna 01/02, Tyniecka Autostrada 01/02, Bolesława Śmiałego 01/02, Tyniec 01/03, Walgierza Wdałego 02, Bogucianka 01/02, Tyniec Kamieniołom 01.
Linia 203 – będzie kursować po trasie czasowo zmienionej (skróconej): Skawina SCK – przystanek Skawina Cmentarz – … – Wały Wiślane;
przystanek Wały Wiślane 02 będzie pełnił funkcje przystanku początkowego, przystankiem końcowym będzie przystanek tymczasowy Wały Wiślane 71 zlokalizowany naprzeciwko;
linia będzie dodatkowo obsługiwać przystanki Skawina SCK, Wały Wiślane 71;
bez obsługi pozostaną przystanki: Skawina, Skawina Ajka, Skawina Popiełuszki, Wały Wiślane 01, Kostrze Szkoła 01/02, Fort Winnica 01/02, Winnicka 01/02, Skotniki Szkoła 01/03, Mochnaniec 01/02, Czerwone Maki P+R 02/04;
zachowane zostaną kursy wariantowe przez przystanek Tor Kajakowy oraz skrócone do pętli Skawina Podgórki.
Linia 233 – będzie kursować po trasie czasowo zmienionej: Czerwone Maki P+R – … – Korabnicka – Popiełuszki – Jana Pawła II – Skawina;
linia będzie dodatkowo obsługiwać przystanki: Skawina Popiełuszki (na ul. Popiełuszki), Skawina Ajka, Skawina;
bez obsługi pozostaną przystanki: Skawina Cmentarz, Skawina Rynek, Skawina Mickiewicza Szkoła, Skawina SCK.
Linia 496 – będzie kursować po trasie czasowo zmienionej (wydłużonej): Łagiewniki – przystanek Skotniki Szkoła – Skotnicka – Winnicka – Tyniecka – Kostrze OSP;
linia będzie dodatkowo obsługiwać przystanki: Skotniki Szkoła 01/03, Winnicka 01/02, Fort Winnica 01/02, Kostrze Szkoła 01/02, Kostrze OSP 01;
bez obsługi pozostanie przystanek Skotniki Szkoła 02 (na pętli);
funkcjonowanie linii zostanie wydłużone w soboty i dni świąteczne do godziny 20:00.
Linia 612 – będzie kursować po trasie czasowo zmienionej (skróconej): Os. Podwawelskie – … – przystanek Kostrze Szkoła – Kostrze OSP;
linia dodatkowo będą obsługiwać przystanek początkowo-końcowy Kostrze OSP 01;
bez obsługi pozostaną przystanki: Wały Wiślane 01/02, Kostrze Kapliczka 01/02, Kolna 01/02, Tyniecka Autostrada 01/02, Bolesława Śmiałego 01/02, Tyniec 01/03, Walgierza Wdałego 02, Bogucianka 01/02, Tyniec Kamieniołom 01.
Linia 712 – zostanie uruchomiona autobusowa linia zastępcza kursująca po trasie: Os. Podwawelskie – ul. Bułhaka – Monte Cassino – Bałuckiego – Rynek Dębnicki – Tyniecka – Praska – Zielińskiego – most Zwierzyniecki – Księcia Józefa – Mirowska – przejazd autostradą A4 przez Stopień Wodny Kościuszko – Bolesława Śmiałego – Bogucianka – Tyniec Kamieniołom;
linia będzie obsługiwać przystanki:
w kierunku Tyniec Kamieniołom: Os. Podwawelskie 03, Rondo Grunwaldzkie 05, Rynek Dębnicki 01, Praska 01, Zielińskiego 01 i 04, Tyniecka Autostrada 71 (tymczasowy po zjeździe z autostrady A4 na ul. Bolesława Śmiałego), Bolesława Śmiałego 01, Tyniec 03, Walgierza Wdałego 02, Bogucianka 02, Tyniec Kamieniołom 01;
w kierunku Os. Podwawelskie: Tyniec Kamieniołom 01, Bogucianka 01, Tyniec 01, Bolesława Śmiałego 02, Tyniecka Autostrada 02, Zielińskiego 02, Praska 02, Rynek Dębnicki 02, Bałuckiego 01, Szwedzka 02, Rondo Grunwaldzkie 03, Os. Podwawelskie 03;
linia będzie kursować z częstotliwością:
co 30 minut w dni powszednie w godzinach szczytu;
co 40 minut w dni powszednie poza godzinami szczytu, w soboty i dni świąteczne.
Rozkłady jazdy zostaną zmienione.
Za utrudnienia przepraszamy!
Ta linia 712 to może być ciekawy przypadek - ok. 10km bez przystanku. Ktoś sobie wsiądzie na jeden przystaneczek na Zielińskiego a tu niespodzianka - najbliższy przystanek w Tyńcu.
Być może nie zaszkodziłoby dodać jeden przystanek, np. Przegorzały Obwodnica, jednak nie mnie to oceniać.
-
MichalTyniec
- Ekspert
- Posty: 813
- Rejestracja: 22 sie 2020, 15:20
- Polubił: 7 razy
- Otrzymał polubienie: 12 razy
Re: Wieści z ZTP / MPK / Mobilis + krótkie zmiany tymczasowe
Niepotrzebnie robi koło jadąc na Podwawelskie przez Praską i Rynek Dębnicki, gdzie cały most stoi w szczycie i notuje duże opóźnienia. Jeżeli jedzie przez Bielany to powinien kończyć w okolicach Cracovii lub Cichego Kącika. Co do przystanków, to można mu wyznaczyć te na trasie "146", zawieszając ją i zaoszczędzić trochę. Myślę, że mieszkańcy Tyńca nie byliby aż tak przeciwko. Co do taboru, to powinien wystarczyć na każdej linii 12m, bo "712" tylko Tyniec obsłuży plus te parę osób po drodze, Kostrze i Podgórki bez Tyńca to max w taborze 12m przy częstotliwości obu linii co 30min bo taką dostaną pewnie.
- michal49944
- Ekspert
- Posty: 1036
- Rejestracja: 15 mar 2024, 17:07
- Lokalizacja: Kraków - Os. Podwawelskie
- Polubił: 532 razy
- Otrzymał polubienie: 312 razy
Re: Wieści z ZTP / MPK / Mobilis + krótkie zmiany tymczasowe
https://ztp.krakow.pl/kmk/komunikaty/2010-2026Wyłączenie ruchu tramwajowego na węźle Kombinat
od 4.07.2026 do 5.07.2026
16, 21, 22, 74, 75
Szanowni Pasażerowie,
uprzejmie informujemy, że w dniach 4-5 lipca 2026 r. (sobota–niedziela) zostanie całkowicie wyłączony ruch tramwajowy na węźle Kombinat. W związku z powyższym zostaną wprowadzone następujące zmiany w funkcjonowaniu KMK.
Linia 21 – będzie kursować po dotychczasowej trasie czasowo zmienionej: Os. Piastów – … – Al. Andersa – Al. Jana Pawła II – Ptaszyckiego – Igołomska – Pleszów;
kursy wariantowe w godzinach porannych i wieczornych (obecnie realizowane z i do przystanku Plac Centralny im. R. Reagana) będą wykonywane na trasie: Rondo Kocmyrzowskie im. ks. Gorzelanego – Os. Piastów.
Linia 22 – będzie kursować po trasie czasowo zmienionej (z uwzględnieniem planowanego wyłączenia ruchu na ul. Grzegórzeckiej): Borek Fałęcki – … – Dietla – Starowiślna – Westerplatte – Lubicz – Al. Powstania Warszawskiego – Rondo Grzegórzeckie – … – Plac Centralny im. R. Reagana – Al. Andersa – Kocmyrzowska – Łowińskiego – Elektromontaż;
bez obsługi pozostaną przystanki: Starowiślna 03/04, Hala Targowa 01/02, Rondo Grzegórzeckie 02, Plac Centralny im. R. Reagana 03, Struga 01/02, Zalew Nowohucki 01/02, Kombinat 01/02, Zajezdnia Nowa Huta 01/02;
linia będzie dodatkowo obsługiwać przystanki: Starowiślna 01/02, Poczta Główna 01/02, Teatr Słowackiego 01/03, Lubicz 01/02, Rondo Mogilskie 03/04, Rondo Grzegórzeckie 03, Plac Centralny im. R. Reagana 02, Os. Zgody 01/02, Rondo Kocmyrzowskie im. ks. Gorzelanego 03/04, Teatr Ludowy 01/02, Cienista 01/02, Wańkowicza 01/02, Grodzki Urząd Pracy 01/02, Elektromontaż 01/02.
Linia 74 – będzie kursować po trasie czasowo zmienionej: Wzgórza Krzesławickie – przystanek Darwina – Kocmyrzowska – Al. Andersa – Plac Centralny im. R. Reagana – … – Kurdwanów P+R;
bez obsługi pozostaną przystanki: Grodzki Urząd Pracy 01/02, Elektromontaż 01/02, Zajezdnia Nowa Huta 01/02, Kombinat 01/02, Zalew Nowohucki 01/02, Struga 01/02, Plac Centralny im. R. Reagana 03;
linia będzie dodatkowo obsługiwać przystanki: Plac Centralny im. R. Reagana 02, Os. Zgody 01/02, Rondo Kocmyrzowskie im. ks. Gorzelanego 03/04, Teatr Ludowy 01/02, Cienista 01/02, Wańkowicza 01/02.
kursy wariantowe realizowane z i do przystanku Kombinat będą wykonywane na trasie Wańkowicza – Kurdwanów P+R.
Jednocześnie informujemy, że od dnia 6 czerwca 2026 r. (poniedziałek) zostanie przywrócony ruch tramwajowy na całym węźle Kombinat. W związku z tym linie 16, 21, 22, 74 i 75 powrócą w tym rejonie na stałe trasy.
Wie ktoś o jakie wyłączenie chodzi?z uwzględnieniem planowanego wyłączenia ruchu na ul. Grzegórzeckiej
- Kaszmir
- Administrator
- Posty: 7589
- Rejestracja: 30 sty 2020, 21:20
- Lokalizacja: Kraków
- Polubił: 269 razy
- Otrzymał polubienie: 647 razy
- Kontakt:
Re: Wieści z ZTP / MPK / Mobilis + krótkie zmiany tymczasowe
I brak komunikacji zastępczej? Albo chociaż przetrasowania "142" lub "172" by zahaczały o Plac Centralny? Przecież pasażerowie z al. Solidarności nawet nie będą mieli jak dojechać na Plac, by złapać "22" czy "74" będą musieli jechać aż na os. Zgody i potem się wracać.
Re: Wieści z ZTP / MPK / Mobilis + krótkie zmiany tymczasowe
"74" i "22" będą jechały przez Zgody a przesiadka na placu Centralnym zajęłaby prawdopodobnie dłużej niż dojechanie na Zgody. Jedynie poszkodowani są ci co docelowo jadą na plac Centralny.Kaszmir pisze: wczoraj, 12:15 I brak komunikacji zastępczej? Albo chociaż przetrasowania "142" lub "172" by zahaczały o Plac Centralny? Przecież pasażerowie z al. Solidarności nawet nie będą mieli jak dojechać na Plac, by złapać "22" czy "74" będą musieli jechać aż na os. Zgody i potem się wracać.
Re: Wieści z ZTP / MPK / Mobilis + krótkie zmiany tymczasowe
Może rozkucie asfaltu na tymczasowej przełączce?
-
Ydhflx
- Ekspert
- Posty: 891
- Rejestracja: 14 gru 2022, 22:17
- Polubił: 376 razy
- Otrzymał polubienie: 270 razy
Re: Wieści z ZTP / MPK / Mobilis + krótkie zmiany tymczasowe
Przetrasowanie 22 na Westerplatte wyjaśnia też dlaczego zostawiono tam rezerwę przepustowości wyznaczając trasy zastępcze na czas remontu Bagateli (20 na DT, były różne hipotezy na forum stawiane ale tego chyba nikt nie przewidział).
-
kucyk
- Ekspert
- Posty: 2883
- Rejestracja: 26 sie 2020, 14:39
- Polubił: 19 razy
- Otrzymał polubienie: 180 razy
Re: Wieści z ZTP / MPK / Mobilis + krótkie zmiany tymczasowe
Czytając rano komunikat uśmiałem się do łez. Zamykają węzeł Kombinat 4 i 5 lipca a tramwaje wrócą 6 czerwca.
Chyba, że wrócą tramwaje w czerwcu przyszłego roku?
Chyba, że wrócą tramwaje w czerwcu przyszłego roku?
Re: Wieści z ZTP / MPK / Mobilis + krótkie zmiany tymczasowe
Czy wiadomo na kiedy Zarząd Dróg Miasta planuje w tym roku remont torowisk :
1. ul. Grzegórzecka
2. ul. Limanowskiego ( nieczynny odcinek między węzłem Na Zajeździe a estakadą Lipska/Wielicka )
3. ul. Nowosądecka/Wielicka ( wyłączony z eksploatacji odcinek do Bieżanowa i Kurdwanowa od estakady Lipska/Wielicka )
4. Zamknięty odcinek od Stradom do " Kina Wanda "
Informacja z Gazety Krakowskiej
1. ul. Grzegórzecka
2. ul. Limanowskiego ( nieczynny odcinek między węzłem Na Zajeździe a estakadą Lipska/Wielicka )
3. ul. Nowosądecka/Wielicka ( wyłączony z eksploatacji odcinek do Bieżanowa i Kurdwanowa od estakady Lipska/Wielicka )
4. Zamknięty odcinek od Stradom do " Kina Wanda "
Informacja z Gazety Krakowskiej
-
Jelczyk
- Ekspert
- Posty: 1211
- Rejestracja: 11 wrz 2020, 11:24
- Polubił: 86 razy
- Otrzymał polubienie: 37 razy
Re: Wieści z ZTP / MPK / Mobilis + krótkie zmiany tymczasowe
Kolega się teraz przerzucił z tworzenia linii na planowanie remontów?Księżyc pisze: wczoraj, 23:09 Czy wiadomo na kiedy Zarząd Dróg Miasta planuje w tym roku remont torowisk :
1. ul. Grzegórzecka
2. ul. Limanowskiego ( nieczynny odcinek między węzłem Na Zajeździe a estakadą Lipska/Wielicka )
3. ul. Nowosądecka/Wielicka ( wyłączony z eksploatacji odcinek do Bieżanowa i Kurdwanowa od estakady Lipska/Wielicka )
4. Zamknięty odcinek od Stradom do " Kina Wanda "
Informacja z Gazety Krakowskiej
- michal49944
- Ekspert
- Posty: 1036
- Rejestracja: 15 mar 2024, 17:07
- Lokalizacja: Kraków - Os. Podwawelskie
- Polubił: 532 razy
- Otrzymał polubienie: 312 razy
Re: Wieści z ZTP / MPK / Mobilis + krótkie zmiany tymczasowe
Zakładając przekierowanie 1, 22 na Westerplatte i powrót 10 na stałą trasę, to będzie tam w szczycie już 39 poc/h. Ciekawe co ZTP zrobi z 17? Dość logicznym wydaje się przekierowanie również przez Westeplatte i dalej Pawią, aby zapewnić dojazd na dworzec z Podgórza. Jednak wtedy na Westerplatte robi nam się już 42 poc/h (limit ustalony przez ZTP to 40 poc/h). Pytanie, czy na czas remontu uda się ją tam puścić. Z drugiej strony też nie za bardzo jest gdzie ją przekierować w innym wypadku, aby trasa miała jakikolwiek sens (może dojazd do Poczty Głównej i kółko przez Wawel i Stradom, tak jak 13 w zeszłym roku ??).Ydhflx pisze: wczoraj, 15:46 Przetrasowanie 22 na Westerplatte wyjaśnia też dlaczego zostawiono tam rezerwę przepustowości wyznaczając trasy zastępcze na czas remontu Bagateli (20 na DT, były różne hipotezy na forum stawiane ale tego chyba nikt nie przewidział).
- Kaszmir
- Administrator
- Posty: 7589
- Rejestracja: 30 sty 2020, 21:20
- Lokalizacja: Kraków
- Polubił: 269 razy
- Otrzymał polubienie: 647 razy
- Kontakt:
Re: Wieści z ZTP / MPK / Mobilis + krótkie zmiany tymczasowe
A nie 42/h?michal49944 pisze: dzisiaj, 0:35Zakładając przekierowanie 1, 22 na Westerplatte i powrót 10 na stałą trasę, to będzie tam w szczycie już 39 poc/h.
"1", "3", "18", "52", "74" - po 6/h, łącznie 30/h
"10", "14", "22", "76" - po 3/h, łącznie 12/h
Zatem nawet bez "17" wychodziłoby 30 + 12 = 42/h?
- michal49944
- Ekspert
- Posty: 1036
- Rejestracja: 15 mar 2024, 17:07
- Lokalizacja: Kraków - Os. Podwawelskie
- Polubił: 532 razy
- Otrzymał polubienie: 312 razy
Re: Wieści z ZTP / MPK / Mobilis + krótkie zmiany tymczasowe
Rzeczywiście, jakiś błąd wkradł się w moje obliczenia.Kaszmir pisze: dzisiaj, 10:02 A nie 42/h?
"1", "3", "18", "52", "74" - po 6/h, łącznie 30/h
"10", "14", "22", "76" - po 3/h, łącznie 12/h
Zatem nawet bez "17" wychodziłoby 30 + 12 = 42/h?
To w takim razie na pewno nie ma szans na 17, może rzeczywiście warto wykorzystać taką pętlę uliczną o której pisałem wcześniej.
Pytanie czy w ogóle ZTP pozwoli na te 42 kursy/h, bo z jednej strony to o 2 za dużo, ale z drugiej to będzie tylko przez kilka godzin w szczycie (potem 74 schodzi do f20), a zamknięcie Grzegórzeckiej też nie potrwa niewiadomo jak długo, to może jest szansa.
W innym razie ciężko pomyśleć co by mogło stąd wylecieć, bo w miarę wszystko jest dość niezbędne.
Kto jest online
Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot], Kaszmir i 4 gości
