Tramwaj Cichy Kącik - Piastowska - Azory

- Drogi, torowiska, chodniki, parkingi, inwestycje
Awatar użytkownika
Kaszmir
Administrator
Posty: 7595
Rejestracja: 30 sty 2020, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Polubił: 270 razy
Otrzymał  polubienie: 652 razy
Kontakt:

Re: Tramwaj Cichy Kącik - Piastowska - Azory

Post autor: Kaszmir » 19 cze 2026, 17:27

Zachęcamy do podpisania petycji w sprawie tramwaju na Piastowskiej, współtworzonej przez Moderatorów PKK:
https://www.petycjeonline.com/tak_dla_b ... w_krakowie

Awatar użytkownika
Kowalik
Ekspert
Posty: 835
Rejestracja: 08 lut 2022, 14:38
Polubił: 44 razy
Otrzymał  polubienie: 129 razy

Re: Tramwaj Cichy Kącik - Piastowska - Azory

Post autor: Kowalik » 23 cze 2026, 19:23

https://lovekrakow.pl/koniec-planow-pol ... ewykonalne
Planowana od dawna linia tramwajowa Cichy Kącik – Azory nie powstanie. Stanisław Kracik zapowiedział, że miasto zrealizuje jedynie krótszy odcinek do ul. Podchorążych.

Woof
Miłośnik
Posty: 65
Rejestracja: 19 lut 2020, 18:50
Polubił: 113 razy
Otrzymał  polubienie: 30 razy

Re: Tramwaj Cichy Kącik - Piastowska - Azory

Post autor: Woof » 23 cze 2026, 20:34

Czyli cała trasa do Azorów a następnie do Jasnogórskiej będzie wisieć na Dworcu Towarowym. Podobnie jak długa trasa do Górki Narodowej. Jakiekolwiek zdarzenie między KG a DT będzie się równało tramwajowemu odcięciu tych części miasta od centrum i w ogóle od reszty sieci.

Wiem, że to nie jest umocowane jednoznacznie w przepisach, ale podobno rolą komisarza jest bieżące administrowanie, a nie wydawanie strategicznych decyzji o poważnych skutkach dla układu komunikacyjnego miasta...? 🙃

Awatar użytkownika
Kaszmir
Administrator
Posty: 7595
Rejestracja: 30 sty 2020, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Polubił: 270 razy
Otrzymał  polubienie: 652 razy
Kontakt:

Re: Tramwaj Cichy Kącik - Piastowska - Azory

Post autor: Kaszmir » 23 cze 2026, 22:00

Bez połączenia z ciągiem bronowickim, to sytuacja Krowodrzy Górki, Górki Narodowej i Azorów wydawać się będzie nawet gorsza niż obecnie ciągu bronowickiego. Wszak w tym drugim przypadku na jednej trasie wisi obecnie w szczycie 28 kursów/h (w stałym układzie). Tymczasem Krowodrza z Azorami to będzie przynajmniej 40/h.

miki3uwu
Znawca
Posty: 143
Rejestracja: 28 mar 2025, 13:23
Lokalizacja: Kurdwanów
Polubił: 2 razy
Otrzymał  polubienie: 39 razy

Re: Tramwaj Cichy Kącik - Piastowska - Azory

Post autor: miki3uwu » 24 cze 2026, 1:46

Skoro to teren jest problemem to może wrócimy do koncepcji kolei gondolowej xd? Trzy stacje, Azory, może nad nowym przystankiem kolejowym i nad przystankiem Głowackiego

scyzor663
Ekspert
Posty: 574
Rejestracja: 10 lis 2023, 9:36
Polubił: 51 razy
Otrzymał  polubienie: 215 razy

Re: Tramwaj Cichy Kącik - Piastowska - Azory

Post autor: scyzor663 » 24 cze 2026, 8:01

Ludzie, ale ten chłop jest odklejony, co to wg za retoryka, co to za słownictwo...
A na Aleję Kijowską nawet się nie wybieram, bo tam ludzie nas nie wpuszczą i w ogóle nie ma o czym mówić.
Przez ul. Głowackiego nie przejdziemy z uwagi na dwa zabytki przy przejściu.
Rozumiem, że nie można po prostu puścić tramwaju po jezdni...

Awatar użytkownika
Kaszmir
Administrator
Posty: 7595
Rejestracja: 30 sty 2020, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Polubił: 270 razy
Otrzymał  polubienie: 652 razy
Kontakt:

Re: Tramwaj Cichy Kącik - Piastowska - Azory

Post autor: Kaszmir » 24 cze 2026, 9:11

scyzor663 pisze: 24 cze 2026, 8:01Rozumiem, że nie można po prostu puścić tramwaju po jezdni...
Poza centrum Miasto unika kierowania torowisk po jezdni by tramwaje nie utykały w korkach. Rozumiem to bo to nie jest nawet kwestia lokalna - jeśli kurs utknie w jednym miejscu, to opóźnienie rzutuje na całą trasę.

Tak czy owak szkoda. Wierzę, że jeszcze uda się znaleźć jakieś rozwiązanie by torowisko z Azorów gdzieś do ciągu bronowickiego jednak powstało.

scyzor663
Ekspert
Posty: 574
Rejestracja: 10 lis 2023, 9:36
Polubił: 51 razy
Otrzymał  polubienie: 215 razy

Re: Tramwaj Cichy Kącik - Piastowska - Azory

Post autor: scyzor663 » 24 cze 2026, 9:39

Kaszmir pisze: 24 cze 2026, 9:11 Poza centrum Miasto unika kierowania torowisk po jezdni by tramwaje nie utykały w korkach. Rozumiem to bo to nie jest nawet kwestia lokalna - jeśli kurs utknie w jednym miejscu, to opóźnienie rzutuje na całą trasę.

Tak czy owak szkoda. Wierzę, że jeszcze uda się znaleźć jakieś rozwiązanie by torowisko z Azorów gdzieś do ciągu bronowickiego jednak powstało.
Ja to rozumiem, i jest to oczywiste, ale lepiej by było żeby tramwaj jechał jezdnią niż nie jechał wcale. Jak chodzi tylko o sam region skrzyżowania to można pomyśleć o chwilowym wjeździe na jezdnię, a później znowu na wydzielone torowisko. Chociaż i tak nie wiem co tam jest takiego zabytkowego, ta trybuna z blachy falistej?

Tramwajolog14
Ekspert
Posty: 615
Rejestracja: 22 lis 2020, 23:01
Lokalizacja: Kraków
Polubił: 158 razy
Otrzymał  polubienie: 54 razy

Re: Tramwaj Cichy Kącik - Piastowska - Azory

Post autor: Tramwajolog14 » 24 cze 2026, 10:03

Jedynym miejscem, gdzie tramwaj stałby w korku jest Głowackiego w stronę skrzyżowania z Podchorążych. Może kontrowersyjne, ale myślę, że warto byłoby przeanalizować ograniczenie ruchu na Głowackiego na odcinku przed samym skrzyżowaniem, wraz z odwróceniem kierunku ruchu na ul. Halczyna. Wtedy na Głowackiego tramwaj w jezdni nie utykałby w korkach przed skrzyżowaniem, gdyż ruch ogólny kierowałby się przez ul. Halczyna na Rydla lub w ogóle przez Kijowską.

W drugą stronę na Głowackiego raczej nie ma problemów z zatorami, więc tramwaj w ruchu ogólnym powinien jechać płynnie.

Awatar użytkownika
Pokrzywa
Ekspert
Posty: 648
Rejestracja: 27 sie 2022, 10:37
Polubił: 115 razy
Otrzymał  polubienie: 97 razy

Re: Tramwaj Cichy Kącik - Piastowska - Azory

Post autor: Pokrzywa » 24 cze 2026, 12:53

Dlaczego wydaje mi się, że Kracik to jest trochę kozioł ofiarny za Miszalskiego, który przekazuje trudne ale prawdziwe info na zasadzie "don't shoot the messenger". Pokazuje się druga twarz UMK, która wszędzie szuka oszczędności, zaciska śrubę i pasek, ciekawe jak się to dalej potoczy...
ona/jej

Ydhflx
Ekspert
Posty: 891
Rejestracja: 14 gru 2022, 22:17
Polubił: 385 razy
Otrzymał  polubienie: 270 razy

Re: Tramwaj Cichy Kącik - Piastowska - Azory

Post autor: Ydhflx » 24 cze 2026, 14:26

Pokrzywa pisze: 24 cze 2026, 12:53 Dlaczego wydaje mi się, że Kracik to jest trochę kozioł ofiarny za Miszalskiego, który przekazuje trudne ale prawdziwe info na zasadzie "don't shoot the messenger". Pokazuje się druga twarz UMK, która wszędzie szuka oszczędności, zaciska śrubę i pasek, ciekawe jak się to dalej potoczy...
Może, ale i może nie. W końcu na projektowaną Starowiślną było/jest 80mln dotacji; więc porzucenie projektu może wyjść drożej, a ulica może nie wytrzymać aż zrobią nowy projekt bo jest w stanie agonalnym.

Zastanawiam się też, co Kracik ma na myśli, mówiąc że projekt idzie do kosza. Co stoi na przeszkodzie, aby kolejny prezydent to z przysłowiowego kosza wyjął? Terminy decyzji akurat w te kilka miesięcy miną? Raczej wątpię, bo remont i tak był planowany jak skończą Bagatelę (o ile dobrze pamiętam).

canoe_bart
Specjalista
Posty: 221
Rejestracja: 23 lis 2024, 14:48
Polubił: 159 razy
Otrzymał  polubienie: 124 razy
Kontakt:

Re: Tramwaj Cichy Kącik - Piastowska - Azory

Post autor: canoe_bart » 24 cze 2026, 16:09

miki3uwu pisze: 24 cze 2026, 1:46 Skoro to teren jest problemem to może wrócimy do koncepcji kolei gondolowej xd? Trzy stacje, Azory, może nad nowym przystankiem kolejowym i nad przystankiem Głowackiego
Domyślam się, że to jest klasyczny suchar (nie pierwszy zresztą na tym forum) - ale powodzenia życzę z posadowieniem podpór nad linią kolejową o znaczeniu paneuropejskim, ingerencją w Park Młynówki Królewskiej, już nie wspominając o tym, że taka inwestycja zostałaby definitywnie zamknięta na etapie postępowania środowiskowego z uwagi na to, że MON nie pozwoli na naruszenie integralności terenu zamkniętego, gdzie leży choćby jednostka powietrznodesantowa, choćby poprzez uniemożliwienie wizualnej ochrony obiektów strategicznych i w konsekwencji zwiększenie podatności na ataki balistyczne.
scyzor663 pisze: 24 cze 2026, 9:39

Ja to rozumiem, i jest to oczywiste, ale lepiej by było żeby tramwaj jechał jezdnią niż nie jechał wcale. Jak chodzi tylko o sam region skrzyżowania to można pomyśleć o chwilowym wjeździe na jezdnię, a później znowu na wydzielone torowisko. Chociaż i tak nie wiem co tam jest takiego zabytkowego, ta trybuna z blachy falistej?
Nie tyle trybuna (bo ta jest już rozebrana), co ten nieszczęsny mur i zaplecze techniczne przy głównym wjeździe na teren stadionu - ZIS się konsekwentnie nie zgadza na ich rozbiórkę (nawet sam dyrektor ZIM to przyznał na komisji infrastruktury ponad dwa tygodnie temu). No i przedszkole, gdzie można się spodziewać, że rodzice dzieci doń uczęszczających będą protestować przeciwko jakiemukolwiek wejściu z pasem drogowym w obręb ich placówki, tym bardziej, że budynek akurat jest w gminnej ewidencji zabytków (abstrahując już nawet od ostatnich cyrków mających miejsce z tego typu obiektami).
Tramwajolog14 pisze: 24 cze 2026, 10:03 Jedynym miejscem, gdzie tramwaj stałby w korku jest Głowackiego w stronę skrzyżowania z Podchorążych. Może kontrowersyjne, ale myślę, że warto byłoby przeanalizować ograniczenie ruchu na Głowackiego na odcinku przed samym skrzyżowaniem, wraz z odwróceniem kierunku ruchu na ul. Halczyna. Wtedy na Głowackiego tramwaj w jezdni nie utykałby w korkach przed skrzyżowaniem, gdyż ruch ogólny kierowałby się przez ul. Halczyna na Rydla lub w ogóle przez Kijowską.

W drugą stronę na Głowackiego raczej nie ma problemów z zatorami, więc tramwaj w ruchu ogólnym powinien jechać płynnie.
Pytanie, czy wojsko w ogóle się zgodzi na odcięcie jednej z dróg dojazdu do ich nieruchomości i robienie objazdu przez Wrocławską, bo tego nie byłbym pewien. No i z tego samego względu też pozostaje kwestia dojazdu do posesji współdzielonej przez ZDW i pobliskie usługi samochodowe - skończy się to tym, że wszystkie autobusy jadące w kierunku stacji Kraków Łobzów od południa i wschodu, będą stać w jeszcze większych korkach.

Tramwajolog14
Ekspert
Posty: 615
Rejestracja: 22 lis 2020, 23:01
Lokalizacja: Kraków
Polubił: 158 razy
Otrzymał  polubienie: 54 razy

Re: Tramwaj Cichy Kącik - Piastowska - Azory

Post autor: Tramwajolog14 » 24 cze 2026, 16:42

canoe_bart pisze: 24 cze 2026, 16:09 Pytanie, czy wojsko w ogóle się zgodzi na odcięcie jednej z dróg dojazdu do ich nieruchomości i robienie objazdu przez Wrocławską, bo tego nie byłbym pewien.
Przejazd dla pojazdów specjalnych, czy wojska mógłby pozostać, chodziło mi o ruch ogólny.
canoe_bart pisze: 24 cze 2026, 16:09 No i z tego samego względu też pozostaje kwestia dojazdu do posesji współdzielonej przez ZDW i pobliskie usługi samochodowe - skończy się to tym, że wszystkie autobusy jadące w kierunku stacji Kraków Łobzów od południa i wschodu, będą stać w jeszcze większych korkach.
Znaczenie tych autobusów znacząco by spadło po otwarciu linii tramwajowej.

canoe_bart
Specjalista
Posty: 221
Rejestracja: 23 lis 2024, 14:48
Polubił: 159 razy
Otrzymał  polubienie: 124 razy
Kontakt:

Re: Tramwaj Cichy Kącik - Piastowska - Azory

Post autor: canoe_bart » 24 cze 2026, 17:37

Tramwajolog14 pisze: 24 cze 2026, 16:42
Znaczenie tych autobusów znacząco by spadło po otwarciu linii tramwajowej.
Tylko na pewno nie będzie jak zmienić liczby kursów ani przetrasować tych linii z uwagi na to, że każda z nich obsługuje zupełnie inny obszar Dzielnicy IV, nie mówiąc o tym, że raczej nikt nie poprowadzi w układzie stałym marszruty z Górki Narodowej przez KG, Opolską i Weissa. 130 jest nie do ruszenia z oczywistych względów, zatem odpada. 102 zapewnia bezpośredni dojazd z południowej części Krowodrzy Górki w rejon Biprostalu oraz dowozi z Woli Justowskiej na tramwaje z Cichego Kącika, będąc przy okazji jedyną linią na Zakamyczu, więc ciężko będzie ją sensownie rozdzielić. 144 na ten moment też jest nie do ruszenia z uwagi na że jest to jedyna linia na Pachońskiego i Piaszczystej, która zapewnia na dodatek odrębną relację względem tramwaju. Jedyną linią, którą dałoby się jakkolwiek ruszyć, byłaby 494, ale najpewniej doszłoby do wchłonięcia jej kursów przez 194 z uwagi na to, że rejon Mazowieckiej, zwłaszcza po rozpoczęciu roku akademickiego, nie może zostać z mniej niż 12 kursami/h w szczycie do Alej, bo inaczej skazujemy się tam na permanentną niezabieralność.

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości