Torowiska

- Drogi, torowiska, chodniki, parkingi, inwestycje
Awatar użytkownika
Kaszmir
Administrator
Posty: 7595
Rejestracja: 30 sty 2020, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Polubił: 271 razy
Otrzymał  polubienie: 653 razy
Kontakt:

Re: Torowiska

Post autor: Kaszmir » 22 maja 2026, 23:53

kot_feliks pisze: 22 maja 2026, 9:551. Kliny - ubito jeszcze za czasów PJM, decydując się na budowę 8PU w jedynej sensownej rezerwie pod linię tramwajową. Dziwne, ze niektórzy chcą powrotu tamtych czasów :)
Nawet jeśli była to trasa gorsza niż przez 8PU, to wciąż dużo lepsza niż jej brak w ogóle. A tramwaj finalnie ubito jesienią zeszłego roku, była o to zresztą spora burza.

Tramwaj z os. Kliny przez Kobierzyn do Czerwonych Maków miałby swoje zalety. Zapewniłby połączenie szynowe Klinom póki nie powstanie kiedyś metro, do tego obsłużyłby Kobierzyn i ul. Bunscha gdzie bardzo go potrzeba. I jeszcze odciążyłby pętlę tramwajową na Cz. Makach bo ta nie wyrabia.

A gdy kiedyś powstanie metro, zostałaby dalej funkcjonalność dla Kobierzyna i ul. Bunscha, a przy okazji jeszcze dodatkowe połączenia lokalne między Opatkowicami, Klinami, Kobierzynem i Ruczajem.

Jak złą decyzją jest rezygnacja z tramwaju niech dowodzi skala oburzenia, która powstała pod koniec 2025 wśród mieszkańców Klin. Zresztą jeden z Radnych PO sam wtedy przyznawał, że wg niego to duży błąd i torowisko powinno wrócić do planów (ten Radny nawet obstawiał, że stanie się to najpóźniej w grudniu - nie sprawdziło się).
kot_feliks pisze: 22 maja 2026, 9:555. Złocień - odchudzenie projektu i rezygnacja z "przesuwania DDR o pół metra", co miało kosztować kilkaset mln i zablokowało inwestycje na lata (tak to kiedyś było procedowane) - również o tym nie wspominasz ;)
Rozmawiamy w tym wątku o tramwajach, a w tej kwestii plany Miasta wobec Złocienia też były dyskusyjne. Przypomnę, że w 2024 Wiceprezydent Kracik udzielił wywiadu, który był próbą rezygnacji z tramwaju do Złocienia ("Wtedy lepiej byłoby nawet dopłacić do zagęszczenia tych kursów [pociągu] niż budować tramwaj z wszystkimi tego konsekwencjami"). Dopiero gdy i tu zrobiła się burza wśród mieszkańców, Miasto wróciło do dyskusji o tramwaju.

Jednak dalej są kontrowersje bo planuje się zbudować przejazdówkę zamiast regularnej pętli. Czemu? Nie rozumiem argumentu o pociągnięciu później torowiska w stronę Bieżanowa - to będzie kwestia wielu lat, w czasie których Złocień będzie skazany na prowizorkę i mocno przeciążoną pętlę oraz tramwaje.

Awatar użytkownika
Aułrora
Moderator fb pkk
Posty: 557
Rejestracja: 30 lis 2022, 2:13
Lokalizacja: Kraków - Kobierzyn
Polubił: 198 razy
Otrzymał  polubienie: 74 razy

Re: Torowiska

Post autor: Aułrora » 23 maja 2026, 1:06

Kaszmir pisze: 22 maja 2026, 23:53 Nawet jeśli była to trasa gorsza niż przez 8PU, to wciąż dużo lepsza niż jej brak w ogóle. A tramwaj finalnie ubito jesienią zeszłego roku, była o to zresztą spora burza.

Tramwaj z os. Kliny przez Kobierzyn do Czerwonych Maków miałby swoje zalety. Zapewniłby połączenie szynowe Klinom póki nie powstanie kiedyś metro, do tego obsłużyłby Kobierzyn i ul. Bunscha gdzie bardzo go potrzeba. I jeszcze odciążyłby pętlę tramwajową na Cz. Makach bo ta nie wyrabia.

A gdy kiedyś powstanie metro, zostałaby dalej funkcjonalność dla Kobierzyna i ul. Bunscha, a przy okazji jeszcze dodatkowe połączenia lokalne między Opatkowicami, Klinami, Kobierzynem i Ruczajem.

Jak złą decyzją jest rezygnacja z tramwaju niech dowodzi skala oburzenia, która powstała pod koniec 2025 wśród mieszkańców Klin. Zresztą jeden z Radnych PO sam wtedy przyznawał, że wg niego to duży błąd i torowisko powinno wrócić do planów (ten Radny nawet obstawiał, że stanie się to najpóźniej w grudniu - nie sprawdziło się).
Aktualnie ten tramwaj, byłby takim „południowym tramwajem na Górkę Narodową” (co nawet pasuje, bo piąłby się na podnóża Pagórka Kobierzyńskiego przez Parszywkę do Łysej Góry + jechałby na około :lol:). Natomiast ważniejszym tematem jest jego wydłużenie pod Szpital Babińskiego - ogromny błąd miasta (czyli zakończenie trasy tramwajowej w Lubostroniu), który od 13 lat strasznie zaburza funkcjonowanie tej części Skotnik i Kobierzyna, jak i ciągle minimalizm aktualnej pętli, utrudnia funkcjonowanie sieci w okolicy. Ul. Bunscha jest już sromotnie przeładowana, do tego stopnia, że zaczęto nawet coś budować przy Obrońców Tobruku. Każdy wolny areał stał się blokiem i lokalami usługowymi z „Atutem Kobierzyn” na czele... Dodatkowo zważając na ucinanie oferty autobusów ze Skawiny, wydłużenie tramwaju przy jednoczesnej możliwości skrócenia ich do centrum Kobierzyna, jest atrakcyjną opcją dla mieszkańców gminy. Zawsze to jakieś minimalne szanse na zwiększenia f. Ponadto wspomniana 303-tka w innym wątku, miałaby wtedy więcej sensu niż duplikowanie tramwajów pod samo Grunwaldzkie (i do tramwaju dowiezie i do Szpitala i na Aleje itd.).

Ponadto, ten tramwaj przy samej autostradzie (wbrew tego co mówią niektórzy) miałby sens, POD WARUNKIEM, że GDDKiA zadeklarowałoby, że MOP przy tej części obwodnicy powstanie. Co na razie nigdzie nie widziałem, więc powinien biec bliżej aktualnej zabudowy.
8-) Łososkowice Remiza Enjoyer 8-)

suchy
Ekspert
Posty: 1421
Rejestracja: 27 gru 2021, 17:16
Polubił: 33 razy
Otrzymał  polubienie: 145 razy

Re: Torowiska

Post autor: suchy » 24 cze 2026, 13:20

No to szykują nam się wakacyjne bieda-remonty :D
Na najbliższe miesiące zaplanowano naprawę torowisk na kilku odcinkach sieci tramwajowej w Krakowie.

Większość prac została zaplanowana w okresie wakacyjnym, gdy ruch w mieście jest mniejszy, a część mieszkańców korzysta z komunikacji miejskiej rzadziej niż zwykle. Dzięki temu możliwe będzie sprawne przeprowadzenie niezbędnych napraw przy ograniczeniu niedogodności do minimum.

Zarząd Dróg Miasta Krakowa planuje przeprowadzić do końca br. remonty następujących odcinków tras tramwajowych:

- ul. Grzegórzecka (wyłączony z eksploatacji będzie odcinek pomiędzy węzłem Dietla/Starowiślna a Rondem Grzegórzeckim)
- ul. Limanowskiego (wyłączony z eksploatacji będzie odcinek pomiędzy węzłem „Na Zjeździe” a estakadą Lipska/Wielicka)
- ul. Nowosądecka/Wielicka (wyłączony z eksploatacji będzie odcinek od Bieżanowa do estakady Lipska/Wielicka oraz od Kurdwanowa do estakady Lipska/Wielicka)
- ul. św. Gertrudy/Stradom (wyłączony z eksploatacji będzie odcinek pomiędzy węzłem „Stradom” a węzłem „Wanda”).

https://krakow.pl/aktualnosci/328671,26 ... prawy.html
Czyli do naprawy idzie:
- torowisko pod wiaduktem przy Hali (razem z "hopką" na której było ostatnio wykolejenie),
- ogłaszany już łuk na Limanowskiego (miejmy nadzieję, że naprawią również pozostałe miejsca - czyli dawniejszy wyskok przy Lwowskiej oraz łuk przy Cmentarzu Podgórskim gdzie wisi 10/h),
- przy Nowosądeckiej nie wiem co tam będą wymieniać - łuki na Kozłówku?
- no i łuk pod Wawelem, na którym oporówka jest już cieńsza niż żyletka w maszynce do golenia :lol:

pjetrek
Ekspert
Posty: 863
Rejestracja: 22 gru 2020, 17:31
Polubił: 35 razy
Otrzymał  polubienie: 99 razy

Re: Torowiska

Post autor: pjetrek » 24 cze 2026, 13:48

Ciekawe czy zamkną równocześnie Limanowskiego i dalszy odcinek czy też będą robić to ratalnie. Bo inaczej zatramwaje od placu Getta do Bieżanowa/Kurdwanowa mogą nie podołać. Nie wiem czy mamy na tyle 18m nawet licząc wczorajsze nowości...

Awatar użytkownika
michal49944
Ekspert
Posty: 1036
Rejestracja: 15 mar 2024, 17:07
Lokalizacja: Kraków - Os. Podwawelskie
Polubił: 547 razy
Otrzymał  polubienie: 312 razy

Re: Torowiska

Post autor: michal49944 » 24 cze 2026, 13:55

pjetrek pisze: 24 cze 2026, 13:48 Ciekawe czy zamkną równocześnie Limanowskiego i dalszy odcinek czy też będą robić to ratalnie. Bo inaczej zatramwaje od placu Getta do Bieżanowa/Kurdwanowa mogą nie podołać. Nie wiem czy mamy na tyle 18m nawet licząc wczorajsze nowości...
Na pewno nie zamkną tego na raz. Przecież wtedy byłby jakiś armagedon, ćwierć miasta odcięta od tramwajów. To są tylko drobne wymiany łuków. Zamknięcia na maksymalnie 2-3 tygodnie, a jak sami napisali, planują to aż do końca roku, czasu mają wystarczają, nawet jak się postarają to są w stanie w same wakacje wszystko ogarnąć.

suchy
Ekspert
Posty: 1421
Rejestracja: 27 gru 2021, 17:16
Polubił: 33 razy
Otrzymał  polubienie: 145 razy

Re: Torowiska

Post autor: suchy » 24 cze 2026, 14:13

pjetrek pisze: 24 cze 2026, 13:48 Ciekawe czy zamkną równocześnie Limanowskiego i dalszy odcinek czy też będą robić to ratalnie. Bo inaczej zatramwaje od placu Getta do Bieżanowa/Kurdwanowa mogą nie podołać. Nie wiem czy mamy na tyle 18m nawet licząc wczorajsze nowości...
Wedle artykułu zamknięcia będą następować stopniowo, jedno po drugim:
w najbliższych tygodniach kolejne rozpoczną się w centrum miasta oraz w południowych dzielnicach Krakowa. Roboty zostały zaplanowane etapami, aby możliwie jak najbardziej ograniczyć utrudnienia dla mieszkańców i pasażerów.
W pierwszej kolejności - zaraz na początku lipca - zacznie się remont na Grzegórzeckiej, jest to już nieformalnie "ogłoszone" w komunikacie o weekendowym zamknięciu Kombinatu 4-5 lipca:
Linia 22 – będzie kursować po trasie czasowo zmienionej (z uwzględnieniem planowanego wyłączenia ruchu na ul. Grzegórzeckiej): Borek Fałęcki – … – Dietla – Starowiślna – Westerplatte – Lubicz – Al. Powstania Warszawskiego – Rondo Grzegórzeckie – … – Plac Centralny im. R. Reagana – Al. Andersa – Kocmyrzowska – Łowińskiego – Elektromontaż;

https://ztp.krakow.pl/kmk/komunikaty/2010-2026

kucyk
Ekspert
Posty: 2886
Rejestracja: 26 sie 2020, 14:39
Polubił: 19 razy
Otrzymał  polubienie: 186 razy

Re: Torowiska

Post autor: kucyk » 24 cze 2026, 14:35

suchy pisze: 24 cze 2026, 13:20 No to szykują nam się wakacyjne bieda-remonty :D

.....
- przy Nowosądeckiej nie wiem co tam będą wymieniać - łuki na Kozłówku?
Jakby wymieniali tylko łuki na Kozłówku to trasa do Bieżanowa normalnie by funkcjonowała. :D

Muszą to być łuki na Wielickiej. Ale który to już raz tam coś robią? Kiedy powstaną relacje Nowosądecka - Prokocim? :o :evil:

suchy
Ekspert
Posty: 1421
Rejestracja: 27 gru 2021, 17:16
Polubił: 33 razy
Otrzymał  polubienie: 145 razy

Re: Torowiska

Post autor: suchy » 24 cze 2026, 14:39

kucyk pisze: 24 cze 2026, 14:35 Jakby wymieniali tylko łuki na Kozłówku to trasa do Bieżanowa normalnie by funkcjonowała. :D

Muszą to być łuki na Wielickiej. Ale który to już raz tam coś robią? Kiedy powstaną relacje Nowosądecka - Prokocim? :o :evil:
A tyyy racja, nie doczytałem, że Bieżanów też nieczynny - więc może będą wymieniać...
.
.
.
.
...rozjazdy? :lol: :lol: :lol:

Łuki akurat są jeszcze w dobrym stanie po ostatnim remoncie ;)

Awatar użytkownika
Kowalik
Ekspert
Posty: 835
Rejestracja: 08 lut 2022, 14:38
Polubił: 44 razy
Otrzymał  polubienie: 129 razy

Re: Torowiska

Post autor: Kowalik » 24 cze 2026, 15:20

Obstawiam, że będą dłubać przy zwrotnicach Bieżanowska/Nowosądecka i przy okazji rozwiążą problem odwodnienia, bo po każdych opadach zalewa tam zwrotnice.

kucyk
Ekspert
Posty: 2886
Rejestracja: 26 sie 2020, 14:39
Polubił: 19 razy
Otrzymał  polubienie: 186 razy

Re: Torowiska

Post autor: kucyk » 26 cze 2026, 22:35

W poniższym artykule w skrócie opisano co i kiedy będzie remontowane w ramach bieżącego utrzymania torowisk w Krakowie w najbliższych tygodniach:

https://psmkms.krakow.pl/16-aktualnosci ... ch-wakacji

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość