Nawet jeśli była to trasa gorsza niż przez 8PU, to wciąż dużo lepsza niż jej brak w ogóle. A tramwaj finalnie ubito jesienią zeszłego roku, była o to zresztą spora burza.kot_feliks pisze: 22 maja 2026, 9:551. Kliny - ubito jeszcze za czasów PJM, decydując się na budowę 8PU w jedynej sensownej rezerwie pod linię tramwajową. Dziwne, ze niektórzy chcą powrotu tamtych czasów![]()
Tramwaj z os. Kliny przez Kobierzyn do Czerwonych Maków miałby swoje zalety. Zapewniłby połączenie szynowe Klinom póki nie powstanie kiedyś metro, do tego obsłużyłby Kobierzyn i ul. Bunscha gdzie bardzo go potrzeba. I jeszcze odciążyłby pętlę tramwajową na Cz. Makach bo ta nie wyrabia.
A gdy kiedyś powstanie metro, zostałaby dalej funkcjonalność dla Kobierzyna i ul. Bunscha, a przy okazji jeszcze dodatkowe połączenia lokalne między Opatkowicami, Klinami, Kobierzynem i Ruczajem.
Jak złą decyzją jest rezygnacja z tramwaju niech dowodzi skala oburzenia, która powstała pod koniec 2025 wśród mieszkańców Klin. Zresztą jeden z Radnych PO sam wtedy przyznawał, że wg niego to duży błąd i torowisko powinno wrócić do planów (ten Radny nawet obstawiał, że stanie się to najpóźniej w grudniu - nie sprawdziło się).
Rozmawiamy w tym wątku o tramwajach, a w tej kwestii plany Miasta wobec Złocienia też były dyskusyjne. Przypomnę, że w 2024 Wiceprezydent Kracik udzielił wywiadu, który był próbą rezygnacji z tramwaju do Złocienia ("Wtedy lepiej byłoby nawet dopłacić do zagęszczenia tych kursów [pociągu] niż budować tramwaj z wszystkimi tego konsekwencjami"). Dopiero gdy i tu zrobiła się burza wśród mieszkańców, Miasto wróciło do dyskusji o tramwaju.kot_feliks pisze: 22 maja 2026, 9:555. Złocień - odchudzenie projektu i rezygnacja z "przesuwania DDR o pół metra", co miało kosztować kilkaset mln i zablokowało inwestycje na lata (tak to kiedyś było procedowane) - również o tym nie wspominasz![]()
Jednak dalej są kontrowersje bo planuje się zbudować przejazdówkę zamiast regularnej pętli. Czemu? Nie rozumiem argumentu o pociągnięciu później torowiska w stronę Bieżanowa - to będzie kwestia wielu lat, w czasie których Złocień będzie skazany na prowizorkę i mocno przeciążoną pętlę oraz tramwaje.
