Re: Nazwy przystanków
: 28 cze 2026, 18:03
Nie mówię, że się całkiem nie zgadzam, ale podałeś niewłaściwe przykładyBautosz pisze: dzisiaj, 10:52 Jednocześnie chcę zauważyć, że ZTP często zmienia nazwy przystanków na siłę (np. Kordylewskiego > Teatr Variete lub Basztowa LOT > Stary Kleparz, zamiast po prostu "Basztowa") i ludzie jakoś się przyzwyczajają.
Z tym się mi łatwiej zgodzić. Tyle, że niestety ciężko o nazwę pętli przy Rydla. Najbardziej by mnie przekonywały chyba "Stare Bronowice", bo generalnie powinno się unikać nazw pętli dla linii magistralnych bez nazwy osiedla/obszaru. "Łobzów" nie pasuje, bo realnie może się mylić z Łobzowem SKA; "Stara Krowodrza" może mylić się z Krowodrzą Górką. To wszystko nie jest łatwe, być może tutaj przydałaby się sonda jak w przypadku Basztowej.Bautosz pisze: dzisiaj, 10:52 Nieraz musiałem uściślać o którą pętlę mi chodzi, ponieważ dla większości ludzi "Bronowice Małe" to "pętla w Bronowicach", a "Bronowice" to "pętla przy Rydla". Już nie przedłużając, po prostu nie widzę logiki i jakichkolwiek korzyści z takiego nazewnictwa.
Gdyby przystanek nazywał się "Basztowa", to zmiana nazwy byłaby zbędna. Ale no właśnie LOTu tam już nie ma.Bautosz pisze: dzisiaj, 14:02 Rozumiem i podzielam ten punkt widzenia. Jednak przyjmując kryterium Kuby, taka zmiana była niepotrzebna (przynajmniej tak to rozumiem). Z mojego osobistego punktu widzenia również wolę taką nazwę.
Paradoksalnie przez te niecałe 15 lat ta nazwa coraz bardziej staje się nazwą geograficzną tamtego obszaru, jeśli już nią nie jest... Mały Płaszów już z nazwy ulicy stał się realnie nazwą całego osiedla.Ydhflx pisze: dzisiaj, 15:18 całkiem prawdopodobne że nie będzie wiedział gdzie ta mała uliczka się znajduje (casus Czerwonych Maków, każdy musi to raz sprawdzić).
Rozdzieliłbym P+R oraz SKA. Realnie każdy, kto z P+R ma skorzystać nieprzesadnie potrzebuje informacji o tym w nazwie przystanku, bo skoro jedzie KMK, to już to zrobił. Aczkolwiek przypadkowy pasażer o możliwości przesiadki na SKA nie musi mieć świadomości, dlatego SKA bym zostawił. Szczególnie będzie mieć to znaczenie po wydłużeniu trasy na os. Piastów (jak inaczej rozróżnić obie pętle?), ale ma też przy np. otwieraniu nowych przystanków kolejowych.Ydhflx pisze: dzisiaj, 15:18 Większy problem jest z przystankiem "Bronowice SKA" (wkrótce zresztą jeszcze gorsze "Bronowice SKA P+R") - ten przystanek nie jest pętlą, a i nikt nie powie "wsiadam do tramwaju na Bronowicach niedaleko przystanku SKA" albo "...niedaleko parkingu P+R", raczej się powie "wsiadam na wiadukcie na Balickiej". Ale niestety ktoś ma jakiś fetysz dodawania tych "SKA" / "P+R" do przystanków, może się to zmieni wraz z nowym prezydentem...
Żeby też nie było wątpliwości, sam nie potrafię zrozumieć niektórych zmian nazw, np. Archiwum UMK > Ogłęczyzna wyjaśnić nie potrafię. Choć spodziewam się, że mógł to być lobbing rady dzielnicy.