[OCENA OFERT] Do 200 autobusów- 90+10+60+30+10

AdRes89
Pasażer
Posty: 35
Rejestracja: 22 lut 2026, 20:04
Polubił: 5 razy
Otrzymał  polubienie: 30 razy

Re: [OCENA OFERT] Do 200 autobusów- 90+10+60+30+10

Post autor: AdRes89 » 09 kwie 2026, 21:26

LLoan pisze: 08 kwie 2026, 18:47-> oczywiście wszelkiej maści radary wydają z siebie bardzo głośne dźwięki, często fałszywie. Do zaklejenia / wyłączenia.
Te radary i czujniki to jest jakiś dramat, ja jestem w szoku że ktokolwiek na etapie odbioru to zaakceptował i dopuścił do ruchu. Jechałem kiedyś jedną dłuższą trasę z przodu i po wyjściu z autobusu miałem dość. Szczególnie upierdliwy jest ten chyba martwego pola piszczący (a w zasadzie wyjący) za każdym razem jak autobus podjeżdża na przystanek, bo (zaskoczenie) są na nim ludzie. A i wył też wtedy, gdy wykrył ludzi na chodniku, a autobus jechał obok.
Skoro ja to słyszałem siedząc poza kabiną, to jaki wpływ ma takie coś na kierowcę? Przecież mnie by szlag trafił, gdybym całą zmianę słyszał coś takiego. I uważam, a nie jest to chyba kontrowersyjna opinia, że takie coś zwiększa zmęczenie kierowcy i pogarsza jego koncentrację. Czy serio takie coś nie wychodzi na jazdach testowych?
I wiem że kierowcy sobie z tym radzą na swoje sposoby, pytanie tylko, czy w razie (odpukać) wypadku, nie zostanie na nich przez to zwalona cała wina.

Kojak
Ekspert
Posty: 1199
Rejestracja: 26 lip 2022, 20:49
Polubił: 54 razy
Otrzymał  polubienie: 163 razy

Re: [OCENA OFERT] Do 200 autobusów- 90+10+60+30+10

Post autor: Kojak » 09 kwie 2026, 21:57

AdRes89 pisze: 09 kwie 2026, 21:26 Skoro ja to słyszałem siedząc poza kabiną, to jaki wpływ ma takie coś na kierowcę? Przecież mnie by szlag trafił, gdybym całą zmianę słyszał coś takiego. I uważam, a nie jest to chyba kontrowersyjna opinia, że takie coś zwiększa zmęczenie kierowcy i pogarsza jego koncentrację. Czy serio takie coś nie wychodzi na jazdach testowych?
I wiem że kierowcy sobie z tym radzą na swoje sposoby, pytanie tylko, czy w razie (odpukać) wypadku, nie zostanie na nich przez to zwalona cała wina.
Oczywiście, że wychodzi na testach. Ale tutaj ideologia jest ważniejsza.
A jest tam radar odległościowy? Który będzie samoczynnie hamował pojazd? Albo kamera skierowana na oczy kierującego i kontrolującą czy za długo nie spogląda w innym kierunku? Do tego alarm wibracyjny w fotelu?
Who loves you baby?

boms
Znawca
Posty: 166
Rejestracja: 13 wrz 2022, 1:55
Polubił: 18 razy
Otrzymał  polubienie: 43 razy

Re: [OCENA OFERT] Do 200 autobusów- 90+10+60+30+10

Post autor: boms » 09 kwie 2026, 22:03

Na pewno da się wyłączyć jakoś, tylko auta nowe to jeszcze kierowcy tego nie rozgryźli. Ja od razu te "udogodnienia" wyłączam bo prędzej to idzie na zawał zejść niż faktycznie ostrzeże o ewentualnej kolizji. Ogólnie w niczym nie pomagają te czujniki i ostrzeżenia.

Awatar użytkownika
yosujiro
Ekspert
Posty: 1922
Rejestracja: 19 lut 2020, 18:54
Polubił: 1 raz
Otrzymał  polubienie: 211 razy

Re: [OCENA OFERT] Do 200 autobusów- 90+10+60+30+10

Post autor: yosujiro » 10 kwie 2026, 2:55

Solaris tak cudownie zrobił, że nie da się wyłączyć. Znaczy w menu masz opcję przełączenia na "off", ale wszystko wyje nadal mimo jej użycia

MichalTyniec
Ekspert
Posty: 813
Rejestracja: 22 sie 2020, 15:20
Polubił: 7 razy
Otrzymał  polubienie: 12 razy

Re: [OCENA OFERT] Do 200 autobusów- 90+10+60+30+10

Post autor: MichalTyniec » 27 kwie 2026, 20:53

Ktoś wie kiedy mają przyjechać przegubowe solarisy spalinowe?

Awatar użytkownika
yosujiro
Ekspert
Posty: 1922
Rejestracja: 19 lut 2020, 18:54
Polubił: 1 raz
Otrzymał  polubienie: 211 razy

Re: [OCENA OFERT] Do 200 autobusów- 90+10+60+30+10

Post autor: yosujiro » 27 kwie 2026, 21:06

Zapewne nie wcześniej niż w kilka miesięcy od podpisania umowy wykonawczej, której z tego co wiem nie było. A przynajmniej nie przypominam sobie, żeby MPK się takową chwaliło.

fubukiers
Specjalista
Posty: 287
Rejestracja: 22 wrz 2024, 22:41
Polubił: 5 razy
Otrzymał  polubienie: 26 razy
Kontakt:

Re: [OCENA OFERT] Do 200 autobusów- 90+10+60+30+10

Post autor: fubukiers » 27 kwie 2026, 22:02

MichalTyniec pisze: 27 kwie 2026, 20:53 Ktoś wie kiedy mają przyjechać przegubowe solarisy spalinowe?
mpk nie podpisywało umowy wykonawczej na przeguby.

MichalTyniec
Ekspert
Posty: 813
Rejestracja: 22 sie 2020, 15:20
Polubił: 7 razy
Otrzymał  polubienie: 12 razy

Re: [OCENA OFERT] Do 200 autobusów- 90+10+60+30+10

Post autor: MichalTyniec » 27 kwie 2026, 22:31

fubukiers pisze: 27 kwie 2026, 22:02 mpk nie podpisywało umowy wykonawczej na przeguby.
No właśnie raczej na wszystkie podpisali w tamte wakacje więc teoretycznie powinny najpóźniej być w połowie roku

fubukiers
Specjalista
Posty: 287
Rejestracja: 22 wrz 2024, 22:41
Polubił: 5 razy
Otrzymał  polubienie: 26 razy
Kontakt:

Re: [OCENA OFERT] Do 200 autobusów- 90+10+60+30+10

Post autor: fubukiers » 27 kwie 2026, 22:32

MichalTyniec pisze: 27 kwie 2026, 22:31 No właśnie raczej na wszystkie podpisali w tamte wakacje więc teoretycznie powinny najpóźniej być w połowie roku
tak, podpisywali umowy ramowe, które wiążą producenta z ofertą na 4 lata. i w ciągu tych 4 lat mpk może podpisać umowy wykonawcze.

miki3uwu
Znawca
Posty: 142
Rejestracja: 28 mar 2025, 13:23
Lokalizacja: Kurdwanów
Polubił: 2 razy
Otrzymał  polubienie: 39 razy

Re: [OCENA OFERT] Do 200 autobusów- 90+10+60+30+10

Post autor: miki3uwu » wczoraj, 23:34

Nie mylę się, że dotychczas z tej oferty do Krakowa przyszło 35 SU12 i 13 SU10,5 i nic więcej?
I jednocześnie jak na razie nie kupiono kolejnych?

canoe_bart
Specjalista
Posty: 221
Rejestracja: 23 lis 2024, 14:48
Polubił: 158 razy
Otrzymał  polubienie: 124 razy
Kontakt:

Re: [OCENA OFERT] Do 200 autobusów- 90+10+60+30+10

Post autor: canoe_bart » dzisiaj, 0:37

miki3uwu pisze: wczoraj, 23:34 Nie mylę się, że dotychczas z tej oferty do Krakowa przyszło 35 SU12 i 13 SU10,5 i nic więcej?
I jednocześnie jak na razie nie kupiono kolejnych?
Jak dotąd MPK nie pochwaliło się kolejnymi zawartymi umowami leasingu, bo akurat tu nie mamy do czynienia z klasyczną umową kupna-sprzedaży, w której to MPK staje się właścicielem pojazdów. Trochę szkoda, że mamy póki co ciszę w tej materii, ale na szczęście umowy ramowe obowiązują jeszcze przez wiele miesięcy. Mam jednak tutaj jeszcze inną teorię związaną z obecnymi przerwami w zamówieniach - mianowicie w 2024 roku została uchwalona nowelizacja ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, która zmieniła brzmienie art. 36. W dużym skrócie, wymóg osiągnięcia od 2028 r. 30% udziału taboru zero- lub niskoemisyjnego (przede wszystkim elektryki, wodorowce) we flocie operatorów KM w JST powyżej 50 000 mieszkańców został zastąpiony w przypadku gmin powyżej 100 000 mieszkańców wymogiem kupna wyłącznie pojazdów zeroemisyjnych (jest dopuszczony wyjątek od tej zasady dla przewozów pozamiejskich i do gmin poniżej 100 000 mieszkańców, organizowanych przez gminę powyżej 100 000 mieszkańców) począwszy od 2026 r.. Zatem wychodziłoby na to, że MPK jest obecnie w stanie wyczekiwania, czy obecnie obowiązujące przepisy się utrzymają po przyszłorocznych wyborach parlamentarnych i ewentualnej zmianie władzy, bo jeżeliby by zostały przynajmniej złagodzone, to jeszcze przez jakieś góra 18 miesięcy mogliby zamówić kolejne pojazdy, co raczej by uczynili z nieukrywaną radością.

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości