[OCENA OFERT] Do 200 autobusów- 90+10+60+30+10

AdRes89
Pasażer
Posty: 35
Rejestracja: 22 lut 2026, 20:04
Polubił: 5 razy
Otrzymał  polubienie: 31 razy

Re: [OCENA OFERT] Do 200 autobusów- 90+10+60+30+10

Post autor: AdRes89 » 09 kwie 2026, 21:26

LLoan pisze: 08 kwie 2026, 18:47-> oczywiście wszelkiej maści radary wydają z siebie bardzo głośne dźwięki, często fałszywie. Do zaklejenia / wyłączenia.
Te radary i czujniki to jest jakiś dramat, ja jestem w szoku że ktokolwiek na etapie odbioru to zaakceptował i dopuścił do ruchu. Jechałem kiedyś jedną dłuższą trasę z przodu i po wyjściu z autobusu miałem dość. Szczególnie upierdliwy jest ten chyba martwego pola piszczący (a w zasadzie wyjący) za każdym razem jak autobus podjeżdża na przystanek, bo (zaskoczenie) są na nim ludzie. A i wył też wtedy, gdy wykrył ludzi na chodniku, a autobus jechał obok.
Skoro ja to słyszałem siedząc poza kabiną, to jaki wpływ ma takie coś na kierowcę? Przecież mnie by szlag trafił, gdybym całą zmianę słyszał coś takiego. I uważam, a nie jest to chyba kontrowersyjna opinia, że takie coś zwiększa zmęczenie kierowcy i pogarsza jego koncentrację. Czy serio takie coś nie wychodzi na jazdach testowych?
I wiem że kierowcy sobie z tym radzą na swoje sposoby, pytanie tylko, czy w razie (odpukać) wypadku, nie zostanie na nich przez to zwalona cała wina.

Kojak
Ekspert
Posty: 1199
Rejestracja: 26 lip 2022, 20:49
Polubił: 54 razy
Otrzymał  polubienie: 163 razy

Re: [OCENA OFERT] Do 200 autobusów- 90+10+60+30+10

Post autor: Kojak » 09 kwie 2026, 21:57

AdRes89 pisze: 09 kwie 2026, 21:26 Skoro ja to słyszałem siedząc poza kabiną, to jaki wpływ ma takie coś na kierowcę? Przecież mnie by szlag trafił, gdybym całą zmianę słyszał coś takiego. I uważam, a nie jest to chyba kontrowersyjna opinia, że takie coś zwiększa zmęczenie kierowcy i pogarsza jego koncentrację. Czy serio takie coś nie wychodzi na jazdach testowych?
I wiem że kierowcy sobie z tym radzą na swoje sposoby, pytanie tylko, czy w razie (odpukać) wypadku, nie zostanie na nich przez to zwalona cała wina.
Oczywiście, że wychodzi na testach. Ale tutaj ideologia jest ważniejsza.
A jest tam radar odległościowy? Który będzie samoczynnie hamował pojazd? Albo kamera skierowana na oczy kierującego i kontrolującą czy za długo nie spogląda w innym kierunku? Do tego alarm wibracyjny w fotelu?
Who loves you baby?

boms
Znawca
Posty: 166
Rejestracja: 13 wrz 2022, 1:55
Polubił: 18 razy
Otrzymał  polubienie: 43 razy

Re: [OCENA OFERT] Do 200 autobusów- 90+10+60+30+10

Post autor: boms » 09 kwie 2026, 22:03

Na pewno da się wyłączyć jakoś, tylko auta nowe to jeszcze kierowcy tego nie rozgryźli. Ja od razu te "udogodnienia" wyłączam bo prędzej to idzie na zawał zejść niż faktycznie ostrzeże o ewentualnej kolizji. Ogólnie w niczym nie pomagają te czujniki i ostrzeżenia.

Awatar użytkownika
yosujiro
Ekspert
Posty: 1923
Rejestracja: 19 lut 2020, 18:54
Polubił: 1 raz
Otrzymał  polubienie: 212 razy

Re: [OCENA OFERT] Do 200 autobusów- 90+10+60+30+10

Post autor: yosujiro » 10 kwie 2026, 2:55

Solaris tak cudownie zrobił, że nie da się wyłączyć. Znaczy w menu masz opcję przełączenia na "off", ale wszystko wyje nadal mimo jej użycia

MichalTyniec
Ekspert
Posty: 813
Rejestracja: 22 sie 2020, 15:20
Polubił: 7 razy
Otrzymał  polubienie: 12 razy

Re: [OCENA OFERT] Do 200 autobusów- 90+10+60+30+10

Post autor: MichalTyniec » 27 kwie 2026, 20:53

Ktoś wie kiedy mają przyjechać przegubowe solarisy spalinowe?

Awatar użytkownika
yosujiro
Ekspert
Posty: 1923
Rejestracja: 19 lut 2020, 18:54
Polubił: 1 raz
Otrzymał  polubienie: 212 razy

Re: [OCENA OFERT] Do 200 autobusów- 90+10+60+30+10

Post autor: yosujiro » 27 kwie 2026, 21:06

Zapewne nie wcześniej niż w kilka miesięcy od podpisania umowy wykonawczej, której z tego co wiem nie było. A przynajmniej nie przypominam sobie, żeby MPK się takową chwaliło.

fubukiers
Specjalista
Posty: 287
Rejestracja: 22 wrz 2024, 22:41
Polubił: 5 razy
Otrzymał  polubienie: 26 razy
Kontakt:

Re: [OCENA OFERT] Do 200 autobusów- 90+10+60+30+10

Post autor: fubukiers » 27 kwie 2026, 22:02

MichalTyniec pisze: 27 kwie 2026, 20:53 Ktoś wie kiedy mają przyjechać przegubowe solarisy spalinowe?
mpk nie podpisywało umowy wykonawczej na przeguby.

MichalTyniec
Ekspert
Posty: 813
Rejestracja: 22 sie 2020, 15:20
Polubił: 7 razy
Otrzymał  polubienie: 12 razy

Re: [OCENA OFERT] Do 200 autobusów- 90+10+60+30+10

Post autor: MichalTyniec » 27 kwie 2026, 22:31

fubukiers pisze: 27 kwie 2026, 22:02 mpk nie podpisywało umowy wykonawczej na przeguby.
No właśnie raczej na wszystkie podpisali w tamte wakacje więc teoretycznie powinny najpóźniej być w połowie roku

fubukiers
Specjalista
Posty: 287
Rejestracja: 22 wrz 2024, 22:41
Polubił: 5 razy
Otrzymał  polubienie: 26 razy
Kontakt:

Re: [OCENA OFERT] Do 200 autobusów- 90+10+60+30+10

Post autor: fubukiers » 27 kwie 2026, 22:32

MichalTyniec pisze: 27 kwie 2026, 22:31 No właśnie raczej na wszystkie podpisali w tamte wakacje więc teoretycznie powinny najpóźniej być w połowie roku
tak, podpisywali umowy ramowe, które wiążą producenta z ofertą na 4 lata. i w ciągu tych 4 lat mpk może podpisać umowy wykonawcze.

miki3uwu
Znawca
Posty: 143
Rejestracja: 28 mar 2025, 13:23
Lokalizacja: Kurdwanów
Polubił: 2 razy
Otrzymał  polubienie: 39 razy

Re: [OCENA OFERT] Do 200 autobusów- 90+10+60+30+10

Post autor: miki3uwu » 24 cze 2026, 23:34

Nie mylę się, że dotychczas z tej oferty do Krakowa przyszło 35 SU12 i 13 SU10,5 i nic więcej?
I jednocześnie jak na razie nie kupiono kolejnych?

canoe_bart
Specjalista
Posty: 221
Rejestracja: 23 lis 2024, 14:48
Polubił: 159 razy
Otrzymał  polubienie: 124 razy
Kontakt:

Re: [OCENA OFERT] Do 200 autobusów- 90+10+60+30+10

Post autor: canoe_bart » wczoraj, 0:37

miki3uwu pisze: 24 cze 2026, 23:34 Nie mylę się, że dotychczas z tej oferty do Krakowa przyszło 35 SU12 i 13 SU10,5 i nic więcej?
I jednocześnie jak na razie nie kupiono kolejnych?
Jak dotąd MPK nie pochwaliło się kolejnymi zawartymi umowami leasingu, bo akurat tu nie mamy do czynienia z klasyczną umową kupna-sprzedaży, w której to MPK staje się właścicielem pojazdów. Trochę szkoda, że mamy póki co ciszę w tej materii, ale na szczęście umowy ramowe obowiązują jeszcze przez wiele miesięcy. Mam jednak tutaj jeszcze inną teorię związaną z obecnymi przerwami w zamówieniach - mianowicie w 2024 roku została uchwalona nowelizacja ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, która zmieniła brzmienie art. 36. W dużym skrócie, wymóg osiągnięcia od 2028 r. 30% udziału taboru zero- lub niskoemisyjnego (przede wszystkim elektryki, wodorowce) we flocie operatorów KM w JST powyżej 50 000 mieszkańców został zastąpiony w przypadku gmin powyżej 100 000 mieszkańców wymogiem kupna wyłącznie pojazdów zeroemisyjnych (jest dopuszczony wyjątek od tej zasady dla przewozów pozamiejskich i do gmin poniżej 100 000 mieszkańców, organizowanych przez gminę powyżej 100 000 mieszkańców) począwszy od 2026 r.. Zatem wychodziłoby na to, że MPK jest obecnie w stanie wyczekiwania, czy obecnie obowiązujące przepisy się utrzymają po przyszłorocznych wyborach parlamentarnych i ewentualnej zmianie władzy, bo jeżeliby by zostały przynajmniej złagodzone, to jeszcze przez jakieś góra 18 miesięcy mogliby zamówić kolejne pojazdy, co raczej by uczynili z nieukrywaną radością.

miki3uwu
Znawca
Posty: 143
Rejestracja: 28 mar 2025, 13:23
Lokalizacja: Kurdwanów
Polubił: 2 razy
Otrzymał  polubienie: 39 razy

Re: [OCENA OFERT] Do 200 autobusów- 90+10+60+30+10

Post autor: miki3uwu » dzisiaj, 16:58

Na pewno tak jest? Bielsko-Biała obecnie zdobywa 19 spalinówek z leasingu (dostawy rozłożone na wiele lat) a tamtejszy przewoźnik jedynie chyba 13 brygad wysyła poza miasto. Jeśli jest to ZTP dość mądrze chyba czeka, choć niekoniecznie inny rząd musiałby to zmienić.

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości